Wyjazd na zagraniczne wakacje bardzo często wiąże się z dodatkowymi formalnościami – zarówno przy przekraczaniu granicy, jak i podczas pobytu. Przed podróżą warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Na szczęście w przypadku Albanii jedyną niezbędną formalnością są dokumenty tożsamości. Wjazd na teren Albanii możliwy jest na podstawie ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego. Jedyny warunek – oba dokumenty muszą być ważne minimum 3 miesiące od planowanej daty powrotu. CO jeszcze warto wiedzieć w kwestii przekraczania granicy i legalnego pobytu w Albanii?
Spis treści artykułu
Wiza, paszport czy dowód osobisty – jaki dokument jest wymagany do wjazdu do Albanii?
Dowód, paszport, a może wiza – jakie dokumenty są potrzebne do wyjazdu do Albanii? Każdy, kto planuje wakacje w Albanii, ale nie ma paszportu może spać spokojnie – brak paszportu w niczym nie przeszkadza. W Europie jest tylko kilka państw, które można odwiedzić wyłącznie za okazaniem ważnego paszportu – w 2023 roku zdecydowana większość krajów pozwala na wjazd bez paszportu. Albania znajduje się w gronie państw, które go nie wymagają od 2009 roku.
Przy wjeździe do Albanii w celach turystycznych również nie ma konieczności posiadania ważnego paszportu ani wizy – do przekroczenia granicy i krótkiego, wakacyjnego pobytu w zupełności wystarczy dowód osobisty. Aktualne przepisy dotyczące przekraczania granicy i regulujące pracę straży granicznej są takie same, jak w większości krajów europejskich.
Dokument powinien być ważny co najmniej 90 dni – licząc od planowanej daty wyjazdu z Albanii, a dane na dokumencie powinny być czytelne. Dowód upoważnia do pobytu na terytorium Albanii maksymalnie 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu. Ważny dowód osobisty jest wymagany nie tylko do przekroczenia granicy, ale też do wielu formalności już na terytorium Albanii. Przyda się m.in. podczas wypożyczania samochodu, meldowania w hotelach czy chociażby zakupu drinka w lokalu.
Do czego może być potrzebny paszport w Albanii?
Chociaż paszport nie jest niezbędny podczas wakacyjnego wyjazdu, to może się przydać w przypadku chęci dłuższego pobytu w Albanii. Na podstawie paszportu możliwe jest przedłużenie pobytu czy to w celach prywatnych, czy służbowych. W tym celu należy udać się do urzędu imigracyjnego i złożyć odpowiedni wniosek uzupełniony o wymagane dokumenty.
Posiadanie paszportu może być też przydatne w przypadku korzystania z usług medycznych w ramach prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Paszport jest niezbędny jedynie w przypadku wjazdu do Albanii przez Kosowo.
Czy w Albanii trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne?
Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony i to stwierdzenie doskonale pasuje do wakacyjnych wyjazdów. Chociaż na podróżnych nie ciąży obowiązek ubezpieczeniowy, to planując podróż do Albanii, warto mieć ubezpieczenie turystyczne – na wypadek choroby czy wypadku. W przypadku zagrożenia życia można liczyć na bezpłatną opiekę zdrowotną – gwarantuje to umowa pomiędzy Polską a Albanią, ale wszelkie inne dolegliwości, choroby czy urazy trzeba leczyć już na własną rękę. Ubezpieczenie pozwoli pokryć koszty leczenia w prywatnych klinikach czy transportu medycznego w razie takiej potrzeby.
Oprócz standardowej opcji ubezpieczenia turystycznego warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie NNW, dzięki któremu w razie wypadku za granicą można ubiegać się o odszkodowanie, zwrot kosztów leczenia, a nawet zasiłek.
Wyjazd do Albanii – jakie dokumenty są potrzebne?
Co prawda, aby wjechać do Albanii, nie jest potrzebny paszport – wszyscy obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie dowodu osobistego, jednak w zależności od planów na podróż i pobyt może się okazać, że potrzebne będzie jeszcze kilka dodatkowych dokumentów.
Wszyscy kierowcy, którzy planują poruszać się po Albanii samochodem własnym lub wypożyczonym powinni zabrać ze sobą przede wszystkim prawo jazdy – akceptowane jest tu polskie i międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku wyjazdu prywatnym samochodem niezbędne jest również zabranie dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem oraz ubezpieczenia OC pojazdu nazywanego zieloną kartą. Jeśli podróż i wjazd na terytorium Republiki Albanii ma odbyć się samochodem pożyczonym w Polsce, dodatkiem do OC, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego jest jeszcze notarialne upoważnienie w języku angielskim od właściciela auta, pozwalające na korzystanie go za granicą – dokument powinien być przetłumaczony na język angielski. Upoważnienie dotyczy każdego pojazdu należącego do osoby trzeciej – pożyczonego, firmowego i tego w leasingu.
Potwierdzenie ubezpieczenia OC – tzw zielona karta, jest o tyle przydatne, że stan albańskich dróg nie jest najlepszy (dziury, nierówna nawierzchnia, otwarte studzienki kanalizacyjne, brak oświetlenia), a poziom przestrzegania i stosowania przepisów kodeksu drogowego przez obywateli Albanii pozostawia wiele do życzenia (delikatnie można go określić jako nieprzewidywalny i nonszalancki).