Jezioro Garda przewodnik

jezioro garda włochy
Jezioro Garda Włochy

Jezioro Garda (Lago di Garda) jest największym jeziorem we Włoszech (52 km długości i 17 km szerokości): jest tak duże, że zmienia lokalny klimat, który jest łagodniejszy i dzięki złożonemu wzorcowi bryz jeziornych, bardziej słoneczny niż można by się spodziewać. Jest to również najbardziej popularne z jezior, przyciągając około 7% wszystkich turystów do Włoch i działając jako pomost między Alpami i resztą kraju. Wąska północna część jeziora jest szczelnie otoczona górami, które opadają prosto do wody, a wioski wciśnięte są w szczeliny w klifach. Dalej na południe, jezioro rozciąga się swobodnie, otoczone łagodnymi wzgórzami i otoczone spokojnymi kurortami wakacyjnymi.

Jezioro Garda uroczyło mnie od pierwszej mojej wizyty. To najbardziej zróżnicowane z wielkich jezior Włoch. Brakuje mu wypielęgnowanego piękna jeziora Como, tajemniczości jeziora Orta i dekadenckiej atmosfery jeziora Maggiore.

Odwiedzając jezioro Garda, możesz zobaczyć tak wiele atrakcji turystycznych, że nigdy nie będziesz się zastanawiać, co robić lub co zwiedzać. Od omiatanych wiatrem wybrzeży po degustację wina i rzymskie ruiny, od przygód po wyjątkowe zajęcia, takie jak wizyta w okazałej willi poety D’Annunzio. Brzegi jeziora Garda sprawią, że każdy będzie zadowolony.

Jezioro Garda znajduje się zaledwie godzinę drogi od Mediolanu, pociągiem można łatwo dostać się do Desenzano i Peschiera, na południowym brzegu. Stamtąd można łatwo przesiąść się z jednej miejscowości do drugiej autobusem lub promem.

Jezioro Garda – najlepsze miasta na pobyt

jezioro garda włochy

Po podjęciu decyzji o odwiedzeniu Jeziora Garda, będziesz musiał wybrać najlepsze miasto na pobyt, w zależności od swoich potrzeb.

Przeczytaj cały nasz przewodnik turystyczny, a zobaczysz, że zapewniamy szczegółowy opis jeziora Garda oraz jego wszystkich miasteczek, od Trentino na północy, do wybrzeży Veneto i Lombardii na wschodzie i zachodzie, z informacjami na temat najlepszych rzeczy do zrobienia odwiedzając jezioro Garda i jego okolice.

Podsumowując, najlepsze miasta nad jeziorem Garda dla miłośników przygód to zdecydowanie Riva del Garda i Nago-Torbole, położone wzdłuż północnego brzegu jeziora. Oba miasta są polecane dla miłośników żeglarstwa i jazdy na rowerze – jeśli jesteś fanem wspinaczki skałkowej, najlepszym rozwiązaniem będzie podróż kilka kilometrów w głąb lądu do Arco, najlepszego miejsca do wspinaczki we Włoszech.

Innym wspaniałym miejscem dla miłośników przygód jest Tremosine, wyjątkowe „rozproszone miasteczko” składające się z różnych wiosek rozrzuconych pomiędzy jeziorem a otaczającymi je górami. Dostępnych jest tu wiele atrakcji, w tym paralotniarstwo.

Pary lub osoby poszukujące romantycznej atmosfery powinny zatrzymać się w Limone, na wybrzeżu Lombardii, lub w Malcesine, po drugiej stronie jeziora w Veneto. Oba miasteczka są naprawdę urocze, z brukowanymi uliczkami i uroczymi restauracjami nad jeziorem.

Miłośnicy jedzenia i wina powinni zatrzymać się w Bardolino, w pobliżu popularnego regionu uprawy winorośli. Najlepszym miejscem dla osób szukających relaksu są Lazise i Sirmione, w południowej części jeziora Garda, gdzie znajdują się dwa doskonałe kąpieliska termalne.

Na koniec, ale nie mniej ważne, pobyt rodzin z dziećmi! Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie miasta nad jeziorem Garda oferują coś do zrobienia dla rodzin – jednak najlepszym miejscem jest prawdopodobnie Peschiera del Garda, w pobliżu dwóch niesamowitych parków rozrywki.

