Albania – co warto zobaczyć?

albania co warto zobaczyć

Albania jest niewielkim krajem, ale nie brakuje w niej atrakcji turystycznych. Największe atrakcje Albanii to przede wszystkim piękne wybrzeże, miasta pełne ciekawych zabytków, górskie widoki zapierające dech w piersiach i wiele miejsc wciąż nietkniętych przez masową turystykę. Co warto zobaczyć w Albanii, jakie są największe atrakcje kraju i gdzie szukać najpiękniejszych miejsc?

Najciekawsze atrakcje Albanii

Albania to niewielki, górzysty kraj położony w sąsiedztwie Grecji, Chorwacji, Czarnogóry i Macedonii, bezpośrednio nad Adriatykiem i Morzem Jońskim. To jedno z najmniejszych państw na Półwyspie Bałkańskim. Jest wciąż nieco dzika i może sprawiać wrażenie zapomnianej, ale z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród turystów poszukujących miejsca wakacyjnego wypoczynku. Do odwiedzin Albanii zachęca jej suchy, śródziemnomorski klimat i ponad 300 słonecznych dni w roku oraz wyjątkowa gościnność mieszkańców kraju.

W całej Albanii nie brakuje też miejsc atrakcyjnych turystycznie, które warto zwiedzić ze względu na ciekawe zabytki, urokliwe miasteczka i piękne widoki. Do najciekawszych atrakcji tego niewielkiego kraju można zaliczyć między innymi liczne zabytki z czasów panowania osmańskiego, które przypominają o bogatej historii kraju, malownicze pasma górskie z alpejskimi krajobrazami i wspaniałymi punktami widokowymi oraz długie, słoneczne wybrzeże z kilometrami piaszczystych plaż.

Albania: co warto zobaczyć na południu kraju?

Na liście najciekawszych atrakcji południowej części Albanii znajdują się przede wszystkim zabytkowe, malowniczo położone miasta. Na liście tych najciekawszych znajdują się między innymi miasteczka Butrynt i Gjirokastra.

Butrynt – starożytna osada z listy UNESCO

Miejscowość Butrynt leży na południowym krańcu Albanii, w pobliżu greckiej granicy i jest doskonałym przykłądem połączenia historii z naturą. To niewielkie miasteczko jest dawną starożytną osadą pochodzącą z czasów rzymskich z ruinami antycznych zabudowań i pozostałościami po dawnych murach obronnych. Legenda głosi, ze miasto założyli uciekinierzy z Troi, początkowo było grecką kolonią, a później trafialo kolejno w ręce Rzymian, Wenecjan i Imperium Osmańskiego.

Stanowisko archeologiczne znajduje się na terenach zajmowanych przez Park Narodowy Butrint i od ponad ćwierć wieku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając to miejsce, można podziwiać pozostałości antycznego świata, są wśród między innymi ruiny zamku weneckiego czy rzymskich łaźni i świątyń, a wszystko to w otoczeniu pięknej, górskiej scenerii.

Gjirokastra – miasto tysiąca schodów

albania co warto zobaczyć

Miejscowość Gjirokastra jest kolejnym miejscem na mapie Albanii znajdującym się na liście UNESCO. Miasteczko jest malowniczo położone na zboczu gór, w dolinie rzeki Drino na południu Albanii. Miejscowość słynie z zabytkowego Starego Miasta z tradycyjnym bazarem i labiryntem wąskich uliczek oraz górującej nad nim średniowiecznej twierdzy z końca XIII wieku, będącej największym zamkiem w Albanii. Najstarsza część miasta zachwyca zabytkową zabudową z czasów osmańskich z charakterystycznymi dla tamtego okresu domami ozdobionymi drewnianymi balkonami, oknami wykuszowymi i uroczymi wieżyczkami. Poza urokliwym centrum w mieście warto zwiedzić także podziemny bunkier pochodzący z czasów zimnej wojny oraz Muzeum Uzbrojenia znajdujące się w zamku.

Gjirokastra jest nazywana „miastem schodów” ze względu na swoje polożenie, usytuowanie miejscowości na góskich zboczach powoduje, że ulice miasta sa strome i pełne schodków. Efektem położenia pośród górskich szczytów jest też ogromna ilość punktów widokowych, z których można podziwiać miasto w całej okazałości i wszystkie najpiękniejsze miejsca w okolicy.

