Jednym z sąsiadów Polski jest Słowacja, która mimo swoich niewielkich rozmiarów ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Wiele ciekawych miejsc znajduje się tuż przy polskiej granicy i większość z nich jest dostępna o każdej porze roku.
Spis treści artykułu
- 1 Zwiedzanie Słowacji: atrakcje wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
- 2 Demianowska Jaskinia Wolności – podziemna atrakcja po słowackiej stronie Tatr
- 3 Słowacki Raj
- 4 Słowacka Dolina Śmierci
- 5 Szczyrbskie Jezioro – drugie co do wielkości jezioro Słowacji
- 6 Zamek Orawski – twierdza na skale
- 7 Łomnica – drugi najwyższy szczyt Tatr
- 8 Ścieżka widokowa w koronach drzew – Bachledka
- 9 Rezerwat przyrody Súľovské Skaly
- 10 Uzdrowisko z basenami termalnymi – Thermal Park Vrbov
- 11 Park wodny Tatralandia
Zwiedzanie Słowacji: atrakcje wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Słowacja zajmuje powierzchnię 49 tysięcy kilometrów kwadratowych, ponad sześciokrotnie mniejszą niż Polska. Na tak niewielkim obszarze znajduje się kilka obiektów i miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz kilkanaście kolejnych oczekujących na dopisanie.
Podziemne skarby Słowacji: Słowacki Kras
W południowo-wschodniej części Słowacji, pomiędzy granicą polską i węgierską rozciąga się malownicza kraina o nazwie Słowacki Kras. Jest to kompleks kilkunastu jaskiń i podziemnych grot, objęty ochroną jako rezerwat biosfery UNESCO. Miejsce jest największym takim terytorium krasowym na terenie Europy Środkowej, a tutejsze jaskinie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kilka z nich udostępniono do zwiedzania (Jaskinia Jasovska, Jaskinia Gombasecka, Jaskinia Domica, Jaskinia Krasnogórska). Zwiedzanie jaskiń kosztuje od kilku do kilkunastu euro.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa
Dobszyńska Jaskinia Lodowa jest jaskinią krasową i mieści się na skraju Słowackiego Raju. Miejsce trafiło na listę UNESCO w 2000 roku jako najdłuższa i najgłębsza jaskinia lodowa w Europie. Spacer po wnętrzach jaskini jest możliwy wyłącznie w towarzystwie przewodnika i kosztuje od 4 do 8 euro.
Zamek Spiski – największy kompleks zamkowy w Europie Środkowej
Spisky Hrad, czyli zabytkowy, średniowieczny zamek, a w zasadzie kompleks zamkowy, od 1993 roku znajduje się na liście UNESCO. Ruiny potężnej, kamiennej twierdzy są otoczone murami i stoją na wzgórzu we wschodniej części Słowacji, w odległości około 80 kilometrów od granicy z Polską. Na terenie obiektu można podziwiać ekspozycje muzealne poświęcone historii zamku i broni średniowiecznej, a wokół rozciąga się Spiskie Podgrodzie ze ścieżką dydaktyczną, na której można zapoznać się z historią okolicy.
Vlkolínec – rezerwat zabytków architektury ludowej
Vlkolínec to dawna, podgórska osada pasterzy i drwali, w której można zapoznać się z tradycyjną kulturą ludową Słowacji. Wiejski skansen rozciąga się w Trlenskiej dolinie wzdłuż brzegów Trlenskiego potoku. Do dziś zachowała się tu tradycyjna zabudowa, a czas zatrzymał się w okolicach XIX wieku. Drewniane domy zbudowane z ciosanych bali drzew iglastych ułożonych na kamiennej podmurówce i pokryte drewnianym dachem trafiły na listę UNESCO w 1993 roku. Na miejscu można obejrzeć dawne gospodarstwa, podwórka i wnętrza drewnianych chat oraz wybrać się na spacer po okolicznych łąkach i sadach.
Zabytkowe drewniane kościoły w słowackich Karpatach
Jednym z niematerialnych zabytków Słowacji wpisanych na listę UNESCO są tutejsze zabytkowe, drewniane kościoły i cerkwie pochodzące z czasów od XV do XVIII wieku. Kilka z takich budowli można odnaleźć w przygranicznych miejscowościach, między innymi w Ladomirovej, Lestinach czy Twardoszynie.
