Mount Everest – największa góra na świecie

"Everest North Face toward Base Camp Tibet Luca" by Luca Galuzzi (Lucag) - Wikipedia
„Everest North Face toward Base Camp Tibet Luca” by Luca Galuzzi (Lucag) – Wikipedia

Mount Everest znajduje się na granicy Tybetu i Nepalu w Himalajach w Azji.

Everest położony jest w paśmie Mahalangur na tybetańskim płaskowyżu Qing Zang Gaoyuan. Szczyt znajduje się bezpośrednio pomiędzy Tybetem a Nepalem.

Mount Everest ma wysokie Towarzystwo. W Mahalangur Range znajdują się cztery z sześciu najwyższych szczytów ziemi. Mount Everest w tle. Początkujący w Nepalu często nie są pewni, która Góra to Everest, dopóki ktoś im nie wyjaśni!

Po nepalskiej stronie Mount Everest znajduje się w Parku Narodowym Sagarmatha w dystrykcie Solukhumbu. Po tybetańskiej stronie Mount Everest znajduje się w powiecie Tingri w rejonie Xigaze, który Chiny uważają za region autonomiczny i część Chińskiej Republiki Ludowej.

Ze względu na ograniczenia polityczne i inne czynniki nepalska strona Everestu jest najbardziej dostępna i częściej znajduje się w centrum uwagi. Kiedy ktoś mówi, że idzie na „trek do Everest Base Camp”, mówi o południowym obozie bazowym na wysokości 17 598 stóp w Nepalu.

Jak Wysoki Jest Mount Everest?

Według badań przyjętych przez Nepal i Chiny (na razie) wysokość wynosi 29 029 stóp (8840 m) n. p. m.

W miarę udoskonalania technologii, różne TECHNIKI GEODEZYJNE wciąż dają różne wyniki dla dosłownej wysokości Mount Everest. Geolodzy nie zgadzają się, czy pomiary powinny być oparte na stałym śniegu czy skale. Zwiększając ich stres, ruchy tektoniczne powodują, że góra z roku na rok trochę się rozrasta!

Na wysokości 29 029 stóp (8 840 metrów) n. p. m. Mount Everest jest najwyższą i najbardziej widoczną górą na ziemi na podstawie pomiarów do poziomu morza.

Azjatyckie Himalaje—najwyższe pasmo górskie świata, rozciągające się na sześć krajów: Chiny, Nepal, Indie, Pakistan, Bhutan I Afganistan. Himalaya oznacza w sanskrycie” siedlisko śniegu”.
Skąd wzięła się nazwa” Everest”?

Co dziwne, najwyższa góra ziemi nie otrzymała Zachodniej nazwy od nikogo, kto się na nią wspiął. Góra została nazwana na cześć Sir George’a Everesta, walijskiego geodety Generalnego Indii w tym czasie. Nie chciał zaszczytu i protestował przeciwko pomysłowi z wielu powodów.

Działacze polityczni w 1865 roku nie posłuchali i nadal przemianowali „Peak XV” na „Everest” na cześć Sir George’a Everesta. Co gorsza, walijska wymowa to „Eave-rest” a nie „Ever-est”!

Mount Everest miał już kilka nazw lokalnych transliterowanych z różnych alfabetów, ale żadna nie była na tyle pospolita, by oficjalnie nie ranić czyjegoś uczucia. Sagarmatha – nepalska nazwa Everestu i otaczającego go Parku Narodowego, została wprowadzona do użytku dopiero w latach 60.

Tybetańska nazwa Everestu to Chomolungma, co oznacza ” Święta Matka.”

Ile kosztuje Wspinaczka Na Mount Everest?

Wspinaczka na Mount Everest jest droga. I jest to jeden z tych przedsięwzięć, w których nie chce się oszczędzać na tanim sprzęcie, ani zatrudniać kogoś, kto nie wie, co robi.

Pozwolenie od rządu Nepalu kosztuje 11 000 dolarów za wspinacza. To drogi kawałek papieru. Ale inne nie takie małe opłaty i opłaty tak szybko się nabierają.

Będziesz płacił za każdy dzień w bazie, aby mieć ratunek pod ręką, ubezpieczenie, aby wydobyć swoje ciało, jeśli to konieczne…opłaty mogą szybko wspiąć się do $25,000 zanim nawet kupić pierwszy sprzęt lub wynająć Szerpów i przewodnika.

