Pekin Zakazane Miasto – Kompletny Przewodnik

"The Forbidden City - View from Coal Hill" by Pixelflake - Wikipedia
„The Forbidden City – View from Coal Hill” by Pixelflake – Wikipedia

Pałac, Dom, siedziba rządu oraz testament wytrwałości Chińskich budowniczych – Zakazane Miasto to miejsce, gdzie cesarze kiedyś mieszkali i rządzili całym imperium Chińskim. Plebejusze mogli przybyć tylko na zaproszenie lub służebność (stąd nazwa). Zakazane Miasto było bardzo związane z chińskimi koncepcjami nieba, bosko obdarzonymi przywódcami i skrajnym szacunkiem. Teraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, 14 milionów ludzi odwiedza go rocznie, i na szczęście, można wejść bez królewskiego zaproszenia.

Kompleks i budynki Zakazanego Miasta przywołują poczucie imperializmu. Zaczyna się, gdy tylko gość wchodzi przez bramę południkową, i buduje, gdy idzie przez otwarte, masywne dziedzińce i imponujące pałace wzdłuż centralnej osi ścieżki. Niezliczone skarby wewnątrz-rzeźba, Kaligrafia, rzadkie książki, kości wyroczni, stolarka, obrazy, kość słoniowa i złoto, przyciągają odwiedzających jeszcze dalej w świat intryg i historii. Zgromadzone tu skarby stanowią kolekcję znaną jako ” Muzeum Pałacowe.”Każda z dynastii, która rządziła Chinami Przez 4000 lat miała własne Królewskie Zbiory Sztuki.

Każdy cesarz dodawał do kolekcji, którą odziedziczył po poprzednim władcy, cały czas dążąc do wzrostu i prześcigania sztuki poprzednika.

Zakazane Miasto jest jedną z cech charakterystycznych Pekinu i chińskiej historii i kultury. Jeśli zrobicie tylko jedną rzecz poza obejrzeniem Wielkiego Muru w Pekinie, to powinno być to.

Historia

Zakazane Miasto to Pałac Cesarski w okresie dynastii Ming i Qing, dwa ostatnie do panowania w Chinach. Dwudziestu czterech cesarzy mieszkało tu w różnych czasach, ponad 500 lat. Budowa rozpoczęła się w 1406 roku dekretem cesarza Yongle i trwała 15 lat. Miliony chińskich robotników wykorzystało materiały przywiezione z całych Chin do stworzenia pałacu tylko nieco mniej wspaniałego od Nefrytowego Cesarza (najwyższego władcy nieba w chińskim folklorze).

W 1644 roku po militarnym przejęciu władzy i pożarze, dynastia Qing przejęła kontrolę nad zakazanym miastem. Kontrola nad pałacem kilkakrotnie przechodziła w ręce podczas II wojny opiumowej i buntu, zanim Qing ostatecznie go ponownie zajęli. Ostatni cesarz Qing, Puyi, został zmuszony przez nowy rząd Republiki Chińskiej w 1924 roku, a Muzeum Pałacu otwarte dla publiczności w następnym roku.

Architektura

Zakazane Miasto zostało zbudowane w samym centrum starożytnego Pekinu, w stylu feudalnej chińskiej architektury. Ogromny prostokąt, zajmuje 152 Akry i zawiera 980 budynków (większość z nich z czasów dynastii Qing). W obrębie kompleksu leży Miasto Cesarskie, a w jego obrębie miasto zewnętrzne i wewnętrzne. Cały kompleks otoczony jest wysokim na 26 metrów murem z fosą pod nim.

Główne pałace, hale i pawilony wewnątrz zostały zbudowane na osi Północ-Południe, zwanej „osią centralną”. Symetria była głównym czynnikiem w planowaniu i budownictwie, a wszystkie pałace opierały się na ideach zaczerpniętych z Księgi zmian, tradycyjnego Chińskiego tekstu konfucjańskiego, broniącego koncepcji jedności między człowiekiem a naturą. Oprócz taranowanej ziemi i marmuru, drewno było jednym z głównych elementów używanych w całym kraju, zwłaszcza przy budowie pawilonów.
Istotne Aspekty

Stary mit twierdzi, że Zakazane Miasto ma 9999 pokoi. Chińczycy wierzyli, że Nefrytowy Cesarz ma niebiański Pałac zawierający 10 000 domów. W ten sposób, aby pokazać bogobojny status cesarza, podczas budowy nakazał liczbę pomieszczeń, które miały być dokładnie takie same jak Nefrytowego Cesarza.

Aby dalej zilustrować ten związek z niebem, kolor żółty i numer dziewięć zostały mocno wykorzystane w projekcie. Żółty był uważany za święty kolor (ze względu na żółtą rzekę), zarezerwowany dla arystokracji. Dlatego większość dachów Zakazanego Miasta jest pomalowana na Żółto. Dziewięć było uważane za boską liczbę w starożytnych Chinach, ponieważ słowa ” dziewięć „i” na zawsze ” brzmią podobnie w Chinach. Szukaj grup dziewięciu w całym kompleksie, takich jak dziewięć drzwi na każdych drzwiach lub ściana dziewięciu Smoków.

Jak się dostać do Zakazanego Miasta?

– Autobus: 1, 4, 20, 52, 57, 101, 103, 109, lub 111
– Stacje metra: Tian 'anmenxi lub Tian’ anmendong na linii Wschód-Zachód

Wskazówki dotyczące odwiedzin

  • – Zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem, ponieważ ograniczona liczba są sprzedawane każdego dnia.
  • – Planuję spędzić tu minimum trzy godziny. Jednak niektórzy zwiedzający decydują się na dwa dni zwiedzania.
  • – Wizyta wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, aby uniknąć tłumów. Przyjedź o 8:10 rano, by pokonać grupy wycieczkowe i poczekać 20 minut, aż Brama się otworzy.
  • – Ostatni tydzień sierpnia jest na ogół najniższy tydzień turystyki w Zakazanym Mieście. Jeśli to możliwe, idź i pozostań dobrze nawodniony w upale.
  • – Przyjazd wypoczęty, z dobrymi butami do chodzenia, kremem do opalania, wodą i kapeluszem. Nie ma zbyt wiele cienia między budynkami, a tłumy mogą być ogromne, zwłaszcza jeśli idziesz wzdłuż centralnej osi.
  • – Jeśli masz czas, zostaw ścieżkę osi centralnej, aby przejść wzdłuż ściany i zobaczyć niektóre widoki z powietrza.

Add Comment