Włochy – temperatura jest tutaj w większości wypadków wiele wyższa niż w Polsce. Kraj bywa nazywany Słoneczną Italią. Nie bez powodu. Faktycznie przez większą część roku jest tutaj jasno i przyjaźnie.
Należy pamiętać jednak, że Włochy to duży kraj. Klimat Włoch i miesięczne dane klimatyczne mogą się między sobą znacząco różnić. Kiedy Sycylijczycy już chodzą w podkoszulkach, w Livigno dalej leży śnieg.
Dzisiaj wyjaśnimy, w których regionach Włoch temperatura jest najwyższa, a w których najniższa. Dane pogodowe, opady deszczu i średnia pogoda mocno zależy od regionu Włoch.
Spis treści artykułu
Pogoda Włochy i temperatura w poszczególnych regionach
We Włoszech, jak w każdym innym państwie, temperatura zmienia się wraz z szerokością geograficzną. Generalnie, im dalej na południe pojedziemy, tym będzie cieplej.
Daleka Północ Włoch – Lombardia
Jeden z najbardziej wysuniętych na północ włoskich regionów to Lombardia. W porównaniu z niektórymi bardziej egzotycznymi częściami włoskiego buta, Kraj Lombardów jest raczej chłodny. W lipcu i sierpniu temperatura oscyluje na poziomie 30 stopni Celsjusza. W zimie temperatury mogą schodzić do 7 stopni Celsjusza.
Oczywiście wyjątek od ogólnych region stanowią Alpy. W górach przy granicy ze Szwajcarią śnieg utrzymuje się nadzwyczajnie długo – czasami nawet przez większą część roku. Aby to było możliwe, temperatury w okolicach zera i poniżej muszą być normą. Dużo częściej niż na południu, w Lombardii możemy zobaczyć opady deszczu.
Temperatury w Toskanii
Toskania to jeden z najpopularniejszych włoskich regionów. To właśnie stąd wywodzi się wiele tradycyjnych dań. Prowincja słynie też z zielonych wzgórz i win. Interesuje Cię Toskania i chciałbyś zobaczyć informację o tym regionie? Zobacz nasz artykuł: Toskania Włochy.
Oczywiście, aby w pełni cieszyć się toskańską naturą, warto pojechać w okolice Florencji w ciepłe miesiące. Ponownie termometry pokazują najwyższy poziom słupka rtęci w lipcu i sierpniu. Wtedy bowiem temperatura oscyluje w okolicach 24 stopni Celsjusza. Jest to też oczywiście najlepszy czas na kąpiele w morzu. Bardzo często będzie ono miało dokładnie tę samą temperaturę co powietrze – szok termiczny w tej sytuacji nam nie grozi.
W zimie z kolei temperatura będzie wynosiła około 7 stopni. W nocy już może spaść do 1 stopnia Celsjusza. Niestety jadąc do Toskanii bliżej początku roku, lepiej zabrać ze sobą kurtkę.
Roczny rozkład temperatur na Sycylii
Sycylia znajduje się pod czubkiem włoskiego buta i często bywa porównywana do piłki tuż przed kopnięciem. Oferuje też o wiele bardziej egzotyczne widoki niż większość innych regionów Włoch. Palmy tutaj są wręcz powszechne, a stare dzielnice Palermo i Katanii przypominają filmowe miasta piratów. Ta tropikalna atmosfera może jednak być myląca. W miesiące letnie temperatura na wyspie nie jest wiele wyższa niż w Toskanii. Będzie oscylować wokół 30 stopni Celsjusza.
Dodatkowo przez cały rok mogą zdarzyć się porywiste wiatry, które utrudniają cieszenie się upałem. O wiele ciekawiej wygląda zima. Nawet w styczniu termometry pokazują tutaj kilkanaście stopni. Można więc spokojnie spacerować po ulicach w lekkiej kurtce i bez czapki.
Pamiętajmy jednak, że na Sycylii również znajdują się regiony górskie. W położonej na płaskowyżu Ennie zdarzają się przymrozki, a mieszkańcy mają zamontowane w domach kaloryfery (anomalia w tej części Włoch).
Temperatury na Lampedusie
Włochy są z trzech stron otoczone morzem i ze względu na ten fakt do państwa należy wiele wysp. Najsłynniejsze z nich to oczywiście Sycylia i Sardynia. Warto wspomnieć jednak o mało znanym terytorium włoskim, jakim jest Lampedusa.
Ta wyspa znajduje się bliżej wybrzeży Tunezji niż Italii i pod względem geograficznym należy do Afryki. Panuje tutaj klimat pustynny. W lecie średnia temperatura wynosi około 28 stopni Celsjusza. W zimie jest jeszcze cieplej niż na Sycylii. W końcu to Afryka Północna! Wybierając się w styczniu na Lampedusę, możemy liczyć na dosyć stabilne 16 stopni. Co ciekawe, w tym czasie temperatura wody ma szansę być jeden czy dwa stopnie wyższa.
Włochy – pogoda i temperatura średnia na poziomie roku
Włochy są o wiele cieplejsze niż Polska. Tutaj widok restauracyjnych gości siedzących w ogródkach nie jest niczym dziwnym nawet w styczniu. Pogoda w Italii podlega jednak dokładnie tym samym zmianom co na naszej szerokości geograficznej. Generalnie rzecz biorąc w styczniu jest o wiele chłodniej niż lipcu. Tyle tylko, że temperatury zimą o wiele rzadziej zbliżają się do zera. W lecie z kolei są o wiele bardziej stabilne (deszczowe bałtyckie lato się nad Morzem Śródziemnym właściwie nie zdarza).
Włochy – temperatury zimą
Średnia temperatura w styczniu wynosi we Włoszech 6 stopni. Nocą już możemy się spodziewać spadku poniżej zera.
Warto też zauważyć, że w Słonecznej Italii o wiele szybciej robi się ciepło. Jak pokazuje prognoza pogody, już w marcu możemy liczyć na przyjemne 12 stopni Celsjusza.
Włochy – temperatura wiosną
W kwietniu w dzień możemy liczyć na uśrednione 16 stopni. Nocą termometry pokażą prawie równo o połowę mniej. Ten miesiąc wygląda więc niemal dokładnie tak samo jak w Polsce.
Maj już często przynosi pogodę o wiele bardziej letnią. Słupek rtęci regularnie pokazuje 21 stopni.
Włochy – letnie temperatury
W lipcu i sierpniu termometry pokazują 27 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że mowa w tym momencie o temperaturze średniej. Mogą się zdarzyć upały w okolicach 40 stopni. W niektóre dni z kolei ciepłota powietrza będzie się utrzymywać na poziomie 20 stopni.
Włochy – średnie temperatury jesienią
Początek jesieni dalej jest przyjemny. We wrześniu średnie miesięczne temperatury wyniosą 23 stopnie Celsjusza. W październiku termometry pokażą 18, a w listopadzie 11 stopni.