Sydney Opera House

"Sydney Opera House, botanic gardens 1" by Adam.J.W.C. - Wikipedia
„Sydney Opera House, botanic gardens 1” by Adam.J.W.C. – Wikipedia

Sydney Opera House jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Australii, obok swojego sąsiada, Sydney Harbour Bridge. Dramatyczne białe żagle i kontrowersyjna historia sprawiają, że budynek jest ważnym przystankiem na każdej trasie zwiedzania, oprócz szerokiej gamy wydarzeń i przedstawień, które odbywają się wewnątrz. Przeczytaj dalej, aby uzyskać kompletny przewodnik po zwiedzaniu Sydney Opera House.

Historia i architektura

Opera w Sydney stoi na tradycyjnych ziemiach ludu Gadigal z narodu Eora i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pomysł na światowej klasy Performing Arts miejsce w Sydney nabrał rozmachu w latach 50., kiedy Australia przechodziła boom gospodarczy w dużej mierze napędzany wysokim poziomem powojennej migracji z Europy.

W 1956 roku NSW Premier Joseph Cahill rozpisał konkurs poszukujący projektów gmachu Opery Narodowej. W następnym roku ogłoszono, że zwycięzcą został niekonwencjonalny, ekspresjonistyczny plan duńskiego architekta Jørna Utzona.

Budowa rozpoczęła się w 1959 roku, mimo obaw o ogromny koszt projektu i pewne nierozwiązane detale architektoniczne. Szybko stało się oczywiste, że budowa Sydney Opera House z pewnością zajmie więcej czasu i będzie wymagała znacznie więcej pieniędzy niż wcześniej planowano. (Ostatecznie pojawił się 14 razy ponad budżet i 10 lat później.)

Gdy jednak budynek zaczął nabierać kształtu, ludzie mieszkający w Sydney zyskali na jego ambitnej skali. Jego charakterystyczne kuliste muszle, na przykład, pokryte są ponad milionem specjalnie wykonanych płytek.

Po prawie dwóch dekadach dyskusji, planowania i sporów politycznych (w tym rezygnacji Utzona, pierwotnego architekta, z powodu problemów budżetowych w 1966 roku), Sydney Opera House został ostatecznie otwarty w 1973 roku przez królową Elżbietę II.

Pierwsza produkcja była przeróbką epopei Prokofiewa” Wojna i pokój ” w Operze australijskiej. Od tego czasu w Operze gościły kultowe postacie, m.in. Sammy Davis, Jr. i Ella Fitzgerald w późnych latach siedemdziesiątych, Papież Jan Paweł II w 1987 i Nelson Mandela w 1990.

W 2000 roku Opera była głównym miejscem Festiwalu Sztuki Olimpijskiej. Następnie w 2009 roku, największy festiwal kultury w Sydney, Vivid, po raz pierwszy zaprezentował swój słynny pokaz świetlny na żaglach Opery. W 2019 roku ponad 8 milionów osób odwiedziło to imponujące miejsce, odbywając wycieczki, uczestnicząc w przedstawieniach i podziwiając sam budynek.
Co robić

W zależności od zainteresowań i długości wizyty, istnieją trzy główne sposoby, aby doświadczyć Sydney Opera House. Cokolwiek zdecydujesz się zrobić, prawdopodobnie rozpoczniesz swoją wizytę w centrum powitania na dolnej Hali. Jeśli masz mało czasu, możesz sprawdzić strukturę ze schodów z czerwonego granitu, a następnie przejść zachodnią promenadą, aby uzyskać niepowtarzalny widok na port.

Aby lepiej poznać budynek i jego historię, wybierz się na oficjalną wycieczkę po sali koncertowej, Teatrze Joan Sutherland i mniejszych teatrach. Oprócz standardowej, godzinnej wycieczki dostępne są również doświadczenia dostosowane do rodzin, smakoszy i fanów teatru. Wycieczki odbywają się codziennie i należy zarezerwować z wyprzedzeniem.

