Termy w Rzymie

termy rzym

Europa jest miejscem gdzie znajdziemy wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Zarówno jeżeli chodzi o nowoczesne budynki jak i również mające 2000 lat. Jednym z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów jest Rzym. Miasto to potrafi zaoferować każdemu bardzo wiele. Oprócz najbardziej znanych atrakcji takich jak Koloseum jest kilka mniejszych, które jednak również należy odwiedzić. Do nich zaliczymy między innymi słynne termy Karakalli w Rzymie. Jest to monumentalny rzymski kompleks łaźni. Zbudowany został on w III wieku naszej ery. Termy położone są na południowym wschodzie od centrum starożytnego Rzymu i dlatego często pomijane przez turystów, wybierają Forum Romanum.

Termy w Rzymie – trochę historii.

Ten potężny kompleks łaźni został zbudowany na polecenie cesarza Karakalli. Kompleks zbudowany był w latach 211-216.  W obecnym czasie był to drugi największy kompleks łaźni w starożytnym Rzymie. Uznaje się obecnie termy za jeden z najbardziej ambitnych projektów, które zostały zrealizowane w starożytnym Rzymie. Podczas prac budowlanych trwających 5 lat każdego dnia średnio na budowie przebywało 9000 pracowników. Termy bezproblemowo funkcjonowały przez okres 300 lat. Kolejne rządy cesarzu w sprawiały rozwój i rozbudowę term.

Obecnie trudno jest ustalić dokładną datę kiedy, to termy przestały pełnić swoją funkcję łaźni. Najczęściej powtarzane jest rok 537. Termy straciły swoje znaczenie a pod koniec wieku i przestały być całkowicie używane.

Wraz z upadkiem cesarstwa rzymskiego kompleks łaźni wyraźnie pod upadał z roku na rok. Termy były systematycznie rozkładane. Po upadku cesarstwa termy były traktowane jako źródło kamienia i żelaza.

Architektura term rzymskich

Jak wiele budynków starożytnego Rzymu tak i termy były imponującą budowlą. Składały się z ponad 20 pomieszczeń. Najważniejsze salę znajdujące się w centrum to sala okrągła gdzie znajdował się basen z zimną wodą, dokąd na salę z basenami z ciepłą wodą oraz sala z basenem o rozmiarach olimpijskich. To właśnie te salę stanowiły główną część kompleksu. Obok otaczały je inne pomieszczenia między innymi takie jak szatnie czy też salę do ćwiczeń. Nad większością pomieszczeń był dach. Budynek imponował ilością kolumn, których liczba sięgała 250 sztuk. Wnętrza były udekorowane marmurem, którego zużyto ponad 6000 m sześciennych. O wielkości obiektu niech świadczy fakt, że mogło tam równocześnie przebywać nawet do 10 000 osób.

Termy Karakalli obecnie

Termy te są największym i zachowanymi ruinami ze wszystkich rzymskich kompleksów term i łaźni. Do obecnych czasów przetrwały między innymi bardzo masywne ściany budowli oraz wiele kolorowych części mozaiki ułożonej na podłodze. Niestety nie przetrwały żadne elementy dachu oraz zdobienia. Jeżeli zdecydujemy się odwiedzić termy to podczas zwiedzania z całą pewnością zobaczymy marmurowe fragmenty z pozostałych elementów, kiedyś zdobiły ściany. Dwa największe dzieła sztuki, której znajdowały się w termach obecnie są w muzeum archeologicznym w Neapolu.

Niektóre elementy z term rzymskich możemy zobaczyć w innych miejscach miasta. Jedną z najbardziej znanych tego typu rzeczy jest fontanna na placu Farnese.

Czy można zwiedzać termy?

Jeżeli chcemy zwiedzić termy to możemy zrobić to samodzielnie. Na miejscu zobaczymy stanowisko archeologiczne, które jednak bardziej z wyglądu przypomina parch. Jest możliwość poruszania się wewnątrz budowli po wytyczonych specjalnie ścieżkach. Czas jaki jest potrzebny na zwiedzenie całego kompleksu to około 60 minut. W wielu miejscach ustawione są ławeczki gdzie możemy usiąść i odpocząć.

Pewnym problemem może być brak tablic z opisami po angielsku. Rozwiązaniem tego będzie zakup przewodnika audio. Możemy również dokupić okulary z prezentacją w wirtualnej rzeczywistości. Ten drugi rodzaj zwiedzania wydaje się bardzo ciekawy.

Wstęp jest płatny. Za darmo możemy odwiedzić termy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Termy czynne są od 9:00 przez cały tydzień. Wyjątkiem jest 1 stycznia oraz 25 grudnia. Czas zamykania łaźni jest zależny od dnia oraz pory roku, dokładną godzinę poznamy na stronie internetowej.

Termy jak widać są dość na uboczu ale dojechać możemy do nich metrem lub autobusem. Jeżeli zdecydujemy się na spacer to wystarczy nam około 20 minut z okolic Koloseum. Bardzo ciekawą atrakcją są różnego rodzaju podziemne tunele.

Każda osoba która odwiedzi kompleks łaźni z całą pewnością będzie zadowolona. Planują zwiedzanie Rzymu warto jest połączyć kilka miejscu jeden długi spacer. Ja osobiście bardzo chętnie wybieram sobie kilka miejsc i wówczas zwiedzanie od punktu do punktu.

Jeżeli już z męczymy się długim spacerem po łaźni niedaleko znajdziemy wiele przyjemnych knajpek. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że możemy trafić na siesta. Wiele restauracji otwieranych jest również dopiero wieczorem na kolację. Dlatego zanim postanowimy zjeść coś w okolicach łaźni powinniśmy sprawdzić dostępność lokali.

Ogólnie dla osób lubiących atrakcje starożytnego Rzymu termy są miejscem które powinni oni koniecznie odwiedzić.

Add Comment