Kiedy najlepiej jechać do Albanii?

Okres od czerwca do września, czyli najgorętsze miesiące w roku i szczyt sezonu, spokojny czas poza sezonem wiosną lub jesienią, a może zimowy wypoczynek – jaka pora jest najlepsza na wakacje w Albanii? Przyjemny klimat śródziemnomorski panujący w Albanii sprawia, że o każdej porze roku pogoda sprzyja wypoczynkowi. Przed planowaną podróżą warto jednak sprawdzić prognozę pogody. Na jakie warunki można liczyć w okresie wakacyjnym i czy jest sens planowania wyjazdu poza sezonem?

Klimat, temperatury i pogoda w Albanii

Ksamil, znany jako albańska perła, przyciąga turystów swoimi bajecznie białymi plażami i turkusową wodą, idealnymi do relaksu i pływania.

Kiedy najlepiej pojechać do Albanii? Wszystko zależy od upodobań i planów. Czy ma to być leniwy wypoczynek na wybrzeżu, w jednym z popularnych kurortów, czy relaks na plaży połączony ze zwiedzaniem nadmorskich miejscowości, a może piesze wędrówki i podziwianie górskich krajobrazów?

Albania leży nad Adriatykiem, w południowej części Europy, na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Panująca tu pogoda nie różni się od innych bałkańskich państw jak Bułgaria czy Chorwacja – prawie 300 słonecznych dni w ciągu roku i średnia roczna temperatura na poziomie 23 stopni. Gorące i suche lata, ciepły okres wiosny i jesieni oraz bardzo łagodne zimy bez mrozów – wszystko to efekt wpływu ciepłego, śródziemnomorskiego klimatu, który panuje w Albanii.

Na albańskim wybrzeżu, w górach i w centrum kraju panuje klimat śródziemnomorski, jednak pogoda różni się w zależności od lokalizacji. W głębi kraju zimy są łagodniejsze (Tirana, Berat) niż na północy Albanii (Szkodra,), z kolei lato najgorętsze jest na południu (Saranda, Ksamil, Vlora).

Miesiące od  czerwca do września to najgorętszy okres w roku i doskonały moment na korzystanie z uroków lata i wszystkich atrakcji albańskiego wybrzeża. Latem w Albanii panują idealne warunki pogodowe do odpoczynku nad morzem – temperatura powietrza wynosi z reguły ponad 30 stopni, woda w morzu ma temperaturę, w najbardziej słoneczne dni słońce świeci nawet przez 13 godzin, a opady deszczu należą do rzadkości. Zima w Albanii jest chłodna, ale bez opadów śniegu i mrozów – wyjazd o tej porze to doskonała opcja dla wielbicieli niższych temperatur.

Poza sezonem turystycznym, pogoda w Albanii jest łagodna i przyjemna, z ciepłymi dniami i chłodniejszymi wieczorami, co sprzyja zwiedzaniu i aktywnościom na świeżym powietrzu.

Sezon turystyczny w Albanii

Sezon wakacyjny w Albanii rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do września, ale szczyt sezonu turystycznego w Albanii przypada na lipiec i sierpień. Nic w tym dziwnego – idealną porą na odwiedzenie nadmorskiego kurortu i wypoczynek na plaży są właśnie miesiące letnie.

To właśnie latem jest tu największa liczba godzin słonecznych, najwyższe temperatury wody i najwyższe wartości na termometrach, a więc doskonałe warunki do plażowania oraz słonecznych i morskich kąpieli. Średnia temperatura miesięczna w okresie od czerwca do września wynosi około 28 stopni, a słoneczna pogoda pozwala na uzupełnienie poziomu witaminy D i zdobycie pięknej, złotej opalenizny.

Słoneczne wieczory w Albanii to idealny czas na spacer po zabytkowych uliczkach miast takich jak Berat czy Korcza, gdzie złote światło podkreśla piękno architektury.

Albania poza sezonem

Ciepły klimat Albanii sprawia, że poza sezonem wakacyjnym wciąż jest tutaj piękna, słoneczna pogoda, która idealnie sprawdzi się szczególnie podczas wypoczynku z dziećmi. Albania poza sezonem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią gorąca oraz wolą wycieczki objazdowe i zwiedzanie atrakcji turystycznych od leniwego wypoczynku na plaży. 

Najlepszym miesiącem na zwiedzanie albańskich gór, takich jak Alpy Albańskie, jest wrzesień, gdy pogoda jest stabilna, a krajobrazy zdobią jesienne barwy.

W Albanii, poza długim i słonecznym wybrzeżem, na odwiedzających czeka mnóstwo urokliwych miejsc, zabytków i miast wartych odwiedzenia. Przełom lata i jesieni oraz wiosny i lata to nie tylko pora mniejszych tłumów, ale też okres, w którym są doskonałe warunki do zwiedzania kraju. Wiosną średnie miesięczne temperatury wynoszą około 20 stopni, podobnie jest jesienią. Wiosną miłośnicy ciepłej, ale niezbyt upalnej pogody mogą już śmiało odwiedzić wybrzeże i łapać pierwsze promienie słońca, a nawet zanurzyć się w morzu, a jesienią korzystać z niezatłoczonych plaż i ciepłej wody Adriatyku, jaką pozostawiło upalne lato.

