Albania – czego nie wolno turystom, co warto wiedzieć i na co warto uważać?

Wyjeżdżając na zagraniczny urlop dobrze jest poznać zasady panujące w danym kraju i dotyczy to nie tylko egzotycznych kierunków, ale także europejskich państw. Warto o tym pamiętać np. podczas wakacji w Albanii. Albańczycy również mają swoje zasady oraz nakazy i zakazy, nie tylko związane z kulturą czy swoją religią. Wypadałoby przestrzegać ich nie tylko dla własnego dobra, ale też z szacunku dla mieszkańców. Na co uważać w Albanii i jakich zasad przestrzegać, aby czuć się bezpiecznie oraz spędzić spokojne i beztroskie wakacje, bez niepotrzebnego stresu?

Nagość na plażach w Albanii nie jest powszechnie akceptowana, co jest odzwierciedleniem konserwatywnych wartości społecznych kraju.

Wakacje w Albanii – o czym pamiętać przed wyjazdem na wymarzone wakacje?

Niskie ceny, piaszczyste wybrzeże Morza Adriatyckiego i piękne plaże oraz ponad 290 słonecznych dni w roku sprawiają, że  coraz więcej turystów wybiera Albanię jako kierunek wakacyjnych wyjazdów. Chcąc spędzić urlop w Albanii warto pamiętać o kilku obowiązujących tutaj zasadach oraz wiedzieć, jak zachować się w hotelu, restauracji, na plaży, na drodze czy podczas zwiedzania zabytków. Wiele zasad powszechnych w Europie nie obowiązuje w Albanii,  ale jest też sporo nieoczywistych przepisów. O czym trzeba pamiętać po przyjeździe do Albanii i jakich zasad przestrzegać spędzając tutaj wakacje?

Przed wyjazdem wystarczy jedynie pamiętać o sprawdzeniu pogody, odpowiednim spakowaniu walizki i dowodzie lub paszporcie. Warto też zabrać ze sobą albańską gotówkę i przyswoić kilka albańskich słówek – tak na wszelki wypadek. W Albanii jest bezpiecznie, a większość Albańczyków to gościnni i przyjaźnie nastawieni ludzie, jednak wszędzie zdarzają się wyjątki.

Wiele informacji przydatnych przed wyjazdem można znaleźć na stronie polskiego MSZ – m.in. ostrzeżenia, wymagania w kwestii dokumentów, kwestii opieki zdrowotnej, szczepień  i ubezpieczeń czy informacje dotyczące bezpieczeństwa turystów. W poszukiwaniu komunikatów o stanie morza czy informacji o pogodzie najlepiej sprawdzać albańskie źródła – będą najbardziej wiarygodne.

Albania – przestępczość, bezpieczeństwo, opieka zdrowotna

Bezpieczeństwo w Albanii to kwestia sporna  i różne opinie na jego temat. Prawda jest taka, że jeśli chodzi o przestępczość, to jak w każdym europejskim kraju zdarzają się przypadki rozbojów, kradzieży i wykroczeń drogowych – zwłaszcza w większych miastach i zatłoczonych miejscach. Dla bezpieczeństwa warto zrezygnować z samotnych przechadzek, nie spacerować nocą oraz unikać odludnych, rzadko uczęszczanych miejsc i szukania towarzystwa wśród nieznajomych, szczególnie po zmroku.

Przed wyjazdem do Albanii warto zadbać o ubezpieczenie na czas pobytu (nie jest obowiązkowe, ale MSZ zaleca wykupienie go), co prawda Polska i Albania mają podpisaną umowę o bezpłatnym leczeniu, ale tylko na wypadek zagrożenia życia. W razie konieczności skorzystania z pomocy lekarza np. przez infekcje wirusowe czy dolegliwości żołądkowe, niezbędna może się okazać wizyta w przychodni lub szpitalu, a publiczna służba zdrowia jest tu na znacznie niższym poziomie niż w Polsce, z kolei wizyta w prywatnej przychodni to koszt 20-30 euro wzwyż.

Autem po albanii – czy to bezpieczne?

Chcąc przemieszczać się autem po Albanii nie można zapomnieć prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, a w przypadku prywatnego samochodu także ubezpieczenia OC – w przeciwieństwie do Polski, w Albanii należy mieć dokumenty przy sobie na wypadek kontroli. Należy też przestrzegać zasad bezpieczeństwa i przepisów drogowych oraz zachować ostrożność podczas podróży – południowy temperament Albańczyków jest widoczny na drogach.

Podczas podróży samochodem po Albanii warto zwrócić uwagę na malownicze, choć czasami wyboiste drogi, które prowadzą przez serce bałkańskiej dzikości.

