Nadmorskie kurorty, słoneczne wybrzeże z piaszczystymi plażami, ciekawa historia i oczywiście ceny – wszystko to zachęca do podróży do Albanii. Ostatnią rzeczą, jaką warto byłoby się przejmować w trakcie wakacji, jest nauka języka obcego, szczególne takiego, który przyda się prawdopodobnie jedynie podczas urlopu. Jakiego języka używają na co dzień Albańczycy i jak można się porozumieć podczas wyjazdu do Albanii, nie znając go?
Spis treści artykułu
W jakim języku mówi się w Albanii?
Albania to kraj leżący w samym sercu Bałkanów, graniczący z Czarnogórą, Macedonią, Kosowem i Chorwacją i nazywany krajem orłów. Językiem urzędowym Albanii, jak nietrudno się domyślić, jest język albański, który nie przypomina żadnego innego języka, różni się nawet od języków używanych w innych krajach bałkański i wydaje się nie być prostym do opanowania. Co ciekawe, ten używany w środkowej części kraju, różni się od tego, w jakim porozumiewają się mieszkańcy południa czy północy.
Drugim językiem używanym przez mieszkańców Albanii jest język włoski, głównie używany na południu kraju, które znajdowało się przez pewien czas pod protektoratem włoskim.Na południu i północy kraju, zwłaszcza w miejscowościach leżących w górskich rejonach Alp Północnoalbańskich i przy granicy z Macedonią Północną, występują rozmaite dialekty, których używa przede wszystkim starsze pokolenie. Albańczycy mówią też w wielu językach obcych, m.in. w języku greckim, macedońskim i francuskim, a w większości miejsc można bez problemu dogadać się po angielsku.
Bez względu na to, czy celem podróży jest Durres, Ksamil, Saranda, Vlora czy Koman – znajomość języka będzie sporym ułatwieniem. Choć język albański uznawany jest za jeden z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych języków świata – obok polskiego, chińskiego, węgierskiego i walijskiego, to wcale nie trzeba być orłem, aby dogadać się z mieszkańcami Albanii.
Język albański – informacje praktyczne
W niektórych regionach Albanii podobnie jak w Polsce można spotkać lokalne dialekty, które nieco różnią się od urzędowego języka używanego przez większość mieszkańców. Główne dialekty Albanii to toskijski – na południu kraju, oraz gegijski – na północy.
Znajomość języka angielskiego z pewnością przyda się w knajpach, w hotelu, na plaży oraz w większych miastach – m.in. w Tiranie, Wlorze, Sarandzie, Ksamilu, Beracie czy Durres, jednak nie zawsze wystarczy, by dogadać się z miejscowymi. Co prawda wiele osób zna język angielski, szczególnie w turystycznych miejscowościach, jednak dla własnego komfortu, przed planowaną podróżą do Albanii warto zaopatrzyć się w słownik kieszonkowy, rozmówki polsko-albańskie lub wygodną aplikację na telefon z tłumaczem.
Będąc w Albanii warto odwiedzić mniejsze, często bardziej urokliwe miejscowości, a tam nie zawsze wystarczy znajomość języka angielskiego, z kolei porozumiewanie się na migi nie zawsze okazuje się dobrym wyborem. Rozmowę może ułatwić poznanie kilku podstawowych zwrotów, ich znajomość z pewnością przyda się też w małych sklepikach, na targu, podczas rejsu promem czy podróży autobusem.
Język w Albanii – przewodnik po najpopularniejszych zwrotach
Każdy miłośnik zagranicznych podróży wie, że język to druga obok waluty rzecz, bez której za granicą ani rusz. Planując wakacje w Albanii, bez względu na to, czy będzie to podróż na własną rękę czy z biurem podróży, warto wcześniej nie tylko odwiedzić kantor i zadbać o zawartość portfela, ale też poznać kilka prostych zwrotów i słówek przydatnych podczas wyjazdu i pobytu.
- powitanie w języku albańskim brzmi „miremengjes’
- słowem pożegnania jest zwrot „mirupafshim’
- podziękować można z pomocą słowa „faleminderit„
- używając zwrotu „shihemi së shpejti” można powiedzieć”do zobaczenia” po albańsku
- „po” oznacza „tak”
- „jo” to „nie”
- „proszę” to „ju lutem”
- „më falni” znaczy „przepraszam” w albańskim
- aby poznać cenę produktu w sklepie, wystarczy zapytać „sa kushton…”
- chcąc spytać o drogę można zadać pytanie „si të shkoni…”
- zwrot „Sa është ora?” pozwoli zapytać o godzinę
Podróż po Albanii bez znajomości języka
Dzisiejszy świat i tchnologie otwierają nam nie jedne drzwi. Pamiętaj, że wybierając się w podróż warto mieć przy sobie telefon z dostępem do internetu. Dzięki temu w łatwy sposób będziesz mógł sprawdzić i przetłumaczyć różne zwroty i ich wymowę. Warto też zainstalować na urządzeniu mobilnym aplikację typu tłumacz. Nie zawsze bowiem będziemy mieli swobodny dostęp do sieci, czy nawet zasięg.