Góry stołowe co warto zobaczyć

góry stołowe co warto zobaczyć
Lech_Darski, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Góry Stołowe są częścią polskich Sudetów i znajdują się w województwie dolnośląskim, w południowo-zachodniej Polsce. Są popularnym miejscem turystycznym z wieloma atrakcjami, w tym terenami rekreacyjnymi i parkami krajobrazowymi. Oto największe atrakcje gór stołowych.

Kaplica czaszek

Kaplica Czaszek to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Sudetach i nie trudno się domyślić dlaczego. Sama kaplica to mały, jednopokojowy budynek z niskim sufitem i ołtarzem wykonanym w całości z ludzkich czaszek. Czaszki ułożone są w równych rzędach na półkach wokół krawędzi pomieszczenia i podzielone na dwie grupy: jedna dla mężczyzn, druga dla kobiet. Wiele z czaszek ma wypisane imiona przez ich ofiarodawców i pochodzi sprzed setek lat.

Nie jest jasne, dlaczego ta tradycja się rozpoczęła, ale wydaje się, że powstała z mieszanki wierzeń religijnych i przesądów. Niektórzy uważają, że czyniono to jako akt pokuty za grzechy popełnione za życia – inni sądzą, że czyniono to po prostu jako akt czci lub szacunku dla tych, którzy odeszli.

Jakkolwiek by nie było, Kaplica pozostaje dziś jedną z najbardziej fascynujących atrakcji turystycznych Europy.

Muzeum papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju powstało w 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku nad brzegiem Dunajca w Polsce. W muzeum znajduje się unikalna kolekcja narzędzi i maszyn papierniczych, a także wiele innych przedmiotów związanych z historią papiernictwa.

Muzeum jest otwarte przez cały rok, ale w okresie największego ruchu turystycznego organizowane są specjalne wystawy. Istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania z przewodnikiem w języku angielskim lub niemieckim.

Atrakcje gór stołowych – błędne skały

Błędne skały są wyjątkową atrakcją regionu. Są to ogromne, ciężkie kawałki skał, które zostały zaniesione przez lodowce w dół z gór i utknęły w lodzie. Kiedy lodowce stopiły się, skały te pozostały i teraz leżą rozrzucone wokół wielu sudeckich jezior i rzek.

Błedne skały są tak ciężkie, że z pewnością nie mogą być przenoszone przez człowieka. Skały są ułożone w wzór przypominający labirynt i są rozrzucone po całym krajobrazie. Odwiedzający mogą przejść przez skalne labirynty i podziwiać piękne widoki z góry i z dołu.

Góry stołowe co warto zobaczyć – Skalne grzyby

Skalne grzyby to seria formacji skalnych, powstałych w wyniku erozji wapieni w Sudetach. Powstały one w ciągu milionów lat, a obecnie stanowią świadectwo potęgi natury. Te cuda natury występują tylko w Czechach i na Słowacji.

Szosa stu zakrętów – Kudowa-zdrój

Kudowa Zdrój - góry stołowe atrakcje turystyczne
Edward Knapczyk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Droga Stu Zakrętów to malownicza trasa przebiegająca przez region Kudowy-Zdroju, górzysty obszar w Polsce. Jej nazwa pochodzi od zakrętów na jej trasie, które wiją się wśród wzgórz i dolin regionu.

Droga została zbudowana w XVIII wieku przez miejscową arystokrację, aby połączyć swoje rezydencje z innymi szlachcicami. Obecnie droga jest otwarta dla ruchu, ale pozostaje popularna wśród turystów pieszych i rowerzystów.

Znana atrakcja gór stołowych – Skały puchacza

Sudety to region w Polsce, który ma do zaoferowania wiele naturalnego piękna. Jedną z najpopularniejszych atrakcji są Puszcze Skały, które znajdują się w Karkonoszach na granicy Niemiec i Polski.

Nazwa skał pochodzi od ich podobieństwa do puchacza, z dużymi, okrągłymi głazami ułożonymi jeden na drugim jak pióra. Powstały one, gdy miliony lat temu z pobliskich wulkanów wylały się strumienie lawy, pozostawiając po sobie duże skały, które od tego czasu były erodowane przez wiatr i deszcz.

Teren wokół Skał rogacza pokryty jest mchami i paprociami – przepływa przez niego również kilka małych strumieni. Wodospady przepływające przez ten obszar tworzą spokojną i relaksującą atmosferę dla odwiedzających, którzy chcą zwolnić na chwilę i cieszyć się pięknem natury.

Szlaki turystyczne na terenie gór stołowych

góry stołowe co zobaczyć
Lech_Darski, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Sudety to malowniczy obszar z wieloma szlakami turystycznymi. Najlepszym sposobem na zwiedzanie regionu jest spacer, a dla miłośników wędrówek, którzy chcą poznać piękne okolice, jest wiele opcji.

W Sudetach dostępnych jest kilka różnych rodzajów wędrówek: wędrówki jednodniowe, wędrówki z plecakiem na noc i wielodniowe trekkingi. Możesz wybierać spośród łatwych lub trudnych szlaków, w zależności od poziomu umiejętności i kondycji.

Jeśli szukasz trudnej wędrówki, wypróbuj Szlak Karkonoski. Ten szlak turystyczny oferuje spektakularne widoki na góry, a także dostęp do wielu odległych wiosek. Jest on również popularny wśród doświadczonych alpinistów, ponieważ oferuje zarówno trudne wspinaczki, jak i łatwiejszy teren, który można pokonać o każdej porze roku.

