Najważniejsze zabytki Rzymu, które warto zobaczyć

widok na rzym

Rzym to jedno z najbardziej malowniczych zakątków w Europie. Jest położony nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Miasto to zachwyca swoją różnorodnością i pięknem architektonicznym. Czaruje turystów nie tylko śródziemnomorskim klimatem, ale także wspaniałymi zabytkami. Jakie miejsca warto zobaczyć, odwiedzając stolicę Włoch?

Koloseum

widok na rzym i koloseum

Koloseum jest jednym z najbardziej znanych punktów w Rzymie. Znajduje się w ścisłym centrum miasta. Jego założycielem był cesarz Wespazjan należący do dynastii Flawiuszów, niestety architekt wspaniałej budowli do dziś pozostaje nieznany. Budowa amfiteatru rozpoczęła się w 72 roku n.e. a jego otwarcie nastąpiło w 80 r.n.e. Koloseum było wykorzystywane do walk gladiatorów. Początkowo gladiatorami byli żołnierze, jednak z czasem ich miejsce zastąpili skazańcy.

Wielka budowla ma ok. 50 m wysokości i składała się z 4 kondygnacji. Trzy pierwsze piętra budowli zdobią półkolumny doryckie, korynckie i jońskie. Na czwartym piętrze można zobaczyć pozostałość po korynckich pilastrach. Arena, na której odbywały się bitwy miała 86×54 m. W podziemiach przetrzymywano gladiatorów. Znajdowały się tam również zbrojownie, magazyny i klatki dla zwierząt. Na widowni znajdowało się ok. 50 000 miejsc siedzących. Rozkładano nad nimi płócienny dach chroniący przed słońcem. By ułatwić wejście do budowli koloseum było wyposażone w 80 bram. Pierwszy poziom tuż przy arenie zajmowali mężczyźni z najważniejszych rodów.

W 1744 r. papież Benedykt IV poświęcił amfiteatr, jednocześnie nadając mu symbolikę męczeństwa chrześcijańskiego. W każdy piątek odbywa się tam droga krzyżowa. W 2007 roku koloseum otrzymało miano jednego z siedmiu nowych cudów świata. Koloseum dla zwiedzających otwarte jest każdego dnia, a na jego terenie może znajdować się do 3000 osób. Zobacz nasz artykuł o Koloseum: Zwiedzanie Koloseum.

Capitol

Capitol jest jednym z 7 najważniejszych wzgórz starożytnego Rzymu. Był jego religijnym, a także politycznym centrum. Jego nazwa pochodzi od słowa „caput mudni” oznaczającego głowę w chmurach. Capitol symbolizuje serce „Wiecznego Miasta”. Powstawały na nim liczne świątynie m.in.:

Świątynia Jowisza – Najbardziej imponująca ze wszystkich wzniesionych świątyń. Zbudowana w VI wieku p.n.e. przez Tarkwiniusza Pysznego. Świątynia posiadała liczne złocenia, a jej powierzchnia to 53×63 m. Budowla ta była poświęcona Jowiszowi, Junonie i Minerwie. Urzędnicy składali tam ofiary, prosząc o pomyślność i udane urzędowanie natomiast wodzowie składali ofiary, dziękując Jowiszowi za wygraną bitwę. Do dziś można tam zobaczyć piękne zdobienia z terakoty i reliefy. Aktualnie pośrodku stoi pomnik ku czci zjednoczenia ojczyzny zwany „Vittoriano”.

Świątynia Junony „Monety” – Powstała w 343 roku p.n.e. Wzniesiona na cześć Junony Monety. Była ona strażniczką skarbu państwa. Początkowo w świątyni wybijano monety. Po kilku latach stała się mennicą państwową. Według legendy przy świątyni trzymane były gęsi. Uważano je za święte ptaki symbolizujące czystość i czujność. To właśnie one zaalarmowały Rzymian na Kapitolu o ataku Galów.

Co jeszcze znajdziemy na Capitolu?

  • Posąg Wilczycy Kapitolińskiej karmiącej Romulusa i Remusa
  • Kopię posągu Marka Aureliusza na koniu
  • Pałac Senatorski Kościół Santa Maria in Aracoeli
  • Museo del Risorgimento

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi wykonana w pięknym barokowym stylu powstała w 19 wieku p.n.e., dzięki Berniniemu. Jednak jej główny architekt to Nicola Salvi, który na stworzenie dzieła poświęcił aż 20 lat. Niegdyś była jednym z nielicznych źródeł wody pitnej w tamtej części miasta. Ponadto za panowania cesarza Augusta doprowadzała wodę do łaźni termalnych.