Demianowska Jaskinia Wolności – podziemna atrakcja po słowackiej stronie Tatr
Około 75 kilometrów od Zakopanego i tylko kilka kilometrów od polskiej granicy znajduje się kolejna podziemna atrakcja, czyli Demianowska Jaskinia Wolności, która jest niewielką częścią rozległego systemu jaskiń. Na 8000 metrów powierzchni skalnych korytarzy znajdują się wspaniałe wodospady, podziemne jeziora i spektakularne, barwne nacieki oraz formacje skalne. Jaskinia leży na terenie Doliny Demianowskiej, czyli najbardziej znanej i najpiękniejszej z dolin w Tatrach Niskich. Wejście do jaskini to koszt od 5 do 18 euro, cena różni się w zależności od wieku i rodzaju trasy.
Słowacki Raj
Monumentalne, wystające skały i kręte szlaki, które biegną wśród skalnych wąwozów oraz kilometry tras turystycznych otoczonych dziką przyrodą i górskimi krajobrazami są nazywane Słowackim Rajem. Ta malownicza kraina to rozległy, krasowy płaskowyż i jednocześnie obszar parku narodowego leżącego w Karpatach Zachodnich. Leży nieopodal miasta Poprad i niecałe 100 kilometrów od polskiej granicy. Przemierzając szlaki Słowackiego Raju, można podziwiać liczne wodospady, imponujące formacje skalne i ruiny oraz widoki roztaczające się z kilku punktów widokowych.
Na terenie parku jest prawie 150 kilometrów tras rowerowych oraz ponad 300 kilometrów pieszych szlaków. Do tych najpopularniejszych zaliczane są:
- Przełom Hornadu (malowniczy trakt wiodący brzegiem rzeki Hornad z licznymi kładkami i drabinkami oraz łańcuchami, dzięki którym można się bezpiecznie poruszać wzdłuż rzeki),
- Suchá Belá (nieco dzika, zielona trasa wiodąca kamienistym dnem wąwozu rzeki Suchá Belá),
- Veľký Sokol (trasa jedna z najdłuższych, ale też najbardziej dziką z dolin Słowackiego Raju, pełna omszałych skalnych ścian i wąskich przejść),
- Kláštorisko (skrzyżowanie kilku szlaków turystycznych i rozległa polana ze wspaniałym widokiem uznawanym przez wielu za najpiękniejszy w Słowackim Raju),
- Piecky (spokojny, niepozorny szlak prowadzący przez dolinę, z kilkoma wodospadami na trasie).
Wstęp do Słowackiego Raju jest biletowany i kosztuje około 1-1,5 euro za osobę. Przy samym wejściu do parku znajduje się kemping, gdzie można spędzić noc pod namiotem lub w jednym z uroczych, drewnianych domków.
Słowacka Dolina Śmierci
W pobliżu polsko-słowackiej granicy na terenie Beskidu Niskiego leży ważne miejsce związane z historią II wojny światowej. Dolina rzeki Kapišovki nazywana Doliną Śmierci znajduje się przy wjeździe do miasta Svidnik i w pewnym sensie stanowi rodzaj muzeum pod gołym niebem. Jest to miejsce krwawych walk pomiędzy rosyjską Armią Czerwoną a niemieckim Wehrmachtem, a głównymi eksponatami są stojące w szczerym polu i rozsiane po całej dolinie czołgi – odrestaurowane i wykorzystane do stworzenia pomnika historii.
Szczyrbskie Jezioro – drugie co do wielkości jezioro Słowacji
Štrbské Pleso jest drugim co do wielkości jeziorem w Słowacji. Leży w pięknej górskiej scenerii, w otoczeniu iglastych lasów Tatrzańskiego Parku Narodowego i w odległości zaledwie 20 kilometrów od granic z Polską. Szczyrbskie Jezioro jest, podobnie jak Morskie Oko, jeziorem polodowcowym i poza wspaniałymi widokami zapewnia wiele innych atrakcji. Tuż obok znajduje się między innymi popularne uzdrowisko, wzdłuż brzegów jeziora biegnie zadbana, 2,5-kilometrowa ścieżka spacerowa, a wokół przeplata się kilka szlaków turystycznych. Dodatkową atrakcją jest kursująca pomiędzy pobliskimi miejscowościami elektriczka, czyli stara, wąskotorowa kolej elektryczna, która umożliwia odwiedzenie okolicznych miasteczek.
Zamek Orawski – twierdza na skale
W odległości około 40 kilometrów od polskiej granicy na wysokości miejscowości Chyżne, na jednym ze słowackich wzgórz wznosi się piękny, odrestaurowany Oravsky Hrad. Dawna warownia stoi na skale nad rzeką Orawa od XIII wieku i przetrwała wiele bitem oraz pożarów, dziś znajduje się w tu muzeum. Zamek Orawski jest jedną z największych atrakcji w północnym rejonie Słowacji. W rzeczywistości zamkowe zabudowania składają się z trzech kompleksów budowli z czasów średniowiecza i renesansu, które są uznawana za najpiękniejsze słowackie zamki. Zwiedzenie całego obiektu kosztuje od 3 do 9 euro, w sezonie turystycznym odbywa się też nocne zwiedzanie zamku.