Szerpowie ” Ice Doctor”, którzy przygotowują trasę sezonu, chcą rekompensaty. Będziesz również płacić codzienne opłaty za kucharzy, dostęp do telefonu, usuwanie śmieci, prognozy pogody, itp.- możesz przebywać w obozie przez 2 miesiące lub więcej, w zależności od tego, jak długo się zaaklimatyzujesz.

Sprzęt, który wytrzyma piekło na wyprawie na Everest, nie jest tani. Jedna uzupełniająca 3-litrowa butla tlenowa może kosztować ponad 500 dolarów każda. Potrzebujesz co najmniej pięciu, może więcej. Musisz też kupić dla Szerpów. Odpowiednio ocenione Buty i kombinezon wspinaczkowy będą kosztować co najmniej 1000 dolarów. Wybieranie tanich rzeczy może kosztować palce u nóg. Na wyprawę kosztują zwykle od 7000 do 10000 dolarów.

Według pisarza, mówcy i siedmioosobowego wspinacza Alana Arnette ’ a średnia cena zdobycia szczytu Everestu od południa z przewodnikiem zachodnim wynosiła w 2019 roku 66 000 dolarów.

W 1996 roku zespół Jona Krakauera zapłacił za szczyt 65 000 dolarów. Jeśli naprawdę chcesz zwiększyć swoje szanse na dotarcie na szczyt i pozostanie przy życiu, aby o tym opowiedzieć, będziesz chciał zatrudnić Davida Hahna. Z 15 udanymi próbami szczytowymi, jest rekordzistą pod względem liczby wspinaczy bez Szerp. To będzie kosztować ponad 115,000 dolarów.

Kto Pierwszy Wspiął Się Na Mount Everest?

Sir Edmund Hillary, pszczelarz z Nowej Zelandii i jego Nepalski Szerpa, Tenzing Norgay, jako pierwsi dotarli na szczyt 29 maja 1953 roku, około godziny 11: 30. Duet podobno zakopał kilka cukierków i mały krzyż przed natychmiastowym zejściem, aby uczcić stanie się częścią historii.

Tybet był wówczas zamknięty dla cudzoziemców z powodu konfliktu z Chinami. Nepal dopuszczał tylko jedną wyprawę na Everest w roku; poprzednie wyprawy były bardzo bliskie, ale nie udało się zdobyć szczytu.

Kontrowersje i teorie wciąż trwają na temat tego, czy Brytyjski alpinista George Mallory dotarł na szczyt w 1924 roku, zanim zginął na górze. Jego ciało znaleziono dopiero w 1999 roku. Everest jest bardzo dobry w wywoływaniu kontrowersji i spisków.

Godne uwagi Everest Rekordy życiowe we wspinaczce

W maju 2011 roku Apa Sherpa z powodzeniem osiągnęła szczyt 21 razy. Obecnie mieszka w Utah.
W 2013 roku Sherpa Phurba Tashi zremisował z Apa Sherpa swoją 21 udaną próbą zdobycia szczytu. Tashi jest znany z roli w filmie dokumentalnym heartrending z 2015 roku.

Amerykanin Dave Hahn posiada rekordową liczbę udanych prób nie-Szerpa; szczyt po raz piętnasty osiągnął w maju 2013 roku.
Jordan Romero-13-letni chłopiec z Kalifornii-22 maja 2010 ustanowił rekord jako najmłodszy, który wspiął się na Mount Everest. Szczyt osiągnął wraz z ojcem i macochą. Stał się też najmłodszym, który ukończył wspinaczkę na siedmiu Szczytach.
Amerykanka Melissa Arnot w 2016 roku po raz 6. Jest rekordzistką pod względem udanych szczytów kobiet nie będących Szerpami.

Wspinaczka Na Mount Everest

Ponieważ szczyt znajduje się bezpośrednio między Tybetem a Nepalem, Mount Everest można zdobyć albo od strony tybetańskiej (grzbiet północny), albo od strony nepalskiej (grzbiet południowo-wschodni).

Start w Nepalu i wspinaczka z południowo-wschodniego grzbietu jest powszechnie uważana za najłatwiejszą, zarówno ze względów alpinistycznych, jak i biurokratycznych. Wspinaczka od północy jest nieco tańsza, jednak ratownicy są o wiele bardziej skomplikowani i helikoptery nie mogą latać po tybetańskiej stronie.

