Zwiedzanie rzymskiego Koloseum

"Colosseum" by Bengt Nyman - Wikipedia
„Colosseum” by Bengt Nyman – Wikipedia

Koloseum jest głównym symbolem Rzymu. Jest to imponująca konstrukcja, która dzięki prawie 2000 lat historii przeniesie Cię w czasie, abyś poznał sposób życia w Imperium Rzymskim.

Koloseum w czasach starożytnych

W czasach Imperium Rzymskiego, rzymskie Koloseum (znane wówczas jako Amfiteatr Flawiuszów) pozwalało ponad 50 000 ludzi cieszyć się najwspanialszymi widowiskami. Wystawy egzotycznych zwierząt, egzekucje więźniów, odtwarzanie bitew i walki gladiatorów zapewniały rzymskiemu ludowi rozrywkę na długie lata.

Koloseum pozostawało czynne przez ponad 500 lat. Ostatnie odnotowane igrzyska w historii odbyły się w VI wieku.

Od VI wieku Koloseum ucierpiało w wyniku grabieży, trzęsień ziemi, a nawet bombardowań podczas II wojny światowej. Wykazując wielki instynkt przetrwania, Koloseum było używane przez dziesięciolecia jako magazyn, kościół, cmentarz, a nawet zamek dla szlachty.

Koloseum w dzisiejszych czasach

Obecnie Koloseum, Forum Romanum i Palatyn jest, obok Watykanu, największą atrakcją turystyczną wiecznego miasta. Każdego roku odwiedza je 6 milionów turystów. 7 lipca 2007 roku Koloseum zostało uznane za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata.

Ciekawostki

 •     Pierwotna nazwa „Amfiteatr Flawiuszów” została zmieniona na Koloseum ze względu na wielki posąg Nerona, który znajdował się przy wejściu do Domus Aurea, „Kolos Nerona”. Domus Aurea był wielkim pałacem zbudowanym na rozkaz Nerona po pożarze Rzymu.
 •     Cesarz Tytus zainaugurował działalność Koloseum 100-dniowymi igrzyskami, w których zginęło ponad 2000 gladiatorów.
 •     Koloseum miało płócienny sufit, aby chronić ludzi przed słońcem. Maszyny i klatki znajdowały się pod areną.
 •     Istnieją teorie, że Koloseum było wypełnione wodą w celu odtworzenia bitwy morskiej, choć na razie nie ma na to jednoznacznych dowodów.
 •     W każdy Wielki Piątek papież prowadzi w Koloseum procesję Drogi Krzyżowej. Miejsce to zawsze było ściśle związane z kościołem i w tym dniu wspomina się pierwszych chrześcijan, którzy zginęli na arenie.

Koloseum Ściana zewnętrzna

koloseum zwiedzanie

Budowa Koloseum rozpoczęła się w 72 roku za panowania Wespazjana i została ukończona w 80 roku za panowania cesarza Tytusa. Po zakończeniu budowy Koloseum stało się największym rzymskim amfiteatrem, mierzącym 188 metrów długości, 156 metrów czyli miało kształt owalny, choć wydaje się być prawie okrągłe. Zewnętrzna ściana, wysoka na 57 metrów i zbudowana z marmuru trawertynowego łączonego żelaznymi klamrami zamiast zaprawy, została uszkodzona przez kilka trzęsień ziemi, a cała jej południowa strona zawaliła się w trzęsieniu ziemi w 1349 roku.

Odpadający kamień został użyty do budowy budynków w całym Rzymie, ale na pozostałej północnej stronie można zobaczyć oryginalne warstwy pilastrów i łuków. Te na parterze są doryckie, na środku jońskie, a na górze korynckie. To, co wydaje się być zewnętrzną ścianą pozostałej części Koloseum, jest jego oryginalną ścianą wewnętrzną. Z czterech głównych wejść pozostały jedynie fragmenty ich oryginalnych płaskorzeźb z malowanego stiuku.

Wnętrze Koloseum

Wnętrze koloseum zwiedzanie

Celem Koloseum i powodem, dla którego cesarze flawijscy je zbudowali, było zaspokojenie publicznego entuzjazmu dla gier i widowisk. Ale cesarze i szlachta również uczestniczyli w tych wydarzeniach, a każdy z nich oglądał je z poziomu określonego przez rangę. Cesarz i panny westalskie mieli najlepsze widoki z lóż na północnym i południowym krańcu areny, a w kamieniu między nimi, który był dla nich zarezerwowany, wciąż można zobaczyć wyryte imiona senatorów.

Rodziny szlacheckie siedziały na drugim polu, a ogół publiczności na trzecim i czwartym poziomie. Rzędy siedzeń, wewnętrzne przejścia i klatki schodowe były starannie rozmieszczone, aby 50 000 widzów mogło dotrzeć na swoje miejsca lub opuścić je w ciągu kilku minut.