Przejdźmy więc do przeglądania najwspanialszych miast wokół jeziora Garda. Dla miłośników przyrody, przygody i kultury, zaczynamy od północnego brzegu jeziora (bo to mój ulubiony!) aż po południe.

Jezioro Garda – mapa turystyczna

jezioro garda mapa turystyczna

Jezioro Garda – opis miasteczek

Zapraszam Cię do mojego przewodnika po miasteczkach i najciekawszych miejscach, które warto odwiedzić będąc na wakacjach nad jeziorem Garda.

Północne Jezioro Garda – Trentino

1) Riva del Garda

jezioro garda riva

Jezioro Garda jest tak duże, że zmienia się diametralnie z północy na południe. Południowe wybrzeża są ładne i eleganckie, uwielbiane przez poetów i pisarzy w całej historii, z pięknymi willami i spokojną atmosferą. Północne wybrzeża stają się bardziej dzikie, w miarę jak posuwamy się dalej w Alpy.

Obszar ten jest znany wśród poszukiwaczy przygód i miłośników adrenaliny od dziesięcioleci, a możliwości przygód są nieograniczone, między innymi parasailing, wspinaczka skalna i windsurfing.

Riva del Garda jest największym i najbardziej znanym miastem w północnej części jeziora, a także idealną bazą wypadową do GardaTrek, trzech pętli szlaków o różnej długości między jeziorem a górami. W pobliżu znajduje się również kilka wspaniałych górskich szlaków rowerowych o różnej długości i trudności, a także istnieje możliwość nurkowania w jeziorze.

Historyczne centrum Riva del Garda jest pełne zabytków i atrakcji, którymi można się cieszyć w deszczowy dzień, takich jak MAG – Museo Alto Garda i Torre Apponale.

Miłośnicy jedzenia również znajdą tu wiele rozrywek. W pobliskim Arco znajduje się Birra Artigianale Impavida, browar rzemieślniczy inspirowany stylem amerykańskim. Możesz też wybrać się na degustację wina do Madonna delle Vittorie lub Agritur Comai, albo zjeść pyszny posiłek.

2) Torbole sul Garda

miasteczko Torbole

Torbole sul Garda znajduje się tuż obok Rivy i jest częstą alternatywą dla tych, którzy chcą pozostać na północnym brzegu jeziora na wakacje pełne przygód.

Jest to wspaniała lokalizacja dla malowniczych wędrówek, takich jak ta do Valletta Santa Lucia, malowniczej doliny z ciekawą przeszłością – flota wenecka przekroczyła ją, aby ręcznie przewieźć swoje statki z rzeki Adygi w 1439 roku na północny brzeg jeziora, zaskakując flotę mediolańską i ostatecznie pokonując ją w bitwie.

Inną piękną wycieczką w pobliżu Torbole sul Garda jest Sentiero Busatte – Tempesta, zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji turystycznych w tym regionie! Ta 5-kilometrowa ścieżka łącząca te dwa miejsca, jest zawieszona pomiędzy górą a jeziorem, przecinając skaliste odcinki z metalowymi schodami i kładkami przykręconymi do skały.

Torbole sul Garda to także świetne miejsce do żeglowania i windsurfingu, a z Riva del Garda łączy je nadjeziorna promenada czy też jak kto woli ścieżka rowerowa.

3) Arco

Miasto Arco nie leży nad brzegiem jeziora Garda, lecz nieco dalej w głębi lądu, wzdłuż rzeki Sarca. Jednak Arco jest tak blisko Rivy i Torbole, że jest również uważane za miasto jeziora Garda, a odwiedzenie go jest zdecydowanie dobrym pomysłem dla poszukiwaczy przygód.

Arco jest warte odwiedzenia ze względu na ładne, historyczne centrum i słynny zamek, z którego rozciąga się widok na całą dolinę Alto Garda. Osoby zatrzymujące się w Rivie lub Torbole sul Garda mogą z łatwością dotrzeć do Arco ścieżką rowerową Sarca, która prowadzi dalej w głąb lądu, aż do wioski Dro i Sarche, w otoczeniu pięknej górskiej scenerii.

Jednak głównym powodem do sławy Arco jest fakt, że jest to najlepsze włoskie miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej. W pobliżu Arco znajdują się setki tras wspinaczkowych rozmieszczonych pomiędzy różnymi skałami, w tym trasy wielowyciągowe o różnym stopniu trudności. Można również odwiedzić słynny stadion Rockmaster, jedno z miejsc mistrzostw świata we wspinaczce skałkowej i można się tam nawet wspinać!

