Gorące źródła w Toskanii

terme di saturniaToskania słynie głównie ze swoich walorów przyrodniczych, wspaniałej historii, sztuki oraz lokalnej kuchni i win. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na terenie tego regionu Włoch można znaleźć też gorące źródła. Lokalni fani źródeł termalnych oraz wtajemniczeni turyści zażywają kąpieli w gorącej wodzie w kilku miejscach na terenie Toskanii, dlatego zazwyczaj nie ma w nich tłoku i można spokojnie wypocząć oraz się zrelaksować. Gdzie wybrać się do gorących źródeł w Toskanii i jakie są ich właściwości lecznicze?

Terme di Saturnia – najpopularniejsze toskańskie źródła termalne

Terme di Saturnia mieszczą się w południowej Toskanii i są najbardziej popularnymi źródłami w całym regionie. Znajdują się w okolicach miasteczka Saturnia i można w nich zażywać kąpieli bezpłatnie. Jednak to nie jest jedyny powód ich popularności, ponieważ z relacji osób, które regularnie korzystają z dobrodziejstw term wynika, że kąpiele mają pozytywny wpływ na ich zdrowie. Te gorące źródła termalne owiane są legendą, która głosi, że w miejscu wypływu leczniczej wody Jowisz cisnął piorunem, gdy walczył z Saturnem.

Geolodzy jednak są zdania, że za temperaturą wody stoi znajdujący się w pobliżu wygasły wulkan Monte Amiata. Przez jego szczeliny przepływa woda deszczowa, która następnie jest podgrzewana pod ziemią i stopniowo nasycana zdrowotnymi związkami mineralnymi. Po przepłynięciu kilkudziesięciu kilometrów woda termalna wypływa na powierzchnię ziemi. Na koniec spiętrza się w pobliżu starego młyna i tak podgrzana do temperatury 37 °C wpływa wodospadem i przelewa przez zagłębienia. Ten proces tworzy baseny termalne tak chętnie odwiedzane zarówno przez rodzimych mieszkańców, jak i przez turystów z całego świata.

Właściwości lecznicze energii geotermalnej były znane już w starożytności. Wtedy tereny Tosaknii zamieszkiwali Etruskowie, którzy korzystali z gorących źródeł na co dzień. Do dziś doceniane są właściwości lecznicze gorących wód, które mają dobry wpływ na ciśnienie krwi oraz krążenie. Skład wody termalnej to związki siarki, węgiel i dwutlenek węgla oraz niezwykle wartościowe dla zdrowia związki mineralne. Szczególnie wskazane jest korzystanie z term, gdy doskwiera nam atopowe zapalenie skóry lub przewlekły stres. Dobrze jest również wybrać się na gorące źródła w Toskanii, w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów oraz chorób układu krwionośnego.

Aby dojechać do Terme di Saturnia, należy wpisać w nawigację „Cascate Del Mulino”. Na miejscu znajduje się też bezpłatny parking i przewidziano na nim kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Należy też pamiętać o tym, że na dnie znajdują się kamienie i plankton termalny, dlatego zaleca się zabrać ze sobą specjalne buty do pływania.

Bagni san Filippo – źródło najcieplejszej wody w Toskanii

termy toskaniaMimo tego, że to właśnie Terme di Saturnia wiedzie prym wśród term w Toskanii. to nie są to jedyne darmowe źródła termalne w tym regionie. Na uwagę zasługuje również Bagni san Filippo, gdzie zastaniemy niezwykle malowniczy widok. Gorąca woda spływa tam wodospadem po białej, wapiennej skale. Temperatura wody wynosi tu ponad 50°C u ujścia. Następnie spływająca woda wpada do miejsca, gdzie znajdują się niewielkie baseniki.

Baseny znajdują się na różnych wysokościach, dlatego temperatura wody jest zróżnicowana w poszczególnych zbiornikach. Najwyżej jest położony basenik, który cieszy się największą popularnością wśród zwolenników źródeł termalnych. Jednak nie każdemu przypadnie on do gustu, ponieważ woda jest tam wyjątkowo gorąca. Jeśli wolimy nieco niższą temperaturę, to niżej znajdują się baseny z nieco chłodniejszą wodą termalną.