Najpiękniejsze miejsca środkowej Albanii

Stolica Albanii nie jest co prawda typowym, wakacyjnym kurortem, ale warto ją odwiedzić przynajmniej na jeden dzień np. podczas pobytu nad morzem – Tirana leży zaledwie kilometrów od wybrzeża.

Tirana – zabytkowa stolica Albanii

Tirana to największe miasto i stolica kraju, leży w samym centrum Albanii i jest przy okazji doskonałą bazą wypadową do zwiedzania dalszych zakątków. Miasto podobnie jak większość europejskich stolic jest mieszanką nowoczesnej architektury i zabytkowej zabudowy. Do największych atrakcji Tirany można zaliczyć główny plac miejski i zarazem wizytówkę miasta, czyli Plac Skandenberga z monumentalnym pomnikiem bohatera narodowego Albanii, zabytkowy, wspaniały meczet Ethem Beja i kamienny Most Grabarzy pochodzące z XVIII wieku, a także Narodowe Muzeum Historyczne oraz Muzeum Archeologiczne. Podczas pobytu w Tiranie warto również odwiedzić najbardziej reprezentacyjną część miasta, czyli zielone bulwary miejskie, które rozciągają się wzdłuż rzeki Lanë oraz deptak stworzony pomiędzy murami XIII-wiecznej twierdzy z licznymi restauracjami, kawiarniami i sklepikami.

Tirana, podobnie jak wiele innych miast w Albanii, jest znana z ogromnej ilości bunkrów porozrzucanych po różnych zakątkach miasta, są one pozostałością i pamiątką po czasach komunizmu i rządów Envera Hodży – dyktatora i lidera ruchu oporu. Większość bunkrów popadła w ruinę, ale niektóre zaadaptowano na oryginalne, podziemne wystawy historii i sztuki. Można je znaleźć we wnętrzach bunkrów nazwanych Bunk’art 1 i Bunk’art 2, gdzie na kilku poziomach pod powierzchnią ziemi stworzono wystawy zdjęć i eksponatów ukazujących historię Albanii i Tirany.

Berat – miasto tysiąca okien

Kolejną atrakcją środkowej Albanii jest Berat – niewielkie, górskie miasteczko uznawane za jedno z piękniejszych miast w kraju. Miasto leży w dolinie rzeki Osumi, u stóp łańcucha górskiego Tomorr i jest wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, głównie ze względu na swoją nietypową zabudowę pełną tradycyjnych, białych domków z dużymi, drewnianymi oknami, które zostały wciśnięte pomiędzy skały, tworząc unikatowy widok.

Dawniej było to jedno z najważniejszych miast Imperium Osmańskiego, dlatego do dziś pełno w nim meczetów z czasów osmańskich oraz okazałych, bizantyjskich kościołów. Berat bywa nazywane miastem-muzem i miastem tysiąca okien, a jego zabytkowa część ze starym miastem, które przecinają wąskie, brukowane uliczki może na pierwszy rzut oka przypominać skansen.

Najbardziej charakterystycznym miejscem w mieście jest dzielnica Mangalem i liczne domki z charakterystycznymi oknami, ustawione kaskadowo na tle stromych skał. Właśnie ten widok sprawił, że Berat jest znane jako „miasto tysiąca okien”. Tuż obok znajduje się jeden z symboli miasta, czyli potężny, kamienny most Gorica, który łączy dwa brzegi rzeki Osumi przecinającej Berat. Bezpośrednio nad dzielnicą Mangalem wznosi się skaliste wzgórze z zamkiem warownym na szczycie. Zabytkowa fortyfikacja jest otoczona murami obronnymi z dwudziestoma czterema wieżami.

Największe atrakcje na północy Albanii

Do grona miejsc, które są warte odwiedzenia północnej części kraju, trzeba zaliczyć przede wszystkim albańskie jeziora, których okolice mogą być świetną alternatywą dla wybrzeża. Miejscowości leżące nad jeziorami są coraz chętniej odwiedzane, jednak plaże wciąż znacznie mniej zatłoczone od tych w nadmorskich kurortach.

Albańskie jeziora – alternatywa dla nadmorskich kurortów

W Albanii znajdują się aż trzy duże jeziora: Jezioro Ochrydzkie, Jezioro Szkoderskie i Jezioro Koman oraz kilka mniejszych, ale równie atrakcyjnych, jak np. jeziora Prespa czy Bovilla

Jezioro Ochrydzkie

Rozległe, otoczone górami Jezioro Ochrydzkie kojarzy się głównie z Macedonią, która sąsiaduje z Albanią – i słusznie. Jezioro leży pomiędzy Albanią a Macedonią i to przez nie przebiega granica między tymi dwoma krajami.