4) Tenno

Tenno jest jednym z najlepiej strzeżonych sekretów regionu Jeziora Garda! Chociaż nie leży bezpośrednio przy jezioro Garda Włochy, Tenno jest wystarczająco blisko, zaledwie 15 minut jazdy od brzegu jeziora.

Decydując się na pobyt w Tenno, możesz odwiedzić jezioro Garda, kiedy tylko zechcesz lub zdecydować się na relaks nad uroczym jeziorem Tenno, mniejszym górskim jeziorem z czystymi turkusowymi wodami i znacznie mniejszą liczbą turystów w porównaniu do jego większego sąsiada.

Możesz również odwiedzić Canale di Tenno, wioskę pochodzącą z czasów średniowiecza, gdzie czas jakby się zatrzymał. Canale zostało przywrócone z zaniedbania przez grupę lokalnych artystów w latach 60-tych, starożytne domy zostały odnowione i przekształcone w warsztaty lub mieszkania wakacyjne.

Jest to naprawdę zabawne i wyjątkowe miejsce do odwiedzenia, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia, kiedy to odbywa się tu jeden z najlepszych włoskich jarmarków bożonarodzeniowych.

Wschodnie Jezioro Garda – Veneto

5) Malcesine

Malcesine jest prawdopodobnie najpiękniejszym ze wszystkich miasteczek nad jeziorem Garda, ale warto je odwiedzić także z innego powodu, a mianowicie wjeżdżając kolejką linową na szczyt Monte Altissimo, najwyższego szczytu nad jeziorem Garda, gdzie można wędrować, zjeść wspaniały posiłek w Rifugio Altissimo/Damiano Chiesa lub po prostu podziwiać wspaniałe widoki.

Kolejka linowa dojeżdża na wysokość ponad 1500 metrów, więc pogoda może być diametralnie zmienna. Kiedy my odwiedziliśmy to miejsce, w Malcesine nad brzegiem jeziora było słonecznie i ciepło, a na górnej stacji kolejki było chłodno i wietrznie.

W pobliżu Malcesine znajduje się również malownicza wioska Cassone, w której płynie rzeka Aril, „najkrótsza rzeka świata” o długości zaledwie 175 metrów, a także spektakularna Val di Sogno, czysta, zaciszna zatoka w niewielkiej odległości od miasta, gdzie znajduje się również piękna wyspa i wrak, który mogą odkryć nurkowie.

Najbardziej znanym zabytkiem w Malcesine jest Castello Scaligero, zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc do zobaczenia nad Jeziorem Garda dla rodzin. Zamek jest bardzo dobrze zachowany i mieści się w nim niedawno odnowione Museo di Storia Naturale (Muzeum Historii Naturalnej), z wieloma atrakcjami dla najmłodszych. Można również zwiedzić zamkowe pokoje, przejścia i tunele, a także wspiąć się na wieżę.

Jeśli szukasz wspaniałego punktu widokowego, aby zrobić zdjęcia Castello Scaligero, musisz wypłynąć na jezioro – dostępne są wycieczki żeglarskie lub możesz po prostu wskoczyć na prom Malcesine-Riva del Garda!

6) Garda (miasto)

Tak, wiem, to mylące – na brzegu jeziora Garda znajduje się miasto o nazwie Garda. To właśnie od tego miasta jezioro wzięło swoją obecną nazwę – przed VIII wiekiem naszej ery, kiedy to jezioro zaczęło być nazywane Garda, znane było jako Benaco. Nazwa Garda pochodzi od staroniemieckiego słowa warda, oznaczającego „oglądać”, odnoszącego się do zamku w mieście, który w Wysokim Średniowieczu był jednym z najsilniejszych w regionie.

Miasto Garda znajduje się około 30 km na południe od Malcesine, przez super sceniczną Gardesana Orientale, drogę łączącą wszystkie miasta i wioski na brzegu jeziora.

Pomiędzy Malcesine a Gardą sceneria zmienia się z gór na wzgórza, a atmosfera z alpejskiej staje się śródziemnomorska, podczas gdy pogoda pozostaje ciepła przez cały rok. W Garda warto zwiedzić piękne, średniowieczne, historyczne centrum, które jest również jednym z najlepszych miejsc na zakupy – produkty, które można kupić nad jeziorem Garda to oliwa z oliwek, wino, produkty wytwarzane z cytryn nad jeziorem Garda i wiele innych pysznych produktów spożywczych na cotygodniowych targach otaczających jezioro.

