Jakie pieniądze trzeba mieć w Albanii?

Bagaż, portfel i dokumenty to podstawowy ekwipunek każdego, kto wybiera się na zagraniczne wakacje. Nawet w przypadku chęci posługiwania się kartą za granicą, warto mieć przy sobie również gotówkę, a najlepiej tę walutę, która obowiązuje w danym kraju. Jaka jest waluta Albanii? Albania to kraj europejski, jednak niebędący członkiem Unii Europejskiej, ma własną walutę i formalnie nie obowiązuje w nim Euro. Walutą w Albanii jest lek albański, który występuje w kilku nominałach. Korzystanie z gotówki podczas zagranicznych wakacji nie jest co prawda koniecznością, są przecież bankomaty i karty płatnicze, jednak przelicznik nie zawsze jest korzystny, a bankomaty i terminale płatnicze często pobierają prowizję za przewalutowanie płatności i wypłaty, warto więc mieć przy sobie gotówkę.

Waluta Albanii: ALL, czyli lek albański

Albańska waluta, lek (symbol: ALL), została nazwana po łacińskim słowie 'lex', co oznacza 'prawo' i jest w obiegu od 1926 roku.

Jednym z najważniejszych elementów turystycznego niezbędnika, obok walizki i paszportu, jest gotówka, a podczas zagranicznych wakacji oczywiście warto zabrać tę obowiązującą w danym kraju. Albania jest krajem, w którym nie obowiązuje Euro i choć w wielu miejscach jest przyjmowane, to najlepiej mieć przy sobie tutejsze pieniądze. W popularnych kurortach, takich jak Saranda, Ksamil czy Durres, zazwyczaj bez problemu możemy płacić kartą, jednak w wielu mniejszych miejscowościach nie ma możliwości korzystania z kart i niezbędna okazuje się gotówka. Jaką walutę zabrać do Albanii, aby móc swobodnie płacić w lokalnych sklepach i restauracjach?

Od wielu lat walutą obowiązującą w Albanii jest lek, a jej nazwa pochodzi od imienia albańskiego księcia Lekë Dukagjini panującego w XV wieku i walczącego z imperium osmańskim. W kantorach lek albański występuje pod nazwą ALL, która jest skrótem od „albanian lek”

Pieniądze w Albanii występują w banknotach i monetach, aktualnie banknoty mają nominały 200 leków, 500 leków, 1000 leków, 2000 i 5000 leków, a monety to 1 lek, 5 leków, 10 leków, 20 i 50 leków oraz 100 leków. Jeszcze do niedawna najniższy nominał, czyli 1 lek, dzielił się na 100 qindarek, jednak za sprawą rosnącej inflacji obecnie bardzo rzadko występują monety o nominale poniżej 5 leków, a qindarki zostały całkowicie wycofane z obiegu.

Wakacje w Albanii – czy można tu płacić w Euro?

Chociaż walutą w Albanii jest lek, to wybierając się do Albanii można zabrać ze sobą inne pieniądze – jakie? Zdarza się, że Albańczycy akceptują też euro czy dolary, szczególnie w większych kurortach, hotelach i restauracjach. Ceny w takich miejscach są podawaną zarówno w lekach, jak i w euro, jednak trzeba mieć na uwadze to, że kurs wymiany może nie być wówczas korzystny. Przed zapłaceniem rachunku zawsze warto dowiedzieć się, jaki jest kurs leka i sprawdzić, czy jest to opłacalne. 

Poza granicami Albanii nie jest łatwo kupić tutejszą walutę, dlatego tym bardziej warto zabrać ze sobą euro lub złotówki i wymienić na miejscu na albańskie leki, kurs wymiany w kantorze powinien być korzystny (1 ALL to równowartość 0,04 PLN, a 1 Euro to nieco ponad 100 ALL). Jako że wymiana albańskich leków na złotówki po powrocie z wakacji również może być problematyczna, to nie warto wymieniać na raz dużych sum. Najlepiej zabierz ze sobą drobne nominały euro lub złotówek, w razie potrzeby w każdej chwili możesz wymieniać w kantorach potrzebną kwotę.

Albania – przykładowe ceny w restauracjach i sklepach

Albania cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów między innymi dzięki słonecznym plażom, ale też ze względu na niskie ceny – atrakcyjne szczególnie w czasach tak wysokiej inflacji. Jak prezentują się ceny jedzenia w Abanii w 2023 roku?

Jadąc na wakacje do Albanii nie trzeba mieć pojemnego portfela. Ceny w Albanii, nawet w sezonie wakacyjnym i w popularnych kurortach turystycznych, są znacznie niższe niż w Polsce. Filiżanka kawy w lokalu to koszt między 100 a 200 leków, czyli 4-6 złotych, a piwo w knajpie około 120 leków, czyli około 3-4 złotych. Za obiad w restauracji trzeba zapłacić od 800 do 1200 leków, a więc około 40 złotych, dania typu fast food kosztują połowę mniej. 2000 leków z powodzeniem wystarczy na kolację dla dwóch osób, a za około 300-500 leków można wypić dobrego drinka lub zjeść deser. Ceny w sklepach również są atrakcyjne, przykładowo chleb kosztuje w granicach 100-140 leków (3-5 złotych), podobną cenę ma litr mleka, butelka piwa kosztuje około 100 leków (4 złote), a wina między 500 a 700 leków (20-25 złotych).

Poniżej tabela z przykładowymi aktualnymi cenami w restauracjach w Albanii na różne popularne pozycje menu oraz napoje, przeliczone na złotówki (PLN):

ProduktCena w lekach (ALL)Cena w PLN
Posiłek w taniej restauracji82039.6
Trzydaniowy posiłek dla 2 osób, średniej klasy restauracja3600171
Jedzenie w restauracji typu fast food72034.65
Lokalne piwo (0,5 litra)22010.35
Importowane piwo (0,33 litra)31014.85
Coca-Cola/Pepsi (0,33 litra)1507.2
Woda butelkowana (0,33 litra)743.56
Cappuccino1607.65
Kawa espresso1105.4
Ceny te są aktualne i mogą się różnić w zależności od lokalu oraz regionu w Albanii. Średnio, posiłek w restauracji jest dostępny w przystępnej cenie, a lokalne piwa są znacznie tańsze niż importowane.

Uwaga – napiwki są w Albanii na porządku dziennym i w dobrym tonie jest dorzucenie kilku leków, nawet przy rachunkach na niewielkie kwoty za kawę, drinka czy deser.

Albania – aktualne ceny w Ksamil

Płatność kartą czy gotówką – czym płacić w Albanii?

Będąc w Albanii warto mieć przy sobie gotówkę, ale oczywiście można korzystać również z kart płatniczych – zarówno Visa jak i Mastercard. Alternatywą dla wielbicieli płatności bezgotówkowych może być korzystanie z kart wielowalutowych typu Revolut, dzięki którym wymiana walut jest szybka i bezpłatna.

W Albanii coraz powszechniejsza staje się płatność kartą, szczególnie w większych miastach i turystycznych miejscowościach, choć w niektórych obszarach wiejskich nadal preferowana jest gotówka.

Na terenie Albanii jest z roku na rok coraz więcej bankomatów, jednak wciąż w wielu miejscach jedyną opcją jest płatność gotówką. Co więcej, tutejsze bankomaty w większości przypadków obsługują jedynie krajowe karty, a te, które umożliwiają wypłatę obcokrajowcom, zazwyczaj pobierają wysokie prowizje. Właśnie z tego powodu, planując wakacje w Albanii, nie można zapomnieć o konieczności posiadania albańskiej waluty.

Add Comment