Włochy – tutaj trzęsienie ziemi nie jest może na porządku dziennym, ale zdarza się często. Czasami przerażająco często. W ciągu ostatnich stu lat doszło do kilku znacznych katastrof tego typu. Co ciekawe, wstrząsy sejsmiczne zaczynają się też pojawiać w regionach, w których wcześniej należały do rzadkości.
W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, skąd się biorą trzęsienia ziemi oraz w których częściach Włoch występują najczęściej.
Spis treści artykułu
Włochy i trzęsienie ziemi – dlaczego Półwysep Apeniński drży?
Trzęsienia ziemi są wywoływane przez przesuwające się płyty tektoniczne. A konkretniej mówiąc, do wstrząsów dochodzi, kiedy dwie płyty nachodzą na siebie. W tej sytuacji mogą zacząć drżeć tereny położone na liniach styku.
Tak się składa, że Półwysep Apeniński znajduje się na pograniczu płyty afrykańskiej i płyty eurazjatyckiej. Ta pierwsza bardzo powoli przybliża się do drugiej. Ruch jest mało zauważalny – płyta nie przesuwa się o więcej niż kilka centymetrów w ciągu roku. Tyle już jednak wystarczy, aby Włochy dotknęło silne trzęsienie ziemi.
Bezpośrednią przyczyną wstrząsów nie jest sam ruch, ale wywoływane przez niego napięcia w skałach. Popychane przez pływy kontynentalne tereny Półwyspu Apenińskiego (a przynajmniej niektórych jego regionów) z wolna się rozszerzają. Ten proces doprowadza do dużego nagromadzenia naprężeń. Zazwyczaj do rozładowania dochodzi nagle i gwałtownie.
Tak jak na przykład podczas trzęsienia ziemi w 1997 roku, które zniszczyło sklepienie bazyliki świętego Franciszka w Asyżu.
Trzęsienia ziemi we Włoszech – jak duża będzie skala zniszczeń?
Niektóre z trzęsień ziemi to prawdziwe kataklizmy, które zmiatają z powierzchni planety ulice czy nawet całe miasteczka. Inne to właśnie niewielkie wstrząsy, od których ledwie zatrzęsą się szklanki w kredensie.
Niszczycielska siła konkretnego trzęsienia ziemi zależy od wielu czynników:
- Głębokości, na jakiej nastąpiło trzęsienie ziemi. Generalnie rzecz ujmując, im jest płytsze, tym moc mniejsza,
- Najbardziej oczywistym czynnikiem jest siła wstrząsu. To ona właśnie decyduje o tym, czy budynek upadnie czy tylko na jego ścianie pojawi się niewielka rysa,
- Gęstość zabudowy. Jeśli do trzęsienia dojdzie na terenie rzadko zabudowanym lub niezabudowanym w ogóle, zniszczenia nie mają szans przybrać dużych rozmiarów.
Stopień przygotowania Włoch na trzęsień ziemi
Trzeba to powiedzieć głośno. Pomimo że trzęsienia ziemi są powracającym problemem we Włoszech, kraj nie jest na nie dobrze przygotowany.
Nie poszedł w tym samym kierunku co Japonia, w której znaczna część budynków jest zbudowana zgodnie z zaleceniami pozwalającymi przetrwać wstrząsy sejsmiczne.
Włochy to w znacznej mierze stara zabudowa. Na dodatek stu- lub dwustuletnie kamienice często są tutaj stłoczone w legendarnych, wąskich uliczkach Italii.
To co na co dzień jest atrakcją turystyczną i wymarzoną scenerią na Instagrama, podczas trzęsienia ziemi może stać się zabójczą pułapką.
Przy trzęsieniach ziemi nawet średniej mocy stare włoskie mury niestety kruszą się jak domki z kart.
Włochy – trzęsienie ziemi najczęściej atakuje te regiony
Pewnie część czytelników zadaje sobie pytanie, którą część Włoch odwiedzić, aby uniknąć niebezpiecznych wstrząsów. Tutaj mamy złe wiadomości. Niestety zdecydowana większość Półwyspu Apenińskiego to tereny zagrożone sejsmicznie.
Regionów, które są całkowicie wolne od zagrożenia trzęsieniami ziemi, jest tylko kilka. Przedstawimy jednak najbardziej niebezpieczne oraz najbezpieczniejsze prowincje.
Włochy – gdzie zagrożenie trzęsieniami ziemi jest największe?
Największe szanse na pojawienie się wstrząsów sejsmicznych występują wzdłuż łańcucha Apeninów. Bardzo duże zagrożenie trzęsieniami ziemi występuje więc na przykład w Kalabrii, Umbrii, Abruzji i Kampanii. Pamiętajmy jednak, że nie w każdej części tych terenów zagrożenie jest takie samo. Generalnie rzecz ujmując, im bliżej do szczytów górskich tym bardziej niebezpiecznie.
Włochy – regiony ze średnim zagrożeniem trzęsieniami ziemi
Trzęsienia ziemi mają średnie szanse na wystąpienie między innymi w Toskanii i wielu innych regionach północnych Włoch.
Najbezpieczniejsze pod względem sejsmicznym regiony Włoch
Kilka części włoskiego buta jest jedynie w niewielkim stopniu zagrożona wystąpieniem trzęsień ziemi. Tutaj należy wymienić:
- Piemont
- Sardynię
- Górną Apulię
- Wyspy Poncjańskie
- Archipelag Toskański
Duże trzęsienia ziemi we Włoszech
Katastrofy najczęściej kojarzone z Włochami to chyba erupcje wulkanów. To w końcu na terenie tego kraju znajduje się Wezuwiusz, który zmiótł z powierzchni Ziemi (i jednocześnie zachował dla potomności) Pompeje.
W ciągu ostatnich stu kilku lat o wiele większym zagrożeniem były jednak trzęsienia a nie erupcje wulkaniczne, oto kilka z nich:
- w 1908 roku gigantyczne silne trzęsienie ziemi dotknęło Mesynę. Zginęło ponad sto tysięcy ludzi, wystąpiły tak silne wstrząsy, że wywołały tsunami,
- w 1980 roku trzęsienie ziemi zabrało 3000 Kampańczyków,
- w 2009 roku do poważnych zniszczeń doszło w stolicy Abruzji,
- w 2016 roku trzęsienie ziemi dotknęło miasta położone w górach – Nursję, Accumoli i Amatrice.