Malediwy – kiedy jechać i co warto zobaczyć?

kiedy lecieć na malediwy

Malediwy to tropikalne wyspy, które każdego roku przyciągają tysiące turystów z całego świata. Kojarzą się głównie z pięknymi plażami pokrytymi drobnym, miękkim piaskiem oraz krystalicznie czystą wodą i bajecznymi widokami. Wszystkie te skojarzenia sprawiają, że wydają się idealnym kierunkiem wakacyjnych podróży i stały się synonimem rajskich wakacji. Co warto wiedzieć o Malediwach i czy rzeczywiście można spędzić tu wymarzone wakacje?

Malediwy – kraina tysiąca wysp

kiedy jechać na malediwy

Malediwy są rozległym krajem wyspiarskim leżącym na Oceanie Indyjskim. Geograficznie stanowią jedną wyspę, ale w rzeczywistości są archipelagiem wielu mniejszych wysp. Archipelag tworzy ponad 1000 niewielkich wysp koralowych, z których tylko 200 jest zamieszkałych. Łańcuch wysp Malediwów rozciąga się na długości ponad 800 kilometrów i powierzchni około 90 000 kilometrów kwadratowych. Rajskie wyspy są rozrzucone po wodach północnej części wód Oceanu Indyjskiego, w odległości kilkuset kilometrów od wybrzeży Indii i zgrupowane w skupiska nazywane atolami.

Bez względu na położenie, większość wysp słynie z piaszczystych plaż i otaczającej je turkusowej, krystalicznie czystej wody oraz pocztówkowych pejzaży z charakterystycznymi domkami na wodzie i egzotycznej roślinności, która jest na wyciągnięcie ręki. Malediwy są też najniżej położonym państwem świata, a przez podnoszący się poziom wód grozi im zniknięcie z powierzchni Ziemi, więc tym bardziej warto je odwiedzić.

Rajskie wakacje na Malediwach

kiedy najlepiej lecieć na malediwy

Wakacje na Malediwach można spędzić na dwa sposoby – luksusowo lub budżetowo. Pierwszy ze sposobów to pobyt pośród innych turystów w jednym z wygodnych, wakacyjnych kurortów stworzonych na najbardziej popularnych wyspach z dostępem do wszystkich udogodnień i atrakcji (niektóre z hoteli są przeznaczone wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia). Większość tutejszych hoteli znajduje się na prywatnych wyspach i panuje na nich swobodna, zachodnia atmosfera, ale takie luksusowe wakacje nie są tanim rozwiązaniem. Drugą opcją jest spędzenie czasu w mniej komfortowych warunkach, ale pośród lokalnych mieszkańców i w otoczeniu dzikiej przyrody. Wymaga to zaplanowania wycieczki na którąś z dzikich, lokalnych wysp, które mimo skromnych warunków zachwycają swoją autentycznością i pięknymi widokami.

Oficjalnie Malediwy są jednym z krajów muzułmańskich, dlatego warto pamiętać, że obowiązuje tu wiele zakazów, które mogą być nieoczywiste dla mieszkańców krajów europejskich. Jednym z nich jest zakaz wwożenia i spożywania alkoholu, jest on nielegalny i ciężko jest go tutaj kupić – chłodne piwo i kolorowego drinka z palemką można wypić jedynie w resortach lub na pokładzie statku. Kolejne ograniczenia dotyczą strojów plażowych – plażowanie w stroju bikini jest dozwolone wyłącznie na terenie resortów lub na wyznaczonych plażach, czyli tzw. „bikini beach”.

Przed wylotem na Malediwy warto wyposażyć się w przejściówkę do wtyczek elektrycznych – te na wyspach są typu brytyjskiego, oraz w tutejszą walutę – obowiązującą tu jest rupia malediwska, ale uznawane są też dolary amerykańskie. Istotną kwestią podczas wakacji na rajskich wyspach są też tutejsze ceny, w większości przypadków do ceny bazowej doliczane jest dodatkowe 12% podatku oraz 10% opłaty serwisowej.

