Co warto zobaczyć na Malcie? Piękne budowle, morskie fale czy miejsca UNESCO?

malta co warto zobaczyć

Maltańskie uliczki są jedyne w swoim rodzaju. Poruszać się będziesz po najcudowniejszych drogach i skwerach, a także stworzysz swoją unikalną historię. Czeka na Ciebie pełna mapa atrakcji, nie tylko w stolicy Malty. Żyjąca w ludziach i budowlach kultura, zapierające wdech w piersiach krajobrazy i miejsca na całej wyspie, czekają na Ciebie. Zwiedzanie najbardziej niesamowitych miejsc, jest niezwykle unikalnym punktem wyprawy. Malta, jako archipelag wysp maltańskich, jest pełna niespodzianek! Z pewnością ta przygoda potrwa nie jeden dzień, a kilka, które okażą się niezapomnianym wspomnieniem. Poznaj największe atrakcje Malty!

W tym artykule zostaną poruszone najpiękniejsze atrakcje Malty, aczkolwiek znajdzie się również kilka bardzo ciekawych niuansów, które zdecydowanie warte będą zobaczenia. Poczynając od połączenia opisu miasta z kulturą, trafisz na pełne naturalnego piękna punkty widokowe, jak i miejsca w pełni zaciszne.

Malta atrakcje – co warto zobaczyć?

  1. Kultura, miasto czy morze?
  2. Kuchnia i atrakcje Malty po zachodzie słońca.
  3. Rozmaite pamiątki, co możesz kupić na Malcie?

Kultura, miasto czy morze? Najpiękniejsze miejsca na Malcie, które zaprą Ci wdech w piersi

W swojej podróży pamiętaj, by wpierw stworzyć plan i przemyśleć, jakie atrakcje zamierzasz zwiedzić. Atrakcje Malty mogą być przeróżne, od odwiedzenia większych i bardziej popularnych miejsc, po spotkanie się z przyjaciółmi w knajpie. Zdecydowanie znajdziesz na maltańskiej mapie całą regionów, które chociaż faktycznie są turystyczne, zachowują pełnię swojej naturalności.

Twoja ekipa wakacyjna również nie musi ograniczać się do jednej osoby. Malta zapewnia rozrywkę dla każdego, dla introwertyka, ekstrawertyka i dla całej grupy znajomych lub rodziny. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie i z pewnością będzie to godne zapamiętania na dłużej. Malta jest pełna atrakcji również dla całej gromadki rodzinnej, także są przewidziane miejsca dla mniejszych dzieci.

Znajdziesz tu stare budowle, ze swoją historią, nie jeden park rozrywki, a niepowtarzalny klimat zapewnią również wąskie uliczki, wschody lub zachody słońca przy morzu śródziemnym, bądź mniej lub bardziej znane miejsca na całej wyspie. Sam będziesz cieszyć się wspaniałym krajobrazem, a także ocenisz jaka atrakcja Malty przypadła Ci najbardziej do gustu.

Mdina, Miasto ciszy, jako pierwsza stolica Malty. Wzgórze, podziemia i wioska, co tak naprawdę się w niej znajduje?

Mdina, nazwana również „Cichym Miastem”, jest dawną stolicą Malty powstałym już w średniowieczu. Zadziwiająca w swojej odsłonie – miasto zamieszkuje około 300 mieszkańców. Nazwa miasta uzależniona jest od ekonomii i turystyki w nim wprowadzonej. Cała stolica jest pełna wąskich uliczek, pełna kolorowych i pstrokatych kamieniczek, stąd nie ma tam miejsca na drogi z ruchem samochodowym. Wyjątkiem są jedynie prywatne auta mieszkańców Malty i pojazdy dostawcze. Ruch zmechanizowany nie jest taki popularny w stolicy, szczególnie kiedy jej rejony są piękne i niespowite przemysłem. Malta nadal posiada wiele miejsc rolnych, a także winnic, które prężnie działają. Piękne tereny winnic są pokryte aż 30 rodzajami innych roślin. Mieszkańcy miasta nie są źle nastawieni na ruch samochodowy w mieście, jednakże sama jego infrastruktura nie jest do tego przygotowana. Region posiada klimat bardziej baśniowy niż nowoczesny.

