Limone nad jeziorem Garda

limone nad jeziorem garda

Limone to popularny kurort turystyczny nad brzegiem jeziora Garda, w północno-wschodnich Włoszech. Leży na górzystym, północnym krańcu jeziora Garda, a skaliste klify wznoszą się za nadbrzeżnym centrum miasta. Limone to malownicze miejsce na pobyt i dobra baza wypadowa do zwiedzania i podziwiania jeziora, choć letnicy powinni być przygotowani na tłumy na małych, zabytkowych uliczkach.

Limone to włoskie słowo oznaczające „cytrynę”, a ten brzeg jeziora Garda był niegdyś znany z uprawy cytryn i innych owoców cytrusowych. Nazwa Limone nie jest jednak tylko szczęśliwym zbiegiem okoliczności, ponieważ mówi się, że jest dużo starsza niż gaje cytrynowe i pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „granicę”. Miasto znajduje się blisko granicy: pomiędzy włoskimi regionami. Jezioro Garda należy do trzech regionów Włoch, Limone jest częścią prowincji Brescia w regionie Lombardia. Znane jest jako Limone sul Garda, aby odróżnić je od innego Limone (w Piemoncie).

W Limone kręcono część filmu Jamesa Bonda Quantum of Solace z 2008 r., jednak zdjęcia do tego filmu nie obyły się bez pecha i plotek o „klątwie”. Sceny obejmują pościg samochodowy wzdłuż drogi nad jeziorem, Via Gardesana.

Zwiedzanie Limone

Sercem starego miasta jest mały port, Porto Vecchio („Stary Port”). Wąskie uliczki ze sklepami dla turystów wiją się wzdłuż brzegu i w górę zbocza. Znajdują się tu przyjemne i malownicze tarasy nadbrzeżne oraz wiele miejsc, gdzie można coś zjeść i wypić, podziwiając widoki na jezioro. Idąc ścieżkami na północ od portu, zostawiasz za sobą zgiełk, a mijasz rozrzucone hotele, spokojne tarasy kawiarni, opuszczone gaje cytrynowe i małe plaże do pływania. W przeciwnym kierunku znajduje się bardziej nowoczesna część Limone: szeroka promenada nadbrzeżna, parking i wiele innych obiektów hotelowych. Ta część miasta rozciąga się na obszarze, gdzie góry są bardziej oddalone od jeziora: tutaj gaje oliwne przeplatają się z hotelami i basenami.

Historia uprawy cytryn w Limone ma zostać opisana w muzeum, które w momencie pisania tego tekstu jest jeszcze w fazie planowania. W międzyczasie turyści mogą zwiedzać stary gaj cytrynowy, Limonaia del Castèl, otwarty codziennie latem i w niedzielne popołudnia zimą. Stare ogrody cytrynowe, tarasy z kamiennymi kolumnami i murkami, są charakterystyczne dla dawnych obszarów uprawy cytrusów nad jeziorem i rzucają się w oczy, gdy patrzy się na nie z przepływających łodzi. Aby owoce mogły przetrwać zimowe temperatury, gaje wymagały sezonowych dachów i ogrzewania. Wraz ze zjednoczeniem Włoch i budową kolei w XIX wieku pomarańcze i cytryny z cieplejszego południa i Sycylii stały się łatwo dostępne i tańsze, a gaje cytrynowe w Garda zostały w dużej mierze porzucone. Inną gałęzią rolnictwa w Limone jest uprawa oliwek, a w miejskiej olejarni znajduje się niewielka wystawa poświęcona miejscowym gajom oliwnym i procesowi produkcji oliwy.

W Limone znajduje się kilka kościołów, które warto zwiedzić. Podczas zwiedzania można zauważyć różne obrazy i kapliczki poświęcone brodatemu świętemu: jest nim Daniele Comboni, misjonarz, który urodził się w Limone w 1831 r. i został kanonizowany w 2003 r. Chiesa di San Rocco to atrakcyjny, mały kościółek w pobliżu starego portu. Został zbudowany podczas epidemii dżumy w XVI w. i poświęcony „świętemu od dżumy” Rocco (św. Rochowi, czyli po angielsku Skałce). Znajdują się w nim piękne freski. Kościół parafialny to Chiesa di San Benedetto, położony w panoramicznym miejscu nad jeziorem. Chociaż miejsce jest starsze, obecny budynek pochodzi głównie z XVII wieku. Jest to dość duża i ekstrawagancka budowla, która prawdopodobnie została zbudowana z dochodów z uprawy cytryn. Styl jest barokowy, a w kościele znajduje się kilka ołtarzy i obrazów wartych obejrzenia. Najstarszy kościół w Limone, Chiesa di San Pietro, znajduje się w odległości krótkiego spaceru od głównej części miasta. Kaplica ta pochodzi co najmniej z XII wieku i zawiera freski z XII-XIV wieku.

Oprócz spacerowania po nabrzeżu i uliczkach oraz odpoczynku na tarasach kawiarni, Limone oferuje także możliwość opalania się i pływania. Na północ od centrum miasta znajduje się kilka małych kamienistych plaż, w tym prywatna plaża z tarasami i leżakami. Na południe od centrum znajduje się znacznie większy, bardziej otwarty odcinek długiej kamienistej „plaży”. Regularnie kursujące łodzie to dobry sposób na zwiedzanie Jeziora Garda, a turyści zatrzymujący się w Limone powinni koniecznie odwiedzić malownicze Malcesine, położone na dalekim brzegu.

