Malcesine – atrakcyjny port i kurort nad jeziorem Garda we Włoszech

malcesine jezioro garda

Malcesine to miasto położone na północno-wschodnim brzegu jeziora Garda we Włoszech. Malcesine jest jednym z najładniejszych i najpopularniejszych miasteczek nad jeziorem, odwiedzanym ze względu na atrakcje w mieście i nad jeziorem, zamek oraz łatwy dostęp do góry za miastem, na którą można wjechać kolejką linową.

Zwiedzanie Malcesine

Główne centrum Malcesine leży nad brzegiem jeziora i jest łatwe do zwiedzania. Biuro turystyczne znajduje się przy Via Capitanato 6 w pobliżu portu i jest dobrym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania – aby tu dotrzeć, należy kierować się Corso Garibaldi na zachód od ronda na głównej drodze, która przebiega obok miasta i głównego parkingu, a następnie skręcić w lewo, gdy dojdzie się prawie do jeziora.

Przy Via Capitanato znajduje się jeden z najważniejszych budynków w Malcesine, Palazzo dei Capitani, zbudowany przez rodzinę Scaliger w XIII wieku i pięknie odrestaurowany w XV wieku. Można wejść do pałacu i zobaczyć mały ogród na skraju jeziora za budynkiem.

malcesine widok na miasto

Stąd jest już tylko krótki spacer do portu, bardzo urokliwego, otoczonego kolorowymi budynkami, z kilkoma małymi łodziami (duże łodzie nie mają tu wstępu). Jest to jeden z najbardziej malowniczych portów nad jeziorem Garda, a także punkt przesiadkowy dla łodzi pływających po jeziorze.

Większa część starego miasta Malcesine znajduje się na północ stąd, warto więc przespacerować się wzdłuż Via Capitano i przejśdź przez uliczkę, która prowadzi do Porto Vecchio. Ten mały port nie obsługuje już łodzi, ale jest kolejnym bardzo uroczym małym placem z widokiem na jezioro Garda.

Z tego miejsca warto udać się dalej brukowanymi uliczkami starego miasta, aby poznać najstarszą część Malcesine. W tej części miejscowości znajdują się dwa place – Piazza Turazza i Piazza Cavour, a także wiele małych uliczek i zaułków. Prawdopodobnie będziecie chcieli zatrzymać się na lody w kawiarni na jednym z placów. W rzeczywistości w mieście jest wiele restauracji i kawiarni, a wiele z nich znajduje się w miejscach, w których będziesz chciał na chwilę usiąść…

Castello Scaligero

Podążając dalej na północ przez starówkę Malcesine, wkrótce dotrzesz do zamku, który dominuje nad centrum starego miasta. Tutejsza forteca, zwana Castello Scaligero, pochodzi z XIII wieku, choć wieża jest jeszcze starsza. Po zakończeniu swojej pierwotnej roli forteca była wykorzystywana jako garnizon przez Austriaków, a następnie, po przyłączeniu Malcesine do Włoch w 1866 r., jako włoskie więzienie.

Castello to dość mały zamek, ale bardzo ładnie utrzymany, z którego roztaczają się wyjątkowe widoki na jezioro i wybrzeże w obu kierunkach: aby uzyskać najlepszy z tych widoków, trzeba wspiąć się na szczyt wieży.

W zamku znajduje się również Muzeum Historii Naturalnej, które jest oczywiście bardzo małe, ale bardzo interesujące i zawiera wiele informacji na temat jeziora oraz roślin i dzikich zwierząt, które w nim żyją.

W zamku znajduje się drugie małe muzeum, poświęcone Goethemu, niemieckiemu pisarzowi znanemu przede wszystkim z Fausta, który odwiedził Malcesine w 1786 roku. Goethe wspominał później, że podczas pobytu w Malcesine naszkicował zamek, co spowodowało, że władze lokalne uznały go za potencjalnego szpiega.

Monte Baldo

malcesine monte baldo

Zwiedzając Malcesine, warto zwrócić uwagę na inny najważniejszy widok w mieście: Monte Baldo, wznoszący się na wysokość ponad 1700 metrów. Wjazd kolejką linową na górę jest sam w sobie warty uwagi. Przed dotarciem na szczyt przesiada się z „normalnej” kolejki i wsiada do innej, która powoli skręca, wznosząc się na Monte Baldo, pozwalając wszystkim na pokładzie podziwiać widoki.

Obszar wokół szczytu nazywany jest czasem Ogrodem Europy ze względu na różnorodność roślin i kwiatów, które rosną tu dziko.

Na szczycie masz trudny wybór, ponieważ możesz nic nie robić poza podziwianiem widoków lub pójść ścieżką na północ do pięknego punktu widokowego oddalonego o około 15 minut. Możesz także skręcić na południe i iść przez około 3-4 godziny do innego wyjątkowego punktu widokowego. Dlaczego nie zrobić obu tych rzeczy? nie pożałujesz, widoki są bardzo piękne, a na szczycie góry zazwyczaj nie jest zbyt gorąco. Ponadto trzeba sporo zapłacić aby dostać się tu kolejką linową, więc nie musisz się spieszyć i warto poświęcić na zwiedzanie góry czas!

Cena biletu z Malcesine na Monte Baldo: 20 euro; dzieci: 8 euro; dzieci poniżej 1 metra wzrostu – bezpłatnie.

Atrakcje w pobliżu Malcesine

W obu kierunkach od Malcesine znajdują się promenady nadające się do spacerów lub jazdy na rowerze: na północ w kierunku Navene i na południe w kierunku Cassone.

Z portu w Malcesine można wybrać się na wycieczkę statkiem po jeziorze Garda, aby dotrzeć do Limone Sul Garda i zachodniej części jeziora lub do Riva del Garda na północnym krańcu jeziora Garda.

Oprócz zwiedzania brzegów jeziora proponujemy znaleźć czas na wizytę w Weronie, położonej około 40 kilometrów na południowy wschód od Malcesine.