Obecnie woda do fontanny czerpana jest z historycznego akweduktu. Fontanna znajduje się niedaleko Pałacu Kwirynalskiego pomiędzy Schodami Hiszpańskimi a Ołtarzem Ojczyzny. Zdobią ją liczne posągi bóstw rzymskich. Pośrodku można zobaczyć mocarnego Neptun otoczony trytonami. Jej morski, a zarazem magiczny klimat idealnie nawiązuje do mitologii. Według legendy każdy, kto rzuci monetę do fontanny przez lewę ramię będzie miał okazje wrócić do Rzymu.

Fontanna jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów. By uniknąć tłumów ludzi najlepiej odwiedzać ją w godzinach porannych. Za sprawą legendy dziennie do fontanny trafia ok. 3 000 euro. Monety są zbierane i przeznaczane na cele charytatywne. Kąpiel w fontannie jest surowo zakazana i może się zakończyć grzywną.

Usta prawdy

To marmurowy medalion mający średnicę 175cm. Pochodzi z antycznego Rzymu i ma ponad 2000 lat. Przedstawia głowę starca. Niestety nie ma pewności co do tego, czyj wizerunek faktycznie na niej widnieje. Według jednej z teorii może to być pokrywa odpływowa wykorzystywana w świątyni Herkulesa z wizerunkiem Okeanosa (opiekuna morza). Nikt bowiem nie odkrył pierwotnej funkcji „Ust Prawdy”. Legend głosi, że medalion był miejscem wykonywania wyroków za zdradę lub kłamstwo. Oskarżana osoba wkładała rękę do ust medalionu, który zaciskał się w przypadku kłamstwa, odcinając dłoń.

Obecnie „Usta prawdy” można znaleźć w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin, znajdującej się niedaleko Placu Weneckiego. Mimo tego, że historia medalionu nadal owiana jest tajemnicą, przyciąga on całe tłumy turystów. Atrakcja jest darmowa i dostępna dla wszystkich.

Panteon

Rzymski panteon

Panteon jest jednym z najlepiej zachowanych budynków z czasów starożytnych. Został wzniesiony na cześć najważniejszych bogów. Nazwa świątyni pochodzi od słów „pan” – „wszystko” oraz „theoi” – „bogowie”. Została wybudowana na polecenia Hadriana w około 120 roku n.e. na Polu Marsowym w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się świątynia wzniesiona przez Oktawiana Augusta, która spłonęła w pożarze. Architektem Panteonu był Apollodoros z Damaszku. Pośrodku świątyni znajdował się ołtarz, na którym składano w ofierze zwierzęta paląc je. Otwór w kopule, zwany „wszystko widzącym okiem niebios” ma 8,2m, wydobywał się nim dym. Cała rotunda jest podparta 14-metrowymi kolumnami portyku i ma średnicę 40 m. Wewnątrz znajduje się 7 wnęk. W każdej z nich stał niegdyś posąg innego boga (Jowisza, Marsa, Merkurego, Wenus, Neptuna, Saturna i Plutona). Świątynia w VII wieku została przejęta przez chrześcijan, którzy twierdzili, że zamieszkują w niej demony i zmieniona w Kościół Katolicki.

Obecnie nosi nazwę Basilica Santa Maria ad Martyres co oznacza Bazylikę Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Jej wejścia strzegą 20-tonowe wrota odlane z brązu, pochodzące z II wieku n.e.. „Oculus”, czyli „oko” w szczycie kopuły nie jest niczym zabezpieczone. By uniknąć kałuż marmurowa posadzka ma specjalnie wyprofilowany kształt tak, by odprowadzać wodę deszczową do specjalnych otworów połączonych z kanalizacją. Wnętrze Panteony zachwyca grą świateł i cienia. Można znaleźć w nim kapliczki, ołtarze oraz grobowce m.in. Baltazara Perkoziego, Rafaela Santi, Perin del Vaga, Hanibala Carracciego, a także króli Wiktora Emanuela II i Humberta I.

zwiedzanie rzymu

„Wieczne Miasto” posiada niezwykle bogaty rys historyczny. Jest pełne malowniczych zakątków, przez co przyciąga tłumy turystów. Na koniec warto nadmienić o popularnych na całym świecie, przepysznych lodach Gelato, których tradycja sięga korzeniami czasów starożytnych i o których także warto pamiętać odwiedzają Rzym.

Add Comment