Łatwe szlaki w Beskidach

łatwe szlaki w beskidach

Beskidy są grupą kilku osobnych pasm górskich w obrębie Karpat, które łącznie rozciągają się na długości ponad 600 kilometrów. Góry wznoszą się na południu Polski oraz częściowo na obszarze Czech, Słowacji oraz Ukrainy. Na tej imponującej powierzchni znajduje się mnóstwo szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. Które z nich są najprostsze i jakich atrakcji można się na nich spodziewać?

Beskidy Mapa Gór

makroregiony karpaty

Beskidy – najlepsze szlaki turystyczne dla amatorów

Beskidy nie są co prawda najwyższymi z polskich gór, ale nie brakuje tu długich i trudnych szlaków wymagających kondycji i doświadczenia w górskich eskapadach. Na szczęście istnieje całkiem sporo tras o niewielkim poziomie trudności, które sprawdzą się na szybki wypad np. na weekend i z całą pewnością poradzą sobie na nich nawet najmniej doświadczone osoby. Które szlaki zatem wybierać, by zaplanować krótką, ale i przyjemną wycieczkę w Beskidy?

Czy kolor szlaku ma znaczenie?

Wbrew pozorom kolor szlaku nie jest oznaczeniem jego trudności, więc nie zawsze oznaczenie kolorem czarnym będzie oznaczało zdobywanie szczytu w pocie czoła, a zielonym spokojną przechadzkę. W rzeczywistości kolory należy odczytywać w nieco inny sposób. Najczęściej stosowana zasada mówi, że:

  • czerwony jest oznaczeniem głównego szlaku,
  • niebieski jest drugim w kolejności pod względem ważności,
  • zielony i żółty to trasy łącznikowe lub prowadzące do charakterystycznych miejsc,
  • czarny jest po prostu najkrótszą opcją dotarcia w dane miejsce.

Beskid Śląski – wieża z widokiem 360 stopni i najstarsze schronisko w Beskidach

szlaki górskie beskid śląski - barania góra
Barania Góra

Najpopularniejszym pasmem w Beskidach jest Beskid Śląski – dwa wąskie pasma gór rozdzielone doliną rzeki Wisły. To właśnie tutaj swój początek ma Główny Szlak Beskidzki – najdłuższy w polskich górach. Jest tu też największa ilość prostych szlaków idealnych dla amatorów. W Beskidzie Śląskim do zdobycia jest kilkanaście niewysokich szczytów, w tym: Skrzyczne, Barania Góra, Kozia Góra, Szyndzielnia, Malinowska Skała, Równica, Girowa, Orłowa, Beskidek, Klimczok, Dębowiec, Kotarz, Soszów Wielki, Trzy Kopce Wiślańskie, Błatnia, Stożek Mały i Stożek Wielki oraz Czantoria Mała i Czantoria Wielka – najwyższy z nich to Skrzyczne wznoszący się na wysokość 1257 metrów n.p.m. i zaliczany do Korony Gór Polski.

Jedną z prostszych tras na mapie Beskidu Śląskiego jest zielony szlak prowadzący z Cygańskiego Lasu w Bielsku-Białej na Kozią Górę (683 m n.p.m.). Trasa co prawda bywa kręta i bardzo często zmienia kierunek, ale biegnie przyjemną drogą przez las – częściowo dawnym torem saneczkowym. Metą wędrówki jest Schronisko Stefanka, skąd na sam szczyt trzeba podejść szlakiem niebieskim.

