Tanzania – Serengeti National Park

"Zebras, Serengeti savana plains, Tanzania" by Gary - Wikipedia
„Zebras, Serengeti savana plains, Tanzania” by Gary – Wikipedia

 

Nazwany od Masajskiego słowa „siringet” (co tłumaczy się z grubsza jako „miejsce, gdzie ziemia biegnie na zawsze”) Park Narodowy Serengeti jest jednym z najstarszych rezerwatów zwierzyny w Tanzanii. To także jedno z najbardziej znanych miejsc safari na kontynencie afrykańskim. Położony na północy kraju, częściowo przylega do granicy z Kenią i wraz z rezerwatem Narodowym Masai Mara stanowi tło dla corocznej Wielkiej Migracji-uważany przez wielu za najbardziej imponujące wydarzenie przyrodnicze na świecie.

Obejmuje ponad 5700 mil kwadratowych/14700 kilometrów kwadratowych, w tym rozległe obszary trawiastych równin i zaplątanych lasów rzecznych.

Historia Parku

Przez ponad 200 lat ekosystem Serengeti dostarczał żyznych pastwisk dla koczowniczych plemion Masajów. Pierwszy Europejczyk odwiedził ten obszar w 1892 roku, a następnie stał się popularnym miejscem dla łowców dużych Zwierzyn. W 1921 roku kolonialna administracja Brytyjska zajęła się zmniejszaniem się populacji lwa Serengeti, tworząc na tym obszarze częściowy Rezerwat. Został on przekształcony w pełny Rezerwat osiem lat później i ostatecznie ustanowiony jako Park Narodowy Serengeti w 1951 roku. W 1959 roku rząd eksmitował Masajów żyjących w granicach Parku.
W 1981 roku Park Narodowy Serengeti został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w uznaniu jego niezwykłego znaczenia ekologicznego.

Zrozumienie geografii Serengeti

Tradycyjnie park dzieli się na trzy odrębne regiony geograficzne. Największe z nich to Południowe równiny Serengeti—charakterystyczny, w dużej mierze bezdrzewny krajobraz sawannowy, który służy jako lęgowisko dla antylop i antylop, które gromadzą się tu od grudnia do maja, zanim rozpoczną migrację na północ. Korytarz Zachodni obejmuje rzekę Grumeti i przyległe do niej lasy. Odwiedzający odwiedzają ten obszar parku od maja do lipca, kiedy to przechodzi przez niego migracja antylop, ale jest to także świetne miejsce do obserwowania ptaków wodnych i innych gatunków wodnych przez cały rok.
Wreszcie, odległe Północne lasy Serengeti są najlepszym miejscem do dostrzeżenia słonia i żyrafy, a także do obserwowania widowiska wędrówek rzeki Mara.

Zadziwiająca przyroda

W parku narodowym Serengeti znajduje się największe skupisko zwierzyny płowej w Afryce. Obejmuje to około dwa miliony antylop, 900 000 Gazel Thomsona i 300 000 zebr. Inne gatunki antylop sięgają od obfitej Gazeli Granta i hartebeest Coke do rzadszych stworzeń, takich jak dik-dik i antylopy roan. To rozprzestrzenianie się zwierząt drapieżnych nieuchronnie skutkuje zdrową liczbą drapieżników. Rzeczywiście, Serengeti szczyci się największą populacją Lwów w Afryce i jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, aby dostrzec nieuchwytnego lamparta.
Można tu również zobaczyć gepardy, dwa gatunki hieny i zagrożonego afrykańskiego dzikiego psa. Mniejsze koty i zwierzęta nocne jak aardwolf i Pangolin naziemny wychodzą w nocy.

W Serengeti można zobaczyć całą Wielką piątkę, choć niewielka populacja nosorożca czarnego jest wyjątkowo trudna do wykrycia.

Raj dla ptaków

Miłośnicy obserwacji ptaków poczują się jak w domu w Serengeti, które szczyci się nie mniej niż 500 gatunkami ptaków wędrownych. Pięć z nich jest endemitami Tanzanii, w tym ostrołódka szara, Tkacz rdzawogardły i Gołąbek Barwny. Na miejsce na liście Serengeti zasługują również takie gatunki jak Barbeta Usambiro i Szpak Hildebrandta. Park stanowi schronienie dla kilku gatunków zagrożonych lub krytycznie zagrożonych sępów i ma największą populację strusi w Afryce. Jest też domem dla największego ptaka latającego na kontynencie, bustarda kori.

Najpopularniejsze aktywności w Serengeti

Dla wielu turystów największą atrakcją Serengeti jest możliwość, jaką daje park, by być świadkiem wielkiej migracji. Wielu operatorów safari i mobilnych obozów stawia was w centrum akcji, niezależnie od tego, czy jest to oglądanie nowonarodzonych cieląt stawiających pierwsze kroki na trawiastych terenach południa, czy też przeżywanie dramatu przeprawy przez rzekę Mara. Aby zobaczyć migrację, trzeba starannie zaplanować podróż, ponieważ ruchy stad są zależne od deszczy i mogą się zmieniać z roku na rok. Niezależnie od tego, kiedy podróżujesz, standardowy napęd gry daje Ci miejsce w pierwszym rzędzie do niesamowitej bioróżnorodności Serengeti.