W Limone jest kilka biur informacji turystycznej; jedno znajduje się przy głównej drodze, przy parkingu i przystanku autobusowym, drugie na Lungolago Marconi, naprzeciwko nabrzeża. Branża turystyczna w Limone jest dobrze zorganizowana, oferuje wiele informacji, darmowe mapy, spacery z przewodnikiem (więcej na ten temat poniżej) oraz program wydarzeń specjalnych, takich jak darmowe koncerty na świeżym powietrzu. Znam wielu turystów, którzy koncert wiedeńskiej operetki i neapolitańskich pieśni w Limone zaliczają do swoich najlepszych wspomnień z wakacji.

Spacery

W okolicach Limone można wybrać się na wiele krótkich spacerów o niskim stopniu trudności. Dobrym punktem wyjścia jest karta informacyjna w biurze informacji turystycznej. Można też wybrać się na poważniejsze spacery w góry za miastem. Gruppo Alpino di Limone organizuje darmowe wycieczki z przewodnikiem z Limone w okresie od czerwca do września. Zwykle odbywają się one w niedziele, wtorki i czwartki i obejmują trasy od „trudnych”, wymagających butów do chodzenia i całodziennej wędrówki, po „bardzo łatwe”, prowadzące przez gaje oliwne. Również w tym przypadku aktualne informacje można uzyskać w biurze informacji turystycznej w Limone. Ponieważ organizatorzy podają w ulotce podstawowe wskazówki, zapaleni piechurzy mogą połączyć te informacje z mapami, aby odbyć wędrówkę samodzielnie.

Dobre miejsce na nocleg?

limone nad jeziorem garda
Limone nad jeziorem garda nocą

Limone leży w najbardziej malowniczej części jeziora Garda, a okolice portu wyglądają jak z pocztówki; z pewnością jest to jeden z najbardziej fotogenicznych kurortów nad jeziorem. Potencjalni turyści powinni pamiętać, że liczba mieszkańców Limone jest niewielka, więc kiedy latem hotele zapełniają się anglo i niemieckojęzycznymi turystami, można odnieść wrażenie, że jest to raczej ruchliwy kurort niż żywe, oddychające włoskie miasto. Jeśli chcesz poczuć się jak w „normalnym” włoskim mieście, możesz wybrać się do Desenzano na bardziej płaskim krańcu jeziora lub do Rivy na krańcu północnym. Nawet Malcesine, naprzeciwko Limone, ma więcej małych uliczek, wśród których turyści mogą się rozłożyć. Limone jest jednak bardzo ładne i dogodne do podróżowania po północnej części jeziora. Można tu również spacerować, choć nie ma takiej przewagi jak Malcesine, jaką daje kolejka linowa. Limone to bardzo przyjemna i malownicza baza wypadowa na wakacje.

Transport w Limone

Limone jest obsługiwane przez regularne promy kursujące po jeziorze Garda, a inne północne kurorty są oddalone o stosunkowo krótką podróż statkiem. Można kupić bilety całodniowe na całe jezioro lub tylko na jego północny kraniec. Istnieją również prywatne firmy oferujące wycieczki i organizujące szybkie przeprawy do Malcesine, które trwają około 20 minut.

Miasto leży przy głównej drodze, która okrąża jezioro, Via Gardesana. Prowadzi ona przez Limone, powyżej centrum miasta, gdzie na krótko nosi nazwę Via IV Novembre, a następnie znika w tunelach. Parkingi znajdują się przy głównej drodze, a jeszcze więcej przy nowoczesnym porcie.

Autobusy łączą miasta położone wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, a niektóre z nich kursują do Brescii, gdzie znajduje się niedrogie lotnisko obsługiwane przez Ryanair (nazywają je „Verona Brescia”): Port lotniczy Brescia. Inne lotniska znajdujące się w pobliżu Limone to Mediolan Bergamo na zachodzie i Werona na wschodzie. W Limone jest kilka przystanków autobusowych wzdłuż głównej drogi; najbardziej centralny znajduje się obok parkingu i biura informacji turystycznej.

Noclegi w Limone sul Garda

Większość hoteli w Limone znajduje się na południe od centrum miasta, gdzie znajdują się szersze i łagodniejsze zbocza pomiędzy górami a jeziorem. Na krótki pobyt w centrum miasta (lub dla gości, którym nie przeszkadza brak basenu) warto wybrać trzygwiazdkowy Hotel Monte Baldo, niewielki hotel wychodzący bezpośrednio na maleńki port. Nie byłem w hotelu, ale jadłem doskonały posiłek w barze-restauracji poniżej, gdzie oprócz doskonałych dań głównych oferowano wyrafinowaną wersję „happy hour”, podczas której można było częstować się darmowymi przekąskami i smakołykami do lampki wina. Budynek posiada taras i został niedawno odnowiony, a jego wnętrza są przyjemne i nowoczesne. Nawet jeśli nie zatrzymasz się w hotelu, polecam go jako miejsce, w którym można coś zjeść i wypić.

Add Comment