Na najwyższym poziomie, wokół ścian ustawiono 240 masztów, które podtrzymywały markizę nad widownią. Całe wnętrze było bogato zdobione, ale zachowało się tylko kilka fragmentów, które pozwalają przypuszczać, jak musiało ono wyglądać w pierwszych wiekach.

Brązowy krzyż na jednym z końców areny upamiętnia chrześcijańskich męczenników, którzy, jak się uważa, zginęli tutaj w okresie cesarstwa rzymskiego. W rzeczywistości istnieje niewiele dowodów na to, że arena była wykorzystywana w tym celu, a pierwsza wzmianka o niej jako miejscu męczeństwa chrześcijan pojawiła się dopiero w XVI wieku.

Hypogeum

Hypogeum informacje o koloseum

Podłoga areny miała wymiary 83 na 48 metrów, zbudowana była z drewna i pokryta piaskiem. Dawno temu została zniszczona, więc teraz można zobaczyć ściany hypogeum, ogromnego dwupiętrowego podziemnego labiryntu tuneli łączących sale treningowe dla gladiatorów, klatki dla egzotycznych dzikich zwierząt i magazyny, które były ukryte pod podłogą.

Misterne maszyny unosiły scenografię i zwierzęta w klatkach na arenę, a według relacji z epoki, arena była czasem wypełniana wodą w celu pozorowania bitew morskich.

Łuk Konstantyna

Łuk Konstantyna

Łuk Konstantyna, stojący obok Koloseum, jest łukiem triumfalnym upamiętniającym cesarza Konstantyna jako „wyzwoliciela miasta i przynoszącego pokój” po jego zwycięstwie w bitwie przy Moście Milwijskim w 312 roku.

Mierzący 21 metrów wysokości, jest największym i najlepiej zachowanym rzymskim łukiem triumfalnym, pomimo tego, że przez wieki był włączony (wraz z Koloseum) do zamku rodziny Frangipani. Łuk ozdobiony jest płaskorzeźbami wziętymi z wcześniejszych budowli, dlatego niektóre sceny nie mają wiele wspólnego z Konstantynem i zwycięstwem, a obejmują polowanie na dzika i ofiarę dla Apolla.

Jak najlepiej wykorzystać wizytę w Koloseum?

Forum Romanum bilety do koloseum

Zwiedzanie Koloseum jest jedną z najpopularniejszych rzeczy do zrobienia w Rzymie, więc jeśli nie przyjedziesz z wcześniej zarezerwowaną wycieczką, spodziewaj się, że będziesz musiał czekać w kolejce. Wycieczki z przewodnikiem mogą również dostać się do obszarów niedostępnych dla ogółu społeczeństwa. Najlepszym czasem na przybycie jest wczesny ranek i około południa, kiedy grupy autobusów wycieczkowych udają się na lunch.

 • Zwiedzanie Koloseum z przewodnikiem: Najlepszym sposobem na uniknięcie czekania jest skorzystanie z opcji Skip the Line: Ancient Rome and Colosseum Half-Day Walking Tour, która ma dodatkową zaletę w postaci przewodnika-eksperta, który wskaże Ci szczegóły, które w przeciwnym razie mógłbyś przegapić. Ominięcie długiej kolejki oznacza więcej czasu na podziwianie cudów tej niezwykłej budowli i wysłuchanie opowieści o jej burzliwej przeszłości. Aby mieć pewność, że uzyskasz dostęp do zwiedzania z przewodnikiem, zarezerwuj ją z dużym wyprzedzeniem. W dniu wizyty, wolne terminy mogą nie być już dostępne. Jeśli wybierzesz zwiedzanie z przewodnikiem to otrzymasz bilety wstępu do Koloseum, Forum Romanum. Dodatkowa opłata za bilety jest już wliczona w cenę wycieczki.
 • Zwiedzanie Hypogeum i górnych kondygnacji: Aby uzyskać jeszcze bardziej dogłębne doświadczenie i dostęp do obszarów Koloseum, których większość zwiedzających nie widzi, dołącz do wycieczki Starożytny Rzym i Koloseum: Podziemne Komnaty, Arena i Górny Poziom. Staniesz tam, gdzie walczyli gladiatorzy, przejdziesz przez podziemne tunele, zobaczysz zagrody, w których trzymano lwy i będziesz mógł podziwiać panoramę z najwyższego piętra. Po pełnym doświadczeniu Koloseum, odwiedź również Forum Romanum i Palatyn, aby uzyskać pełniejsze doświadczenie starożytnego Rzymu.
 • Zwiedzanie Koloseum na własną rękę: Koloseum jest zgrupowane z Forum Romanum i Wzgórzem Palatyn w ramach jednego dwudniowego biletu. Możesz uniknąć nieuniknionych kolejek w Koloseum, kupując bilet przy wejściu na Wzgórze Palatyn, gdzie kolejki są rzadkie.
 • Wygoda: Załóż dobre buty do chodzenia, abyś mógł łatwo chodzić po nierównych kamieniach i wspinać się, aby uzyskać lepsze widoki na rozległe wnętrze. Duże torby, plecaki lub walizki nie są wpuszczane do środka i nie ma miejsca, aby je sprawdzić.