Jezioro Ochrydzkie jest najstarszym jeziorem w Europie oraz najgłębszym na całym Półwyspie Bałkańskim i wraz z otaczającym je regionem od ponad 40 lat znajduje się na liście UNESCO. Choć bardziej popularne są okolice macedońskiej części wybrzeża, to na drugim brzegu też nie brakuje atrakcji. Jednym z największych i najpopularniejszych miast leżących nad Jeziorem Ochrydzkim jest Pogradec. Miasto leży przy samej granicy z Macedonią i zachwyca długim wybrzeżem oraz malowniczymi widokami na górskie szczyty.

Jezioro Szkoderskie

albania jezioro szkoderskie

Jezioro Szkoderskie jest położone na północy Albanii, na granicy z Czarnogórą i jest z kolei największym jeziorem na Bałkanach. Leży w dolinie nieopodal wybrzeża, zajmuje imponującą powierzchnię ponad 350 kilometrów kwadratowych i jest rajem dla milośnikow dzikiej przyrody. Największą atrakcją Jeziora Szkoderskiego nie są kąpiele, ale rejs po jeziorze. W trakcie wycieczki można podziwiać dziką, albańską przyrodę oraz zobaczyć wiele rzadkich gatunków ptaków, takich jak czaple, kormorany czy pelikany. Na samym środku rozleglego Jeziora Szkoderskiego znajduje się niewielka wyspa ze średniowiecznym klasztorem.

Jezioro Koman

Jezioro Koman jest sztucznym jeziorem leżącym, na północy Albanii, pomiędzy miejscowościami Koman oraz Fierzë, stworzonym podczas budowy elektrowni wodnej na rzece Drin. Zbiornik ma 34 kilometry długości, zajmuje powierzchnię około 13 kilometrów kwadratowych i z lotu ptaka może przypominać rzeke, a ze względu na krajobraz wokół bywa nazywany „albańskim fiordem”. Nad brzegami jeziora wznoszą się wysokie skały przypominające norweskie fiordy. Do największych atrakcji tego miejsca można zaliczyć rejs po turkusowych wodach jeziora i możliwość podziwiania otaczającej je dzikiej, albańskiej przyrody. Atrakcją może być również przeprawa promowa, która łączy dwa przeciwległe brzegi jeziora Koman – statek pasażerski pływa regularnie międzu miastami Koman i Fierzë.

Po powrocie z rejsu można wypocząć na brzegu rzeki Shalë wpływającej do Jeziora Koman. Jej woda jest wyjątkowo przejrzysta i ma bajecznie turkusowy kolor, a kąpiel w rzece to idealny sposób na orzeźwienie w upalny dzień.

Szkodra – perła północnej Albanii

Kolejną atrakcją północnej części Albanii jest miasteczko Szkodra leżące nad Jeziorem Szkoderskim, tuż przy granicy między Albanią a Czarnogórą. Szkodra jest jednym z największych miast w Albanii i prawdziwą perłą północnej cześci kraju. Miasto doskonale ukazuje historię, kulturę i tradycje Albanii.

Szkodra posiada piękną, zabytkowa starówkę i kilka inetersujących muzeów. Największa atrakcja znajduje się jednak poza centrum miasta, na szczycie najwyższego wzgórza w okolicy, u zbiegu rzek i w otoczeniu wysokich gór. Wznosi się tutaj średniowieczny zamek Rozafa zbudowany w XII wieku, w okresie panowania Wenecjan. Średniowieczna budowla otoczona murami obronnymi jest wizytówką całego regionu. Legenda głosi, że jego nazwa wywodzi się od imienia kobiety zamurowanej żywcem w zamkowych murach. Ogromne wrażenie robi widok z zamkowych murów i wspaniała, zielona panorama całej okolicy z Jeziorem Szkoderskim na pierwszym planie i pasmem Alp Albańskich w tle. W pobliżu ruin zamku znajduje się lokalne muzeum historyczne, które równiez warto odwiedzić.

W przerwie od zwiedzania miasta można wybrać się na spacer tutejszą nadmorską promenadą, która prowadzi do małej, uroczej miejscowości Shiroke oddalonej od Szkodry około 4 kilometry.

