Twoja podróż do Nowej Zelandii: kompletny przewodnik

"Tasman Valley - Aoraki Mount Cook - Wikipedia
„Tasman Valley – Aoraki Mount Cook – Wikipedia

Nowa Zelandia jest słabo zaludnionym krajem na południowym Pacyfiku z niezwykłą różnorodnością atrakcji przyrodniczych. Plaże z białym, czarnym i złotym piaskiem; gorące źródłowe kąpieliska, tryskające gejzery i bulgoczące baseny błotne; ogromne ośnieżone łańcuchy górskie i samotne stożki wulkaniczne wyrastające z równin; gęsty las rodzimy z różnorodnością ptaków. Nowa Zelandia często oferuje też to, co najlepsze z obu światów. Cieszą się podzwrotnikowymi temperaturami na północy i alpejskimi na południu, odwiedź modne miasta z wyśmienitą kuchnią i wspaniałymi galeriami sztuki oraz spokojne zaułki, w których jest więcej zwierząt niż ludzi. Doświadcz tradycyjnej kultury Maoryskiej i europejskich elementów kolonialnych.

Jeśli szukasz jakiegoś doświadczenia, prawdopodobnie znajdziesz je gdzieś w Nowej Zelandii.

Ale, są pewne ważne rzeczy, które musisz wiedzieć, aby pomóc w podróży do Nowej Zelandii. Od sposobu poruszania się, po najlepsze lotniska, aby wejść do kraju, po porady oszczędnościowe w tym dość drogim kraju, ten przewodnik zawiera wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania podróży do Nowej Zelandii.

Planowanie Podróży

– Najlepszy czas na zwiedzanie: późna wiosna, lato i wczesna jesień (Październik-marzec) dla większości działań; zima i wczesna wiosna (czerwiec-październik) dla sportów śnieżnych.
– Języki: angielski jest powszechnie używany w Nowej Zelandii i Te Reo Maori I nowozelandzki język migowy są językami urzędowymi.1
– Waluta: Dolar Nowozelandzki
– Poruszanie się: wielu podróżnych wynająć samochód lub RV. Nowa Zelandia posiada dalekobieżne autobusy i kilka malowniczych pociągów dalekobieżnych, łączących główne punkty zainteresowania. Istnieje również szeroki zakres lotów krajowych w całym kraju.
– Wiedz przed wyjazdem: jeśli naprawdę lubisz deszcz, unikaj Wyspy Północnej w zimie (czerwiec-sierpień).

Rzeczy Do Zrobienia

Nowa Zelandia jest znana ze swojego naturalnego piękna. Istnieją wszelkiego rodzaju możliwości, aby dostać się na zewnątrz i odkrywania przyrody, od sportów ekstremalnych, takich jak rafting i wspinaczka górska, do znacznie bardziej łagodnych działań, takich jak relaks na plaży lub wypatrywania dzikiej przyrody podczas malowniczego rejsu.

– Idź na wycieczkę. Nowozelandczycy uwielbiają wędrówki (które nazywają trampingiem), a w całym kraju są dobrze utrzymane krótkie i długodystansowe wędrówki.
– Odwiedź park narodowy. W Nowej Zelandii znajduje się 13 parków narodowych, trzy na Wyspie Północnej i 10 na południu. Większość z nich jest idealna do uprawiania turystyki pieszej, ale są też inne atrakcje, takie jak kajakarstwo morskie w Parku Narodowym Abel Tasman, pływanie w jeziorze w Parku Narodowym Nelson Lakes i malownicze rejsy w Parku Narodowym Fiordland. DODATKOWO wstęp do parków narodowych jest bezpłatny.
– Odpoczywaj na plaży. Nowa Zelandia ma długą linię brzegową wypełnioną pięknymi plażami. Na wyspach Północnej (Northland, Auckland i Półwysep Coromandel) panują najcieplejsze warunki do pływania.

Co warto zjeść?

Kuchnia Nowozelandzka łączy wpływy Pacyfiku, Europy i Azji, a także dobrze wykorzystuje produkty pochodzące z lądu i morza. Podróżnicy z Ameryki Północnej lub Europy będą mogli dostać wiele rzeczy, z którymi są zaznajomieni (jak hamburgery, indyjskie curry i sushi), ale są też dania, które są unikalne dla Nowej Zelandii. Owoce morza są tu szczególnie wysokiej jakości, więc nie przegap okazji, aby spróbować lokalnych małż (green-shell lub snapper). Nabiał w Nowej Zelandii jest też bardzo wysokiej jakości, więc coś tak prostego jak lody czy ser może być czymś w rodzaju imprezy w Nowej Zelandii.