Do innych atrakcji Gardy należy kościół Madonna della Corona, wbudowany niemalże w zbocze góry, oraz Punta San Vigilio, jedno z najbardziej malowniczych i spokojnych miejsc położonych wokół jeziora Garda, z ładną plażą i parkiem.

7) Bardolino

Miłośnicy wina z pewnością będą mieli okazję skosztować Bardolino, charakterystycznego wina regionu Garda. Najlepszy region do degustacji wina znajduje się pomiędzy miasteczkami Lazise i Bardolino na wschodnim wybrzeżu – dzień degustacji wina to świetny pomysł, spędzony na zwiedzaniu piwnicznych drzwi i degustacji pysznego Bardolino i Chiaretto, lokalnej odmiany różowej.

Bardolino słynęło ze swojego wina już w czasach rzymskich, nic więc dziwnego, że wiele atrakcji w Bardolino i okolicach jest związanych z winem – są tu dziesiątki winiarni oferujących degustacje wina w piwnicach, można wybrać się na wycieczkę rowerową, dołączyć do degustacji wina i zwiedzania wioski, a nawet odwiedzić „muzeum wina”!

Jeśli jesteś zatwardziałym miłośnikiem wina, spróbuj odwiedzić Bardolino podczas corocznego festiwalu zbiorów „Festa dell’Uva” na przełomie września i października lub „Palio del Chiaretto”, poświęconego winu różowemu. Podczas obu festiwali odbywają się koncerty, uliczne jedzenie, pokazy sztucznych ogni i oczywiście mnóstwo wina!

8) Lazise

Lazise jest dobrą alternatywą dla Bardolino dla tych, którzy interesują się winem, a dodatkową zaletą jest bliskość jezior termalnych i źródeł, co czyni go idealnym miejscem na relaksujący wypoczynek.

Podobnie jak Malcesine i Sirmione, Lazise jest również domem dla Castello Scaligero, z tym samym znakiem firmowym w postaci pałacu z jaskółczym ogonem i wysokimi wieżami. Warto również odwiedzić dawny Dom Celny, zbudowany tuż nad jeziorem. To właśnie przez ten posterunek celny Republika Wenecka przez wieki kontrolowała handel w okolicach jezioro Garda.

Lazise jest również doskonałym miejscem na zakupy, z kolorowym cotygodniowym targiem i wieloma sklepami sprzedającymi wino Garda, oliwę z oliwek i wyroby skórzane.

9) Peschiera del Garda

Peschiera jest największym miastem po stronie Veneto i węzłem komunikacyjnym ze względu na obecność stacji kolejowej i autostrady. Z tego powodu może wydawać się mniej „osobliwe” niż inne miejsca, takie jak Garda, Malcesine czy nawet Riva del Garda na północy.

Miasto rozciąga się pomiędzy brzegiem jeziora Garda a rzeką Mincio, łączącą jezioro z rzeką Pad, leżącą dalej na południe. Historyczne centrum Peschiera del Garda otoczone jest pięciokątnymi murami Twierdzy, jednej z czterech fortec chroniących Imperium Habsburgów, połączonej z resztą miasta mostem dla pieszych.

Peschiera oferuje wiele innych zabytków oprócz słynnej Twierdzy, a odwiedzenie jej jest zdecydowanie jednym z najważniejszych punktów turystycznych, które warto odwiedzić będąc tutaj na wakacjach. Są tu także wspaniałe plaże, w tym Braccobaldo Bau, jedna z niewielu plaż nad jeziorem Garda, która akceptuje psy, możliwość wycieczek statkiem do innych miast jeziora Garda, takich jak Riva, Desenzano, Salò, Sirmione i Lazise.

I naturalnie… Gardaland jest tuż obok! Parki rozrywki będą opisane w osobnym artykule, w przyszłości dodamy tutaj odnośnik do tego artykułu.

10) Gardaland

Miałem mieszane uczucia, czy zamieścić Gardaland, czy nie. Gardaland jest parkiem rozrywki, z kilkoma niesamowitymi przejażdżkami, paradami kreskówek i mnóstwem atrakcji dla dzieci. Nie jest to moje miejsce, ale moje dzieci uwielbiają to miejsce.

