Jesień to doskonały czas na podróże do miejsc, w których podczas wakacji ciężko o rozsądne ceny, a tłumy turystów skutecznie utrudniają wypoczynek. W Polsce takimi miejscami są głównie Tatry i nadmorskie kurorty, ale też wiele turystycznych miast w innych częściach kraju. Pogoda i temperatury w październiku, czy listopadzie co prawda często nie sprzyjają spacerom, ani tym bardziej wygrzewaniu się na plaży, ale w Polsce jest wiele innych możliwości wypoczynku. W jakich miejscach można spędzić jesienne wakacje?
Spis treści artykułu
- 1 Wczasy last minute w Polsce – gdzie na wakacje w październiku?
- 1.1 Zwiedzanie kraju szlakiem polskich zamków
- 1.2 Lato w mieście – najpiękniejsze polskie miasta
- 1.3 Aktywny wypoczynek na górskim szlaku i odpoczynek w basenach termalnych
- 1.4 Jesienny urlop w uzdrowisku
- 1.5 Wakacje nad jeziorem: Warmia i Mazury
- 1.6 Agroturystyka – tanie wakacje na łonie natury
- 1.7 Jesienny wypoczynek w nadmorskim kurorcie
- 1.8 Egzotyka w polskim wydaniu – park wodny Suntago (Park of Poland)
- 2 Wakacje w październiku: jeśli nie w Polsce, to gdzie?
Wczasy last minute w Polsce – gdzie na wakacje w październiku?
Niestety nie zawsze udaje się zaplanować urlop latem i jedyną możliwością stają się wczasy jesienią, której zazwyczaj bardzo daleko do wakacyjnej pory roku. Mimo kapryśnej pogody czasami jesienny termin na wczasy może się okazać ogromną zaletą, a zalet jesiennego wypoczynku jest bardzo dużo. Hiszpania, Grecja, Chorwacja i egzotyczne wyspy kuszą słonecznym wybrzeżem i doskonałą pogodą, ale wakacje w Polsce również mogą być atrakcyjne.
Wakacje we wrześniu czy w październiku to przede wszystkim tanie wakacje i możliwość sporych oszczędności. Hotele i apartamenty są w tym czasie dużo tańsze – nawet te o wysokim standardzie, dostępność atrakcji i miejsc noclegowych znacznie lepsza niż latem, a brak tłumów na plażach i szlakach turystycznych daje możliwość spokojnego wypoczynku. Co ciekawe, wcale nie trzeba szukać w internecie oferty wyjazdu last minute, a egzotyczne, zagraniczne wycieczki wbrew pozorom nie są jedyną opcją na wczasy o tej porze roku. Zazwyczaj do końca października w Polsce wciąż panują przyjemne temperatury, więc równie dobrze można spędzić urlop w kraju.
Ogromnym plusem wakacji w Polsce są możliwości dojazdu – organizując go na włąsną rękę i przemieszczając się własnym środkiem transportu, w każde miejsce w kraju można dostać się w kilka lub kilkanaście godzin. Dojazd własny to też ogromna wygoda, niezależność i przede wszystkim oszczędność czasu.
Zwiedzanie kraju szlakiem polskich zamków
Jesienią panują idealne warunki do zwiedzania zabytków, w tych w Polsce nie brakuje. Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest ich ponad 400, z czego 1/4 znajduje się na terenie Dolnego Śląska. Aktywny wypoczynek w połączeniu z poznawaniem polskiej historii to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Jednym z pomysłów może być zwiedzanie polskich zamków, które są rozsiane po całym kraju. Poza ruinami mnóstwo jest budowli, które wciąż zachwycają swoim wnętrzem i wystrojem. Opcji jest całkiem sporo, jednak jest kilka wyjątkowo popularnych.
