Dlaczego warto odwiedzić Plac Świętego Piotra w Rzymie?

Plac Świętego Piotra Rzym

Bazylika św. Piotra jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na całym świecie. Znana jest także jako Katedra Rzymska lub po prostu Watykan. Bazylika św. Piotra w Rzymie to kościół rzymskokatolicki znajdujący się na terenie Watykanu. Służy zarówno jako rezydencja papieża, jak i ważne sanktuarium dla katolików na całym świecie. Jej projekt architektoniczny jest wyjątkowy w porównaniu z innymi kościołami we Włoszech i w Europie.

Początki Bazyliki św. Piotra sięgają 24 r. n.e., kiedy to została założona przez cesarza Konstantyna w miejsce kilku wcześniejszych kościołów znajdujących się w tym samym miejscu. Jednak dopiero w 856 r. papież Leon IV wydał dekret oficjalnie nadający jej status katedry, co czyni ją jednym z najstarszych działających kościołów chrześcijańskich, który jest używany do dziś. Z biegiem czasu kościół św. Piotra był wielokrotnie odnawiany i przebudowywany, co wyjaśnia, dlaczego w jego murach w różnych okresach historii można podziwiać tak wiele stylów architektonicznych: Bizancjum, styl karoliński, romański i barokowy – wszystkie te style były wykorzystywane na przestrzeni wieków do dekoracji tego świętego kościoła.

Plac Świętego Piotra w Rzymie – podstawowe informacje o tym miejscu

Historia powstania

Plac Świętego Piotra (po włosku: Piazza San Pietro) to bez wątpienia obowiązkowy punkt na liście miejsc do odwiedzenia podczas pobytu w Rzymie. Zwiedzanie go z pewnością będzie niezwykłym doświadczeniem!

Właściwie znajduje się on w Watykanie, tuż przed Bazyliką Świętego Piotra. Powstawał w latach 1656-1667 na wniosek papieża Aleksandra VII, według projektu architekta Berniniego. Ten centralny plac Watykanu ma kształt prostopadłego owalu, który otwiera się na fasadę bazyliki, od drugiej zaś strony łączy się ze słynną Via della Conciliazione, czyli Drogą Pojednania. Ma 240 metrów średnicy i jest w stanie pomieścić aż 300.000 osób!

Kolumnada Berniniego

Plac otacza czterorzędowa kolumnada w porządku toskańskim, zakończona attyką. Składają się na nią 240 kolumny, zaś na attyce tych kolumn znajduje się 140 posągów postaci świętych. Co ciekawe, jednym z nich jest Polak – święty Jacek Odrowąża, dominikanin.

Obelisk 

W centralnym miejscu placu można podziwiać egipski obelisk, który pamięta jeszcze czasy prześladowań chrześcijan – jego powstanie to około XIII w p.n.e. Wedle tradycji był nawet świadkiem męczeńskiej śmierci świętego Piotra oraz innych chrześcijan. Kiedyś stał on w cyrku Nerona na cześć Juliusza Cezara, lecz w 1585 r. papież nakazał przeniesienie tegoż obelisku na środek placu. Obelisk ma prawie 40 metrów wysokości, zaś na jego szczycie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego jako symbol zwycięstwa chrześcijaństwa nad pogaństwem.

Inne elementy na Placu Świętego Piotra 

Po obu stronach obelisku znajdują się dwie takie same fontanny – jedna z nich została zaprojektowana w w 1614 r. przez Maderna, druga zaś w 1675 r. przez Berniniego. Pomiędzy kolumnadą a bazyliką znajduje się Spiżowa Brama, której strzeże Gwardia Szwajcarska. Jest to jedna z trzech bram, którymi można dostać się do państwa Watykan. Z Placu Świętego Piotra można oczywiście podziwiać Bazylikę Świętego Piotra, a także Kaplicę Sykstyńską. 

Wydarzenia na Placu Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra był miejscem wielu niezwykle ważnych wydarzeń i uroczystości kościelnych, w tym licznych kanonizacji i beatyfikacji. Na placu w 1981 r. papież Jan Paweł II został postrzelony przez zamachowca. Dotychczas największe uroczystości to:

  • beatyfikacja Jana Pawła II – ok. 1,5 mln wiernych;
  • kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II – ok. 800 tys. wiernych;
  • pogrzeb Jana Pawła II – ok. 300 tys. wiernych;
  • ogłoszenie wyboru Jorge Mario Bergoglio na papieża – ok. 250 tys. wiernych. 

Zwiedzanie Placu Świętego Piotra

bazylika i plac świętego piotra w rzymie

Należy zaznaczyć, że zwiedzanie Placu Świętego Piotra jest umożliwione wszystkim chętnym i to na dodatek całkowicie bezpłatne. Na plac można wejść w każdej chwili dnia i nocy, nie jest on zamykany o żadnej porze. Główne wejście na plac znajduje się od strony wspomnianej już Via della Conciliazione. Warto pamiętać, że chętnych do odwiedzenia Placu Świętego Piotra nie brakuje, więc zwykle zwiedzanie odbywa się wraz z tłumem innych turystów. Oczywiście w sezonie letnim i w godzinach szczytu tych osób jest więcej, natomiast wybierając się na plac wcześnie rano lub pod koniec dnia, możemy liczyć na nieco mniejszy ścisk. Zwiedzanie Placu Świętego Piotra warto od razu połączyć ze zwiedzaniem innych watykańskich zabytków, takich jak Bazylika Świętego Piotra i Muzea Watykańskie. Wszystkie te miejsca znajdują się niedaleko od siebie, więc połączenie ich zwiedzania jest z pewnością dobrym pomysłem. Pamiętajmy również, że przed wejściem na Plac Świętego Piotra, obowiązkowo trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Przed bramkami wykrywającymi metal ustawiają się kolejki, które często są dość długie, więc warto uzbroić się w cierpliwość oraz coś do picia. 

W okolicach Placu Świętego Piotra znajduje się wiele restauracji i kawiarni, w których można zarówno zjeść smaczny obiad, jak i po prostu usiąść i napić się kawy. Nie musimy więc martwić się o zabranie ze sobą prowiantu na czas zwiedzania. Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Rzymu musisz zainteresować się także artykułem Zwiedzanie Koloseum.

Uroczystości na Placu Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra to oczywiście miejsce bezpośrednio związane z kultem religijnym i z chrześcijaństwem w ogóle. Jeżeli ktoś chciałby podczas zwiedzania jednocześnie wziąć udział w jednej z uroczystości kościelnych organizowanych na placu, to oczywiście jest taka możliwość.

Niemalże w każdą środę o godzinie 9 rano na Placu Świętego Piotra odbywają się audiencje generalne z udziałem papieża. Bilety na audiencje generalne są bezpłatne, a kalendarz ceremonii papieskich z ich rozpiską można znaleźć w Internecie na stronie Prefektury Domu Papieskiego. 

Ponadto co niedzielę o godzinie 12:00 na Placu Świętego Piotra odbywa się modlitwa Anioł Pański z udziałem papieża. Wzięcie udziału w takiej uroczystości nie wymaga posiadania żadnych biletów, natomiast trzeba pamiętać, że takie wydarzenia przyciągają tłumy wiernych i turystów. Plac Świętego Piotra został co prawda zaprojektowany z myślą o tym, aby zmieścić jak największą ilość wiernych, jednak mimo to, warto dotrzeć na miejsce z dużym wyprzedzeniem. 

Add Comment