Jeśli odwiedzasz Jezioro Garda lub Mediolan z dziećmi i chcesz je uraczyć dniem, który jest tylko dla nich, Gardaland jest świetnym wyborem, z przejażdżkami i atrakcjami dla wszystkich grup wiekowych. Staraj się unikać odwiedzin podczas wakacji (czerwiec-wrzesień), ponieważ jest przepełnione dziećmi i kolejki mogą być wielogodzinne. Z pewnością wszystkie dzieciaki zapamiętają to jako najlepsze miejsce nad jeziorem Garda!

Południowe i Zachodnie jezioro Garda – Lombardia

11) Sirmione

Jeśli masz ochotę na coś bardziej relaksującego niż wspinaczka po górach, wybierz Sirmione, jedno z najpiękniejszych miejsc odwiedzając jezioro Garda. Sirmione, położone na półwyspie wcinającym się w jezioro jest uwielbiane przez pisarzy i poetów. Miejsce to ma rodzaj śródziemnomorskiej atmosfery, która sprawi, że będziesz chciał zostać dłużej i dłużej.

Miłośnicy historii pokochają willę rodziny Katullusa, tak pochłoniętą przez dziką przyrodę, że kiedyś uważano ją za kompleks jaskiń. Innym zabytkiem, którego nie można przegapić jest zamek Scaliger, położony nad samym brzegiem jeziora, wyglądający jak bajkowy dwór ze swoimi wieżyczkami i blankami.

Centrum Sirmione może być przepełnione turystami w lecie, ale odwiedź je poza sezonem lub wybierz się na plażę, aby popływać w turkusowych wodach jeziora, a prawdopodobnie będziesz miał to miejsce tylko dla siebie.

Jeśli chcesz się zrelaksować w starym stylu, wybierz się do Aquaria Thermal SPA na gorące źródła i zabiegi masażu!

12) Desenzano

Desenzano jest największym miastem nad jeziorem Garda. Podobnie jak Peschiera, może brakować mu poczucia „uroczej włoskiej wioski”, ale to świetny wybór na bazę wypadową, jeśli chcesz zwiedzić takie miejsca jak Werona i Mantua.

W Desenzano znajduje się przystanek kolejowy, wiele autobusów łączących miasto z Sirmione i innymi miastami, a także promy kursujące do czterech krańców jeziora. Jednak Desenzano jest również warte spędzenia dnia lub nawet dwóch dni, ponieważ znajduje się tu muzeum archeologiczne, mieszczące pług z epoki brązu, zamek zwany również „la Terrazza sul Garda” ze względu na malownicze widoki z wieży, malowniczy port, a nawet rzymska willa.

13) Manerba del Garda

Wybrzeże Trentino nad jeziorem Garda jest zazwyczaj wybierane przez ludzi szukających natury i przygód, ale jeśli chcesz pozostać w południowej części jeziora Garda i jednocześnie cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu, Manerba jest miejscem dla Ciebie!

Głównym punktem zwiedzania jest Rocca di Manerba, ruiny średniowiecznego zamku z widokiem na jezioro. Do Rocca można dojść pieszo malowniczą ścieżką, ale nie zapomnijcie również odwiedzić Parco della Rocca, gdzie znajdują się różne gatunki rodzimej flory, w tym ponad 20 gatunków orchidei.

W pobliżu Manerby znajduje się jeszcze kilka innych możliwości wycieczek pieszych i rowerowych – malowniczy szlak łączy Pisenze z Dusano, z przystankiem na Punta Sasso, kolejnym malowniczym punkcie widokowym na jezioro. Jeśli wolisz odpocząć, Manerba oferuje 11 km plaż, z możliwością wypożyczenia desek kajaków.

Manerba to także idealne miejsce, aby dotrzeć do dwóch wysp na jeziorze Garda – Isola del Garda, z piękną XIX-wieczną rezydencją oraz Isola dei Conigli/Isola San Biagio, położonych tak blisko brzegu, że można tam dojść pieszo.

14) Padenghe sul Garda

Padenghe, oddalone o rzut kamieniem od Manerby, to kolejna urocza wioska nad jeziorem, idealna do połączenia relaksu z aktywnością na świeżym powietrzu nad jeziorem Garda.

Możesz zwiedzić zamek Padenghe, pochodzący z XII wieku, z dobrze zachowanym mostem zwodzonym i kamiennymi wieżami, zobaczyć kościół Sant’Emiliano lub po prostu wybrać się na relaksujący spacer nad jeziorem do Manerby, skąd możesz wspiąć się na Rocca.