Zobacz powiązane artykuły:

Dobrym wyborem na krótką wyprawę może być także widokowa wycieczka na Baranią Górę – drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim (1220 m n.p.m.). Początkiem szlaku może być miejscowość Węgierska Górka lub Wisła, jednak opcja druga jest znacznie prostsza i krótsza. Trasa rozpoczyna się przy dworcu PKS Wisła Czarne Fojtula i wiedzie szlakiem oznaczonym kolorem niebieskim, który tuż przed wierzchołkiem Baraniej Góry zamienia się w kolor czarny. Pierwszy fragment trasy to droga asfaltowa, dalej szlak wiedzie przez las i malownicze tereny Rezerwatu Barania Góra. Z wieży widokowej na szczycie Baraniej Góry roztacza się niepowtarzalny widok 360 stopni – jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Śląskim. Można stąd dostrzec inne szczyty i tereny Beskidu Żywieckiego, a nawet Tatry.

Inny wariantem trasy widokowej jest wycieczka żółtym szlakiem ze Szczyrku przez Dolinę Zimnika na Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.) i dalej zielonym szlakiem na Skrzyczne. Po drodze można natrafić na kilka jaskiń, a mniej więcej w połowie drogi, na Malinowskiej Skale warto zrobić przystanek, by obejrzeć przyjemne widoki z niewielkiej wychodni skalnej.

Kolejny przyjemny szlak turystyczny w Beskidzie Śląskim prowadzi na Klimczok (1117 m n.p.m.) – kopiec o zaokrąglonym szczycie i zboczach porośniętych lasami. Jest to przyjemna trasa spacerowa o długości około 12 kilometrów zaczynająca się w Szczyrku. Szlak oznaczony kolorem niebieskim to w większości droga asfaltowa, tuż przed szczytem znajduje się schronisko PTTK Klimczok i stąd trzeba przejść kawałek szlakiem czarnym prowadzącym na sam szczyt, skąd można dostrzec wspaniała panoramę Beskidu Żywieckiego, a przy dobrej widoczności nawet wierzchołki Tatr. Wcześniej widoczne będzie Siodło pod Klimczokiem – szeroka górska przełęcz z zieloną polaną sięgającą aż do szczytu Klimczoka.

szlaki w beskidach

Następną opcją jest szlak żółty na Trzy Kopce Wiślańskie (1082 m n.p.m.). Trasa rozpoczyna się przy stacji PKP Wisła Uzdrowisko i prowadzi aż do Przełęczy Salmopolskiej. Droga jest w większości asfaltowa lub utwardzona, a jedyną trudnością może być długość szlaku – około 4 kilometry. Największą atrakcją szlaku są widoki, na całej długości znajdują się punkty widokowe, z których doskonale widać panoramę Beskidu Śląskiego. Przyjemna wycieczka kończy się na szczycie, ale warto pójść kawałek dalej do schroniska turystycznego „Telesforówka”, skąd można dostrzec między innymi Orłową, Równicę i Skrzyczne.

Kolejną propozycją dla żółtodziobów jest opcja wejścia na Dębowiec (686 m n.p.m.). Na szczyt można dotrzeć czerwonym lub niebieskim szlakiem, a czas przejścia każdego to nie więcej niż pół godziny w jedną stronę. Na szczycie znajduje się schronisko i rozległa polana, z której rozpościera się piękna panorama Bielska-Białej.

Idealnym wyborem dla początkujących będzie również czerwony szlak na Szyndzielnię. Szeroka, wygodna i niezbyt stroma górska droga prowadzi na szczyt o wysokości 1028 metrów n.p.m., a po drodze zapewnia wspaniałe widoki. W pobliżu schroniska na Szyndzielni – najstarszego w Beskidach, znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać wszystkie okoliczne szczyty.

Czerwonym szlakiem można wejść także w okolicę Równicy – szczyt o wysokości 885 metrów n.p.m. Trasa ma początek przy stacji PKP Ustroń Zdrój, droga jest prosta, w większości asfaltowa i częściowo biegnie przez las. Dalej na szczyt prowadzi żółty szlak spod schroniska, z polany i samego szczytu roztacza się widok na panoramę Beskidu Śląskiego oraz okoliczne doliny. Stąd można wkroczyć na niebieski szlak i wyruszyć dalej w kierunku Orłowej lub Trzech Kopców Wiślańskich albo wybrać zielony szlak prowadzący na szczyt Błatni, jednak w obu przypadkach droga na początku jest dosyć stroma i kamienista.

