Wakacje w Zakopanem – najlepsze szlaki dla dzieci

Zakopane szlaki dla dzieci

Wybierając się w Tatry z dziećmi warto postawić na łatwe szlaki i atrakcje dostępne dla najmłodszych. Nie musimy jednak rezygnować z najpiękniejszych tras i spędzać wakacji na Krupówkach – górskie szczyty, cudowne widoki i piękne doliny w polskich Tatrach są na wyciągnięcie ręki.

Poniżej znajdziesz propozycje wycieczek z młodszymi i starszymi dziećmi. Pamiętaj, by każdą wyprawę dostosować do możliwości najsłabszego członka ekspedycji i weź pod uwagę, że w przypadku większości tras turystów czeka powrót tą samą drogą. Mierz więc siły na zamiary i zaplanuj odpowiednio dużo czasu na powrót z każdej wycieczki przed zmierzchem.

Zakopane szlaki dla dzieci

Planując wakacje w Zakopanem z dzieckiem możesz liczyć na niezapomniane widoki z tatrzańskich dolin – z Doliny Kościeliskiej, Doliny Chochołowskiej, Doliny Strążyskiej czy Małej Łąki.

Tatrzańskie doliny to najczęściej łatwe trasy – o niewielkim poziomie nachylenia i piaszczystej, kamienistej lub częściowo asfaltowej drodze.

Dolina Kościeliska – opis trasy

Dolina Kościeliska - szlaki dla dzieci zakopane
fot. wikimedia.org

Dolina Kościeliska to jedna z najsłynniejszych tatrzańskich dolin – jej piękne widoki dosłownie zapierają dech w piersiach, a trasa jest łatwa do przebycia i obfituje w różnorodne atrakcje. Szlak rozpoczyna się w Kirach i wiedzie szeroką, utwardzoną drogą. Trasa ma niewielką różnicę nachylenia, co czyni Dolinę Kościeliską idealnym celem pierwszej górskiej wyprawy.

Na pierwszym odcinku szlak wiedzie wzdłuż wartkiego strumienia Kościeliskiego Potoku, by po chwili ukazać spacerowiczom niezwykle malownicze, rozległe łąki. Na Cudakowej Polanie po dziś dzień obserwować można (współcześnie już tylko kulturowy) wypas owiec, co jest nie lada atrakcją dla najmłodszych. Czas dotarcia do Cudakowej Polany to ok. 30 minut spacerem od parkingu w Kirach.

Zaraz za Cudakową Polaną, znajduje się urokliwy Mostek nad Potokiem, zaś idąc dalej głównym szlakiem zielonym dotrzemy do Kapliczki Zbójnickiej, w pobliżu której rozstawione są stoły z ławami, idealne na piknik.

Jeśli najmłodsi wędrowcy nie są jeszcze gotowi na dłuższe wędrówki, w tym miejscu możemy zakończyć wędrówkę i zdecydować się na powrót tą samą drogą, jeśli jednak humory dopisują, warto ruszyć dalej, do jaskiń i jednego z najpiękniej położonych górskich schronisk – Schroniska PTTK na Hali Ornak.

Do zwiedzania jaskiń niezbędna są latarka, ciepłe ubranie, dobra koordynacja ruchowa i orientacja w terenie, dlatego nie zaleca się odwiedzania ich z mniejszymi dziećmi lub nieprzygotowanym. Do jaskiń udostępnionych przez Tatrzański Park Narodowy zwiedzającym w Dolinie Kościeliskiej należą:

  • Jaskinia Mroźna (obecnie zamknięta do odwołania, ze względu na prowadzone w niej prace. Ponowne otwarcie dla zwiedzających planowane jest na 2023 rok)
  • Jaskinia Obłazkowa
  • Jaskinia Mylna
  • Jaskinia Raptawicka
  • Smocza Jama

Jaskinią najłaskawszą dla możliwości młodych zwiedzających jest Jaskinia Mroźna (obecnie zamknięta do odwołania), położona najbliższej wejścia na szlak. Jaskinia liczy 773 metry długości, a przejście trwa około 30 minut.

Po pokonaniu 6 km od parkingu w Kirach docieramy do Schroniska Górskiego PTTK na Hali Ornak, z dziedzińca którego rozpościera się piękny widok na Małą Polanę Ornaczańską. W schronisku zjemy ciepły posiłek, wypijemy herbatę i odpoczniemy przed drogą powrotną.

Dolina Chochołowska – opis trasy

DolinaChochołowska - tatry szlaki dla dzieci
fot. wikimedia.org

Dolina Chochołowska to największa dolina tatrzańska – jest nie tylko najrozleglejsza, ale również najdłuższa. Szlak pieszo-rowerowy, wiodący szeroką drogą od parkingu na Siwej Polanie do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, liczy około 15 km.