Tak samo jak Terme di Saturnia, Bagni san Filippo jest miejscem, które jest szczególnie wskazane dla osób, które zmagają się ze zwyrodnieniami stawów i chorobami układu krwionośnego. Skład wody nie różni się znacząco od tego we wcześniej wspomnianych źródłach. Woda termalna zawiera alkaliczne sole kwasu węglowego, wodorek siarki, węgiel, dwutlenek węgla i związki mineralne.

Naturalny basen jest też dobrym miejscem dla dzieci. Bagni san Filippo to termy, które mimo popularności i dużych rozmiarów dają poczucie kameralności. Miejsca wystarczy dla każdego, dlatego można cieszyć się gorącą wodą w spokojnej atmosferze.

Aby dotrzeć do tych źródeł termalnych, wystarczy wpisać w nawigację „Bagni san Filippo” i zjechać z głównej drogi nieco wcześniej na SP61 do centrum miasteczka. Przy SR2 jest widoczny, brązowy znak „Bagni S. Filippo 3”. Kolejnym krokiem jest dojechanie do jednokierunkowej ulicy „Via Fosso Bainco”. Parking znajduje się wzdłuż ulicy i w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych źródeł jest płatny. Termy mieszczą się za bramką do „Fosso Bianco”, gdy ją przekroczymy przechodzimy w dół ścieżką i szukamy najbardziej dogodnego dla nas miejsca.

Bagni di Petriolo – kolejny punkt na mapie źródeł termalnych we Włoszech

Wybierając się do darmowych źródeł termalnych Bagni di Petriolo, jedziemy drogą SP4 i nieco wcześniej zjeżdżamy z głównej drogi. Gdy już znajdziemy się na SS223, to jedziemy nią aż do momentu zobaczenia znaku „Terme di Petriolo”. Termy znajdują się pod mostem, a wcześniej powinniśmy minąć hotel oraz zaparkowane na poboczu samochody. Nie powinno być problemu z dotarciem do term, ponieważ jest kilka zejść w postaci ścieżek wcześniej wydeptanych przez turystów.

Temperatura wody wynosi tu nieco mniej, niż w przypadku Bagni san Filippo. Waha się w okolicach 37°C-44°C w zależności od tego, które miejsce wybierzemy. Są to źródła termalne, których gorąca woda termalna zawiera bardzo dużo związków siarki i dobroczynnego węgla. Z tego powodu kąpiele są wskazane w szczególności dla osób z przewlekłymi chorobami skóry, astmą i chorobami stawów.

Z relacji podróżników wynika, że są to jednak jedne z mniej urokliwych miejsc wypływu zdrowotnej, gorącej wody i krajobraz nie jest tak urokliwy, jak w przypadku innych term we Włoszech. Należy pamiętać, że woda z racji wysokiej zawartości siarki ma charakterystyczny zapach i należy wziąć to pod uwagę, gdy chcemy wybrać się nad Bagni di Petriolo z dziećmi.

Nie brakuje jednak takich osób, które uważają te źródła termalne za najlepsze w regionie i mimo wyczuwalnego zapachu siarki chętnie tu wracają każdego sezonu.

Bagno Vignoni – dla zwolenników mniej gorącej wody

Kolejną miejscowością w Toskanii, która posiada termy jest Bagno Vignoni. Ten naturalny basen trudno jednak nazwać mianem gorącego, ponieważ woda ma tylko około 28°C. To dobry wybór dla tych, którzy nie przepadają za zbyt gorącą wodą, a mimo to chcą zażyć zdrowotnej kąpieli. W tych termach również nie brakuje wodorku siarki, węgli i odżywczych minerałów.

