Historia Schodów Hiszpańskich, czy warto zwiedzić je przybywając do Rzymu?

Schody hiszpańskie Rzym

Schody Hiszpańskie mieszczą się w rione Campo Marzio, prowadzą do kościoła Trinità dei Monti, składają się natomiast z 135 stopni. Schody te należą do najdłuższych jak również najszerszych na obszarze Starego Kontynentu. Warto poznać historię tych niezwykłych schodów, które wielu uznaje za jeden z obowiązkowych punktów do zwiedzania podczas przebywania w Wiecznym Mieście. 

Jaka jest historia Schodów Hiszpańskich, co warto o nich wiedzieć? 

Architektami Schodów Hiszpańskich byli Francesco De Sanctis oraz Alessandro Specchi. Konstrukcję tę wybudowano w okresie lat 1723-1725, papież Benedykt XIII dokonał ich inauguracji. Na samym szczycie mieści się Kościół Santissima Trinità dei Monti. Za projekt ten odpowiadał Carlo Maderno, ceniony architekt mesyński, projektant, który był odpowiedzialny za wykonanie fasady św. Piotra w Rzymie. W pobliżu schodów, mieściła się ambasada Hiszpanii, dlatego też właśnie w związku z tą placówką, która mieściła się w Pałacu Mondaleschi. 

Jakie ciekawostki, związane ze Schodami Hiszpańskimi warto znać? 

Fontanna przy schodach hiszpańskich

Warto wiedzieć, że przy Placu Hiszpańskim, który lokację ma po prawej stronie schodów, mieściła się ambasada polska w okresie obejmującym czasy, kiedy na tronie zasiadał Jan III Sobieski aż do Trzeciego Rozbioru w 1795r., kiedy to Polska zniknęła z map. Rok 1725, kiedy to zainaugurowano schody, był niezwykły, gdyż jubileuszowy, można było uzyskać szczególne łaski, gdzie Kościół Katolicki przypominał wiernym o pochodzeniu człowieka od Boga. Konstrukcja schodów była ściśle związana z ideami baroku, gdzie efekt sceniczny miał być tym większy, im bliżej znajduje się człowiek ich. Schody Hiszpańskie składają się ze 135 stopni, niektórzy mylnie twierdzą, że jest ich 136, jednakże tak nie jest a wydawałoby się dodatkowy stopień jest tak naprawdę podestem do odwadniania. Kościół Trinita dei Monti, który znajduje się na samym szczycie, należy do francuskiej Wspólnoty Emmanuel. Ludwik XII z dynastii Burbonów zadecydował o wybudowaniu świątyni, zanim powstał kościół, w tym miejscu znajdywała się winnica. Kościół ten jest starszy aniżeli schody, gdyż Trinita dei Monti powstała w XVI w., konsekracji dokonał papież Sykstus V. Świątynia prezentuje styl gotycki, wykonana została z kamienia z Narbony, Sykstus V dokonał w 1585r. konsekracji świątyni. Obelisk Sallustiano znajduje się nieopodal świątyni, historycy twierdzą, że Lucjusz Domicjusz Aurelian przywiózł go tutaj. Dawniej spod kościoła w dół prowadziły dwie, bardzo trudne drogi, którymi nie dało się dotrzeć na górę, przy pomocy karocy. U podnóży Schodów Hiszpańskich przed wiekami Via Condotti, doprowadzano wodę do Łaźni Agryppy. Sieć popularnych fast foodów, McDonald’s, korzystając z popularności konstrukcji, otworzyła swój punkt, gdzie można w niskiej cenie skosztować McRoyal czy innego ulubionego burgera. W okresie lat 2015-2016, Schody Hiszpańskie poddano renowacji, firma Bulgari zasponsorowała ten projekt, bułgarski jubiler jest emocjonalnie związany ze schodami, gdyż w 1884r., otwarto pierwszy punkt tej firmy przy Via Sistina, łączący ten punkt z Via Condotti, gdzie w chwili obecnej znajduje się placówka firmowa Bulgari. Pomimo przesądu, że nie powinno się spożywać na schodach żadnych posiłków, gdyż rzekomo powoduje to nieszczęście, jednak wielu turystów bagatelizując to, chętnie posila się na stopniach Schodów Hiszpańskich, w drodze do świątyni. Schody zostały wykonane ze stopni, które wykonane są z trawertynu, czyli z kamienia wydobywanego z obszaru mieszczącego się nieopodal Tivoli. Marzeniem wielu Włoszek jest zawarcie związku małżeńskiego w świątyni Trinita dei Monti. 

Czy Schody Hiszpańskie to miejsce popularne, chętnie odwiedzane? 

Hiszpańskie schody w Rzymie

Schody Hiszpańskie są bardzo często odwiedzane, sekretem popularności jest fakt, że odbywają się tutaj coroczne pokazy mody, wiosną są one ozdobione kwiatową dekoracją, która ustawiana jest w związku z odbywającym się tam festiwalem kwiatów. Miejscowi chętnie przytaczają przesądy związane ze Schodami Hiszpańskimi, w świetle jednego z nich, nie powinno się tutaj spożywać posiłków, gdyż ten kto zje jedzenie na tych schodach będzie miał niefart. Według innego przesądu, kluczem do radości oraz szczęścia w dalszym życiu jest wykonanie zdjęcia na schodach, z głową spuszczoną w dół. Będąc już na Placu Hiszpańskim, warto powędrować via Margutta, która to alejka jest jednym z najbardziej magicznych miejsc na terenie Wiecznego Miasta. Każdy fan 'Rzymskich Wakacji’ z udziałem Audrey Hepburn, doskonale zna to miejsce, gdyż reżyser, William Wyler doskonale je rozreklamował. Schody Hiszpańskie to bardzo często uczęszczane miejsce, przez Włochów, którzy planując spotkania, często decydują się, by miejscem gdzie nastąpi spotkanie, były właśnie te słynne na całym świecie, niezwykle, bogate w barwne historie, schody. Schody Hiszpańskie są drugie pod względem długości oraz szerokości na świecie, gdyż większe są Schody Potiomkinowskie w Odessie, jednak wydaje się, że historia schodów, które mieszczą się w Rzymie jest bardziej interesująca, wiąże się z nimi więcej ciekawych anegdotek. 

Add Comment