Dawna stolica Malty położona jest na wzgórzu, skąd widoki są niezapomniane i fenomenalne – szczególnie w cieplejsze dni. Wysokie kamieniczki i mury w upały zapewniają ochłodę mieszkańcom, a także sprawiają, że spacer wzdłuż miasta nie jest męczony. Droga zaś nie jest pokryta ciemną powierzchną. Utrzymanie jasnych kolorów, czasem nawet złotych uliczek, jest zdecydowanie zdrowsze dla mieszkańców i turystów, ze względu na brak tak intensywnego przyciągania promieni słonecznych w bardzo gorące dni jak to się dzieje przy kolorach ciemnych. Jest to również przepiękne i utrzymuje lekko barokowy klimat.

Pełna labiryntów uliczek, między starymi budynkami, stolica posiada również wiele atrakcji, które z pewnością można łatwo i przyjemnie zwiedzić. Chociaż Mdina nazywana jest Miastem Ciszy, zdecydowanie mieszkańcy nie zamykają się na turystów. Często wzdłuż budynków naturalnie rosną bluszcze, kwiaty i egzotyczne rośliny, lekko ozdabiające twarde kamienie. Dodatkowo barwne flagi, kolorowe balkony i mnóstwo ozdób na budynkach, wykonanych przez mieszkańców, przyciągają oko i sprawiają, że spacer wzdłuż miasta wydaje się o wiele przyjemniejszy.

Zatem, co warto zobaczyć na Malcie? Głównym budynkiem miasta okazała się być katedra św. Pawła. Jest to przepiękna budowla, charakteryzująca się swoim korynckim zarysem, a jej ściany spowijają pełne kolorów malowidła. W jej środku, pod barokową kopułą, znajdują się cenne zabytki historyczne, w tym XII-wieczna ikona Madonny i obraz Matii Pretiego. Wnętrze katedry św. Pawła jest pełne złoceń, kolorowych detalów, malowideł i kolumn. Jednym z częstych materiałów, jakie zostały użyte do budowy katedry był marmur. Jako główna atrakcja przyciąga wiele turystów do Malty, podobnie jak kościół Karmelitów. Równie cudownymi budowlami są katakumby św. Pawła i św. Agaty, które charakteryzuje maltański charakter kolorystyczny i ściany budynków pełne roślin.

Malta Hypogeum – właśnie to warto zobaczyć na Malcie. Malta Hypogeum, określana inaczej, jako podziemna budowla, jest to jedna z atrakcji Malty, zlokalizowana naprawdę głęboko. Nie leży ona tuż pod stolicą, ustawiona jest pod przepięknym i starym miasteczkiem Paola. Liczy się, że powstała około 2500 roku p.n.e., jednak jej stworzenie i przeznaczenie jest nadal mocno niejasne. Jedni twierdzą, że miejsce to pełniło niegdyś rolę sanktuariów. Inni natomiast przekonani są, że Hypogeum wydawało się być miejscem nekropolii (starożytnym cmentarzem o dosyć dużej powierzchni, gdzie chowani byli ludzie znanych rodów). Może być również uznana za jedną ze świątyń megalitycznych. Dokładny powód powstania tej budowli jest nieznany. Zwiedzanie Hypogeum z pewnością spodoba się tym, którzy kochają zagadki, tajemnicę i historię. Co jeszcze warto zobaczyć na Malcie?