Albańskie drogi nie są w najlepszym stanie i bywają źle oznakowane, znaki drogowe są rzadkością, a kultura wielu kierowców jest na dość niskim poziomie – wszystko to jest efektem zakazu posiadania prywatnych samochodów obowiązującego za czasów dyktatury Envera Hodży. Właśnie dlatego na drodze zawsze należy zachować ostrożność i przestrzegać zasady ograniczonego zaufania – wymuszanie pierwszeństwa przejazdu jest tutaj na porządku dziennym, często nawet mimo obecności świateł sygnalizacyjnych. W Albanii pieszy nie ma pierwszeństwa na drodze, dlatego trzeba uważać również podczas pieszych wycieczek.

Albańska waluta i język – co warto wiedzieć?

Albania jest krajem, gdzie można dogadać się w kilku językach – m.in. albańskim, ale też włoskim czy greckim. Choć w większości dużych miast i kurortów można bez problemu porozumieć się również po angielsku, to w mniejszych miejscowościach może być z tym problem, więc warto przed podróżą przyswoić kilka albańskich słówek.

Praktycznie w każdej większej miejscowości i w popularnych kurortach można zapłacić kartą, a z roku na rok jest coraz więcej bankomatów, ale zawsze dobrze mieć przy sobie gotówkę. Tirana, Saranda, Ksamil, Durres czy Shengjin – cel podróży nie ma znaczenia, przyjeżdżając do Albanii najlepiej mieć ze sobą albańską walutę, ponieważ wciąż w wielu miejscach nie ma opcji płatności bezgotówkowych. Na szczęście są kantory, w których można wymienić pieniądze na lokalną walutę w razie potrzeby.

Walutą obowiązującą w Albanii jest lek albański.

Albański lek, symbolizowany przez "Lekë", jest narodową walutą Albanii, wywodzącą się z łacińskiego słowa 'lex', oznaczającego 'prawo'

Najważniejsze zasady obowiązujące turystów w Albanii

Albania to kraj, w którym mimo sporej ilości wyznawców prawosławia i katolicyzmu, główną religią jest Islam i choć Albańczycy są narodem tolerancyjnym w kwestiach religijnych, to warto uszanować ich wierzenia. Jest też kilka zasad niezwiązanych z religią, które są warte poznania i zapamiętania.

  • Albańczycy niemal zawsze witają się poprzez podanie ręki – także z obcymi.
  • Odwiedzając albański dom należy pozostawić buty przed wejściem i przekroczeniem progu.
  • Popularny w większości europejskich krajów gest kręcenia głową na „nie” w Albanii jest równoznaczny ze słowem „tak”, gest uniesienia głowy oznacza „nie”.
  • Na wybrzeżu nie ma plaż dla nudystów, a opalanie topless jest zabronione – nie ma to związku z religią, ale z konserwatywnym podejściem Albańczyków.
  • W Albanii obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych – na ulicach, placach i w parkach, na ławce czy podczas spaceru po mieście.
  • Albania nie słynie z dobrej jakości wody, więc będąc na miejscu najlepiej sięgać po wodę przegotowaną lub butelkowaną. Kanalizacja też nie jest mocną stroną Albanii i w wielu miejscach wciąż nie jest przystosowana do przyjmowania papieru toaletowego (wrzucanie go do muszli może skutkować jej zapchaniem), więc warto o tym pamiętać podczas korzystania z hotelowej toalety.
  • Wybierając górskie rejony na północy Albanii, zamiast jej słonecznego wybrzeża, trzeba pamiętać, że nie wolno iść w góry samemu – na górskie szlaki najlepiej wybierać się z miejscowym przewodnikiem. Nie wolno też zbaczać z wytyczonych szlaków – nie ma tu odpowiednika polskiego GOPR-u, więc samodzielne wędrówki są tym bardziej ryzykowne i niebezpieczne.
Alpy Albańskie, znane również jako Góry Przeklęte, oferują nie tylko oszałamiające krajobrazy, ale także szlaki pełne legend i mitów lokalnych plemion.

Poza wymienionymi zasadami w Albanii obowiązują normy obyczajowe podobne do tych przyjętych w pozostałych krajach bałkańskich. Jeśli chodzi o ubiór, to obowiązuje tylko jedna zasada – powinien być dopasowany do aktualnych warunków pogodowych.

Najpopularniejsze pułapki na turystów w Albanii

Zdecydowana większość Albańczyków jest bardzo pozytywnie nastawiona do turystów. Mimo wszystko oprócz nakazów i zakazów każdy turysta powinien mieć na uwadze, że w obcym kraju mogą czekać na niego rozmaite pułapki – nieinaczej jest w Albanii. Na rozmarzonych i roztrzepanych turystów czyhają kieszonkowcy, ale też nieuczciwi handlarze i naciągacze, a nawet właściciele kantorów – należy zachować trzeźwy umysł.

Add Comment