Szlak Zamków Piastowskich na Dolnym Śląsku
Szlak Zamków Piastowskich to malownicza trasa na terenie województwa dolnośląskiego z wieloma wspaniałymi przykładami architektury obronnej, ktore pochodzą jeszcze z czasów Królestwa Polskiego i panowania dynastii Piastów. Szlak jest oznaczony zielonym kolorem i ma długość około 152 kilometrów, a na jego trasie znajduje się 15 zamków i grodów piastowskich:
- Zamek Grodno,
- Zamek Książ,
- Zamek Cisy,
- Zamek w Kłaczynie,
- Zamek Świny,
- Zamek w Bolkowie,
- Zamek Bolczów,
- Zamek Niesytno,
- Zamek Sokolec,
- Pałac w Wojanowie,
- Wieża Książęca w Siedlęcinie,
- Dwór i pałac w Maciejowcu,
- Zamek Lenno,
- Zamek Grodziec.
Dolina Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej
Region nazwany Doliną Pałaców i Ogrodów leży w sercu Kotliny Jeleniogórskiej, w otoczeniu Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy i zajmuje powierzchnię prawie 100 kilometrow kwadratowych. Choć obszar jest mniejszy, to okolica bywa porownywana do francuskiej Doliny Loary. Biegnie tędy szlak pozwalający zwiedzić 30 zabytkowych obiektów architektury świeckiej – posiadłości, okazałych rezydencji, zamków, dworów i pałaców. Większość z budowli na szlaku wpisana jest na Listę Pomników Historii.
Europejski Szlak Zamków i Pałaców
Europejski Szlak Zamków i Pałaców to unijny projekt polsko-czeski, którego efektem jest między innymi polski szlak o długości 850 kilometrów z 16 fantastycznymi obiektami zamkowymi na trasie. Szlak powstał, aby promować mniej znane, ale warte odwiedzenia historyczne obiekty – na początek te na Dolnym Śląsku. Wśród wyróżnionych budowli w Polsce znalazły się:
- Zamek Bolków,
- Zamek Chojnik,
- Zamek Czocha,
- Zamek Grodno,
- Zamek Grodziec,
- Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim,
- Zamek Kliczków,
- Pałac Krobielowice,
- Zamek Książ,
- Zamek Leśnica,
- Pałac Łomnica,
- Zamek Międzylesie,
- Zamek Książęcy w Oleśnicy,
- Pałac Staniszów,
- Zamek Topacz,
- Zamek Wojnowice.
Szlak Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej
Kolejną malowniczą trasą jest Szlak Orlich Gniazd z ruinami zamków kazimierzowskich utworzony na terenie malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa ma dwie opcje: pieszą i rowerową, a cały szlak długość około 164 kilometrów. Na trasie znajdują się pozostałości i ruiny kilkunastu średniowiecznych zamków, które przed laty strzegły granicy Królestwa Polskiego. Można je odnaleźć w miejscowościach:
- Korzkiew (dawny zamek rycerski z XIV wieku),
- Ojców na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego (ruiny XIV-wiecznego zamku królewskiego na Złotej Górze),
- Sułoszowa w Dolinie Prądnika (zamek królewski w Pieskowej Skale),
- Rabsztyn (ruiny zamku na Wzgórzu Rabsztyńskim},
- Bydlin (fragmenty zamkowych murów z XIV wieku),
- Smoleń (ruiny zamku Pilcza na Górze Zamkowej),
- Pilica (szlachecki pałac bastionowy z XVII wieku),
- Podzamcze (ruiny zamku Ogrodzieniec z przełomu XV i XVI wieku),
- Morsko (pozostałości zamku rycerskiego Bąkowiec),
- Bobolice (przebudowany zamek królewski z połowy XIV wieku),
- Mirów (ruiny zamku królewskiego z XIV wieku),
- Olsztyn koło Częstochowy (ruiny zamku z drugiej połowy XIII wieku).
Szlak Zamków Gotyckich
Trasa nazwana Szlakiem Zamków Gotyckich umożliwia zwiedzenie najlepiej zachowanych zamków krzyżackich. Jest to szlak samochodowy (z uwagi na rozmiary szlaku piesze zwiedzanie raczej nie wchodzi w grę, szczególnie w październiku) o długości kilkuset kilometrów biegnący przez Warmię, Mazury oraz część Kociewia, Powiśla i Kaszub. Na tym rozległym terenie znajduje się 12 największych, gotyckich zamków, w których dawniej stacjonowali Krzyżacy. Na liście znalazły się:
- Zamek Krzyżacki w Malborku,
- Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie,
- Zamek Krzyżacki w Gniewie,
- Zamek Krzyżacki w Nidzicy,
- Zamek Krzyżacki w Sztumie,
- Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie,
- Zamek Krzyżacki w Kętrzynie,
- Zamek Krzyżacki w Rynie,
- Zamek Krzyżacki w Ostródzie,
- Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim,
- Zamek Krzyżacki w Nowem,
- Zamek Krzyżacki w Bytowie.