Szlak rozpoczyna się asfaltową drogą, prowadzącą aż do Bacówki z oscypkami na Polanie Huciska. W Bacówce kupić można tradycyjne, góralskie sery, a w jej pobliżu podziwiać stada pasących się owiec. Wzdłuż szlaku rozsiane są ławy ze stołami.

Odcinek do Bacówki pokonać można pieszo, rowerem (wypożyczalnia znajduje się przy parkingu) lub kolejką wagonikową, ciągniętą przez ciągnik. To również idealne warunki na spacer z wózkiem.

Dalsza część trasy wiedzie bardziej wymagającą piaszczysto-kamienistą drogą wzdłuż Potoku Chochołowskiego, przez dające sporo cienia lasy, niewielkie polanki i urokliwe mostki. Przy odejściu szlaku czarnego na Siwą Przełęcz znajduje się drugi oddział wypożyczalni rowerów, a trasa robi się nieco bardziej nachylona.

Szlak na tym odcinku może okazać się zbyt wymagający dla wózków, zwłaszcza jeśli Dolinę Chochołowską odwiedzamy po deszczu, a także nużący dla dzieci. Jeśli nie mamy ambicji dotrzeć do schroniska na Polanie Chochołowskiej, warto rozważyć zawrócenie w okolicy Bacówki lub wypożyczalni rowerów.

Zaraz za Polaną Trzydniówka widoki stają się bardziej różnorodne, a jeśli dotrzemy do Polany Chochołowskiej, nagrodą będzie niezapomniany krajobraz rozległej doliny i malowniczych górskich szczytów. Na ostatnim odcinku na drodze do schroniska zobaczymy zabytkowe szałasy pasterskie.

Do Schroniska na Polanie Chochołowskiej wiedzie krótkie, dość strome, kamieniste podejście. W środku odpoczniemy i zjemy domowy posiłek, warto spróbować słynnego deseru chochołowskiego. Zaciekawić może również wystawa Papieskiego Ośrodka Historii Turystyki Góralskiej.

Dolina Małej Łąki – opis trasy

Dolina Małej Łąki to idealny cel rodzinnej wycieczki, dostępny zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Trasa, przewidywana na godzinę drogi spokojnym tempem w jedną stronę, jest łatwa i obfitująca w przepiękne widoki, a po drodze znajdziemy mnóstwo miejsc do postoju – zarówno stoliki z ławami, jak i rozległe łąki, idealne do rozłożenia koca.

Na całej długości szlak jest szutrowy, z niewielkim nachyleniem. Nie będzie to trasa idealna dla wózków, ale nawet młodsze dziecko powinno móc pokonać ją samodzielnie.

Celem wyprawy do Doliny jest rozległa Wielka Polana Małołącka, z której roztacza się spektakularny widok na Giewont i Wielką Turnię. Warto zatrzymać się tu na dłużej i spędzić wartościowy czas na łonie natury, z pięknym widokiem.

Przez Dolinę Małej Łąki biegnie żółty szlak prowadzący na Giewont, dlatego w sezonie należy spodziewać się tu wzmożonego ruchu turystów. Jeśli na wycieczkę wybraliśmy się z większymi dziećmi, możemy pokusić się o dalszy spacer w kierunku Giewontu lub pomyśleć o Dolinie Strążyskiej.

Dolina Strążyska – opis trasy

Dolina Strażyska - zakopane łatwe trasy dla dzieci
fot. wikimedia.org

Wycieczka do Doliny Strążyskiej jest kontynuacją trasy do Doliny Małej Łąki, dlatego jest polecana przede wszystkim ze starszymi dziećmi. Czas przejścia z Wielkiej Polany Małołąckiej na Polanę Strążyską to ok. 1,5 h w jedną stronę (ok. 2,5 h z parkingu w miejscowości Gronik).

Odwiedzając Dolinę Strążyską będziemy mieć okazję zobaczyć Wodospad Siklawica i odwiedzić schronisko Herbaciarnia na Polanie Strążyskiej. Z Polany Strążyskiej rozpościera się też wspaniały widok na Giewont.

Dolina Strążyska nie jest trasą wymagającą technicznie. Trudność może sprawić jedynie odległość do pokonania.

Spektakularne widoki

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch szlaki w tatrach z dziećmi
fot. wikimedia.org

Kasprowy Wierch jest jednym z najpiękniejszych, tatrzańskich szczytów. Na górę dotrzeć możemy szlakiem pieszym, lecz jeśli wybraliśmy się w Tatry z dziećmi, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kabinowej kolejki linowej, będącej dodatkową atrakcją. Wjazd kolejką linową na szczyt Kasprowego Wierchu zajmuje około 20 minut.

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch kursuje przez cały rok poza majem i listopadem, z przerwami związanymi z czynnikami meteorologicznymi (silny wiatr, oblodzenie i temperatura poniżej -28 stopni celsjusza).