Co warto zobaczyć na Malediwach?

kiedy najlepiej na malediwy

Słoneczne Malediwy to idealne miejsce na wypoczynek i relaks. Wyspy nie bez powodu są nazywane „perłą Oceanu Indyjskiego”. Większość z nich skrywa wiele pięknych miejsc i mnóstwo wspaniałych atrakcji turystycznych. Do najbardziej popularnych kurortów i wysp na Malediwach zalicza się:

 • Male – wyspa i największe miasto oraz stolica Malediwów, dawniej siedziba dynastii królewskich, dziś miejsce tętniące życiem i bardzo różniące się od pozostałej części archipelagu, pełne urokliwych ulic, zabytkowych budowli oraz lokalnych bazarów;
 • Vaadhoo – niewielka wyspa słynąca z wybrzeża pełnego szerokich, piaszczystych plaż pokrytych fosforyzującym planktonem, który latem zapewnia niezwykłe, magiczne widowisko;
 • Nalaguraidhoo – wyspa nazywana „Sun Island”oraz uznawana za jedną najbardziej zielonych wysp Malediwów, jest otoczona piaszczystymi plażami i porośnięta bujną, tropikalną roślinnością;
 • Banana Reef – mała wysepka w kształcie banana, na której panują najlepsze warunki do nurkowania na całych Malediwach;
 • Thoddoo – jedna z największych wysp na Malediwach, jej wizytówką są idylliczne krajobrazy i prawdziwie rajskie plaże, można tu też odwiedzić plantacje lokalnych warzyw i owoców, które są rzadkością na wyspach;
 • Ookolhufinolhu – mała, dziewicza wyspa z luksusowym, 5-gwiazdkowym ośrodkiem wczasowym i wszystkimi wygodami potrzebnymi do spędzenia beztroskiego urlopu;
 • Thudufushi – rajska wyspa z 5-gwiazdkowym ośrodkiem oferującym pobyt w urokliwych drewnianych domkach na wodzie;
 • Bathalaa i Meeru – typowo wypoczynkowe miejsca słynące z bajkowych widoków i drewnianych domków na wodzie;
 • Bandos – rozległa wyspa pokryta bujną, soczyście zieloną roślinnością, popularna ze względu na długą linię brzegową ze śnieżnobiałymi, piaszczystymi plażami oraz bliskość raf koralowych;
 • Hithadhoo – wyspa pełna pięknych scenerii, istny raj dla fotografów i wielbicieli malowniczych widoków;
 • Fulhadhoo – dzika, lokalna wyspa z bujną dżunglą i czystymi, kameralnymi plażami oraz możliwością błogiego wypoczynku w rozsądnej cenie;
 • Olhuveli – wyspa z dużym kurortem, który słynie z najpiękniejszych plaż i luksusowych willi na wodzie;
 • Veligandu – długa, wąska wyspa z licznymi plażami i piaszczystym cyplem umożliwiającym plażowanie w otoczeniu wód oceanu;

Jakie atrakcje oferują Malediwy?

kiedy lecieć na malediwy

Piękne i czyste wybrzeże, słońce oraz czysta woda są co prawda jednymi z największych, ale nie jedynymi atrakcjami Malediwów. Pobyt na wyspach to nie tylko wysokie temperatury, dostęp do rajskich plaż i pocztówkowe widoki. Malediwy od lat znajdują się w światowej czołówce na liście najlepszych miejsc do nurkowania i snorkelingu, a tutejsze rafy koralowe są zaliczane do najpiękniejszych na świecie. Niezwykle bogata podwodna fauna i flora oraz przejrzysta woda sprawiają, że panują tu idealne warunki do podwodnych wypraw – nie tylko dla zaawansowanych nurków.

Jedną z nietypowych atrakcji są podwodne restauracje działające na terenie niektórych resortów, można dzięki nim podziwiać podwodny świat bez wypływania na pełny ocean. Kolejną z atrakcji są wycieczki łodzią, które umożliwiają zwiedzenie okolicznych wysp, nawet tych najmniejszych i często niezamieszkanych. Można też wybrać się w romantyczny rejs o zachodzie słońca, podziwiać delfiny i żółwie w ich naturalnym środowisku, a w trakcie rejsu po bezludnych wyspach zaplanować przystanek i spędzić popołudnie na jednej z plaż. Podczas pobytu na Malediwach można także spędzać czas aktywnie, np. uprawiając sporty wodne – surfing, windsurfing czy kitesurfing lub wiosłowanie na desce. Ciekawą atrakcją dla spragnionych wrażeń może być też pływanie z mantami lub rekinami.

