Co robić w Korei Południowej — pomysły na aktywne wakacje

korea południowa

Korea Południowa słynie ze swojej technologii, kosmetyków, kultury popularnej i kuchni narodowej. Ale to nie wszystko — kraj ten jest również odpowiedni dla miłośników sportu. Przygotowaliśmy listę miejsc wartych odwiedzenia dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu.

Wędrówki po górach w środku Seulu

Seul jest położony w górzystym regionie, a szlaki turystyczne można znaleźć zarówno w centrum miasta, jak i na jego przedmieściach. Inwangsan, Ansan i Ahchasan to dobre miejsca na spokojne spacery. Jednak dla bardziej doświadczonych wspinaczy góry Buchansan, Tobonsan i Kwanaksan są wyższe i mają trudniejsze trasy.

Na każdą z gór w Seulu można wejść w ciągu pięciu godzin lub nawet mniej. Po długiej wędrówce można zrobić sobie przerwę i posilić się tradycyjnymi koreańskimi potrawami, takimi jak bibimbap czy bulgogi, w jednej z pobliskich restauracji.

Wspinaczka na górę Hallasan

Jeśli Bukhansan, Tobongsan i Gwanaksan wydają się zbyt łatwe, wejdź na najwyższy szczyt Korei — Hallasan. Znajduje się na wyspie Jeju i wznosi się na wysokość 1 947 km nad poziomem morza. Najpopularniejsza trasa wspinaczkowa zajmuje około 10 godzin w obie strony.

Wysokość nad poziomem morza nie jest jedyną cechą wyróżniającą Hallasan. W 2007 roku został wpisany na Listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO ze względu na uderzający wulkaniczny krajobraz, piękne wodospady, kolumnowe klify i unikalną florę — na Hallasan rośnie ponad 1800 gatunków roślin górskich.

Jeśli uda się dotrzeć aż tam, można zobaczyć malownicze jezioro kraterowe Pannocktam. Widać ją tylko ze szczytu góry, ale niestety tylko przy dobrej pogodzie. Kolejnym powodem, dla którego warto zdobyć szczyt, jest certyfikat wejścia na szczyt, który otrzymują wszyscy chętni na końcu trasy.

Wycieczka rowerowa w parku Hangan

Szlak rowerowy Hangangan w Seulu to świetne miejsce zarówno na relaksujące spacery, jak i aktywne przejażdżki. Trasa rozciąga się wzdłuż rzeki o tej samej nazwie i liczy 107 kilometrów. Piękne krajobrazy uzupełniają miejsca odpoczynku z ławkami, gdzie można odetchnąć i podziwiać przyrodę w Korei.

W parkach Hangan, Yoido-Hangan i Chamwon-Hangan znajdują się szlaki, które można pokonać na rowerze Seoul Ttaryni. Aby go wypożyczyć, należy pobrać aplikację Seoul Bike i znaleźć na mapie najbliższy zaparkowany pojazd.

Wycieczka historyczna po Gyeongju

gyeongju

Gyeongju jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Korei. Cztery części miasta zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ludzie przyjeżdżają tu, aby zobaczyć ruiny świątyń, centrum buddyjskie, starożytne obserwatorium astronomiczne Chomseongdae i królewskie cmentarzysko Daerynwon. Wszystkie atrakcje można zwiedzić w ciągu jednego dnia na rowerze. Długość trasy wynosi 23 km. Oprócz starożytnych zabytków znajdują się tu również piękne miejsca przyrodnicze, takie jak jezioro Pomun i park Hwangseong.

Przejazd trwa trzy i pół godziny. Po przejażdżce rowerowej można powłóczyć się po mieście, spróbować lokalnych bułeczek i obejrzeć tradycyjne koreańskie zapasy ssirim.

Surfing na plaży Surfyy Beach w Yangyang

Yangyang jest oddalone o dwie godziny jazdy szybką koleją od Seulu. Plaża Surfyy jest miejscem przeznaczonym wyłącznie dla surferów. Nie można tu na przykład pływać ani opalać się na piasku (do tego celu przeznaczony jest osobny obszar). Całkowita długość plaży wynosi około kilometra.

Surfyy Beach można nazwać miejscem wypoczynku dla młodzieży: są tu kawiarnie, bary i klimatyczne kafejki z widokiem na morze. Wieczorami i w nocy odbywają się huczne imprezy. Ci, którzy nie lubią zgiełku miasta, mogą zwiedzić okolice Yangyang, np. malownicze skaliste wybrzeże Hajode ze spektakularną platformą widokową lub świątynię Naksansa, na terenie której znajduje się 16-metrowy posąg Buddy Hesugwamsana.

Plaża Chungmun na wyspie Jeju

plaża wyspa jeju

Plaża Chungmun to miejsce narodzin koreańskiego surfingu. Od 2003 r. regularnie organizuje międzynarodowe zawody sportowe. Najlepszym okresem na uderzenie w fale jest wrzesień. Miejsce to jest odpowiednie dla surferów o różnym stopniu zaawansowania.

Chunmun jest również znany z drobnego i przyjemnego piasku. Plaża ma 560 m długości i średnią głębokość 1,2 m, więc gdy nie ma fal, jest idealna na spokojne letnie wakacje z dziećmi. Naturalna jaskinia morska Hesikkul znajduje się po prawej stronie plaży. Z innych atrakcji przyrodniczych warto zwrócić uwagę na klify Chusan Jeolli i wodospad Cheonggyeong.

Narodowe Centrum Taekwondo Muju

Taekwondo jest narodowym sportem Korei. Ta sztuka walki koncentruje się na umiejętnościach samoobrony, budowaniu charakteru, wzajemnym szacunku i przestrzeganiu etykiety walki. Obcokrajowcy mogą uczyć się taekwondo w Narodowym Centrum Taekwondo w mieście Muju. Znajduje się tu stadion sportowy, hala widowiskowa, ośrodki szkoleniowe i edukacyjne oraz muzeum taekwondo. W centrum szkoleniowym dostępna jest usługa wirtualnego sparingu — przeciwnikiem będzie program symulacyjny. Organizowane są specjalne jednodniowe programy edukacyjne i kulturalne dla turystów.