Znajdzie się tutaj również coś dla dzieci! Miłośnicy bajkowych atrakcji, także znajdą tutaj idealne miejsce do zabawy. To właśnie na Malcie kręcone były filmy tj. „Gladiator” czy „Troja”. W tym regionie została stworzona wioska Popeye Village, jako ogromny park rozrywki. Miejsce jest oto ogromnym faworytem każdego miłośnika bajek, co więcej położone jest ono nad Zatoką Anchor. Baśniowy klimat i niezapomniane widoki, kryją za sobą wiele historii, którą można zagłębić się w każdej chwili pobytu na Malcie. Popeye Village, zawiera wiele mniejszych domków, charakterystycznie ustawione pod skalną ścianą. W zależności od tego, czy odwiedzi się wioskę wieczorem lub porankiem woda zatoki mieni się na przepiękne kolory, co idealnie współgra z otoczeniem. Można również udać się w tamtych stronach na jeden z bardziej popularnych szczytów – punkt widokowy Popey’a. Wejście jest darmowe, a atrakcja okazuje się niezapomniana.

Z drobnych ciekawostek: w Malcie znajdziesz również sanktuarium maryjne i schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Schron ten posiada ponad 500 tysięcy podziemnych korytarzy i liczne schody.

Miasto czy morze? Która atrakcja lepsza? Poznaj najpiękniejsze morze Malty.

Chociaż to z morza powinno się schodzić na ląd, to teraz przyjemnie jest wejść na głębokie wody. Malta jest pełna wybrzeży i piaszczystych plaż, które przyciągają oczy turystów swoim niezapomnianym widokiem, cudowną aurą i bardzo spokojnym miejscem spotkań. Morska bryza przyciąga szczególnie w upalne, przyjemne dni. Zdecydowanie warto zobaczyć na Malcie piękne trasy widokowe, np. przy plaży Mellieha Bay. Zarówno wschód, jak i zachód słońca, okazują się niesamowitą atrakcją. Jest to miejsce na spotkania z przyjaciółmi, ale i idealne miejsce na randki z drugą połówką.

Dodatkowo jedną z popularniejszych atrakcji Malty, jest wioska rybacka, pod nazwą Marsaxlokk, w której przynajmniej raz w tygodniu (w weekendy) odbywa się bardzo znany targ. Miejsce to jest zapełnione przez kolorowe łódki, pełne wdzięku i finezji. Idealnie przydają się do zdjęć, a także małych rejsów. Niektórzy mieszkańcy oferują tą turystyczną atrakcję. Łodzie mogą być również nazywane łodziami luzzu, tak jak mieszkańcy określali je jeszcze za czasów fenickich.

Najbardziej imponującym miejscem, związanym z wodą, jest Błękitna Grota, inaczej Jaskinia Blue Grotto. Jest to największa grota, w której woda jest krystalicznie przejrzysta. Blue Grotto zlokalizowane jest w klifie, którą po prostu wyrzeźbiły fale. Piękno i spokój dodaje żywy i błękitny odcień wody, który mieni się przepięknie pod wpływem światła słonecznego. Jest to idealne miejsce do relaksu, czy na zdjęcia. Właśnie do Jaskini Blue Grotto, można odbyć rejs charakterystycznie kolorową łódeczką, małym statkiem, aby podziwiać grotę. Skaliste wybrzeże zdecydowanie nadaje klimatu temu miejscu i dodatkowo sprawia, że jest to jedna z najbardziej naturalnych atrakcji Malty.

Między morzem a lądem

Wspaniałe klify Malty są niezapomnianym widokiem i posiadają dużą popularność. Turystyka jest tam prężna, a także organizowane jest wiele rejsów. Jeżeli chcesz się udać w bardziej zaciszne miejsce, wybierz niewielką kaplicę św. Marii Magdaleny. Naszym zdaniem, jest ona niezwykle imponująca i posiada w sobie wiele niejasności historycznych. Ciekawymi atrakcjami okazują się również wyżłobione w skałach prehistoryczne koleiny. Od strony morza z pewnością dostrzeżesz to co w warto zobaczyć na Malcie. Na poszczególne klify również można popłynąć jedną z kolorowych łodzi, jednakże zamiast na nie wchodzić, można wpłynąć do jaskiń, jakie utworzyły się procesami naturalnymi pod wpływem lat.