Szlak rodowych gniazd Lubomirskich na Podkarpaciu
Podkarpacki Szlak Rodowych Gniazd Lubomirskich to szlak prowadzący przez najciekawsze miejscowości z posiadłościami należącymi do jednego z największych i najpotężniejszych polskich rodów arystokratycznych z czasów panowania dynastii Piastów i Jagiellonów. Na trasie znalazły się między innymi:
- Stalowa Wola,
- Baranów Sandomierski,
- Rzeszów,
- Boguchwała,
- Łańcut,
- Przeworsk,
- Przemyśl,
- Podoliniec,
- Wiśnicz,
- Stara Lubowla,
- Nowy Sącz.
Lato w mieście – najpiękniejsze polskie miasta
W przypadku braku możliwości wyjazdu zagranicznego lub ciekawego pomysłu na spędzenie urlopu poza sezonem wakacyjnym zawsze warto rozważyć podróż do któregoś z polskich miast. Polska kryje wiele perełek, które warto odwiedzić, nie tylko ze względu na ich bogatą historię. Na liście tych najciekawszych znajdują się:
- Kraków z Wawelem, piękną Starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zabytkową zabudową na każdym kroku,
- Wrocław i jego wspaniale Stare Miasto, Panorama Racławicka oraz szlak wrocławskich krasnali,
- Toruń, czyli ojczyzna Mikołaja Kopernika i pysznych pierników oraz miasto z zabytkową, średniowieczną zabudową,
- Malbork ze wspaniałym zamkiem krzyżackim (największym w Polsce) oraz
- Kazimierz Dolny z urokliwym, zabytkowym centrum i otaczającymi miasto malowniczymi wąwozami,
- Zakopane z kultowymi Krupówkami – doskonała baza wypadowa w Tatry, polecamy artykuł Wakacje w Zakopanem – najlepsze szlaki dla dzieci.
- Trójmiasto: Sopot z kultowym, nadmorskim molo, Gdynia ze stromym klifem wznoszącym się nad brzegiem morza i zabytkowy Gdańsk będący jednym z najstarszych polskich miast,
- Warszawa ze wspaniałym zespołem pałacowo-ogrodowym w Łazienkach Królewskich, pałacem w Wilanowie i licznymi muzeami. Zobacz też atrakcje dla dzieci w Warszawie.
Polska ma też bardzo wiele perełek, które nie są typowo turystycznymi miejscowościami. Ciężko je znaleźć w przewodnikach, choć często obfitują w atrakcje. Przed prawdziwą podróżą zawsze warto najpierw odbyć tę palcem po mapie, być może w ten sposób uda się odkryć miejsca nieoczywiste i warte odwiedzenia.
Aktywny wypoczynek na górskim szlaku i odpoczynek w basenach termalnych
Październik jest jednym z najlepszych miesięcy na wypoczynek w polskich górach, a górskie szlaki to atrakcje dostępne dla każdego, bez względu na pojemność portfela. Wyjazd w góry to najlepszy sposób na to, aby uciec od zgiełku miasta i wypocząć na łonie natury. Nie panują już uciążliwe upały, a jesienna a aura, choć często kapryśna, to zazwyczaj pozwala na pokonywanie wielokilometrowych szlaków i dodatkowo umożliwia podziwianie malowniczych, górskich krajobrazów.