Alternatywą dla zdobywania szczytu może być wycieczka na Halę Jaworową lub przełęcz Karkoszczonka. W obu przypadkach najlepszą opcja jest rozpoczęcie wyprawy w miejscowości Brenna lub przy Przełęczy Salmopolskiej. Hala Jaworowa to duża, malownicza polana górska uznawana za jedną z najładniejszych na terenie Beskidu Śląskiego, natomiast Karkoszczonka jest najniższym punktem Beskidu Śląskiego.

Beskid Żywiecki – przemierzanie parków krajobrazowych i krótka wizyta w Słowacji

łatwe szlaki turystyczne w beskidach
Babia góra

Łatwe szlaki w Beskidach można znaleźć także w Beskidzie Żywieckim, jednak tutaj szczyty są już nieco wyższe, a prowadzące na nie trasy dłuższe. To pasmo na pograniczu województwa śląskiego oraz małopolskiego i drugie po Tatrach najwyższe pasmo górskie w Polsce. Do zdobycia jest tutaj również kilkanaście szczytów, między innymi: Babia Góra, Mała Racza, Wielka Racza, Pilsko, Polica, Romanka, Jaworzyna, Oszus, Krawców Wierch, Wielka Rycerzowa, Trzy Kopce, Magurka, Lachów Groń, Lipowski Wierch, Jałowiec, Łosek, Okrąglica, Mędralowa i Rysianka – wszystkie z wysokością powyżej 1000 metrów n.p.m.

Pierwsza propozycja to szlak żółty wiodący ze wsi Glinka na Krawców Wierch (1075 m n.p.m.) – szlak prosty i bardzo urokliwy, trasa ma długość około 5 kilometrów, więc trzeba na jej pokonanie przeznaczyć minimum 2 godziny. Początek trasy to droga asfaltowa i betonowa, jednak dalej zmienia się w przyjemną, leśną ścieżkę, a na jej końcu oczom ukazuje się Hala Krawcula – rozległa, zielona polana z uroczą bacówką. Piękne widoki wokół to zasługa tego, że szczyt wznosi się na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Kilkaset metrów dalej znajduje się cel wyprawy, czyli porośnięty drzewami szczyt Krawców Wierch.

Opcja druga to najbardziej widokowy szlak Beskidu Żywieckiego, czyli ten z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę (1725 m n.p.m.) nazywaną też Diablakiem – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Tą urokliwą drogą prowadzącą w kierunku Babiej Góry jest szlak czerwony (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego) o długości niecałych 5 kilometrów, którego przejście zajmuje około 3 godzin. Po drodze mija się nieco niższy szczyt Sokolicy (1367 m n.p.m.), a na trasie można podziwiać malownicze tereny Babiogórskiego Parku Narodowego.W drodze powrotnej można wybrać tę samą trasę lub dla urozmaicenia wędrówki kierować się w stronę Schroniska PTTK Markowe Szczawiny.

Kolejną ciekawą i niezbyt wymagającą trasą jest szlak czerwony z Przełęczy Glinne na polsko-słowacki szczyt Pilsko (1557 m n.p.m.) – drugi najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Niemal równolegle biegnie słowacka wersja szlaku oznaczona kolorem niebieskim. Po krótkiej wędrówce wzdłuż słupków granicznych szlaki się rozwidlają – czerwony prowadzi w stronę schroniska na Hali Miziowej, a dojście do szczytu trzeba kontynuować niebieskim – wierzcholkiem po polskiej stronie jest Góra Pięciu Kopców, w celu dojścia na najwyższy punkt trzeba przekroczyć turystyczne przejście graniczne. Z góry można podziwiać Beskid Śląski i Żywiecki, Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Najlepsza droga powrotna ze szczytu to szlak czarny lub żółty – oba prowadzące w stronę Hali Miziowej.