Idealny rejs Malty – Odwiedź wyspę Comino. Błękitna Laguna również czeka!

Malta Comino

Malta, co warto zobaczyć? Pełen turystów, ale i niezapomniany punkt w planie podróży to udanie się na wyspę Comino. Jest to mała wysepka, która skrywa w sobie zatokę pełną krystalicznie czystej, turkusowej wody! Promienie słoneczne odbijające się od fal, powodują jej koloryt. Sama wyspa nie jest obszerna, ale jest pełna zaskoczeń. Wydawałoby się, że jest w pełni turystycznym miejscem, okazuje się, że również niej ktoś mieszka. Dotychczas mało osób przeprowadzało się, by zamieszkać tak daleko od lądu, jednak znalazł się ktoś, kto tego uczynił. Wyspę zamieszkuje jedna rodzina, która opiekuje się również tamtejszym hotelem. Przyjmują oni tam gości ze sporym wyprzedzeniem. Dzięki nim można poznać również zwyczaje i kulturę maltańską z bliska.

Błękitna laguna jest jedynym miejsce na całej Malcie, które jest tak małe a przyciąga tak wielu turystów. Rejsy oferuje firma Comino Ferries, jest ona jedyną działającą firmą z rejsami na wyspę Comino. Zarówno wyspa, jak i Błękitna Laguna są warte odwiedzenia.

Trochę o światowych dziedzictwach UNESCO – czasem nieświadomie je odkrywamy. Co warto zobaczyć na Malcie? Cuda natury!

Malta klify Dingli

Jednak dla tych co wolą szczyty od wody, również jest co zwiedzać! Naszym zdaniem, najlepszym i najwyższym miejscem Malty są Klify Dingli. Czy warto je zobaczyć na Malcie? Owszem! Co więcej, warto zobaczyć Maltę z ich szczytu! Klify Dingli są dosyć charakterystyczne, ponieważ są najwyższymi klifami w południowej części Europy. Jeżeli jeszcze nie wiedziałeś, zaliczają się one do cudów natury, a spacer wzdłuż urwiska niezmiernie podnosi poziom adrenaliny i sprawia, że ta atrakcja turystyczna staje się niezapomniana. Ten najwyższy punkt archipelagu maltańskiego, jest idealnym miejscem do podziwiania krajobrazów morza i miasta Malty. Majestatyczne Klify Dingli zdecydowanie są warte zobaczenia na Malcie.

Powiedzieliśmy już o dawnej stolicy Malty, wspomniane były wszelkie atrakcje Malty i miejsca do odwiedzenia, jednakże jeszcze ani razu nie wspomnieliśmy o najważniejszym – o stolicy Malty i jednocześnie miejscu UNESCO. Valletta, jako obecna stolica Malty, została w całości swojego obszaru wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest przez wielu nazywana mianem muzeum pod gołym niebem. Miasto to posiada niesamowitą historię, podobnie jak architekturę budynków, które do dzisiejszych czasów zostały w większości zachowane w formie z dawnych lat. Renowacji, a raczej odnowieniu, ulegały budynki bardzo zniszczone, ale i je udało się odpowiednio odrestaurować bez zaburzenia koncepcji ich twórcy. Wspomnieliśmy już wcześniej atrakcje zalety tego regionu. Miasto to, jest pełne kolorów, rozrywki, pełne historii i sztuki, a także kultury. Zwiedzanie Malty nie byłoby pełne bez spaceru między uliczkami, pełnymi zabytkowych kościołów i kapliczek. Ciekawostką jest to, że Valletta widziana jest z miasta Sliema po drugiej stronie zatoki. Dawna stolica Malty zdecydowanie nadała aury i piękna Valleccie, która tętni życiem mieszkańców i turystów. Piękne widoki są zarówno na morzu, jak i na lądzie.