Źródła znajdują się niedaleko niewielkiego miasteczka Pienza, tuż przy drodze SR2. Jednak zanim przystaniemy przy miejscu wypływu, warto zajechać do Pienzy, której główną atrakcją jest basen termalny, znajdujący się w samym centrum. Należy pamiętać, że jest to miejsce, w którym obowiązuje zakaz kąpieli, dlatego najlepiej rozłożyć ręczniki dopiero, gdy znajdziemy się na dzikich termach Bagno Vignoni.

gorące źródła w toskanii

Co zobaczyć poza gorącymi źródłami w Toskanii?

Zwiedzanie Toskanii nie warto kończyć na samych gorących źródłach. W ich pobliżu znajdują się miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić po zażyciu kąpieli w termach. Najsłynniejsze zabytki i miejsca we Włoszech są znane na całym świecie i nie trzeba ich nikomu przedstawiać. Jednak istnieją również miejsca mniej oczywiste niż Krzywa Wieża w Pizie, czy słynne galerie sztuki we Florencji. Gdzie warto się zatrzymać w południowej Toskanii?

  • Dolina Val d’orcia – to miejsce, które uchodzi za jedno z najpiękniejszych w całych Włoszech. Najlepiej przyjechać tu przy okazji wizyty w Terme di Saturnia, ponieważ dolina znajduje się w pobliżu wygasłego wulkanu Monte Amiata. Szczególnie upodobali ją sobie pasjonaci fotografii, którzy wykonują tu imponujące zdjęcia o każdej porze dnia. Były tu również kręcone filmy, między innymi sceny ze znanego „Gladiatora”.
  • Opactwo Sant’Antimo – południowa Toskania to również imponujące zabytki. Do jednego z nich należy benedyktyńskie, stare opactwo, które prezentuje się bardzo majestatycznie na tle toskańskich wzgórz i mieści się około 10 km od Montalcino. Budynek pochodzi z okresu średniowiecza i został zbudowany z kamieni. Po wejściu do środka można zauważyć kolumny, które zostały zakończone wyrzeźbionymi w kamieniu postaciami. Budynek składa się z kościoła i budynków zamieszkiwanych przez zakonników. Kościół został najprawdopodobniej wybudowany w IX wieku, gdy panował Karol Wielki.
  • Montalcino – niewielkie miasteczko położone w prowincji Siena. Gdy odwiedzamy średniowieczne opactwo, zdecydowanie warto zajrzeć też tutaj. Miasteczko skrywa mnóstwo typowo włoskich, urokliwych wąskich uliczek otoczonych kamienicami. Można napić się tu słynnego w tej części Toskanii wina czerwonego Brunello di Montalcino. By w pełni dostrzec piękno otaczające Montalcino, warto wejść na mury fortecy, które umożliwiają podziwianie okolicy. Szczególnie zachwycają tutejsze bary i kawiarnie, których lady wypełnione są lokalnymi przysmakami.
  • Vada – białe plaże. To słynne w Toskanii piaszczyste wybrzeża, które są nazywane białymi plażami. Vada, to nic innego, jak nazwa miejscowości, która znajduje się nad morzem tyreńskim. Z Tirrenii podróż wynosi około 50 km i jedzie się tam przez malownicze, górskie tereny. Zachwyca tu przede wszystkim błękit morza, który współgra z jasnym, charakterystycznym piaskiem. I choć woda nie jest tak gorąca, jak w termach, to warto zaczerpnąć tu świeżego, morskiego powietrza.

Podsumowanie

toskania termy

Mimo tego, że Włochy kojarzą się turystom z flagowymi zabytkami i głównie odwiedzanymi miastami są Rzym oraz Piza, to warto przyjrzeć się temu, co oferuje Toskania. Najpopularniejsze, wyżej wymienione gorące źródła znajdują się w punktach, które pozwalają na bezproblemowe dostanie się do innych części Włoch, a szczególnie innych toskańskich atrakcji. Choć trudno zwiedzić wszystkie miejsca, które oferuje Toskania podczas jednych wakacji, zdecydowanie warto przejechać się szlakiem tutejszych gorących źródeł, by poczuć ich zbawienny wpływ na zdrowie i podziwiać okalające naturalne baseny widoki.

Add Comment