Plaże są przepiękne i idealne dla rodzin – na plaży Desenzanino można również wypożyczyć leżak i parasol za 8€ za dzień.

Jeśli jesteś miłośnikiem życia nocnego, w pobliżu Padenghe znajduje się kilka dyskotek i klubów nocnych. Dwa godne polecenia to Red Clubbing i Coco Beach Club!

15) Salò

Po Desenzano, Salò jest drugim co do wielkości miastem na lombardzkim brzegu jeziora Garda, znanym z tego, że było siedzibą Repubblica Sociale, siedziby rządu pod koniec II wojny światowej.

Warto odwiedzić Salò ze względu na jego promenadę nad jeziorem, najdłuższą w całym obszarze Gardy oraz na 15-wieczny Duomo di Sant’Annunziata, którego architektura jest hybrydą między gotykiem i renesansem.

W pobliżu Salò znajduje się również wiele szlaków turystycznych wzdłuż ścieżek parku Alto Garda Bresciano, podczas gdy Ci, którzy chcą się zrelaksować mogą udać się na plażę Rimbalzello, gdzie można wybrać pomiędzy odpoczynkiem na leżakach, pływaniem lub uprawianiem różnych sportów.

16) Gardone Riviera / Vittoriale degli Italiani

Literaci i miłośnicy dziwacznych zabytków z przyjemnością odwiedzą Vittoriale, kapryśną willę poety D’Annunzio, położoną nad brzegiem jeziora Garda, w pobliżu Gardone Riviera na zachodnim brzegu jeziora, na północ od Salò.

Odwiedziłem willę wiele lat temu, ale pamiętam, że zachwyciły mnie eklektyczne meble i szalone eksponaty na wystawie. Jeden z pokoi jest urządzony jak namiot Beduinów, jadalnia w stylu Art Deco ma pozłacanego żółwia na stole, a w innym pokoju z sufitu zwisa śmigło samolotu.

Najbardziej szaloną rzeczą nad jeziorem Garda jest jednak wizyta na wojskowym statku Puglia, leżącym na szczycie wzgórza wśród drzew w ogrodach Vittoriale. Został on podarowany D’Annunzio, który kazał go rozebrać i przewieźć do swojej rezydencji, gdzie został ponownie złożony na wzgórzu, skierowany symbolicznie w stronę Adriatyku.

17) Gargnano

Gargnano to prawdopodobnie najładniejsze miasteczko na lombardzkim brzegu jeziora Garda, z fotogeniczną, zakrzywioną promenadą i wieloma innymi atrakcjami – nie przegapcie tego, wizyta w Gargnano powinna znaleźć się na liście miejsce wartych odwiedzenia nad jeziorem Garda!

Niezależnie od tego, czy dojedziecie do niego z północy czy z południa, jeśli jedziecie samochodem, prawdopodobnie dotrzecie do Gargnano drogą Gardesana Occidentale, malowniczą drogą nad jeziorem łączącą miasta i wioski położone nad brzegiem. Jest to rzeczywiście wspaniała droga, ale uważajcie bardzo, bardzo na światła w okolicach Gargnano – wiele z nich ma kamery

Wokół Gargnano jest wiele do zobaczenia, możesz zatrzymać się w Villa Feltrinelli, domu Mussoliniego nad jeziorem, obecnie przekształconym w luksusowy hotel, wędrować po okolicznych górach, uprawiać żeglarstwo i inne sporty wodne. Można również odwiedzić Limonaia La Malora, jeden z najstarszych gajów cytrynowych nad jeziorem Garda.

18) Tremosine

Tremosine znane jest również jako „miasto, którego nie ma” – nie jest to jedna miejscowość, ale zbiór dziewiętnastu wiosek na północno-zachodniej stronie jeziora Garda, rozwiniętych na małym płaskowyżu.

Największą z wiosek jest Pieve di Tremosine, ze spektakularnym wiszącym placem z widokiem na jezioro. Inną popularną rzeczą do zobaczenia w pobliżu Tremosine jest Strada della Forra, malownicza droga przecinająca kanion i łącząca Pieve z brzegiem jeziora – droga ta pojawiła się w filmie o 007 i w wielu reklamach samochodów.