Po północnej stronie Valletty znajduje się również maltańskie trójmiasto. Dla ciekawych składa się ono z miejscowości: Birgu, Senglea i Cospicua. Miasta te niestety są nieco droższe od innych, natomiast w sezonie letnim jest to niezwykle popularne miejsce, szczególnie na noclegownie. Birgu leży blisko Wielkiego Portu. W roli rozmieszczenia miast, nadania im nazw jak i określenia, które z nich będzie stolicą, stawił się zakon maltański. Dodatkowo jeden z najpiękniejszych parków na Malcie, posiadający masę egzotycznych roślin i stawów, pałac i ptaszarnię był niegdyś siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego.

Kuchnia i wino

Owoce morza czy wino? Trochę o kulturze jedzenia.

Fajne restauracje, knajpy i miejsca spotkań, nadal ogromnie są popularne w maltańskiej kulturze. Mieszkańcy regionu stawiają na gościnność, a także nie sprzeciwiają się turystyce, kiedy ich gospodarka i naturalne miejsca nie są jakkolwiek zmieniane mechanicznie przez człowieka. Zamiast wielkich bloków, od wielu lat, Maltańczycy na północnej części kraju prowadzą wiele winiarki, a także uprawiają ponad 30 rodzajów roślin najwyższej jakości, które potem swoją specjalną recepturą przetwarzaną na pyszne, intensywne i wyrafinowane w smaku wino. Najbardziej popularnymi specjałami są wino czerwone: gellewza i mammolo, a także wino białe: girgentina i gennarua, które pasują do ryb, mięsa białego czy makaronów. Malta słynie z dobrej kuchni, słodkich przekąsek i dobrego wina! Szczególnie w rejonach Gozo, gdzie znajduje się wiele winiarki.

Maltańczycy stawiają na naturalność nie tylko miejsca w którym mieszkają, ale także na jedzenie. Ich dania przygotowywane są ze świeżych i pełnych turgoru warzyw. Sami tłoczą oliwę z oliwek, a także przygotowują domowy makaron. Połowy ryb odbywają się dosyć często, szczególnie w sezonie letnim. Maltańczycy słyną również ze swojego domowego, przepysznego chleba. Chrupiąca skórka bochenka zawsze posiada charakterystyczny kształt, a zawartość masy jest miękka. Często dodaje się jeszcze ciepłe pajdy do obiadu. Na talerzu również triumfują różne owoce morza, które są również bardzo rozchwytywane w tym regionie. Z pewnością znajdziesz coś pysznego na siebie, nawet jeżeli nie uraczysz się lampką wina.

Malta co warto zobaczyć – podsumowanie

Atrakcji na Malcie i Gozo znajduje się wiele, są one mniejsze i większe, materialne i niematerialne. Naszym zdaniem najcudowniejsze są miejsca, które zapamiętasz na dłużej, a pobyt na Malcie okaże się być niezwykłą podróżą. Dla niektórych ogromnym przeżyciem może być odwiedzenie katedry i katakumby św. Pawła, Jaskinię Blue Grotto, wyspę Comino lub Popeye Village, a dla innych niezapomnianym przeżyciem będzie wpatrywanie się w najpiękniejszy widok wchodu lub zachodu słońca. Z lampką przepysznego wina czy też nie, warto odwiedzić wspomniane miejsca na Malcie, poznać kulturę i historię ludzi żyjących w stolicy, a także spróbować tamtejszego jedzenia. Warto zaplanować wakacje na Malcie, aby spełnić swoje kolejne marzenie i jeżeli tylko będziesz poruszać się według wyznaczonego przez siebie planu podróży, zdecydowanie będzie to niezapomniana historia. Z pewnością napotkasz tam mnóstwo atrakcji i niezapomnianych przeżyć.

Add Comment