Wina nowozelandzkie są bardzo szanowane i cieszą się na całym świecie, z białą odmianą Sauvignon Blanc jako szczególnym faworytem. Istnieje wiele winnic w całym kraju, które można odwiedzić na posiłek i doświadczenie degustacji wina lub po prostu kupić butelkę lub dwie. Powstają również piwa rzemieślnicze. Wiele z nich jest produkowanych w modnych, nieco dziwacznych miastach Wellington i Dunedin, ale istnieją też małe minibrowary w nieoczekiwanych miejscach w całym kraju.

Gdzie się zatrzymać w Nowej Zelandii?

Pytanie, które niedoszli odwiedzający Nową Zelandię wielokrotnie zadają, czy która wyspa jest lepsza, północ czy południe? Nie ma tu poprawnej odpowiedzi, ponieważ każda wyspa oferuje różne i różnorodne doświadczenia. Jeśli przyjeżdżasz do Nowej Zelandii w długą podróż, to spędzanie czasu na obu wyspach jest idealne, ale wielu podróżników nie ma tego luksusu i trzeba wybrać jedną lub drugą.

Wyspa Północna jest bardziej zaludniona niż Południowa (mieszka tam około trzech czwartych ludności Nowej Zelandii),co oznacza, że jest więcej miast i wiosek. Większość podróżników przylatuje do Auckland, największego miasta Nowej Zelandii, i spędza tu trochę czasu zanim wyruszy albo na północ do subtropikalnej północy, albo na południe do Taupo, Rotorua, Parku Narodowego Tongariro i Wellington (stolicy kraju).

Wyspa Południowa jest miejscem, do którego warto się udać, jeśli szukasz śnieżnych gór i doświadczenia dziczy (chociaż Nowa Zelandia ma wielu turystów, więc „dzicz” to względne określenie). Odwiedzający Zwykle przylatują do Christchurch, największego miasta na Wyspie Południowej (i drugiego co do wielkości w kraju) i odwiedzają atrakcje Wyspy Południowej, takie jak Aoraki/Mount Cook, Kaikoura, Park Narodowy Abel Tasman, Marlborough Sounds, Dunedin, Queenstown i Wanaka oraz Zachodnie Wybrzeże.

Wielu podróżnych wynająć samochód lub RV i obóz w całej Nowej Zelandii. W ten sposób, nie ma potrzeby martwić się o bycie blisko hotelu lub motelu po długim dniu zwiedzania. Jednak istnieje szeroki zakres opcji zakwaterowania w całym kraju, od wspólnych akademików w hostelach do luksusowych hoteli.

Jak się dostać do Nowej Zelandii?

Port lotniczy Auckland jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w kraju, ląduje tam najwięcej lotów z miejsc międzynarodowych.3 jest to najbardziej wygodne, jeśli spędzasz czas na Wyspie Północnej, lub szukasz tańszych połączeń lotniczych. Port lotniczy Christchurch jest drugim najbardziej ruchliwym i wygodniejszym dla podróżnych skupiających się na Wyspie Południowej. Z każdego lotniska można uzyskać loty przesiadkowe do innych miejsc krajowych. Istnieją również międzynarodowe lotniska w Wellington, Dunedin i Queenstown, ale te na ogół łączą się tylko ze Wschodnią Australią.

Kultura i obyczaje w Nowej Zelandii

Ogólnie rzecz biorąc, przewracanie nie jest praktykowane w Nowej Zelandii, a poza tym, że nie jest oczekiwane, jest uważane za dość niezwykłe. W niektórych kawiarniach lub barach można zobaczyć słoiki z napiwkami, ale na pewno nie wszędzie, ponieważ w Nowej Zelandii są płace minimalne.

Wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy

Nowa Zelandia jest dość drogim celem podróży, chociaż gdy dolar amerykański jest silny, może być bardziej dostępna dla amerykańskich gości.

– W porównaniu z USA, posiłki z Nowej Zelandii są drogie, jeśli chodzi o ilość jedzenia, które otrzymujesz. Aby zaoszczędzić pieniądze, samodzielnie zaspokoić, jeśli i kiedy to możliwe. Jedzenie w sklepach spożywczych i supermarketach jest nadal drogie, ale kupno składników do przygotowania kanapki na obiad kosztuje mniej niż kupowanie kilku kanapek w kawiarniach. Podobnie, należy spodziewać się zapłacenia co najmniej NZ$5 za kawę w kawiarni, zaś worek mielonej kawy można kupić w supermarkecie za NZ$6, która starczy na kilka dni.
– Koszty zakwaterowania są również wysokie, choć tańsze opcje są dostępne, jeśli chcesz zatrzymać się we wspólnym pokoju w hostelu. Jednym ze sposobów, że wielu podróżników się wokół tego jest wynająć samochód i obóz w namiocie, lub wynająć RV. Żadna z opcji nie jest tania, ale będziesz łączyć koszty transportu i zakwaterowania, co może zaoszczędzić sporo pieniędzy.
– Parki narodowe i plaże są całkowicie bezpłatne do odwiedzenia, co czyni je świetną opcją dla budżetu podróżnych.

Add Comment