Najlepsze miasta do odwiedzenia w Tajlandii

tajlandia miasta

Tajlandia to kraj, w którym jest wiele atrakcji do zobaczenia. Miasta Tajlandii oferują turystom fascynujące spojrzenie na jej bogate dziedzictwo kulturowe. W wielu z nich znajdują się wspaniałe świątynie, a także tętniące życiem nocne targi, gdzie stare i nowe elementy płynnie się łączą.

Niektóre z najlepszych miast w Tajlandii są warte odwiedzenia same w sobie, inne natomiast stanowią bramę do wspaniałych zabytków przyrody, takich jak piękne plaże, idylliczne wyspy i wspaniałe krajobrazy.

Mapa miast w Tajlandii

mapa miast tajlandia

Bangkok

bangkok

Stolica Tajlandii, jedno z najpopularniejszych miejsc w całej Azji Południowo-Wschodniej, to niezwykłe miasto, w którym jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia. Wieżowce dominują w panoramie miasta, na ulicach rozciągają się rozległe targi, a wokoło pełno jest migoczących świątyń i sanktuariów.

W tym kwitnącym mieście koniecznie trzeba zobaczyć Wielki Pałac, a także imponującą świątynię Wat Pho z olbrzymim leżącym Buddą. Ponadto Bangkok oferuje tętniące życiem nocne życie i wyśmienitą tajską kuchnię, co przyciąga turystów, z których wielu udaje się na Khao San Road, będącą centrum obszaru turystycznego.

Chiang Mai

chiang mai

W mieście znajduje się ponad 300 świątyń, więc jest tu mnóstwo fajnych miejsc do odkrycia! Chiang Mai jest uroczym i spokojnym miastem, które jest idealne na relaks po gorączkowym czasie podróżowania po kraju. Dlaczego nie skorzystać z tajskich masaży lub nie spróbować pysznego jedzenia ulicznego?

Główną atrakcją jest urocza starówka w centrum miasta, gdzie można spacerować i odkrywać spokojne, wąskie uliczki. Najsłynniejsza świątynia Wat Phrathat Doi Suthep znajduje się tuż za miastem, na wzgórzu z widokiem na Chiang Mai – wybierz się tam, aby podziwiać fantastyczny widok.

Ayutthaya

ayutthaya

Niedaleko Bangkoku leży historyczna Ayutthaya, niegdyś największe miasto na świecie, jeszcze w 1700 roku! Chociaż znaczna część miasta została zniszczona, niesamowite pozostałości i ruiny wskazują na wspaniałą przeszłość Ayutthayi.

Zwiedzanie starożytnych miejsc, takich jak olśniewający Wat Phra Si Sanphet i budzący respekt Wat Phu Khao Thong, to hipnotyzujące doświadczenie. Po zapoznaniu się z mnóstwem zabytków udaj się na pływający targ w mieście. Można tu podziwiać uroki targu płynąc spokojnie łodzią.

Kanchanaburi

kanchanaburi

Położone na brzegach rzek Kwai Noi i Kwai Yai miasto jest znane przede wszystkim z Mostu na Rzece Kwai – Kolei Śmierci, która w straszliwy sposób przewiozła tak wielu ludzi na śmierć podczas II wojny światowej.

Chociaż warto odwiedzić towarzyszące miastu muzea i świątynie, urokliwe otoczenie Kanchanaburi i zapierające dech w piersiach krajobrazy zachęcają do pieszych wycieczek. Warto odwiedzić wodospad Sai Yok Noi, a także wodospad Erawan, który znajduje się w pobliskim Parku Narodowym Erawan.

Chiang Rai

chiang rai

Chiang Rai znajduje się na dalekiej północy kraju i jest najbardziej znane z zapierającej dech w piersiach Białej Świątyni, która lśni w południowym słońcu. Świątynia ta, o wyjątkowych cechach i olśniewającej architekturze, jest naprawdę niesamowita – trzeba ją zobaczyć, aby uwierzyć.

Wiele osób wykorzystuje samo miasto jako bazę wypadową do zwiedzania okolic, które oferują wspaniałe krajobrazy i dostęp do Złotego Trójkąta. Zwiedzanie Złotego Trójkąta, leżącego w miejscu, gdzie spotykają się Laos, Birma i Tajlandia, jest, prawdę mówiąc, nieco antyklimatyczne, ponieważ nie ma tam zbyt wiele atrakcji. Najlepszą rzeczą, jaką można tu zobaczyć, jest Hall of Opium, wspaniałe muzeum, które wyjaśnia rolę narkotyku w lokalnej historii tego obszaru i ogólnie w świecie. Następnie udaj się do pięknego wodospadu Khun Korn, aby odświeżyć się i nabrać sił na dalszą część podróży!

Nakhon Ratchasima

nakhon ratchasima

To duże i tętniące życiem miasto, nazywane potocznie Korat, ma rozległe rynki i uliczne stragany, po których można się przechadzać, ale niewiele w nim atrakcji turystycznych. W związku z tym wielu odwiedzających to miasto wykorzystuje je jako bazę wypadową do zwiedzania takich miejsc, jak pobliski Park Narodowy Khao Yai.