Kolejnym charakterystycznym widokiem w okolicach Szkodry jest kamienny most zawieszony nad rzeką. Mowa o moście Mesi łączącym brzegi rzeki Kir, który znajduje się w odległości kilku kilometrów od miasta. Most jest częścią dziedzictwa kulturowego Albanii i jednym z najlepiej zachowanych na Bałkanach obiektów architektury osmańskiej. Zabytkowa konstrukcja powstała w polowie XVIII wieku, składa się z 13 kamiennych przęseł, ma długość ponad 100 metrów i jest zawieszona n wysokości 18 metrów nad lustrem turkusowej wody.

Trasa widokowa SH-20

Atrakcje Albanii to również wiele pięknych tras widokowych. Każdy, kto planuje pobyt na albańskim wybrzeżu i wjazd do Albanii od strony Czarnogóry, może wybrać malowniczą trasę widokową drogą SH-20, która biegnie wzdłuż granicy albańsko-czarnogórskiej i przecina fragment Gór Przeklętych. Trasa ma około 65 kilometrów długości i prowadzi głównie krętą, górską drogą, na całym tym odcinku jak na dłoni widać okoliczne szczyty wraz z otaczającymi je dolinami.

Najpiękniejsze miejsca w zachodniej Albanii

Mogłoby się wydawać, że zachód Albanii to jedynie nadmorskie kurorty z wybrzeżem pełnym plaż – nic bardziej mylnego. W zachodniej części kraju również można odnaleźć kilka perełek.

Starożytny amfiteatr w Durrës

albania amfiteatr durres

Do listy miejsc, które warto zobaczyć w Albanii, trzeba koniecznie dopisać miasteczko Durrës. Miejscowość Durrës jest położona w centralnej części albańskiego wybrzeża nad Morzem Adriatyckim i jest jednym z największych oraz najstarszych miast w Albanii, a także dawną stolicą kraju. Miasto słynie z największego na Bałkanach amfiteatru, został on wzniesiony za czasów cesarstwa rzymskiego i ma imponujące rozmiary – około 136 metrów średnicy i ponad 20 metrów wysokości.

Kolejną atrakcją Durrës jest okazała, kamienna wieża stojąca w centrum miasta. Budowla została wzniesiona w XV wieku na ruinach wieży bizantyjskiej, w jej wnętrzu działa dziś przytulna restauracja, natomiast z góry można podziwiać widok na miasto i wybrzeże.

W mieście jest jeszcze jedno ciekawe miejsce, które zainteresuje szczególnie wielbicieli historii. Tutejsze Muzeum Archeologiczne jest jednym z największych w całej Albanii, można w nim obejrzeć ponad 2000 eksponatów przedstawiających dzieje miasta w czasach greckich, rzymskich i bizantyjskich, a także wiele znalezisk z czasów prehistorycznych.

Najpiękniejsze piaszczyste plaże na wybrzeżu Albanii

Albania jest krajem zajmującym terytorium zaledwie 28 tysięcy kilometrów kwadratowych, jednak mimo niewielkich rozmiarów ma aż 360 kilometrów linii brzegowej. Częściowo jest to wybrzeże Morza Jońskiego, a częściowo Morza Adriatyckiego. Na całej tej długości znajduje się mnóstwo atrakcyjnych plaż idealnych na wakacyjny wypoczynek, które z pewnością spełnią wymagania osób spragnionych słońca, morza i piasku – nie tylko tych komercyjnych, ale też dzikich i spokojnych, wprost idealnych na wakacyjny wypoczynek z dala od zatłoczonych hoteli i tłumów turystów. Najpopularniejsze i najpiękniejsze plaże albańskiego wybrzeża znajdują się na Riwierze Albańskiej.

Piękne plaże Riwiery Albańskiej

Mianem Riwiery Albańskiej określa się część wybrzeża nad Morzem Jońskim rozciągającą się u stóp gór Çika, od miasteczka Llogara, aż pod grecką granicę. Nad samym morzem można odnaleźć wiele urokliwych, nadmorskich kurortów z kilometrami szerokich, piaszczystych plaż i zatokami zapraszającymi do kąpieli krystalicznie czystą wodą nagrzaną promieniami południowego słońca.

Poszukując idealnego miejsca do wakacyjnego wypoczynku i plażowania, można oczywiście odwiedzić jeden z popularnych, nadmorskich kurortów, jak Saranda czy Ksamil, ale równie dobrze można zaplanować pobyt w jednej z mniejszych, a dzięki temu mniej obleganych miejscowości jak chociażby Himare, Dhermi czy Vlora.

