Choć rekiny kojarzą się głównie z dalekimi, tropikalnymi kierunkami, to można je spotkać także podczas urlopu na europejskich plażach. Jednym z takich miejsc jest coraz bardziej popularne wśród turystów wybrzeże Albanii – pieknego, południowoeuropejskiego kraju z dostępem do Morza Adriatyckiego i Jońskiego. Czy odwiedzając plaże w Albanii można się spodziewać rekinów i jak się ustrzec od spotkania oko w oko z morskim drapieżnikiem?
Spis treści artykułu
Albania, a rekiny – czy zdarza się je spotkać?
Albania jest prawdziwą perełką wśród krajów Półwyspu Bałkańskiego i jednym z coraz bardziej popularnych wakacyjnych kierunków. Leży w samym sercu Morza Śródziemnego, w miejscu, gdzie spotykają się wybrzeżaAdriatyku oraz Morza Jońskiego. Jedną z atrakcji Albanii są piękne plaże, które z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów. Planując wakacje na albańskim wybrzeżu, warto dowiedzieć się jakie zagrożenia mogą czyhać nad brzegiem morza i jakich zasad należy przestrzegać, by się przed nimi ustrzec. Jednym z nich są ataki rekinów, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.
Wśród tysięcy morskich zwierząt zamieszkujących ciepłe wody Morza Adriatyckiego i Jońskiego znajdują się także rekiny, które mogą być groźne dla człowieka i należy na nie uważać podczas plażowania. Szacuje się, że występuje ich tutaj nawet 30-40 gatunków. Spośród ponad 30 gatunków rekinów zamieszkujących wody Adriatyku w tej części Europy potencjalnym zagrożeniem mogą być jedynie dwa drapieżne gatunki – żarłacz biały oraz ostronos.
Ataki rekinów w Albanii – czy jest się czego bać?
Oba wspomniane gatunki są groźne dla człowieka, na szczęście prawdopodobieństwo ich spotkania podczas wczasów nad morzem jest w rzeczywistości niewielkie. Rekiny, jako wodne drapieżniki, bardzo rzadko pojawiają się w pobliżu wybrzeża i zazwyczaj pływają w głębinach minimum kilometr od brzegu morza. Zdarza się, że wpływają również na płytkie wody, bliżej brzegu, np. kiedy szukają miejsca do porodu lub gdy są tam dokarmiane. Czy da się w pełni ustrzec przed ich spotkaniem? Oczywiście, wystarczy zachować ostrożność podczas morskich kąpieli.
Z reguły rekiny unikają zatłoczonych plaż, jednak przypadki ataków na ludzi, choć należą do rzadkości, to nie są niemożliwe, dlatego zawsze warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby nie prowokować drapieżników, nie wystarczy nie wypływać na otwarte morze. Najlepiej omijać głębiny, nie zapuszczać się zbyt daleko wgłąb morza, trzymać z dala od dzikich plaż oraz pozostawać w pobliżu hoteli i wybierać prywatne plaże. Tłumy turystów i gwar na wybrzeżu potrafią skutecznie odstraszyć rekiny, jednak mogą je przyciągać świeżo złowione ryby, więc największe prawdopodobieństwo spotkania rekina jest w okolicy łowisk i w pobliżu portów z kutrami rybackimi. Rekiny należą do ryb, które najbardziej aktywne są o świcie i o zmierzchu – warto pamiętać o tym podczas morskich kąpieli.
W przypadku zauważenia rekina panika nie jest wskazana. Należy zachować szczególną ostrożność, warto też pamiętać, że rekiny nie atakują ludzi bez powodu. Widząc charakterystyczną płetwę rekina należy spokojnie i bez gwałtownych ruchów odpłynąć oraz kierować się w stronę brzegu lub łodzi.
Lista bezpiecznych, nadmorskich regionów w Albanii
Rekiny lubią kanały, głęboką wodę ze stromo opadającymi brzegami i przede wszystkim otwarte wody z dala od brzegu. Najbardziej zagrożone obecnością rekinów rejony na wybrzeżu Albanii będą właśnie te. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest obserwować doniesienia lokalnych władz dotyczące ostrzeżeń i warunków panujących na danej plaży.
Warto zachować ostrożność nurkując w rejonach Durrës, które jest miastem portowym,a także wokół przybrzeżnych wysepek – do Albanii należy kilkanaście mniejszych i większych wysp, które mogą kusić zacisznymi plażami. Inne popularne kurorty, takie jak Ksamil, Saranda czy Vlora, są w pełni bezpieczne – nie zdarzyło się, aby rekiny podpływały na tyle blisko, by zagrażać bezpieczeństwu turystów.