Park jest domem dla słoni azjatyckich, jaszczurek monitorujących, gibonów i innych zwierząt, a zachwycająca sceneria i rozległe szlaki turystyczne sprawiają, że Korat jest wart odwiedzenia. Pobliskie ruiny Phimai (przypominające Angkor Wat) są również wspaniałe, a w samym mieście piękne Wat Phra Narai Maharat jest jednym z popularniejszych miejsc do odwiedzenia.

Sukhothai

sukhothai

W Sukhothai, dawnej stolicy Syjamu, znajduje się wiele zabytków, które tylko czekają, by je odkryć. Chociaż w samym mieście nie ma zbyt wiele do oglądania i robienia, jest to spokojne miejsce, z którego można odkrywać niesamowite ruiny i stanowiska archeologiczne, które można znaleźć w pobliskim Parku Historycznym Sukhothai.

To starożytne królestwo rozkwitało w XIII i XIV wieku i jest często uważane za złoty okres tajskiej cywilizacji. Sukhothai oznacza „Świt Szczęścia” i z pewnością napełni Cię radością ze względu na wszystkie zdumiewające posągi i świątynie. Warto przyjechać tu wcześnie, aby zobaczyć wschód słońca odbijający się od starożytnych ruin.

Pattaya

pattaya

Pattaya, dawniej kurort plażowy dla amerykańskich żołnierzy wojsk lądowych podczas wojny w Wietnamie, zdecydowanie nie jest miejscem dla każdego, ponieważ przyciągają tu przede wszystkim bary go-go, salony masażu i turystyka seksualna. Ze względu na dużą liczbę gejów, zarówno hetero, jak i homoseksualni mężczyźni przyjeżdżają do miasta, aby cieszyć się hucznym życiem nocnym oraz mnogością barów i klubów.

Pomimo swojej reputacji władze lokalne podjęły próbę poprawy wizerunku miasta i obecnie oferuje ono szeroki wachlarz sportów wodnych, centrów handlowych i obiektów rozrywkowych. Wydaje się, że przyniosło to całkiem dobre efekty i obecnie Pattaya jest odwiedzana przez inny typ turystów, chociaż seks jest nadal głównym magnesem przyciągającym turystów – na razie.

Surat Thani

surat thani

Położony na wybrzeżu, naprzeciwko Zatoki Tajlandzkiej, Surat Thani odwiedza wielu turystów, aby dostać się na piękne wyspy, które leżą niedaleko. Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao to najpopularniejsze miejsca, do których warto się udać, a Narodowy Park Morski Ang Thong to kolejny wspaniały cel podróży.

Chociaż te miejsca są głównym powodem, dla którego ludzie odwiedzają Surat Thani, to liczne tętniące życiem nocne targi i autentyczna atmosfera sprawiają, że jest to świetne miejsce na przystanek przed wyprawą do bardziej turystycznych miejsc.

Nong Khai

nong khai

Ze względu na bliskość Wientianu większość osób zatrzymuje się tutaj przed podróżą do sąsiedniego Laosu. Zwykle jednak turyści są mile zaskoczeni, gdy odkrywają, że Nong Khai jest samo w sobie przyjemnym miastem do zwiedzania. Położone nad brzegiem rzeki Mekong, z gościnnymi mieszkańcami, szerokim wachlarzem interesujących lokalnych festiwali i własną tożsamością kulturową, jest idealnym miejscem do poznania innej strony Tajlandii.

Najsłynniejszą atrakcją jest Sala Kaew Ku – niesamowity park rzeźb, w którym znajdują się ogromne posągi Buddy, Wisznu i Sziwy. Nong Khai to malownicze i spokojne miejsce, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na rzekę i przepiękne świątynie – nie licząc festiwali!

Ubon Ratchathani

ubon ratchathani

W Ubon, położonym nad brzegiem rzeki Mun, znajduje się wiele ładnych świątyń, które warto odwiedzić, a szczególną atrakcją jest Wat Nong Bua. Najlepszą porą roku na wizytę jest lipiec, kiedy w mieście odbywa się hipnotyzujący Festiwal Świec.

Mnisi chowają się do swoich świątyń na trzy miesiące przed tym wydarzeniem, a pod koniec tego okresu odbywa się procesja z gigantycznymi świecami do parku Thung Si Muang w centrum Ubon. Naprawdę warto to zobaczyć, a w październiku odbywa się kolejny festiwal, tym razem z udziałem łodzi z wieloma świecami!

Surin

surin

Pomimo niewielkich rozmiarów, miasto Surin z pewnością przewyższa swoją wagą, jeśli chodzi o rzeczy, które warto zobaczyć i zrobić. W regionie znajdują się zapierające dech w piersiach khmerskie ruiny, a Prasat Ta Meuan jest najlepszym z nich – zachwycające, zniszczone ruiny, którym grozi zarośnięcie przez otaczającą je dżunglę.

Słonie wychodzą na ulice, grają w piłkę i odgrywają m.in. inscenizacje bitew.

Add Comment