Jeśli wolisz obejrzeć przedstawienie, będziesz miał z czego wybierać. W Operze odbywa się 2000 przedstawień w ciągu 363 dni każdego roku, od teatru muzycznego po taniec i muzykę współczesną. Swoją siedzibę mają tu m.in. Australian Chamber Orchestra, Bangarra Dance Theatre, Opera Australia, Sydney Theatre Company, Bell Shakespeare, Sydney Symphony Orchestra i Australian Ballet.

Jak Odwiedzić

Nie będziesz miał problemów z rozpoznaniem Opery w centrum Sydney. Znajduje się w Bennelong Point po południowej stronie Sydney Harbour, pomiędzy Royal Botanic Gardens a Circular Quay.

Znajduje się w pobliżu wielu głównych atrakcji miasta, więc prawdopodobnie przekazać go podczas pobytu. Opera House znajduje się pięć minut spacerem od Circular Quay, węzła komunikacji miejskiej, i jest otoczony restauracjami i barami.

Wyśmienita restauracja Bennelong serwuje jedne z najlepszych nowoczesnych dań Australijskich w mieście, a bardziej casual Portside oferuje lekkie posiłki, kawę i słodkie przysmaki. Sitting side-by-side on the harbor, Opera Kitchen and Opera Bar są idealne na lampkę wina lub niektóre przekąski przed Teatrem. (To oczywiste, że wszystkie opcje gastronomiczne mają również wspaniały widok na Harbour Bridge.)

Płatny parking jest dostępny przez całą dobę w Operze, począwszy od 13 dolarów za godzinę. Parking może być zajęty przed popularnymi występami, dlatego zalecamy pozostawienie dodatkowego czasu lub skorzystanie z transportu publicznego, jeśli to możliwe.

Wstęp do foyer i welcome center Opery jest bezpłatny, ale jedyny sposób, aby zobaczyć dalej wewnątrz jest zrobić wycieczkę lub zobaczyć spektakl. Wycieczki zaczynają się od około 30 dolarów za osobę, podczas gdy bilety wydajności różnią się.

W weekendy i w okresie letnim można uniknąć tłumów w Operze, przyjeżdżając wcześniej. Wycieczki na początku dnia mają również większe szanse na zobaczenie wszystkich przestrzeni widowiskowych, zanim zostaną zamknięte dla zwiedzających na nocne pokazy.

Jeśli zachody słońca są bardziej twoją rzeczą, odwiedź wieczorem i weź w Darmowym Bada Gili daily light show. Centrum powitalne jest otwarte od 8:45 do 17: 00, siedem dni w tygodniu, a wycieczki odbywają się codziennie od 9: 00 do 17: 00.

Rzeczy do zrobienia w pobliżu

Aby uzyskać najlepsze widoki na Opera House i Harbour Bridge, udaj się przez Ogrody Botaniczne do wschodniego skraju domeny (20 minut spacerem). Znajduje się tu Krzesło pani Macquarie, duża ławka wycięta w odsłoniętym piaskowcu przez skazańców w 1810 roku. Ławeczka została pierwotnie stworzona dla Elizabeth Macquarie, żony gubernatora Nowej Południowej Walii, ale od tego czasu stała się jednym z najpopularniejszych miejsc fotograficznych w mieście.

Opera House znajduje się na wschodnim końcu Circular Quay entertainment precinct, przepełniony restauracjami i kawiarniami. Gdy już nabawisz się apetytu, zatrzymaj się w barze Sydney Cove Oyster na świeże owoce morza lub w Mesynie na najbardziej pomysłowe lody w mieście. Circular Quay jest również węzłem promowym miasta, dzięki czemu można łatwo wybrać się na malowniczą przejażdżkę przez port do Manly lub Watson’s Bay.

Po drugiej stronie Circular Quay znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej, a także The Rocks, najstarsza dzielnica miasta. Wybierz się w dzień powszedni na spacer po skałach, aby sprawdzić puby i sklepy butikowe, lub odwiedź w weekend, aby cieszyć się targami na świeżym powietrzu pod Harbour Bridge. Dla zamiatania widoki na całą zatokę, można nawet wspiąć się na most!

Add Comment