Albania to niewielki kraj bałkański, który przez lata pozostawał w cieniu sąsiednich państw, ale z roku na rok zyskuje na popularności. Przystępne ceny, śródziemnomorski klimat, starożytne zabytki, wspaniałe krajobrazy oraz słoneczne wybrzeże, czysta woda i piękne plaże zachęcają do przyjazdu na Bałkany, a jednym z najczęściej wybieranych kierunków na wakacje jest właśnie Albania. Mimo gościnności mieszkańców i rosnącej popularności wśród turystów Albania to kraj, który dopiero się rozwija po upadku komunizmu. Wciąż jest mniej rozwinięta od większości europejskich państw, a wielu podróżnym nadal kojarzy się głównie z reżimem Hodży, wszechobecną przestępczością i niskim poziomem bezpieczeństwa. Czy odwiedzając Albanię, można czuć się bezpiecznie i jakie są ewentualne zagrożenia, na które warto uważać?
Spis treści artykułu
Bezpieczeństwo w Albanii – na co trzeba uważać?
Jedną z rzeczy, na jakie warto uważać w Albanii, jest bezpieczeństwo na drodze. Albańczycy, choć uprzejmi i gościnni, to nie są zbyt dobrymi kierowcami i lubią łamać przepisy drogowe – nie respektują świateł sygnalizacyjnych i zasad bezpieczeństwa, wymuszają pierwszeństwo przejazdu oraz nagminnie naruszają wszelkie ograniczenia prędkości. I bez albańskich kierowców podróż drogą po Albanii potrafi być naprawdę ekstremalnym doznaniem – zagrożeniem mogą być nieoznakowane przeszkody, uszkodzona nawierzchnia i zwierzęta wychodzące na drogę w najmniej spodziewanym momencie. Podróżując autem po Albanii trzeba mieć oczy dookoła głowy, a dla własnego bezpieczeństwa zachować ostrożność oraz przestrzegać zasady ograniczonego zaufania na drodze.
Kolejnym zagrożeniem jest niski poziom higieny. Aby uniknąć infekcji wirusowych i nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych najlepiej pić wodę przegotowaną lub butelkowaną. Służba zdrowia w Albanii również nie jest na najwyższym poziomie, dlatego, mimo braku oficjalnych zagrożeń epidemiologicznych, przed wyjazdem warto zadbać o dodatkowe szczepienia. Planując urlop w Albanii należy wykupić też ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu – powszechna w Europie karta EKUZ nie obowiązuje w krajach nienależących do Unii Europejskiej, a bezpłatne leczenie jest możliwe, ale wiąże się z wieloma formalnościami. Albańskie słońce sprzyja poparzeniom, więc w walizce powinien znaleźć się też krem z wysokim filtrem.
Choć na pogodę w Albanii zazwyczaj nie można narzekać, to do możliwych zagrożeń trzeba zaliczyć trzęsienia ziemi – kraj leży na obszarze aktywnym sejsmicznie, a ostatnie odczuwalne wstrząsy miały miejsce w 2019 roku w okolicach Tirany. Wybierając góry, zamiast piaszczystego wybrzeża, trzeba też pamiętać, że w Albanii nie istnieje pogotowie górskie, więc na szlaku liczy się rozsądek. Na plażach również nie ma ratowników, dlatego brawura nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Podróżując po Albanii lepiej omijać tereny w pobliżu granicy z Kosowem. Do dziś mogą się tam kryć nierozbrojone miny pochodzące z okresu konfliktów transgranicznych sprzed lat.
Wśród mieszkańców Albanii dominuje prawosławie i islam, dlatego od momentu przekroczenia granicy Albanii lepiej unikać wyzywającego ubioru w miejscach publicznych – dla własnego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.
Przestępczość w Albanii – czy jest się czego bać?
Nie licząc drobnych wyjątków Albania jest krajem bezpiecznym i można ją bez obaw wybrać jako kierunek wakacyjnego wyjazdu. Być może poziom bezpieczeństwa nie jest tak wysoki jak leżącej nieopodal Chorwacji, Grecji czy Włoch, ale z roku na rok jest coraz lepiej.
W większych miastach, takich jak Ksamil, Saranda, Vlora, Durres, Tirana, Ochryda czy Butrint, zdarzają się kradzieże. Drobni złodzieje mogą pojawić się wszędzie, na terenie kurortu, w hotelu, w restauracji, a nawet na plaży, dlatego portfel oraz dokumenty, szczególnie dowód osobisty i paszport, najlepiej zawsze mieć przy sobie. Dla bezpieczeństwa zalecane jest też podróżowanie w grupach i w towarzystwie lokalnego przewodnika oraz niezbaczanie z wytyczonych dróg i szlaków, a w przypadku wyjazdu z biurem podróży wybieranie na nocleg hoteli i pensjonatów zamiast campingów czy pól namiotowych. Prywatny samochód najlepiej pozostawiać jedynie na strzeżonych parkingach, aby nie kusił złodziei.
Istnieje wiele mitów na temat Albanii, a jednym z nich jest ten dotyczący przestępczości zorganizowanej (strzelanina na jednej z plaż w 2021 roku była efektem konfliktu dwóch hotelarzy, a nie wojny mafii). W rzeczywistości trzymając się utartych, turystycznych szlaków, mamy praktycznie zerowe szanse na stanie się ofiarą czy chociażby świadkiem jakiegoś przestępstwa. Większość Albańczyków to ludzie uczciwi, dobrze traktujący turystów i wyjątkowo gościnni, ale niestety zdarzają się wyjątki. Podczas pobytu w Albanii trzeba uważać przede wszystkim na fałszywe banknoty podczas wymiany waluty w kantorach czy bankomaty, które nie zawsze są w pełni bezpieczne.
Pułapki na turystów w Albanii – o czym pamiętać, by się ich ustrzec?
Jest kilka rzeczy, na jakie trzeba uważać, aby wakacje w Albanii były przyjemne dla nas i naszego portfela. Planując urlop w Albanii warto wiedzieć, że na turystów odwiedzających kraj czyha wiele ukrytych i pozornie niegroźnych pułapek. Zalicza się do nich między innymi miejscowe środki transportu.
Spędzając czas nad Adriatykiem i Morzem Jońskim w Albanii można odwiedzić grecką wyspę Korfu, warto pojechać też do sąsiedniej Macedonii czy Czarnogóry lub odwiedzić piękne Jezioro Ochrydzkie leżące przy granicy z Macedonią czy Jezioro Szkoderskie. Dalsze podróże wymagają posiadania własnego samochodu lub skorzystania z miejscowego transportu i tutaj pole do popisu mają przewoźnicy oferujący usługi transportowe. Przed wynajęciem auta czy kupnem biletu na prom dobrze jest porównać ceny konkurencji, aby niepotrzebnie nie przepłacać. Taksówkarze z kolei często żerują na nieświadomości turystów oraz nieznajomości topografii okolicy i nie uruchamiają taksometru bądź nie podają stawki za kurs, licząc na to, że pasażer się nie zorientuje.