Riwiera Albańska jest znana z wielu pięknych, piaszczystych plaż, tymi najpopularniejszymi są:

 • Borsh – długa i szeroka plaża pokryta drobnym piaskiem i nazywana perłą południowej Albanii, położona na obrzeżach niewielkiej wioski o tej samej nazwie;
 • Dhrale – spokojna plaża popularna wśród miłośników sportów wodnych, zlokalizowana w pobliżu miejscowości Palasë;
 • Drimadhes – szeroka, żwirowa plaża z łagodnym zejściem do morza, położona w centrum miejscowości Dhërmi;
 • Filikuri – piękna, kameralna plaża z klifami ukryta w niewielkiej zatoce nieopodal miejscowości Himarë (między plażami Potami i Llaman);
 • Gjipë – urokliwa, spokojna plaża z krystalicznie czystą wodą, leży między wioskami Vuno i Ilias i jest otoczona stromymi klifami oraz jaskiniami wydrążonymi w nadmorskich skałach;
 • Grama – piękna plaża położona w zatoce za półwyspem Karaburun, u stóp Przełęczy Llogara (w pobliżu znajdują się jeszcze trzy inne plaże: Bristani, Dafina i Saint Andreu);
 • Himara – spokojna, żwirowo-kamienista plaża z dobrze rozwiniętą infrastrukturą leżąca w miejscowości o tej samej nazwie, idealna dla rodzin z dziećmi;
 • Jalë – niewielka, kamienista plaża z piaszczystym brzegiem i łagodnym zejściem do wody, jest położona na skraju miejscowości o tej samej nazwie i otoczona wzgórzami porośniętymi bujną roślinnością;
 • Kakome – piękna, dziewicza plaża zlokalizowana pośród gór, w malowniczej okolicy regionu Vlore;
 • Krorëza – ustronna, dziewicza plaża z krystalicznie czystą wodą, stromym i piaszczystym wybrzeżem oraz pięknymi widokami położona w pobliżu miejscowości Lukovë;
 • Livadhi – kilkukilometrowa, piaszczysta plaża zlokalizowana w niewielkiej odległości od popularnej miejscowości wypoczynkowej Himare w otoczeniu gajaów oliwnych i drzew pomarańczowych;
 • Pasqyrave – piękny, ustronny fragment wybrzeża pomiędzy miejscowościami Saranda i Ksamil, plaża jest nazywana „Mirror Beach” i uznawana za jedną z najlepszych plaż w Albanii, tytuł „lustrzanej plaży” zyskała przez widok promieni słońca odbijających się w turkusowym, krystalicznie czystym i spokojnym morzu;
 • Piqeras – odludna, cicha i nieco dzika plaża położona kilka minut spacerem od wioski Sasaj;
 • Porto Palermo – zaciszna, piaszczysta plaża ukryta w zatoce Porto Palermo, w okolicy półwyspu z ruinami zamku;
 • Rana e Hedhur – długa plaża pokryta złotym piaskiem, położona w pobliżu miejscowości Margjonaj.

Atrakcje Albanii dla wielbicieli aktywnego wypoczynku

Albania jest idealnym kierunkiem dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Obok plaż i zabytkowych miast, w każdym zakątku kraju na odwiedzających czekają atrakcje przyrodnicze i wiele możliwości spędzenia czasu na łonie natury.

Góry Przeklęte

Poza zabytkowymi miastami i słonecznym wybrzeżem Albania posiada także kilka wspaniałych pasm górskich. Jednym z nich są Alpy Albańskie z setkami kilometrów różnorodnych szlaków turystycznych i niesamowitymi widokami. Wspomniane pasmo górskie to w rzeczywistości Góry Północnoalbańskie, leżą na północy kraju i są nazywane Górami Przeklętymi. Albańskie Góry Przeklęte to nie tylko imponujące szczyty, ale też wiele malowniczych dolin, górskie jeziora i wodospady ukryte między skałami, strome klify i głębokie kaniony oraz mnóstwo punktów ze wspaniałymi widokami na alpejskie krajobrazy. Pasmo Gór Przeklętych rozciąga się na obszarze Albanii, Czarnogóry oraz Kosowa, a jego nazwa nawiązuje do tego, że góry są uznawane za dzikie oraz trudne do zdobycia. Jednym z ciekawszych szlaków jest trasa prowadząca na najwyższy szczyt Alp Albańskich, czyli Maja Jezercë o wysokości 2694 metrów n.p.m.