W Polsce do wyboru są 3 łańcuchy górskie – Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie, każdy z nich dzieli się na mniejsze pasma. W Sudetach można wybrać się między innymi w Karkonosze z malowniczą Kotliną Kłodzką, Góry Stołowe z tajemniczymi Błędnymi Skałami, Góry Izerskie z charakterystycznymi torfowiskami czy Rudawy Janowickie ze słynnymi Kolorowymi Jeziorkami. Karpaty po polskiej stronie to przede wszystkim piękne i rozległe Tatry oraz magiczne Pieniny i dzikie Bieszczady. Góry Świętokrzyskie to z kolei głównie Łysica i Łysa Góra.
Po powrocie ze szlaku należy się odpoczynek. Jednym ze sposobów jest wizyta w okolicznym SPA, gdzie można się odprężyć i naładować baterie przed nadchodzącą zimą. Inną opcją może być skorzystanie z możliwości wypoczynku i kąpieli np. w pobliskich termach, które kuszą przyjemnie ciepłą wodą i panoramą gór widoczną w trakcie kąpieli. Te z najlepszymi widokami znajdują się w Tatrach:
- w Chochołowie nieopodal Zakopanego (Chochołowskie Termy),
- w Bukowinie Tatrzańskiej (Termy Bukovina),
- w Białce Tatrzańskiej (Termy Bania),
- w Szaflarach między Zakopanem a Nowym Targiem (Termy Szaflary, Termy Gorący Potok).
Jesienny urlop w uzdrowisku
Wakacje w październiku można spędzić aktywnie lub zaplanować leniwy wypoczynek, w przypadku drugiej opcji idealnym rozwiązaniem może się okazać wyjazd do uzdrowiska – nie mylić z sanatorium. Polska słynie z wielu miejscowości uzdrowiskowych nazywanych też zdrojowymi, można w nich nie tylko wypocząć, ale też przy okazji poznać okoliczne atrakcje. W wielu miastach uzdrowiskowych znajdują się baseny termalne, malownicze szlaki spacerowe i mnóstwo zabytków.
Za regiony uzdrowiskowe uznawane są obszary o szczególnych właściwościach prozdrowotnych. Miejscowości posiadających status uzdrowiska jest w Polsce aż 45 (najwięcej, bo aż 11, znajduje się w województwie dolnośląskim), tymi najpopularniejszymi są:
- Kudowa-Zdrój
- Rabka-Zdrój
- Cieplice Śląskie-Zdrój
- Nałęczów
- Polanica-Zdrój
- Ciechocinek
- Duszniki-Zdrój
- Augustów
- Krynica-Zdrój
- Iwonicz-Zdrój
- Lądek-Zdrój
Wakacje nad jeziorem: Warmia i Mazury
Jedną z opcji na wczasy jesienią w Polsce jest wyjazd ma Mazury – region nazywany Krainą Tysiąca Jezior ze względu na ich ilość lub Zielonymi Płucami Polski, ze względu na ogromne powierzchnie lasów i zieleni, a w efekcie wyjątkowo czyste powietrze. To właśnie na Mazurach leży największe jezioro polodowcowe w Polsce – Jezioro Śniardwy.
Co można robić na mazurach? Przede wszystkim odpocząć w ciszy i otoczeniu natury, ale też spędzić czas na pokładzie łodzi na jednym z jezior lub wyruszyć w rejs po mazurskich jeziorach – niektóre z nich są ze sobą połączone.
Agroturystyka – tanie wakacje na łonie natury
Świetnym sposobem na jesienny urlop jest ucieczka na wieś, niestety nie każdy ma rodzinę na wsi i możliwość jej odwiedzania oraz spędzenia urlopu. Świetną alternatywą może stać się w takich sytuacjach agroturystyka. W Polsce funkcjonuje bardzo dużo gospodarstw agroturystycznych (według danych GUS w 2019 roku było ponad 8 tysięcy takich miejsc), jednak zdecydowana większość z nich nie reklamuje się tak dobrze, jak hotele czy pensjonaty w kurortach turystycznych. Ogromnym plusem tego jest możliwość wyszukania mało popularnego miejsca, kameralnego i spokojnego miejsca, w którym będzie można niemal całkowicie odciąć się od świata, ludzi i problemów oraz wypocząć w spokoju i otoczeniu przyrody.