Ważne Informacje Dotyczące Bezpieczeństwa

Od kwietnia 2016 roku zaostrzono środki bezpieczeństwa w Koloseum. Wszyscy odwiedzający, w tym posiadacze biletów typu „skip the line” i uczestnicy wycieczki, którzy zdecydowali się na zwiedzanie z przewodnikiem, muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa, która obejmuje wykrywacz metalu. Linia bezpieczeństwa może być bardzo długa, z czasem oczekiwania jednej godziny lub dłużej, więc warto to zaplanować odpowiednio wcześniej. Plecaki, duże torebki i bagaż są zabronione wewnątrz Koloseum.

Uwagi: ponieważ Koloseum jest zwykle bardzo zatłoczone i pełne turystów, może być doskonałym miejscem dla kieszonkowców, więc należy podjąć środki ostrożności, aby zabezpieczyć swoje pieniądze i paszporty.

Koloseum – Informacje Turystyczne

Lokalizacja: Piazza del Colosseo. Metro linii B, przystanek Colosseo lub tramwaj linii 3.

Godziny otwarcia Koloseum: Czynne codziennie od 8:30 do 1 godziny przed zachodem słońca (tak więc czasy zamknięcia różnią się w zależności od pory roku), więc czasy zamknięcia wahają się od 16:30 zimą do 19: 15 W kwietniu do sierpnia. Ostatni wstęp jest godzinę przed zamknięciem. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej w poniższej informacji. Zamknięte 1 stycznia i 25 grudnia oraz rano 2 czerwca (zwykle otwarte o 13: 30).

Ponieważ Koloseum jest największą atrakcją w Rzymie, może być trudno zdobyć bilety do Koloseum. Aby uniknąć stania w długich kolejkach podczas wizyty w tym starożytnym miejscu, należy rozważyć zakup wcześniej biletów online  lub zakup Roma Pass lub Archeologica Card, która umożliwia wejście do Koloseum i innych zabytków za ryczałtową stawkę. Aby uzyskać więcej opcji zobacz nasz przewodnik na temat zakupu biletów do Koloseum w Rzymie z informacjami o biletach, wycieczkach i biletach online.

Ceny biletów wstępu do Koloseum Forum Romanum i Palatyn

 • bilet normalny jednodniowy (ważny jest przez 24 godziny) – 16€,
 • bilet normalny dwudniowy (z możliwością odwiedzin dodatkowych obiektów) – 22€,
 • dopłata do biletu jednodniowego umożliwiająca odwiedzenie dodatkowych obiektów – 4€,
 • bilet ulgowy (wszyscy obywatele Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat) – 2€,
 • wstęp wolny jest wyłącznie dla osób do 17. roku życia.

Gdzie kupić bilety do Koloseum, Forum Romanum i Palatyn?

Bilet do Koloseum, Forum Romanum i Palatynu możemy kupić w jednej z kas na miejscu lub online. Oba rozwiązania mają jednak wady i zalety. Zakup online jest droższy o 2€ dla opłaty rezerwacyjnej. Kupno biletu w kasach biletowych najczęściej powoduje pobyt w długiej kolejce.

Zakup biletów on-line

Jeśli chcielibyśmy uniknąć stresu w dniu odwiedzin, to wejściówki do Koloseum możemy kupić przez internet. Od razu możemy zarezerwować jedną z wycieczek z przewodnikiem. Niestety, od momentu wprowadzenia wymogu rezerwacji godziny wstępu do Koloseum biletów online dość szybko zaczyna brakować i lepiej kupić bilety najszybciej jak to tylko możliwe.

Zakup biletów w kasach biletowych

Bilet możemy zakupić także w jednej z kas biletowych w dniu wizyty. Najpopularniejsza kasa biletowa znajduje się naprzeciwko Koloseum i prowadzi do niej przeważnie najdłuższa kolejka. Pozostałe kasy biletowe znajdziemy:

 • na wzgórzu Palatyn przy Via San Gregorio 30 – tutaj kolejki powinny być zdecydowanie mniejsze)
 • Piazza Santa Maria Nova 53 – około 200 metrów od Koloseum.

Z naszego doświadczenia doradzamy udać się do kasy biletowej od strony wzgórza Palatyn. Tak jak pisaliśmy wcześniej, nawet w szczycie sezonu może się tak zdarzyć, że nie ma żadnych kolejek.

W Koloseum można wypożyczyć przewodnik audio lub przewodnik audio-wideo. Przy wejściu możemy też (przy odrobinie szczęścia) pokusić się o zarezerwowanie biletów na zwiedzanie z przewodnikiem w wybranym języku. Niestety, ciężko będzie znaleźć wycieczki po angielsku. W niektóre dni, gdy obłożenie jest mniejsze, dostępne są wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim. Często będą to jednak tylko wieczorne godziny, co w praktyce oznacza, że nie będziemy mogli wcześniej opuścić obiektu.

Add Comment