Malediwy pogoda i klimat

kiedy jechać na malediwy

Wszystkie wyspy znajdują się w strefie klimatu równikowego, który jest bardzo ciepły, ale jednocześnie bardzo wilgotny. Oznacza to, że Malediwy są rejonem tropikalnym w pełnym tego słowa znaczeniu, a warunki pogodowe są tu nieco inne od tych panujących w Polsce. Na Malediwach przez cały rok temperatury utrzymują się na stałym poziomie, średnia roczna temperatura powietrza wynosi tu około 29-30°C, a temperatura wody to około 28°C. Planując wakacje na Malediwach, trzeba pamiętać, że rok dzieli się tutaj na porę suchą i deszczową, które mimo wysokich temperatur nieco różnią się od siebie pogodą, a odwiedziny w każdym z sezonów mają swoje plusy i minusy. Każda z wysp archipelagu ma też swój własny mikroklimat. Jakich warunków można się spodziewać w poszczególnych miesiącach i kiedy lecieć na Malediwy, aby mieć gwarancję dobrej pogody?

Kiedy najlepiej jechać na Malediwy?

Wbrew pozorom klimat Malediwów nie zawsze gwarantuje doskonałą pogodę. Chociaż temperatura wody i powietrza jest przez cały rok podobna, to niestety nie zawsze świeci tutaj słońce, a na wyspach nie brakuje deszczowych miesięcy. Wiejące tu wiatry są zwane monsunami i mają największy wpływ na wilgotność powietrza i pogodę panującą na wyspach. Zachodni monsun przynosi na wyspy suche, burzowe powietrze, a Monsun północno-wschodni wilgotne i ciepłe, każda zmiana monsunu powoduje zmiany pogody na wyspach.

kiedy najlepiej lecieć na malediwy

Wiosną, latem i jesienią tropikalne prądy przynoszą na Malediwy ciepłe, ale bardzo wilgotne powietrze i najbardziej niekorzystne warunki do plażowania. Od wiosny do późnej jesieni na wyspach panuje pora deszczowa – maj i październik to początek zmiany monsunu. Wilgotny wiatr nie wyklucza wypoczynku na wyspach w okresie deszczowym, jednak trzeba liczyć się wtedy nie tylko z upałami, ale też z kapryśną pogodą, która jest tu dość ciężka do przewidzenia. Wakacje w porze deszczowej to mniej więcej taka sama ruletka, jak urlop nad polskim morzem. W szczycie pory deszczowej opady deszczu są pewne, są też możliwe krótkotrwałe burze, najczęściej bardzo gwałtowne, oraz silne wiatry.

Zimą ryzyko opadów deszczu na Malediwach jest minimalne, powietrze staje się suche i nieco chłodniejsze, jest też mniej wietrznie, a temperatury powietrza rosną z każdym dniem. W tym czasie na wyspach panuje pora sucha i prawdziwie wakacyjna, słoneczna pogoda. Sezon wakacyjny na Malediwach nie jest zbyt długi, a najlepszy moment na wakacyjną podróż to właśnie okres polskiej zimy, czyli miesiące od grudnia do kwietnia. Idealna pora na wakacje to marzec, czyli najbardziej suchy miesiąc. Temperatury lekko rosną, wietrzna pogoda mija i jest największa szansa na bezchmurne niebo. W tym czasie znacząco zmniejszają się fale i jest też najlepsza przejrzystość wody.

Bez względu na termin podróży, należy unikać długiego przebywania w pełnym słońcu – tutejsze promienie są wyjątkowo silne i potrafią poparzyć skórę. Jeśli chodzi o ceny, to najbardziej przystępne są one poza szczytem sezonu, czyli w porze deszczowej. Sezon wysoki to gwarancja dobrej pogody, ale też wysokich cen. Dotyczy to zarówno kwestii podróży, jak i samego pobytu na Malediwach.

Add Comment