Zamek Neuschwanstein Niemcy

"Schloss Neuschwanstein 2013" by Thomas Wolf - Wikipedia
„Schloss Neuschwanstein 2013” by Thomas Wolf – Wikipedia

Położony nad jednym z najpiękniejszych wąwozów na świecie Zamek Neuschwanstein jest marzeniem każdego. To obraz, który widziałeś wszędzie sprawia, że chcesz zacząć planować wyjazd do Niemiec. Dlaczego nie wypożyczyć Porsche i wyruszyć w romantyczną drogę? Damy Ci to, co musisz wiedzieć.

Miejsce

Zamek Neuschwanstein, jeden z najbardziej popularnych miejsc w Europie, znajduje się w niemieckim kraju związkowym Bawaria w pobliżu granicy Niemiec z Austrią, niedaleko popularnego ośrodka narciarskiego Garmisch-Partenkirchen. Najbliższe lotnisko jest Monachium, 128 km na północny wschód.
Bilety i wycieczki z przewodnikiem

Bilety wstępu do zamku należy zakupić w centrum biletowym w Hohenschwangau przed rozpoczęciem wspinaczki na zamek. Koszt to 9 euro dla dorosłego. Obowiązkowa wycieczka trwa nieco ponad pół godziny. Na trasie znajduje się 165 schodów i 181 zejściowych. Niedawny podróżnik donosi, że w środku jest kawiarnia. W środy odbywają się wycieczki dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i spacerowiczów.

Najlepsze Widoki

Dobre zdjęcia zamku i wodospadu można uzyskać z Marienbruecke (most Marii). Między mostem a zamkiem jest widok na Zamek Hohenschwangau. Fotografia nie jest dozwolona wewnątrz zamku.

Jak się dostać co zamku Neuschwanstein?

Koleją: pociągiem do Füssen, a następnie autobusem 9713 do Hohenschwangau.
Samochodem: autostradą A7 do Füssen, następnie do Hohenschwangau, gdzie znajduje się parking. Z Hohenschwangau można dojść do zamku w 30 minut. Możesz dostać 5 minut jazdy konnym powozem za 5 euro pod górę i 2,50 euro w drodze powrotnej w dół. Autobus jest również dostępny z Schlosshotel Lisl, Neuschwansteinstraße w Hohenschwangau.

Gdzie wynająć nocleg?

Zalecamy spędzenie nocy w Hohenschwangau.​ Z hotelu Mueller roztacza się widok na oba zamki i dobrą restaurację. Można również zatrzymać się w pobliżu w Fussen, jak wielu z nich.

Opis i historia

Zamek Neuschwanstein został zbudowany przez króla Ludwika II, zwanego czasem szalonym królem Ludwikiem, choć w dzisiejszych czasach coraz rzadziej. Jego celem było odtworzenie architektury średniowiecznej, zwłaszcza Romańskiej, oraz złożenie hołdu operom Wagnera. Możesz myśleć, że już go widziałeś … to zamek Śpiącej Królewny Disneya, ale prawdziwy.

Kamień węgielny został położony 5 września 1869. Po śmierci Ludwika II w 1886 roku zamek nadal nie był ukończony.

Miejsce budowy w pobliżu wąwozu Pöllat jest prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych na świecie.

Ciekawostki

– Zamek znajduje się pod olbrzymią presją turystyczną; latem przez zamek przechodzi ponad 6000 osób dziennie – 1,3 mln rocznie.
– Od 1990 roku państwo wydało 11,2 mln euro na renowację i konserwację zamku oraz poprawę obsługi zwiedzających.
– Zamek Neuschwanstein został otwarty dla publiczności 7 tygodni po śmierci króla Ludwika II.
– Chociaż zamek został zaprojektowany tak, aby wyglądał średniowiecznie, miał dość nowoczesne wyrafinowania: gorące powietrze, bieżąca woda, automatyczne toalety spłukiwane były częścią rezydencji królewskiej.
– Kuchnia w Neuschwanstein została zachowana w całości, z automatycznymi szpachlami i szafkami, które można było ogrzewać gorącym powietrzem z dużego kuchennego pieca.
– Z zamku Neuschwanstein roztaczają się wspaniałe widoki na alpejskie jeziora, zwłaszcza na Alpsee. W pobliżu jeziora przebiegają szlaki turystyczne, a ten otaczający jezioro jest chroniony jako rezerwat przyrody.

W okolicy

Niemiecka „romantyczna droga”, która biegnie z Würzburga do Füssen, może być połączona z wizytą na zamku.

Add Comment