Planujesz swój pierwszy lot w życiu np. na dalekie wakacje i nie wiesz co będziesz robić na lotnisku w czasie od odprawy do odlotu? W poniższym tekście podpowiemy kilka pomysłów na spędzenie tych ostatnich chwil, ale szczególną uwagę poświęcimy miejscu, z którym nie spotykamy się na co dzień. Jest nim strefa bezcłowa, która oferuje możliwość zrobienia zakupów, na których możemy sporo zaoszczędzić. Zapraszamy do lektury.
Spis treści artykułu
- 1 Czym jest strefa bezcłowa i kto może z niej korzystać?
- 2 Gdzie najczęściej znajdują się strefy bezcłowe?
- 3 Dla kogo zakupy w strefie wolnocłowej są najbardziej opłacalne?
- 4 Jakie produkty możemy kupić w strefie wolnocłowej?
- 5 Czy w sklepach wolnocłowych można zrobić zakupy niejako na zapas?
- 6 Czy zakupy w strefie bezcłowej są zawsze tańsze niż w tradycyjnych sklepach?
- 7 Co poza zakupami można robić na lotnisku oczekując na lot?
- 8 Podsumowanie
Czym jest strefa bezcłowa i kto może z niej korzystać?
Strefa bezcłowa, nazywana również strefą wolnocłową, to obszar na lotnisku, w którym podróżni mogą dokonywać zakupów towarów, które są wolne od podatków i cła, które obowiązują w tradycyjnych sklepach. Tzw. sklepy duty free mogą funkcjonować dzięki specjalnym przepisom, które regulują działanie stref bezcłowych w różnych krajach. Co ważne, korzystać z niej mogą jedynie pasażerowie, którzy przeszli już odprawę i kontrolę bezpieczeństwa i oczekują na swój lot. Przy płaceniu za produkty w sklepie duty free konieczne jest bowiem okazanie karty pokładowej.
Gdzie najczęściej znajdują się strefy bezcłowe?
Strefy bezcłowe znajdują się na większości międzynarodowych lotnisk, w miejscowościach przygranicznych, miejscowościach portowych lub na statkach. W Polsce możemy spotkać je na międzynarodowych lotniskach we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Katowicach oraz Warszawie (Okęcie oraz Modlin).
Dla kogo zakupy w strefie wolnocłowej są najbardziej opłacalne?
Niższe ceny kuszą. Czy jednak strefę wolnocłową warto odwiedzać za każdym razem, gdy wybieramy się w podróż samolotem? Niekoniecznie. Brak dodatkowych podatków sprawia, że zakupy w strefie bezcłowej są szczególnie atrakcyjne dla podróżnych, którzy wybierają loty do krajów spoza Unii Europejskiej. To wówczas ich zakup w sklepie bezcłowym staje się atrakcyjny cenowo, właśnie ze względu na brak doliczonych dodatkowych podatków. Interesuje Cię ten temat? Sprawdż więcej jak działa i co oferuje strefa bezcłowa (https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/strefa-bezclowa/)
Jakie produkty możemy kupić w strefie wolnocłowej?
Sklepy wolnocłowe oferują szeroki wybór towarów z różnych kategorii produktów. Możemy tam znaleźć m.in. artykuły spożywcze, lokalne wyroby, galanterię skórzaną, zegarki, perfumy, drobne pamiątki. Praktyka dowodzi, że szczególnym powodzeniem cieszy się jednak alkohol, wyroby tytoniowe i wspomniane już perfumy. Oferty sklepów wolnocłowych mogą się różnić w zależności od lotniska i regionu.
Czy w sklepach wolnocłowych można zrobić zakupy niejako na zapas?
To pytanie, które zadaje sobie wielu podróżnych, którzy po raz pierwszy wchodzą do strefy wolnocłowej. Niestety nie można zaopatrzyć się na zapas. Korzystne ceny mogą do tego zachęcać, ale w sklepach obowiązują dość surowe limity ilościowe. Przykładowo, możemy zakupić 1 litr alkoholu powyżej 22% obj., 4 litry wina, 16 litrów piwa i 200 sztuk papierów. Należy też pamiętać, że to, co kupimy, będziemy musieli wnieść potem na pokład. Będzie to wymagało od nas znalezienia w walizce dodatkowego miejsca.
Czy zakupy w strefie bezcłowej są zawsze tańsze niż w tradycyjnych sklepach?
Niekoniecznie. Choć często produkty oferowane przez sklepy bezcłowe, reklamowane są często jako znacznie tańsze niż dostępne w zwykłych sklepach, to nie zawsze jest to regułą. Bywa, że sklepy narzucają wysokie marże na dużą część produktów czyniąc ich zakup nieopłacalnym. Przyjęło się, że alkohol sprzedawany na lotniskach jest w dobrej cenie, ale co do reszty produktów warto zachować umiarkowany optymizm. W dobie smartfonów warto porównać ceny i ocenić czy warto kupować dany produkt na lotnisku.
Co poza zakupami można robić na lotnisku oczekując na lot?
A co jeśli kogoś nie interesują zakupy, a wszelkie pamiątki ma już kupione? Wówczas warto rozejrzeć się co też można porobić oczekując na swój lot. Oto krótka lista propozycji.
- korzystanie z restauracji i kawiarni,
- relaks w salonikach do odpoczynku,
- przejścia widokowe i obserwowanie samolotów różnych przewoźników,
- zajęcia w strefie fitness mogą być niezłym pomysłem przed długim lotem,
- czytanie książki, słuchanie muzyki.
Oczywiście nie każda z opcji jest do wypróbowania wszędzie, gdyż wiele zależy do lotniska.
Podsumowanie
Strefa bezcłowa na lotnisku to miejsce, w którym podróżni mogą dokonać zakupów wielu produktów taniej ze względu na brak podatku i cła, które normalnie jest na nie nakładane. Strefy wolnocłowe działają na większości lotnisk międzynarodowych, portach oraz statkach. W sklepach typu duty free obowiązują limity ilości kupowanych produktów. Poza tym nie wszystkie produkty opłaca się w nich kupować. Wiele z nich może być w tej samej cenie niż gdzie indziej. Warto też pamiętać, że oprócz zakupów, większość lotnisk, oferuje sporo form spędzenia czasu w oczekiwaniu na nasz lot. Nie zaszkodzi im się przyjrzeć, szczególnie że lotniska są bardzo różne.