Zobacz również:
Łomnica – drugi najwyższy szczyt Tatr
Tatry Słowackie skrywają wiele pięknych miejsc, a jednym z nich jest Łomnica wznosząca się na wysokość 2634 metrów n.p.m. Jest to drugi pod względem wysokości po Gerlachu szczyt Tatr Wysokich po słowackiej stronie. Łomnica należy do wielkiej korony Tatr.
Na szczyt można wjechać tylko kolejką gondolową (piesze wejście jest dozwolone jedynie w towarzystwie przewodnika), roztaczają się stąd wspaniałe widoki na górską panoramę, jest też stylowa kawiarnia i obserwatorium astronomiczne oraz mini hotel.
W pobliżu działa także Ośrodek Narciarski Tatrzańska Łomnica – jeden z najpiękniejszych tatrzańskich kurortów i raj dla wielbicieli zimowego szaleństwa. Na zboczu wzgórza mieści się również atrakcja dla najmłodszych – Kraina Świstaka, czyli fragment parku Tatrzańska Dzikolandia, gdzie można podczas spaceru ścieżką dydaktyczną poznać uroki tatrzańskiej fauny i flory.
Ścieżka widokowa w koronach drzew – Bachledka
Malownicza, drewniana ścieżka widokowa to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych przygranicznych atrakcji w Słowacji. Kładka znajduje się w miejscowości Bachledova Dolina, w odległości około 15 kilometrów od granicy z Polską. Trasa ma długość 1234 metrów i została zawieszona w koronach drzew na imponującej wysokości 24 metrów. Na samym końcu znajduje się 32-metrowa wieża widokowa. Miejsce nie tylko dostarcza wrażeń, ale też gwarantuje piękne widoki na Tatry Bielskie i Pieniny oraz krajobrazy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na górę turystów dowozi kolejka linowa, a z powrotem na ziemię można zjechać 67-metrową zjeżdżalnią rurową.
Bachledka jest czynna przez cały rok, w maju, czerwcu i we wrześniu od 9:00 do 17:00, w lipcu i sierpniu od 9:00 do 18:00, a od października do kwietnia od 9:00 do 16:00. Cena za bilet dla jednej osoby waha się od kilku do kilkunastu euro, w zależności od wieku i dodatkowych atrakcji.
Rezerwat przyrody Súľovské Skaly
Sulowskie Skały to malowniczy rezerwat przyrody leżący w północno-zachodniej Słowacji, nieopodal miasta Żylina (niespełna 50 kilometrów od granicy z Polską). Do zobaczenia są tu liczne wodospady, wąskie kaniony i fantazyjnie ukształtowane formacje skalne, a wszystko to w otoczeniu dzikiej przyrody. Proste i doskonale oznaczone szlaki turystyczne sprawiają, że jest to idealne miejsce na piesze wycieczki okraszone pięknymi widokami.
Uzdrowisko z basenami termalnymi – Thermal Park Vrbov
Słowackie baseny termalne to świetna alternatywa dla tłocznych term w okolicach Zakopanego. Kompleks znajduje się w miejscowości Vrbov oddalonej kilometrów od polskiej granicy i zapewnia atrakcje dla całej rodziny. Jest tu kilkanaście basenów o różnych rozmiarach, zarówno tych pływackich, jak i rekreacyjnych. Jest też zjeżdżalnia, baseny dla dzieci i zaplecze gastronomiczne. Bilet wstępu kosztuje od 10 do 18 euro, w zależności od terminu pobytu i czasu spędzonego na basenie.
Park wodny Tatralandia
W pobliżu słowackiego miasta Liptowski Mikułasz i głównej drogi europejskiej oznaczonej numerem E50 jedynie 40 kilometrów od granicy z Polską znajduje się największy i jeden z najbardziej popularnych parków wodnych w tej części Europy. Park wodny Tatralandia mieści się w malowniczej okolicy otoczonej górami i jest czynny przez 365 dni w roku. Kompleks dzieli się na dwie części – letnią i całoroczną i łącznie zajmuje powierzchnię Kilkanaście basenów, kilkadziesiąt zjeżdżalni i ogromna strefa SPA zapewniają atrakcje dla całej rodziny. Dodatkową zaletą jest niesamowity widok na Tatry.