Nadeszło lato i w końcu można wybrać się w góry, przygotowując się na wędrówki wielokilometrowymi szlakami i ścieżkami w celu zdobycia wymarzonych szczytów. Przed wyruszeniem w podróż warto jednak dowiedzieć się o kilku przydatnych wskazówkach dotyczących podróży w góry latem. Nawet jeśli nie ma sensu wychodzić z plecakami załadowanymi po brzegi, które swoją wagą powodują, iż chce się zawrócić zaraz przy wyjściu, należy pamiętać o rzeczach podstawowych.
Spis treści artykułu
- 1 Uniwersalna lista sprzętu do wędrówek po górach latem
- 2 Co zabrać w góry latem? – plecak podróżny
- 3 Śpiwór w góry – czy warto zabierać?
- 4 Kijki trekkingowe – czy warto zabrać w góry latem?
- 5 Co zabrać ze sobą w góry? – najpotrzebniejsze ubrania
- 6 Sprzęt na wypad w góry latem – niezbędniki podróżnika
- 7 Co zabrać ze sobą w góry, żeby nie ogarnął nas głód?
- 8 Wyjazd w góry latem – odpowiedni ekwipunek to podstawa
Uniwersalna lista sprzętu do wędrówek po górach latem
Nadszedł czas lata a z nim możliwość całodniowych wędrówek po górach. Czy na pewno niczego nie zapomniano? Decydując się na wyjazd w góry, trzeba się dobrze przygotować do podróży w tak niecodzienne okoliczności przyrody. Podstawą takich przygotowań jest dobrze zapakowany plecak.
Co zabrać ze sobą w góry, aby dobrze się bawić i cieszyć magią dzikiej przyrody? Aby nie poddawać się nadmiernemu stresowi, przygotowana została uniwersalna lista kontrolna udanego pobytu w górach latem. Nieodzowne elementy, które należy zabrać ze sobą w góry to m.in.:
Ekwipunek podstawowy:
- Plecak;
- Śpiwór;
- Karimata;
- Kije trekkingowe;
- Mała torba na przedmioty elektroniczne.
Odzież:
- Spodnie, szorty;
- Kurtka przeciwwiatrowa;
- Płaszcz przeciwdeszczowy;
- Bielizna termoaktywna, jak i zwykła;
- Polar;
- T-shirty i koszulki trekkingowe;
- Czapka z daszkiem;
- Rękawiczki ochronne.
Obuwie:
- Buty trekkingowe lub górskie;
- Sandały trekkingowe;
- Kilka par skarpet.
Przedmioty osobiste;
- Przedmioty do ochrony przed słońcem – okulary, kremy;
- Produkty do pielęgnacji ciała;
- Talerze, łyżki, kubek i nóż;
- Telefon z naładowaną baterią;
- Latarka;
- Apteczka osobista;
- Butelka na wodę;
- Zapieczętowane torby strunowe na rzeczy, sprzęt i dokumenty;
- Pieniądze, dowód osobisty, sprzęt elektroniczny, ładowarki, zapas baterii.
Oto rzeczy, które pomogą ci sfinalizować przygotowanie ekwipunku przed wyruszeniem w góry. Teraz należy skupić się na wymienionych elementach, aby zadbać o jak największy komfort podróży.
Co zabrać w góry latem? – plecak podróżny
Plecak to jeden z filarów wędrówki. Może w równym stopniu sprawić, że podróż będzie przerażająca, albo znacznie ułatwiona. Rynek oferuje mnóstwo plecaków o różnorodnych wzorach, objętościach, wadze, specyfikacjach i cenie. Aby zrozumieć, którego potrzeba, najpierw należy uzupełnić resztę sprzętu.
Na 6-dniową wędrówkę najlepszy będzie 70-80 litrowy plecak dla mężczyzn i 50-60 litrowy plecak dla kobiet. Ta objętość powinna wystarczyć, aby zmieścić wszystkie rzeczy w środku plecaka. Nie warto próbować przyczepiać dodatkowych rzeczy do plecaka, zwłaszcza podczas wędrówek po górach, gdzie pogoda jest bardzo zmienna i istnieje duże prawdopodobieństwo zamoczenia sprzętu. W każdym plecaku do wędrówek górskich powinien znaleźć się specjalny pokrowiec przeciwdeszczowy, który chroni zawartość przed wodą, dzięki czemu pakowanie plecaka odbywa się w znacznie lżejszym warunkach, bez potrzeby zamartwiania się o możliwe zalanie całego inwentarza.