Gorce – wyprawa żółtym i czerwonym szlakiem na Turbacz

szlaki beskidy - gorce
Gorce

Jedną z najbardziej malowniczych części Beskidów są Gorce. Ich szczyty wznoszą się wysoko nad otaczającymi je dolinami, ale są bardzo łagodne. Najciekawsze z nich to Gorc, Turbacz, Turbaczyk, Czoło Turbacza, Pasterski Wierch, Kopa, Obidowa, Tobołów, Suchy Groń, Kudłoń, Piątkowa Góra, Bukowina Miejska, Przysłop, Marszałek, Kiczora, Mostownica oraz Stare Wierchy.

Jednym z najpopularniejszych kierunków w Gorcach jest Turbacz wznoszący się na 1310 metrów i również zaliczany do Korony Gór Polskich. Większość szlaków prowadzących na niego to łatwe trasy, które można pokonać bez większego wysiłku. Najłatwiejsza prowadzi z Koniny (szlaki czerwony i żółty), najkrótszy z Nowego Targu (kolor żółty) a najbardziej widokowy z miejscowości Rabka-Zdrój (spacer grzbietem Obidowca – czerwony kolor szlaku). Na Turbaczu znajduje się duże schronisko PTTK, a z otaczającej go polany roztacza się bajeczny widok na Tatry.

Beskid Wyspowy – samotne szczyty i wycieczki z widokiem na Tatry, Gorce i Pieniny

Kolejną częścią Beskidów jest malowniczy Beskid Wyspowy rozciągający się pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Nazwa pasma nawiązuje do wielu pojedynczych szczytów (łącznie jest ich ponad 40!) przypominających samotne wyspy. W Beskidzie Wyspowym podobnie jak w poprzednich rejonach jest wiele opcji prostych szlaków, zarówno tych popularnych, jak i tych bardziej dzikich. Większość z nich rozpoczyna się w okolicy Mszany Dolnej – serca Beskidu Wyspowego.

Tutejsze szlaki nie należą do najłatwiejszych, głównie ze względu na długie podejścia. Opisy tras też nie zawsze Najlepszym wyborem będzie w tych rejonach szlak zielony, którym można odbyć przyjemną wycieczkę z np. z Mszany Dolnej na Ostrą, z Kobielnika na Lubomir z obserwatorium astronomicznym, czy z Wiśniowej na Ciecień. Niestety jest tu znacznie mniej schronisk i dodatkowych atrakcji.

Najwyższym wierzchołkiem w Beskidzie Wyspowym jest Mogielnica (1170 m n.p.m) z drewnianą wieżą widokową – kolejny ze szczytów Korony Gór Polski. Mimo wysokości droga na samą górę jest krótka i przyjemna, a na szlaku przy sprzyjającej aurze można podziwiać dalsze szczyty, a także Gorce, Tatry i Pieniny oraz krajobrazy Beskidu Sądeckiego. Punktem startowym trasy jest przełęcz Chyszówki, dalej trzeba kierować się szlakiem oznaczonym kolorem zielonym. Tuż przed szczytem, po lewej stronie można dostrzec niemal całkowicie płaską skalną ambonę nazywaną Zbójnickim Stołem. Na powrót można wybrać leśną ścieżkę oznaczoną żółtym kolorem prowadząca do Słopnic Królewskich.

Kolejną popularną i w miarę prostą trasą w Beskidzie Wyspowym jest ta prowadząca na Luboń Wielki (1022 m n.p.m) ze schroniskiem na górze. Droga rozpoczyna się z Przełęczy Glisne, a opis szlaku (kolor czerwony) mówi o długości około 4 kilometrów w dwie strony.