Większość wspinaczy próbuje wspiąć się na Mount Everest od południowo-wschodniej strony w Nepalu, zaczynając na 17 598 stóp od Everest Base Camp.

Zstępowanie Na Mount Everest

Większość zgonów na Mount Everestu następuje podczas schodzenia. W zależności od tego, o której godzinie wspinacze wyruszają na szczyt, muszą zejść niemal natychmiast po dotarciu na szczyt, aby uniknąć wyczerpania się tlenu. Czas zawsze jest przeciwko wspinaczom w strefie śmierci. Tylko nieliczni mogą spędzać czas, odpoczywać, lub cieszyć się widokiem po całej ciężkiej pracy!

Chociaż niektórzy wspinacze zwlekają na tyle długo, żeby zadzwonić do domu przez telefon satelitarny.

Wzniesienia powyżej 8000 metrów (26 000 stóp) są uważane za” strefę śmierci ” w alpinizmie. Obszar ten zamieszkuje ok. Poziom tlenu na tej wysokości jest zbyt cienki (około jednej trzeciej powietrza obecnego na poziomie morza), aby podtrzymywać ludzkie życie. Większość wspinaczy, już wyczerpanych próbą, umrze szybko bez dodatkowego tlenu.

Sporadyczne krwawienie siatkówki czasami występuje w strefie śmierci, powodując alpinistów ślepnąć. 28-letni brytyjski alpinista nagle oślepł w 2010 roku podczas zejścia i zginął na górze.

W 1999 roku Babu Chiri Sherpa ustanowił nowy rekord, pozostając na szczycie ponad 20 godzin. Nawet spał na górze! W 2001 roku po upadku na 11.

Mount Everest

Chociaż śmierć na Mount Everestie przyciąga uwagę mediów z powodu rozgłosu tej góry, Everest z pewnością nie jest najbardziej śmiercionośną górą na ziemi.

Annapurna I w Nepalu ma najwyższy wskaźnik śmiertelności wśród wspinaczy, około 32 procent. Jak na ironię, Annapurna jest ostatnia na liście 10 najwyższych gór świata. Około 29 procent, K2 ma drugi najwyższy wskaźnik śmiertelności.

Dla porównania, Mount Everest ma obecnie wskaźnik śmiertelności poniżej 1%. Liczba ta obejmuje śmierć w wyniku lawin lub upadków.

Najbardziej śmiercionośnym sezonem w historii prób Everestu był rok 1996, kiedy zła pogoda i złe decyzje spowodowały śmierć 15 wspinaczy. Katastrofalny sezon na Mount Everest jest tematem wielu książek, w tym „Into Thin Air” Jona Krakauera.

Najgroźniejsza lawina w historii Mount Everestu miała miejsce 25 kwietnia 2015 roku, kiedy to co najmniej 21 osób straciło życie w obozie bazowym. Lawina została wywołana przez trzęsienie ziemi, które zniszczyło większą część kraju. W poprzednim roku lawina zabiła w bazie 16 Szerpów, którzy przygotowywali trasy do sezonu. Sezon wspinaczkowy został później zamknięty.

Trekking do Everest Base Camp

Obóz bazowy Everest w Nepalu odwiedzany jest przez tysiące trekkerów każdego roku. Nie jest konieczne żadne doświadczenie alpinistyczne ani wyposażenie techniczne do trudnego uprawiania wspinaczki. Ale na pewno trzeba być w stanie poradzić sobie z zimnem (proste sklejki w kwaterach nie są ogrzewane) i zaaklimatyzować się do wysokości.

W bazie jest tylko 53% tlenu dostępnego na poziomie morza. Kilku turystów rocznie ignoruje objawy ostrej choroby górskiej i faktycznie ginie na trasie. Jak na ironię, ci, którzy wędrują niezależnie w Nepalu, mają mniej problemów. Teoria biegania sugeruje, że trekkerzy na zorganizowanych wycieczkach bardziej boją się zawieść grupę przez mówienie o bólu głowy.

Ignorowanie objawów AMS (ból głowy, zawroty głowy, dezorientacja) jest bardzo niebezpieczne—nie!

Add Comment