Góry Przeklęte będą idealnym kierunkiem dla amatorów górskich wypraw i trekkingu, jednak wbrew pozorom można znaleźć tu również mnóstwo tras spacerowych i ścieżek rowerowych, które nadadzą się na rodzinną wycieczkę. Punktem startowym wielu popularnych, górskich szlaków są miejscowości Valbone i Theth. Otaczające je doliny od lat są objęte ochroną, w pierwszym przypadku jest to obszar Parku Narodowego Doliny Valbone, a w drugim Parku Narodowego Theth. Każde z tych miejsc oferuje spokój, piękne widoki i możliwość bliskiego kontaktu z dziką naturą.

Korab – najwyższy szczyt Albanii

albania góry

Poza Górami Przeklętymi na północy kraju znajduje się jeszcze jedna ciekawa atrakcja górska. Jest nią Korab, czyli najwyższy szczyt Albanii oraz sąsiadującej z nią Macedonii. Korab wznosi się na granicy tych dwóch krajów na wysokość 2764 metrów n.p.m, bywa nazywany „dachem Albanii” i należy do Korony Europy. Trasa prowadząca na szczyt jest przyjemna i niezbyt wymagająca, ale przyda się chociaż minimum kondycji. Wyruszając na szlak w słoneczny dzień, można liczyć na atrakcyjne widoki górskich potoków oraz rozległych, zielonych dolin z łąkami i pastwiskami. Na zdobycie szczytu trzeba przeznaczyć około 4-5 godzin.

Kanion Osumi

Jedną z ciekawszych atrakcji Albanii, która również powinna zainteresować wielbicieli aktywnego wypoczynku, jest wąwóz rzeki Osum leżący około 50 kilometrów na południowy wschód od miasta Berat. Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Kanionu Osumi jest właśnie miasteczko Berat, można tu bez problemu dotrzeć z Tirany, Sarandy, Gjirokastry czy Durres.

Kanion Osumi to głęboki wąwóz rzeczny wydrążony przez wody góskiego potoku, który przecina pasmo gór Tomorr wznoszących się w centralnej części Albanii. Wąwóz jest długi na ponad 26 kilometrów i miejscami osiąga wysokość 450 metrów. Widok stromych skał otoczonych gęstym lasem i wijącej się między nimi wstęgi rzeki z pewnością ucieszy oczy wszystkich złaknionych kontaktu z naturą.

Kanion można zwiedzić na dwa sposoby, a dzięki temu zobaczyć go z różnych perspektyw. Pierwszą opcją jest wędrówka szlakiem między kolejnymi punktami z platformami widokowymi zlokalizowanymi na szczycie skał, a druga to rafting, czyli spływy kajakowe organizowane na płynącej w dole rzece, które są jedną z najpopularniejszych atrakcji w okolicy.

Przełęcz Llogara

Kolejną atrakcją przyrodniczą Albanii jest malownicza Przełęcz Llogara, położona w sercu pasma górskiego Çika, które niemal całkowicie odizolowało część południowego wybrzeża Albanii od reszty kraju. Przełęcz rozciąga się na obszarze zielonych, zalesionych terenów zajmowanych przez Park Narodowy Llogara. Prowadzi do niej kręta, górska droga, która wije się serpentynami na wysokości 1043 metrów n.p.m., malownicza trasa już w sobie jest nie lada atrakcją. W pobliżu znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się prawdopodobnie najpiękniejszy widok, jaki można zobaczyć w Albanii. Można stąd podziwiać panoramę części albańskiego wybrzeża i błękit Morza Jońskiego z majaczącymi w oddali greckimi wyspami.

Syri Kalter – cud natury pośrodku lasu

Syri Kalter to głębokie, górskie źródło nazywane „The Blue Eye”, czyli błękitnym okiem. Jest zlokalizowane w południowej Albanii, w pobliżu miejscowości Muzinë i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przyrody. Źródło ma głębokość ponad 50 metrów i jest wypełnione krystalicznie czystą, zimną wodą w odcieniu turkusu oraz otoczone soczyście zieloną roślinnością i skałami, a tereny wokół to obszar rezerwatu przyrody. Woda ma jasny odcień przy brzegach i ciemniejszy na środku, co z lotu ptaka przypomina tęczówkę oka – stąd też jego nazwa.

One thought on “Albania – co warto zobaczyć?

 1. Słyszałem, że Albania piękna i nie taka droga jak chociażby Chorwacja. Trzeba się przyjrzeć sprawie i może polecieć. O ile są jakieś loty z Gdańska lub okolicy

Add Comment