Tradycyjny jeep safari jest tylko jednym z kilku doświadczeń z oglądania dzikiej przyrody oferowanych przez domki w Serengeti i wokół. Mimo że nocne safari są zakazane w samym parku, wielu operatorów oferuje po zmroku napęd gry w prywatnych koncesjach ekosystemu greater Serengeti. To jedyny sposób, by zobaczyć fascynującą nocną przyrodę tego regionu. Inne ekscytujące opcje obejmują spacery Safari, Safari konne, a nawet Safari lotów czarterowych. Na szczycie naszej listy życzeń jest sunrise balon safari – bardzo drogie i ekskluzywne raz w życiu doświadczenie, które pozostanie z tobą długo po powrocie do domu. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy znudzi ci się obserwowanie dzikiej przyrody, możesz również wziąć udział w kulturalnej wizycie w jednej z wiosek Masajów znajdujących się tuż poza granicami parku lub pojechać na południe do stanowiska archeologicznego w wąwozie Olduvai. Tutaj, małe muzeum daje wgląd w życie twórczości Louisa i Mary Leakey, których Antropologiczne odkrycia zarówno w Olduvai, jak i w pobliżu Laetoli informują o naszym zrozumieniu ludzkiej ewolucji.

Gdzie się zatrzymać?

Park Narodowy Serengeti słynie z 5-gwiazdkowych kempingów i noclegów, A zakwaterowanie jest notorycznie drogie. Masz kilka opcji do wyboru. Luksusowe domki, takie jak Four Seasons Safari Lodge Serengeti oferują każdy możliwy komfort stworzenia i pewność czterech solidnych ścian. Stałe obozy namiotowe łączą romantyzm przebywania pod płótnem z dekadencją formalnych mebli, personelu i restauracji dla smakoszy, podczas gdy mobilne obozy namiotowe śledzą migrację, upewniając się, że zawsze jesteś w centrum akcji.

Dla tych, którzy mają budżet, jedyną stosunkowo przystępną opcją są publiczne kempingi w parku, w cenie 30 dolarów za osobę za noc. Udogodnienia są podstawowe, i trzeba być całkowicie samowystarczalnym, przynosząc ze sobą własne jedzenie, wodę i sprzęt do gotowania.

Kiedy warto zwiedzić park Serengeti w Tanzanii?

Najlepszy czas na podróż do Serengeti zależy całkowicie od tego, którą część parku planujesz odwiedzić i co chcesz zobaczyć, gdy tam jesteś. Pora sucha od czerwca do października jest najlepsza do ogólnego oglądania zwierzyny, ponieważ liście są mniej gęste i zwierzęta gromadzą się w dziuplach, co ułatwia ich dostrzeżenie. Jeśli jednak chcesz zobaczyć migrację antylop, stada gromadzą się na południu od grudnia do maja, a następnie od maja do lipca przechodzą w korytarz Zachodni. Aby zobaczyć stada przekraczające rzekę Mara, trzeba być in situ w lipcu, sierpniu lub listopadzie. Pora deszczowa od listopada do kwietnia jest najlepsza dla ptaków, ponieważ ptaki zamieszkujące te tereny są w upierzeniu lęgowym, a gatunki migrujące przybywają w tym czasie z Afryki Północnej i Europy. Jeśli planujesz podróż w czasie ulewnych deszczy w kwietniu i maju, pamiętaj, że niektóre schroniska i drogi mogą być zamknięte, a komary są w najgorszym stanie.

Jak się tam dostać?

Ci, którzy jadą do Parku Narodowego Serengeti drogą, najprawdopodobniej wejdą przez bramę Naabi Hill w południowo-wschodniej części parku. Brama jest 2,5 godziny jazdy od Ngorongoro Conservation Area i siedem do ośmiu godzin jazdy od stolicy, Arusha. Niektóre firmy zorganizują Transport drogowy z Arusha, podczas gdy inne odbierają cię z lotnisk znajdujących się na terenie parku. Jest ich kilka, w tym Kusini i Ndutu na południu, Seronera w centrum, Lobo, Kleins i Kogatende na północy oraz Grumeti lub Sasakwa na Zachodzie. Te małe lotniska są obsługiwane przez loty czarterowe z Aruszy lub Kilimandżaro.

Wstęp do parku jest w cenie 60 dolarów za osobę dziennie dla osób w wieku 16 lat i starszych. Dzieci od 5 do 16 są pobierane w wysokości 20 dolarów za osobę, podczas gdy dzieci do 5 go free. Jeśli planujesz samodzielną jazdę, trzeba będzie również zapłacić 40 dolarów opłaty za pojazd dziennie.

Add Comment