Kolejne praktyczne wskazówki to także wybór plecaka z pasem biodrowym – absolutnie niezbędne jest, aby waga bagażu była odpowiednio rozłożona. W tym pomoże także wewnętrzny stelaż, dbający o poprawną postawę ciała i zabezpieczający kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem. Plecak powinien mieć również dolny lub boczny zamek błyskawiczny, aby nie było trzeba go rozpakowywać w celu zabrania rzeczy, które schowane zostały na samym dole. Najważniejsze, aby z plecakiem czuć się komfortowo, ograniczając w trakcie podróży wszelkie ciężkie przedmioty.
Śpiwór w góry – czy warto zabierać?
Mało osób pamięta o tym, iż nawet w czasie górskich wędrówek potrzebujemy odpoczynku. Pomimo tego, iż za oknem czuć letni gorąc, nawet w najcieplejszych miesiącach górska temperatura może się znacznie różnić od tej spotykanej na nizinach. Góry latem wciąż mogą zaskoczyć niską temperaturą, z tego względu zalecane jest zabranie ze sobą przynajmniej jednego ultralekkiego śpiwora o syntetycznej budowie. Latem niezalecane są puchowe modele, głównie ze względu na ryzyko przegrzania organizmu. Jeśli istnieje możliwość nocowania na zewnątrz, podobnie jak góry zimą, także i tutaj można napotkać silne przymrozki, na które zdadzą się z kolei modele puchowe.
Kijki trekkingowe – czy warto zabrać w góry latem?
Bardzo ważny atrybut osobistego wyposażenia. Pozwalają na osiągnięcie lepszej równowagi w trudnym terenie, znacznie zmniejszają ryzyko potencjalnych kontuzji i odciążają zmęczone stawy kolanowe. Najlepiej sprawdzają się kijki trekkingowe o konstrukcji teleskopowej, umożliwiając zmienianie ich wysokości w zależności od terenu i wzrostu posiadacza. Około 10 lat temu kijki trekkingowe były stosunkowo sceptycznie odbierane, dziś rzadko kiedy widuje się podróżnika bez przynajmniej jednej pary.
Co zabrać ze sobą w góry? – najpotrzebniejsze ubrania
Podstawą całego wyjazdu w góry latem są także odpowiednie ubrania. Pierwszą rzeczą, którą należy kupić, są odpowiednie buty. Buty letnie powinny sięgać kostki i być pokryte oddychającymi materiałami, a także mieć odpowiednią przyczepność przy mokrej powierzchni. Jeśli poszukujemy możliwie najlepszych butów na górskie wyprawy, dobrze jest zdecydować się na średni o jeden rozmiar większe niż te, które noszone są na co dzień, ponieważ źle dobrane mogą powodować bolesne otarcia. Ważne też, aby zakupić średnio sztywne buty. Zbyt sztywne buty mogą spowodować ryzyko wystąpienia niebezpiecznego urazu, np. skręcenia kostki.
Kolejną ważną rzeczą są skarpety podróżne. Powinny być wykonane z oddychających materiałów, które odprowadzają wilgoć. Dobrze, aby skarpetki miały również właściwości chłodzące stopy. Tego typu produkty dostępne są w sklepach turystycznych i sportowych.
Na wycieczkę w góry latem trzeba zabrać ze sobą spodnie oraz kilka koszulek z krótkim i długim rękawem. Powinny być wykonane z przewiewnego i szybkoschnącego materiału. Dobrym wyborem będzie odzież wykonana z poliestru lub polipropylenu. Dodatkowo przyda się także ciepła bluza. Należy pamiętać, że nawet jeśli lato jest gorące, górskie wieczory i poranki potrafią być bardzo zimne. Dodatkowo nawet w ciągu dnia pogoda w górach potrafi się drastycznie zmienić. Kurtka przeciwdeszczowa zda się w górskich warunkach, skutecznie ochroni przed deszczem i wiatrem. Wykonane są z oddychających materiałów, dzięki czemu pomogą zachować odpowiednią temperaturę ciała.