Dolna stacja kolejki mieści się w Kuźnicach, do których dotrzeć można busami, ruszającymi z centrum Zakopanego. Przystanek autobusowy w Kuźnicach mieści się kilka kroków od stacji kolejki. Dojazd do Kuźnic prywatnym autem nie jest możliwy.

Aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejce do kas warto wcześniej zaopatrzyć się w bilety na kolejkę linową. Można kupić je na stronie internetowej Polskich Kolei Linowych, a także w Biletomatach ulokowanych na Krupówkach w Zakopanem. Na stronie internetowej warto sprawdzić też widok z kamer, by dowiedzieć się, jakie warunki panują na górze.

Kiedy już znajdziemy się na górze mamy do dyspozycji spacer granią, podejście do budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego i oczywiście obowiązkową wizytę w Schronisku Murowaniec.

Ze szczytu Kasprowego Wierchu doskonale widać panoramę Tatr – Czerwone Wierchy, szczyt Beskid i Suchą Przełęcz. Zachwycają również widoki z podróży kolejką linową. Warto jednak pamiętać, że Kasprowy Wierzch jest szczytem o wysokości 1987 m n.p.m., zatem temperatura na górze może być znacznie niższa niż w Kuźnicach.

Morskie Oko

zakopane z dziećmi szlaki morskie oko

Morskie Oko to największe tatrzańskie jezioro, a według wielu najpiękniejsze miejsce w Tatrach. Zachwyty nad Morskim Okiem wcale nie są przesadzone – lustrzana tafla wody otoczona spektakularnymi, skalistymi górami po prostu robi wrażenie.

Nad Morskie Oko wiedzie asfaltowa droga, jednak mimo gładkiej powierzchni, wcale nie jest to łatwa trasa. Liczy około 9 km w jedną stronę i jest trasą o średnim nachyleniu.

Wyprawa nad Morskie Oko będzie więc wycieczką odpowiednią tylko dla starszych dzieci lub dla rodzin z dzieckiem w wózku, o ile rodzice mają wystarczającą kondycję, by poradzić sobie z pchaniem wózka przez 9 km średnionachylonego terenu. Droga asfaltowa będzie ułatwieniem.

Ciekawą atrakcją na drodze do Morskiego Oka są słyszalne z oddali Wodogrzmoty Mickiewicza – kaskadowe wodospady na Potoku Roztoka, dobrze widoczne z jednego z mostków na trasie. Wodogrzmoty zlokalizowane są bezpośrednio na szlaku, około 45 minut drogi spacerem od parkingu w Palenicy Białczańskiej.

Schronisko PTTK Morskie Oko położone jest końcu trasy, tuż obok jeziora. Znajdziemy z nimi miejsce na odpoczynek i możliwość ciepłego posiłku. Nad taflę wody Morskiego Oka wiedzie zaś kamieniste, schodkowe zejście. Na miejscu bywa wietrznie, dlatego warto zabrać ze sobą cieplejsze okrycie.

Atrakcje miejskie w Zakopanem

panorama zakopane

Każdy wędrowiec po dniu wyczerpujących wypraw potrzebuje odpoczynku. Jak spędzić dzień w Zakopanem z dzieckiem, jeśli nie mamy sił na kolejne wędrówki lub pogoda stała się kapryśna? Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Park miejski w Zakopanem

Jeśli tylko pogoda pozwala, warto spędzić jak najwięcej czasu z dzieckiem na łonie natury. Niedaleko od centrum Zakopanego położony jest podzielony na strefy Park im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, z niewielkim strumykiem i placem zabaw dla młodszych dzieci oraz osobnym – dla starszaków.

Na terenie parku znajduje się też skatepark i Tatrzańskie Centrum Kultury Jutrzenka z niewielkim muzeum i wystawami dziecięcych prac artystycznych.

Muzeum Tatrzańskie

Będąc w Zakopanem z dzieckiem nie można nie odwiedzić choć jednej z filii Muzeum Tatrzańskiego, które może pochwalić się znakomitymi zbiorami.

Dzieci może zainteresować przede wszystkim położona przy ulicy Kościeliskiej Willa Koliba, prezentująca tradycyjny zakopiański styl budownictwa i wystroju. Willa Koliba jest pierwszym domem wybudowanym w stylu zakopiańskim, a autorem projektu był sam Stanisław Witkiewicz.

Muzeum Oscypka

Warto odwiedzić również niewielkie muzeum, mieszczące się przy ul. Jagiellońskiej 28. Muzeum organizuje pokazy wytwarzania najpopularniejszego góralskiego sera, w których każdy może wziąć czynny udział.

Własnoręczne wyrabianie oscypków przy pomocy tradycyjnych narzędzi pasterskich jest świetną atrakcją dla dzieci w każdym wieku.

Add Comment