Szlakiem o podobnej długości jest leśny trakt oznaczony niebieskim kolorem, wiodący z Przełęczy Gruszowiec na Śnieżnicę (1006 m n.p.m.). Droga biegnie przez malownicze tereny rezerwatu przyrody, a w pobliżu wierzchołka, na północnych zboczach góry można dostrzec niewielką jaskinię ukryte wśród drzew.

Beskid Sądecki – wędrówka niebieskim szlakiem i ścieżka w koronach drzew

Malownicze, rozległe tereny Beskidu Sądeckiego oferują wiele szlaków turystycznych. Jednym z najpopularniejszych jest droga na wieżę widokową w Krynicy-Zdroju i pierwszą w Polsce ścieżkę w koronach drzew. Wieża wznosi się na wysokość prawie 50 metrów w pobliżu ośrodka narciarskiego Słotwiny-Arena – nie sposób jej nie zauważyć, a widoki z góry zapierają dech. Samo dotarcie tu jest banalnie proste, wystarczy kierować się niebieskimi znakami wzdłuż wyciągu narciarskiego.

Beskid Niski – zwiedzanie dzikiej części Beskidów i drewnianej architektury

Kolejną częścią Beskidów, w której można znaleźć proste trasy, jest Beskid Niski. Owszem, jest niski, ale wciąż bardzo atrakcyjny. Region jest nieco dziki, ale równie piękny co sąsiednie pasma, pełen dziewiczej przyrody i drewnianej, zabytkowej architektury. Beskid Niski rozciąga się od Nowego Sącza, aż po dolinę Osławy i oferuje mnóstwo szlaków. Krzyżują się tu dwa najdłuższe piesze szlaki górskie: Główny Szlak Beskidzki oraz Szlak Karpacki. Jedną z największych atrakcji regionu są jednak ścieżki pośród dolin i dawnych, wysiedlonych wsi oraz tajemnicze, drewniane drzwi stojące w szczerym polu kilku okolicznych wsiach. Poza dziką przyrodą i świeżym powietrzem plusem jest tutaj brak tłumów – spotkanie turysty na szlaku graniczy z cudem.

Do najprostszych i najciekawszych szlaków Beskidu Niskiego można zaliczyć:

  • drogę na Górę Zamkową nad Mrukową z ruinami warowni,
  • trasę na Jaworze z platformą widokową,
  • wejście na Rotundę z odnowionych cmentarzem z czasów I wojny światowej,
  • drogę na wieżę widokową na Górze Grzywackiej,
  • Szlak Drewnianej Architektury z drewnianymi, łemkowskimi cerkwiami,
  • trasę widokową na Rzepedkę.

Tereny Beskidu Niskiego to również idealne miejsce dla miłośników wycieczek rowerowych. Tutejsze tereny to cała sieć szlaków rowerowych, równie atrakcyjnych co te piesze.

Tarnica – najprostsze szlaki na najpopularniejsze szczyty w Bieszczadach

szlaki górskie beskidy - tarnica bieszczady
Tarnica

Wierzchołek Tarnicy znajduje się na wysokości 1346 metrów n.p.m., co czyni ją najwyższym szczytem w Bieszczadach, które są częścią Beskidów. Najprostszym sposobem na zdobycie jednego ze szczytów Korony Gór Polski jest wędrówka z Wołosatego, najpierw ścieżką oznaczoną niebieskim kolorem, a pod koniec żółtym. Cała droga ma długość około 4,5 kilometra, początkowo biegnie przez łąkę, później wzdłuż potoku, na sam wierzchołek prowadzą schodki.

Drugim ciekawym rozwiązaniem może być wycieczka na Połoninę Wetlińską w Bieszczadzkim Parku Narodowym, która rozciąga się na wysokości 1255 metrów n.p.m. Najczęściej wybieranym szlakiem jest ten z Przełęczy Wyżne oznaczony żółtym kolorem, czyli najkrótsza opcja. Szlak jest prosty, ale pod koniec pojawiają się podejścia, więc w drodze powrotnej trzeba uważać na strome zejście.

Add Comment