Jeśli chcesz czegoś mniej uciążliwego, ale nadal pięknego, spróbuj jednego z krótkich spacerów po Czeskiej stronie wokół mostu Bastei lub bramy Tepla w pobliżu zamku Karlova Ves w Karlsbadzie.

Te spacery są przyjazne dla rodzin i dostępne nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w wędrówkach – są idealne jeśli chcesz po prostu wyjść na łono natury bez konieczności spędzania całego dnia na nogach!

Zobacz nasze inne popularne artykuły:

Atrakcje w górach stołowych – Dolina zaporowa Grodziec

Dolina zaporowa Grodziec to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Górach Stołowych. Obszar ten znajduje się na trasie z Karkonoszy do Dolomitów i znany jest również jako Dolina Pięciu Jezior.

Dolina oferuje wiele możliwości rekreacji: można wędrować wzdłuż szosy stu zakrętów lub wspinać się na Skalne Miasto ze szczeliną albo odwiedzić Kaplicę Czaszek. Jest też kilka ciekawych miejsc jak Ercanickie skały, Radkov tunel ziemny i stół – znajdują się one w różnych punktach wokół jeziora.

Park narodowy gór stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Znajduje się on w Karpatach i zawiera jedne z najstarszych skał na Ziemi.

Oprócz tego, że jest domem dla ponad tysiąca gatunków roślin i zwierząt, park jest również miejscem występowania kilku unikalnych form geologicznych, w tym „gór stołowych” (zwanych tak, ponieważ wyglądają jak stoły) oraz kolumn bazaltowych.

Najwyższy szczyt gór stołowych

Najwyższym szczytem gór stołowych jest Śnieżka, co po czesku oznacza „płatek śniegu”. Stoi ona na wysokości 1 602 m n.p.m. (5 263 stóp) nad poziomem morza i znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym.

Góra została nazwana tak ze względu na swój kształt przez geografa Antonína Horáka, który odwiedził te tereny w 1868 roku. Jego kolega, Bedřich Smetana, skomponował na cześć piękna góry wczesny utwór muzyczny „Má Vlast” („Mój kraj”).

Atrakcje turystyczne po stronie czeskiej w górach stołowych

Czeska strona Sudetów to wspaniałe miejsce zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Istnieje wiele miejsc do odwiedzenia i rzeczy do zrobienia w tym regionie, który znajduje się tuż na zachód od Berlina.

Dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej przygotowano wiele szlaków i scieżek rowerowych po okolicznych miejscowściach. W okolicy jest też wiele tras dla rowerów górskich oraz możliwości wspinaczki skałkowej oraz boulderingu w korytach rzek.

Jeśli szukasz noclegu w tym regionie, masz do wyboru wiele opcji – od hoteli, przez hostele, po kempingi – wybierz coś dla siebie!

Ostas – Czeski skalny labirynt

Na terenie labiryntu znajdują się drzewa, ławki i inne małe konstrukcje rozrzucone po całym terenie, a także kilka ścieżek prowadzących z jednej części labiryntu do drugiej.

Skały ułożone są w taki sposób, że trudno jest znaleźć wyjście z labiryntu bez pomocy innych osób. Jednakże, gdy już przyzwyczaisz się do poruszania się po labiryncie i jego zakrętach, stanie się on całkiem łatwy do pokonania bez żadnej pomocy!

Adrspassko-Teplicke Skały

drszpasko-Teplickie Skały to park geologiczny znajdujący się w Czechach. W parku znajduje się wiele różnych formacji skalnych, w tym kolumny i kopuły. Skały powstały w wyniku metamorfozy piaskowca, łupków i wapieni.

W parku znajdują się również jaskinie, które zostały wyrzeźbione przez wodę. Park zajmuje powierzchnię prawie 200 akrów i jest domem dla kilku gatunków dzikich zwierząt, w tym nietoperzy, wiewiórek i ptaków.

Czy warto wybrać się z rodziną w góry stołowe?

To, czy warto wybrać się w Góry stołowe z rodziną, zależy od Twoich osobistych preferencji i tego, czego oczekujesz od wycieczki. Jak w przypadku każdej podróży, powinieneś rozważyć, jak daleko od domu jesteś skłonny pojechać, ile masz czasu do dyspozycji i jakiego rodzaju aktywności oczekujesz.

Jeśli masz czas i pieniądze na długą podróż i szukasz ekscytującej przygody, to tak! Sudety są piękne i oferują szeroki wachlarz aktywności dla rodzin. Można po nich wędrować, jeździć konno, a nawet wypożyczyć rowery i zwiedzać na dwóch kółkach. Jest też wiele atrakcji m.in malowniczy labirynt lub Szczeliniec wielki. A jeśli czujesz się wystarczająco odważny na wspinaczkę górską? Wtedy wybór Gór stołowych to idealne rozwiązanie.

Jeśli jednak wszystko, czego pragnie Twoja rodzina, to trochę czasu na łonie natury bez zbytnich „przygód”, to być może inny obszar będzie bardziej odpowiedni dla tego rodzaju wycieczki. Sudety są bardziej odległe niż inne obszary, w których rodziny mogą chcieć spędzić wakacje – co oznacza mniej hoteli i restauracji w pobliżu – które mogą nie oferować tak wielu opcji.

Podsumowanie

Góry Stołowe to wspaniałe miejsce, które warto zobaczyć. Są one również jednym z niewielu miejsc, w których można naprawdę uciec od cywilizacji i cieszyć się naturą w najlepszym wydaniu!

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w południowej części polski, upewnij się, że odwiedzisz to piękne pasmo górskie.

Add Comment