Tremosine to mekka wypoczynku na świeżym powietrzu, z możliwościami jazdy konnej, kanioningu i kitesurfingu, a także wędrówek pieszych i rowerowych, dwóch najbardziej popularnych aktywności wykonywanych przez turystów nad jeziorze Garda. Z Tremosine można również dotrzeć do Passo Nota, punktu wyjścia do wędrówek po okolicznych górach, szczególnie interesującego dla miłośników historii, ponieważ można tu zwiedzić okopy i pola bitewne z I wojny światowej.

19) Limone sul Garda

Sekret dlaczego Limone jest tak wyjątkowe tkwi w jego nazwie – łagodny klimat sprawił, że jest to idealne miejsce do uprawy drzew cytrynowych i przez cały XIX wiek miasto było otoczone gajami cytrynowymi. Obecnie turystyka jest znacznie ważniejszym źródłem dochodów niż produkty cytrynowe, ale nadal można zobaczyć drzewa cytrynowe rosnące na tarasach na stromym wzgórzu tuż za miastem.

Limone posiada również malownicze historyczne centrum i promenadę nad jeziorem – ale na tym etapie, jestem pewien, że zdałeś sobie sprawę, że prawie każde miasto nad jeziorem Garda je posiada! Jednak to, co czyni Limone wyjątkowym, to nowa ścieżka rowerowa, zbudowana w malowniczym miejscu, zawieszona nad jeziorem. Jeśli lubisz jazdę na rowerze i podziwiać piękne widoki, nie możesz przegapić dodania ścieżki rowerowej Limone do swojej listy must have miejsc nad jeziorem Garda!

Produkty warte zakupu nad jeziorem Garda

Po pierwsze – upewnij się, że masz pustą torbę, aby zabrać ze sobą do domu wszystkie fajne produkty, które można kupić nad jeziorem Garda!

Zacznijmy od produktów spożywczych. Jak już pisaliśmy, Jezioro Garda jest obszarem winiarskim, z wieloma piwnicami i winiarniami wokół Lazise i Bardolino. Najbardziej kultowe odmiany to Chiaretto, Bardolino i Garda Classico, więc upewnij się, że spróbujesz ich wszystkich!

Północny brzeg jeziora Garda to także region uprawy oliwek – w pobliżu Riva del Garda znajdziesz 46° Parallelo, najbardziej wysuniętego na północ producenta oliwy z oliwek na świecie! Omkafe w pobliżu Arco to wspaniała lokalna palarnia kawy, a także kolejne świetne miejsce na prezenty dla przyjaciół kochających wino.

Jeśli masz samochód, możesz również kupić ryby słodkowodne z jeziora lub produkty mięsne, takie jak carne salada, peklowana wołowina typowa dla regionu Garda, która jest pyszna zarówno świeża, jak i gotowana.

Najlepsze targi uliczne nad jeziorem Garda

Oprócz jedzenia, cotygodniowe targi uliczne we wszystkich miastach nad jeziorem Garda są doskonałym miejscem na zakup wyrobów skórzanych, butów, ubrań i innych pamiątek.

Każdego dnia w jednym lub kilku miastach wokół jeziora odbywa się targ. Znajdziesz tam najróżniejsze produkty, od świeżych owoców i warzyw po sery i wędliny, całe stragany sprzedające tylko oliwki i marynaty, obwoźne ciężarówki oferujące kurczaki z rożna i wiele innych.

Pamiętaj, że targi uliczne we Włoszech odbywają się zazwyczaj w godzinach porannych. Otwierają się już o 7 rano, a w porze lunchu zaczynają się pakować. Niektórzy sprzedawcy mogą pozostać w pobliżu do wczesnego popołudnia, ale do 14:00 lub 15:00 zazwyczaj już ich nie ma. Nie zapomnij wybrać się nad Jezioro Garda rano, aby zrobić zakupy na ulicznych bazarach!

Oto lista najlepszych targów ulicznych nad Jeziorem Garda na każdy dzień tygodnia!

  • Poniedziałek: Peschiera del Garda, Colombare di Sirmione
  • Wtorek: Desenzano, Torbole (marzec/wrzesień, w każdy 2 i 4 wtorek miesiąca), Limone (kwiecień/grudzień), Arco (maj/październik)
  • Środa: Riva del Garda (w każdą 2. i 4. środę miesiąca), Arco (w każdą 1. i 3. środę miesiąca), Gargnano, Lazise
  • Czwartek: Bardolino, Toscolano, Dro (niedaleko od Arco)
  • Piątek: Riva del Garda, Garda, Lugana di Sirmione
  • Sobota: Malcesine, Salò
  • Niedziela: Rivoltella di Desenzano

Jak dostać się nad jezioro Garda

Samolotem – najbliżej Jeziora Garda znajduje się lotnisko Werona (VRN), a następnie Mediolan Bergamo (BGY). Czas podróży zależy od tego, dokąd dokładnie chcesz się udać nad Jezioro Garda.

