Kiedy i gdzie wybrać się na ferie zimowe w 2022 roku?

Ferie zimowe to niesamowita okazja na to, by dzieci mogły pierwszy raz pojechać same na zorganizowane obozy. Można także skorzystać z tego czasu, by spędzić go rodzinnie na wyjeździe. Zanim napiszemy, gdzie można wyjechać na ferie zimowe w 2022 roku, odpowiedzmy sobie na pytanie kiedy są ferie zimowe 2022? Czy powtórzy się sytuacja z poprzedniego roku i ferie zimowe odbędą się w jednym terminie? Sprawdziliśmy, jakie stanowisko obrało MEN.

Kiedy Ferie 2022 – terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2021/2022

Za kilka dni przedstawimy mapę ferii zimowych 2022, teraz przedstawiamy w tabeli, datę rozpoczęcia i zakończenia ferii z podziałem na województwa:

Termin ferii w 2022 rokuWojewództwa
  • pomorskie
  • śląskie
Terminy ferii w 2022 roku

Gdzie na ferie zimowe w 2022 roku?

Przed wyjazdem na ferie zimowe trzeba się zastanowić, czy chcemy mieć zimowe szaleństwo na stoku górskim, czy jednak może spędzimy ten czas na pustej plaży nad Morzem Bałtyckim. Można także wybrać takie miejscowości, gdzie są i jeziora i lasy oraz góry, takim miejscem mogą być Mazury. A może chcemy spędzić te nadchodzące ferie za granicą? Dobrze jest zrobić sobie listę plusów i minusów takich miejsc, by wiedzieć, które będą lepsze dla naszej rodziny lub dla naszego dziecka.

Góry na ferie zimowe to idealne miejsce?

Z reguły z feriami zimowymi od razu kojarzą się nam góry. Czy to za granicą, czy nasze Polskie Tatry lub Bieszczady. W górach mamy możliwość szusowania na nartach blisko przyrody. Możemy także zdobywać zimą szczyty górskie lub chodzić po okolicznych dolinach. Zima w górach to również rodzinny kulig z końmi i pochodniami, który najczęściej kończy się ogniskiem. W górach zimą nie można narzekać na nudę, dlatego też jest to raj dla miłośników nart, snowboardu, czy sanek. Można tutaj spędzić niezapomniane rodzinne ferie.

Czy polskie morze to dobry pomysł na spędzenie ferii zimowych?

Turystom polskie morze kojarzy się raczej z wakacjami niż z feriami. Jednak są tutaj także miłośnicy morza, którzy korzystają z każdej okazji, by móc podziwiać to piękno natury. Dlatego wybór spędzenia ferii zimowych nad morzem także nie jest złym pomysłem. Można wtedy wybierać się na długie zimowe spacery po plaży całą rodziną i podziwiać przyrodę. Jest to też czas, gdy najbardziej oblegane w lecie miasteczka są praktycznie pusta, więc można skorzystać i zwiedzić spokojnie okolicę. Jest to bardzo dobre miejsce na spędzenie ferii zimowych szczególnie dla ludzi, którzy nie lubią tłumów i hałasu. Można się tutaj o tej porze roku wyciszyć i powdychać zdrowotnego jodu.

A może morze za granicą na ferie zimowe 2022?

Ferie zimowe 2022 to także super okazja, by spędzić dwa tygodnie za granicą. Ci, co nie lubią zimna i śniegu, to uciekają na zagraniczne ciepłe morza lub oceany. Mogą wtedy całą rodziną spędzać czas na plaży i korzystać z ciepłego morza do kąpieli. Jest to niesamowita przygoda zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można wtedy również poznać inną kulturę, czy podszkolić się z języka obcego. Warto także zaznaczyć, że coraz więcej rodzin wybiera tę formę spędzenia ferii zimowych. Jest to dla nich niesamowita odskocznia, w której mogą przebywać przez aż przynajmniej 14 dni.

Kiedy rezerwować rodzinny wyjazd na ferie zimowe 2022?

Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu chcemy spędzić ferie zimowe. Jeśli są to nasze polskie góry, to trzeba się liczyć z ogromnym oblężeniem w tym czasie w pensjonatach i hotelach. Dlatego też warto, jest już nawet przed świętami Bożego Narodzenia zarezerwować pobyt w wybranym miejscu. Będziemy mieć wtedy pewność, że nasz hotel, czy apartament, do którego chcemy jechać, to będzie miał odpowiednie dla nas pokoje. Jest też to szczególnie ważne, gdy chcemy jechać całą rodziną lub kilkoma rodzinami. Im jest nas więcej na wyjeździe na ferie zimowe, tym wcześniej trzeba myśleć o zajęciu kwatery. Warto też zaznaczyć, że im wcześniej zamówimy miejsca noclegowe, tym możemy liczyć na niższe ceny. Gdy będziemy zamawiać pokoje tuż przed feriami może się okazać, że nie ma już miejsca lub że ceny są bardzo wysokie. Natomiast jeśli chodzi o spędzenie ferii zimowych 2022 nad morzem, to może być tutaj mniejsze zainteresowanie. Jednak nie jest to w 100% pewne. Dlatego, gdy mamy upatrzony konkretny hotel lub domek, to także warto, jest zarezerwować termin z dużym wyprzedzeniem. Będziemy mieć wtedy pewność, że spędzimy ferie zimowe w fajnym miejscu.

Co trzeba sprawdzić, gdy dziecko jedzie pierwszy raz na ferie zimowe bez rodziców?

Gdy decydujemy się puścić naszą pociechę pierwszy raz na samodzielne ferie, to trzeba sprawdzić przede wszystkim organizatorów. Musimy mieć pewność, że kadra, która będzie pilnować dzieci, jest w tym kierunku przeszkolona oraz że mają skończone odpowiednie kursy. Warto jest też sprawdzić nocleg, w którym będą spały dzieci. Należy zobaczyć, w jakich warunkach się to będzie odbywać oraz jaki program zapewnia dany organizator. Dobrze jest też się upewnić, że sam przewóz dzieci jest bezpieczny. Gdy nasze dziecko ma jakąś specjalną dietę, to trzeba poinformować o tym wcześniej opiekunów, by byli przygotowani na to, co można podać takiemu dziecku do jedzenia. Tak  samo jest ważne, gdy nasze dziecko na coś choruje. Opiekunowie muszą wiedzieć o wszelkich możliwych chorobach lub sytuacjach dzięki, którym mogą zareagować w porę. Dla dziecka to jest niesamowite przeżycie, szczególnie gdy jedzie pierwszy raz. Dlatego tak ważne jest, by dobrać ferie odpowiednie do jego zainteresowań oraz wieku. Dzięki temu nasza pociecha pozna także rówieśników, którzy mają podobne zainteresowania do jego hobby.

Ferie zimowe można spędzić na wiele sposobów. To tylko od nas zależy, gdzie i jak je spędzimy. Warto, jest nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę i zorganizować wcześniej taki wyjazd, czy to wspólny, rodzinny, czy tylko dla naszego dziecka. Dzięki temu z takich ferii zostaną piękne wspomnienia i zdjęcia.