Albania – pogoda i temperatury w poszczególnych miesiącach

Pogoda w Albanii, mimo iż kraj leży na ciepłym, południowym krańcu Europy, potrafi być kapryśna i zmieniać się jak w kalejdoskopie. Jedno jest jednak pewne – pory roku. Jak prezentuje się tabela temperatur w Albanii w poszczególnych miesiącach i porach roku?

  • Styczeń w Albanii jest najchłodniejszym miesiącem w roku z największą ilością opadów i temperaturami na poziomie 10-11 stopni.
  • Albania w lutym jest nieco cieplejsza, a zimowa aura zaczyna ustępować wiosennej pogodzie. Mimo sporadycznych opadów i niewielkiej ilości słońca, temperatury osiągają poziom nawet 15 stopni.
  • Albania w marcu to opcja dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Początek wiosny to najlepszy czas na zwiedzanie i wycieczki oraz górskie wędrówki – na początku marca przyroda budzi się do życia, a przyjemne, ciepłe temperatury na poziomie 17 stopni pozwalają na spędzanie czasu na łonie natury.
  • Albania w kwietniu ma optymalne warunki – nie jest za ciepło, ale też nie za chłodno. Wiosną żar jeszcze nie leje się z nieba, mogą się zdarzyć niewielkie załamania pogody i pojawić przelotne deszcze, ale pogoda sprzyja zwiedzaniu. Termometry pokazują od 12 do 20 stopni Celsjusza.
  • Maj w Albanii jest zapowiedzią upalnego lata – termometry pokazują coraz wyższe temperatury, słońce nieśmiało wychyla się zza chmur i coraz dłużej raczy odwiedzających swoim ciepłem i przygotowuje wodę w Adriatyku na sezon wakacyjny, podgrzewając ją do coraz bardziej przyjemnej temperatury powyżej 20 stopni.
  • Czerwiec w Albanii rozpoczyna słoneczny, upalny sezon letni. Z każdym dniem jest coraz więcej słońca i można liczyć na wysokie temperatury, nawet powyżej 25 stopni.
  • Lipiec i sierpień są w Albanii prawdziwym szczytem – nie tylko sezonu turystycznego, ale też upałów. Lato w Albanii to wysokie temperatury, które dochodzą nawet do 40 stopni, słoneczna pogoda i niewiele dni deszczowych.
  • Wrzesień, choć jest zapowiedzią jesieni i miesiącem zamykającym sezon wakacyjny, wciąż jest ciepłym miesiącem z temperaturą między 20 a 24 stopnie. Słoneczna pogoda, coraz niższe ceny i brak tłumów kuszą wielbicieli spokojnego wypoczynku.
  • Październik jest co prawda miesiącem jesiennym, ale jesienią w Albanii wciąż można liczyć na temperatury na poziomie 15 stopni Celsjusza i sporą ilość słońca.
  • Listopad, czyli teoretycznie środek jesieni, nie przypomina polskiej pogody a warunki pogodowe wciąż zachęcają do zwiedzania i spacerów po plaży. Na termometrach można zobaczyć wciąż około 14-15 stopni.
  • Grudzień w Albanii niezbyt przypomina zimowy miesiąc – ujemne temperatury nie należą do częstych zjawisk, a śnieg jest traktowany jak anomalia pogodowa. To pierwszy zimowy miesiąc, ale tylko w teorii – w dzień temperatura nie spada poniżej 13 stopni Celsjusza, nocą wciąż pozostaje na plusie.

Temperatury w Albani tabela

Poniżej znajduje się tabela z przeciętnymi temperaturami w ciągu dnia i nocy dla każdego miesiąca w Albanii, a także z informacją o liczbie słonecznych dni i częstości opadów deszczu:

MiesiącŚrednia temp. w dzień (°C)Średnia temp. w nocy (°C)Liczba słonecznych dniCzęstość opadów deszczu
Styczeń12414Wysoka
Luty13513Wysoka
Marzec15717Średnia
Kwiecień181020Średnia
Maj231425Niska
Czerwiec281828Bardzo niska
Lipiec312030Bardzo niska
Sierpień312030Bardzo niska
Wrzesień271726Niska
Październik221322Średnia
Listopad17916Wysoka
Grudzień13614Wysoka

Kluczowe informacje:

  • Temperatury: Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy temperatury w ciągu dnia osiągają około 31°C. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, z temperaturami około 12°C w ciągu dnia.
  • Słoneczne dni: Lato w Albanii jest bardzo słoneczne, z prawie codziennym słońcem w lipcu i sierpniu. Zima przynosi mniej słonecznych dni, szczególnie w styczniu i lutym.
  • Opady deszczu: Najwięcej opadów deszczu występuje w okresie zimowym, zwłaszcza w styczniu, lutym i grudniu, podczas gdy lato jest zazwyczaj bardzo suche.

Add Comment