Pociągiem – linia kolejowa Mediolan/Wenecja biegnie wzdłuż południowej strony Jeziora Garda, z przystankami w Desenzano i Peschiera del Garda. Stamtąd łatwo jest wskoczyć do lokalnych autobusów, aby dostać się do większości miast nad jeziorem Garda. Jeśli planujesz odwiedzić Riva del Garda, Torbole lub Malcesine, prawdopodobnie lepiej jest pojechać pociągiem do Rovereto na linii kolejowej prowadzącej do Austrii i Niemiec przez Trydent, a następnie kontynuować podróż autobusem.

Samochodem – Autostrada A4 biegnie wzdłuż południowej części jeziora, podążając podobną trasą jak linia kolejowa. Możesz zjechać z autostrady w Brescia Est, Desenzano, Sirmione i Peschiera, jeśli planujesz odwiedzić południową część jeziora, a następnie kontynuować jazdę drogami lokalnymi lub połączyć się z autostradą A22 i zjechać z autostrady w Rovereto Sud, aby dotrzeć do północnych miast, takich jak Riva i Torbole.

Najlepszy czas na wizytę nad Jeziorem Garda

Teraz wiesz już wszystko o jeziorze Garda, musisz tylko zdecydować, kiedy je odwiedzić! Zacznijmy od dobrych wiadomości – Jezioro Garda to prawdziwie całoroczna destynacja.

Jego śródziemnomorski mikroklimat zapewnia ciepłe lata i łagodne zimy, a stałe wiatry, szczególnie w północnej części jeziora, sprawiają, że lato rzadko bywa upalne.

Zanim przejdziemy do omówienia najlepszego czasu na odwiedzenie Jeziora Garda, należy wyjaśnić jedną kwestię. Nie zapomnijcie, że jezioro jest największym we Włoszech, ma ponad 70 km od północnego krańca w Riva del Garda do Peschiera, najbardziej wysuniętego na południe punktu.

Oznacza to, że pogoda i temperatury mogą się różnić w zależności od lokalizacji, a na południu jest zazwyczaj o kilka stopni cieplej w porównaniu do północy.

Najlepszy czas na odwiedzenie jeziora Garda to prawdopodobnie wiosna i lato. Wiosną temperatury wahają się od 15 do 25°C w ciągu dnia, a w nocy spadają do 5/15°C. Znajdziesz tu kwiaty polne, słoneczne niebo i niewielu turystów aż do Wielkanocy, potem ich liczba stale rośnie.

Jeśli planujesz wizytę wiosną, ale chcesz zaoszczędzić na noclegu, unikaj odwiedzin podczas włoskich i niemieckich / austriackich świąt, kiedy jezioro jest zatłoczone przez turystów.

Jesień jest porównywalna do wiosny pod względem temperatur, prawdopodobnie nieco chłodniejsza, zwłaszcza od połowy października. Listopad jest prawdopodobnie najspokojniejszym miesiącem wokół jeziora, ale może być dość deszczowy.

Grudzień i styczeń to najzimniejsze miesiące, z temperaturą w ciągu dnia około 5-6°C i mroźnymi nocami. Grudzień jest dość ruchliwy, a w większości miast wokół jeziora odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe.

Pozostała część zimy po świętach Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest bardzo spokojna, a temperatury w ciągu dnia są idealne do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i innych aktywności na świeżym powietrzu.

Lato jest zdecydowanie najbardziej ruchliwym okresem do odwiedzenia jeziora, ale trzeba przyznać, że jest to świetny czas na wizytę. Średnie wysokie temperatury często sięgają 30°C, spadając w nocy do około 20°C. Ponadto, długie dni i późne zachody słońca są idealne, aby cieszyć się obiadem lub kolacją na świeżym powietrzu z widokiem na jezioro.

Wreszcie, co nie mniej ważne, nad Jeziorem Garda można się kąpać! Temperatura wody zazwyczaj osiąga 20°C na przełomie czerwca/lipca i pozostaje ciepła aż do września. W bardzo ciepłe lata temperatura może jeszcze bardziej wzrosnąć.

Add Comment