Przewodnik po Madagaskarze – podstawowe fakty i informacje

"Isalo canyons" - Wikipedia
„Isalo canyons” – Wikipedia

Madagaskar jest niewątpliwie jednym z najbardziej fascynujących krajów Afryki, a z pewnością jednym z najbardziej unikalnych na kontynencie. Naród wyspiarski otoczony krystalicznymi wodami Oceanu Indyjskiego, jest najbardziej znany ze swojej niesamowitej flory i fauny – od charyzmatycznych lemurów po wysokie drzewa baobabu. Znaczna część fauny kraju nie znajduje się nigdzie indziej na ziemi, a ekoturystyka jest jedną z głównych atrakcji Madagaskaru. Jest również domem dla dziewiczych plaż, zapierające dech w piersiach miejsca do nurkowania i kolorowy kalejdoskop lokalnej kultury i kuchni malgaskiej.

Miejsce:

Czwarta co do wielkości wyspa na świecie, Madagaskar jest otoczony przez Ocean Indyjski i położony u wschodnich wybrzeży Afryki. Najbliższym stałym sąsiadem kraju jest Mozambik, natomiast pozostałe wyspy w jego pobliżu to Reunion, Comoros i Mauritius.

Geografia:

Madagaskar ma łączną powierzchnię 226 660 mil kwadratowych / 587 041 kilometrów kwadratowych. Patrząc na to z perspektywy, jest dwa razy większa od Arizony i podobna do Francji.

Stolica:

Antananarivo

Ludność:

W lipcu 2017 CIA World Factbook oszacowało populację Madagaskaru na nieco ponad 25 milionów osób.

Język:

Język francuski i malgaski są językami urzędowymi Madagaskaru, z różnymi dialektami języka Malgaskiego używanymi na całej wyspie. Język francuski jest na ogół używany tylko przez wykształcone klasy.

Religia:

Większość Madagaskarczyków praktykuje zarówno wierzenia chrześcijańskie, jak i tubylcze, natomiast niewielka mniejszość ludności (około 7%) to muzułmanie.

Waluta:

Oficjalną walutą Madagaskaru jest ariary madagaskarskie.

Klimat:

Pogoda na Madagaskarze zmienia się dramatycznie z regionu na region. Wschodnie wybrzeże jest tropikalne, z gorącymi temperaturami i dużą ilością deszczu. Wyżyny środkowego interioru są chłodniejsze i mniej wilgotne, podczas gdy południe jest najsuchszym regionem wszystkich. Ogólnie Rzecz Biorąc, Madagaskar ma chłodną, suchą porę roku (od maja do października) i gorącą, deszczową porę roku (od listopada do kwietnia). Ten ostatni przynosi częste cyklony.
Kiedy iść:

Najlepszym czasem na odwiedzenie Madagaskaru jest pora sucha od maja do października, kiedy temperatury są przyjemne, a opady są najniższe. W porze deszczowej cyklony mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa turystów.

Najważniejsze Atrakcje

Parc National de l’Isalo

Parc National de l’Isalo oferuje ponad 315 mil kwadratowych/800 kilometrów kwadratowych zapierających dech w piersiach suchych krajobrazów, z fantastycznymi formacjami skalnymi z piaskowca, kaniony i krystalicznie czyste baseny idealne do pływania. Jest to jeden z najbardziej satysfakcjonujących miejsc na Madagaskarze do uprawiania turystyki pieszej.

Nosy Be

Brzegi tej idyllicznej wyspy są obmywane przez jasne turkusowe wody, a powietrze jest pachnące zapachem egzotycznych kwiatów. Jest domem dla wielu najbardziej ekskluzywnych hoteli na Madagaskarze i jest miejscem wyboru dla bogatych plażowiczów, którzy chcą nurkować, żeglować i nurkować. Nosy Be jest również jednym z najlepszych miejsc w Afryce do pływania z rekinami wielorybimi.

Aleja baobabów

W zachodniej części Madagaskaru, przy drodze gruntowej łączącej Morondava i Belon ’ i Tsiribihina znajduje się rzadkie widowisko botaniczne, złożone z dziesiątek olbrzymich drzew baobabu. Wiele z tych okazałych drzew przydrożnych ma kilkaset lat i ponad 30 metrów wysokości. Ponieważ Aleja nie jest jeszcze częścią Parku Narodowego, można oglądać drzewa za darmo.

Parc National d’Andasibe-Mantadia

Parc National d’Andasibe-Mantadia łączy dwa oddzielne parki, które razem zapewniają jedną z najlepszych okazji do bliskiego spotkania z największym gatunkiem lemurów Madagaskaru, indri. W parku żyje łącznie 13 gatunków lemurów, a także ponad 100 gatunków ptaków, z których wiele jest endemicznych (m.in. żółw madagaskarski i Orlik madagaskarski).

Antananarivo

Czule nazywane „Tana”, Stolica Madagaskaru jest ruchliwa, chaotyczna i warta kilkudniowej wizyty na początku lub pod koniec podróży. Jest to ośrodek kultury malgaskiej, znany z kolonialnej architektury, tętniącej życiem sceny artystycznej i zaskakującej liczby wysokiej jakości restauracji dla smakoszy. Do najważniejszych atrakcji należą kompleks pałacowy Rova i Rynek Analakely.

Park Narodowy Tsingy de Bemaraha

Położony na odległym północnym zachodzie Park Narodowy Tsingy de Bemaraha słynie z zadziwiających płaskowyżów krasowych. Te skamieniałe lasy są wykonane z ostrych jak brzytwa iglic wapienia i mogą być badane przez serię mostów wiszących. Obserwuj 11 gatunków lemurów lub endemicznych ssaków, takich jak fossa i falanouk.

Jak się dostać do Madagaskaru?

Głównym portem lotniczym Madagaskaru jest Międzynarodowy port lotniczy Ivato, położony 10 mil/16 kilometrów na północny zachód od Antananarywy. Lotnisko jest siedzibą krajowych linii lotniczych Madagaskaru, Air Madagascar. Ze Stanów Zjednoczonych większość lotów łączy się przez port lotniczy Johannesburg O. R. Tambo lub Paryż we Francji.

Osoby niebędące obywatelami danego kraju potrzebują wizy turystycznej, aby wjechać na Madagaskar; można je jednak nabyć po przylocie do wszystkich międzynarodowych portów lotniczych lub portów. Istnieje również możliwość zorganizowania wizy z wyprzedzeniem w Ambasadzie Madagaskaru lub konsulacie w swoim kraju ojczystym. Sprawdź rządową stronę Informacji Wizowej, aby uzyskać więcej informacji.
Wymagania Medyczne

Nie ma obowiązkowych szczepień dla podróżujących na Madagaskar, jednak Centrum Kontroli Chorób i zapobiegania (CDC) zaleca pewne szczepionki, w tym wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny i polio. W zależności od regionu, który planujesz odwiedzić, może być konieczne zastosowanie leków przeciwmalarycznych, podczas gdy osoby podróżujące z kraju żółtej febry będą musiały mieć ze sobą dowód szczepienia.

Add Comment