Bardzo często oferty agroturystyki to nie tylko noclegi i wyżywienie, ale też dodatkowe oferty i udogodnienia oraz opcje spędzenia wolnego czasu. Może to być wypożyczalnia rowerów i możliwość wycieczki rowerowej po okolicy, plac zabaw dla najmłodszych, ogród z miejscem na ognisko lub grilla, a nawet spa na świeżym powietrzu czy wycieczki z atrakcjami organizowane przez gospodarzy obiektu.
Jesienny wypoczynek w nadmorskim kurorcie
Jesień to wciąż dobry moment na podróż nad polskie morze. Plażowanie niestety nie będzie już możliwe, za to w tym czasie panują tu idealne warunku do uprawiania sportów wodnych, a wietrzna pogoda nie jest w tym przypadku wadą, ale ogromną zaletą. Najpopularniejszym kierunkiem jest Półwysep Helski. Poza Helem wiele innych nadmorskich miejscowości również oferuje ciekawe atrakcje, które są dostępne przez cały rok.
Październik być może nie jest najpopularniejszym miesiącem, jeśli chodzi o wakacje nad morzem, ale jest doskonałym momentem, aby spędzić urlop z widokiem na morze i uniknąć tłumów turystów oraz znaku rozpoznawczego polskiej plaży, czyli wszechobecnych parawanów.
Co więcej, jesienią oferty noclegowe nad morzem są bardziej przystępne, więc można zaoszczędzić lub pozwolić sobie na większe udogodnienia. Można np. w rozsądnej cenie zarezerwować nocleg bezpośrednio przy plaży lub zaplanować pobyt w hotelu z basenem lub SPA i nie zbankrutować.
Jesień nad morzem to również najlepszy moment na poszukiwania bursztynów, których wzburzone morze wyrzuca najwięcej włąśnie od jesieni do wiosny. O tej porze roku powietrze jest też najbardziej nasycone tak cennym dla zdrowia jodem, ktorego najwięcej jest właśnie nad morzem.
Egzotyka w polskim wydaniu – park wodny Suntago (Park of Poland)
Jeżeli ktoś wymarzył sobie wakacje w tropikach, ale nie ma możliwości spędzenia tam urlopu, może rozważyć wizytę w największym w Polsce i Europie zadaszonym parku wodnym. Suntago to wodny park rozrywki działający od 2020 roku, w którym stworzono prawdziwie tropikalny klimat. Aquapark to ciekawy pomysł na wakacje, szczególnie wtedy, kiedy polska jesień nie jest wcale złota, a tutaj nawet wakacje w październiku będą przypominać środek lata.
W miejscowości Wręcza pomiędzy Warszawą a Łodzią na imponującej powierzchni ponad 20 hektarów, pod szklanym dachem i w otoczeniu kilkuset naturalnych palm znajduje się aż 18 basenów – także termalnych, oraz 32 zjeżdżalnie na 6 kondygnacjach. Pomiędzy basenami jest 5 restauracji i 4 koktajl bary. Do dyspozycji gości jest też osobna strefa dla najmłodszych, saunarium z kilkunastoma saunami oraz rozległa strefa relaksu z leżakami, solariami i gabinetami masażu.
Wakacje w październiku: jeśli nie w Polsce, to gdzie?
Jeśli mimo wszystko wypoczynek w kraju nie jest wymarzoną opcją na urlop w październiku, zawsze można rozważyć podróż w miejsce, gdzie w trakcje polskiej jesieni panuje słoneczne lato. Poza sezonem również można tam liczyć na niższe ceny, ale z pewnością nie na mniejsze tłumy – jesień to popularna pora na zagraniczne wakacje. Przed zaplanowaniem wyjazdu koniecznie trzeba sprawdzić jaki klimat panuje w miejscu wymarzonych wakacji i czy przypadkiem w terminie planowanego urlopu nie rozpocznie się tam pora deszczowa. My polecamy zwiedzić Rzym oraz atrakcje w Rzymie m.in.:
Najpopularniejsze wakacyjne kurorty w Europie to Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, Portugalia i Madera oraz Turcja. Bardziej odległe kierunki z gwarancją słonecznej pogody to np. Egipt, Wyspy Zielonego Przylądka, Zanzibar, Bali, Karaiby, Malediwy czy Seszele.