Nakrycie głowy jest również niezwykle ważnym elementem. W górach trzeba szczególnie chronić się przed silnym słońcem, które stwarza ryzyko poważnego udaru. Można spakować swoją ulubioną czapkę, a jeszcze lepiej – wielofunkcyjną chustę, czy szalik. Tego ostatniego można używać jako nakrycia głowy lub jako standardowego szalika. Warto pamiętać, aby nosić okulary przeciwsłoneczne z najwyższym możliwym filtrem.
Nie należy pakować z kolei swoich ulubionych bawełnianych koszul ani skarpet w góry. Bawełna zatrzymuje wilgoć, co może powodować dyskomfort, szczególnie podczas długich wędrówek. Nikt nie lubi mieć przepoconej koszulki przyklejającej się do pleców podczas wędrówki. Z drugiej strony, jeśli podczas podróży noszone są bawełniane skarpetki, prawdopodobnie wysokie temperatury spowodują bolesne otarcia i pęcherze. Nie warto brać również dżinsów. Twardy, gruby materiał jest bardzo niewygodny podczas długich podróży. Zamiast nich warto postawić na długie spodnie z odpinanymi nogawkami, które posłużą jako odpowiednia ochrona przed deszczem i wiatrem, a także jako krótkie spodenki.
Sprzęt na wypad w góry latem – niezbędniki podróżnika
Pierwszymi rzeczami, które należy spakować do plecaka, jest mapa i kompas. Niezależnie od tego, czy uważamy, że są to już niepotrzebne przedmioty w dobie smartfonów z natychmiastową geolokalizacją, zdadzą się one w trakcie wielogodzinnych wędrówek. Można pokusić się także na papierową mapę. W górach telefon zbyt łatwo traci zasięg, aby polegać tylko na cyfrowej nawigacji. Czy to oznacza, że smartfon powinien zostać w domu? Absolutnie nie. Zawsze należy mieć przy sobie telefon, aby w razie problemów móc wezwać pomoc. Zanim wyjedziemy w góry, dobrym pomysłem będzie dodanie wszystkich możliwych numerów alarmowych do swoich kontaktów. Przydaje się również zabranie powerbanku – pozwoli naładować telefon w sytuacji, gdy nie znajdziemy się w bezpośredniej bliskości do gniazdka elektrycznego.
Zastanawiając się nad tym, co zabrać w góry latem, trzeba koniecznie spakować namiot, karimatę i śpiwór. Jeśli wybieramy się tylko do schroniska, wystarczy zabrać ze sobą śpiwór. W obu przypadkach ważne jest zabranie dobrej latarki, najlepiej wodoodpornej. Schroniska często mogą mieć braki w zasilaniu. Przyda się również scyzoryk wielofunkcyjny. Oprócz noża zawsze warto mieć nożyczki, otwieracz do puszek i butelek. W plecaku nie może zabraknąć sztućców podróżnych. Przydatna będzie także butelka na wodę lub termos.
Mała apteczka to podstawa. Jako niezbędny element ekwipunku musi zawierać tabletki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, jak najwięcej plastrów, środków dezynfekujących i leków, które przyjmowane są regularnie. Latem w górach najważniejszym kosmetykiem jest krem z filtrem UV, najlepiej SPF 30 lub wyższym. Nie można ignorować higieny osobistej w trakcie wędrówki. Wraz z apteczką podstawą jest mydło, szczoteczka, pasta do zębów, a także mały ręcznik i inne środki higieny osobistej. Główną zasadą w trakcie podróży po górach jest miniaturyzacja. Najlepsze ręczniki na wycieczkę w góry powinny być wykonane z mikrofibry.
Nie należy pakować z kolei fantazyjnych zestawów przetrwania dostępnych w sklepach dla turystów. Zawierają one nierzadko przedmioty, które z pewnością są bezużyteczne w trakcie wędrówek. Mowa tu o wszelkich drutach, wyspecjalizowanych nożach, miniaturowych piłach czy zestawach wędkarskich. W odniesieniu do tych ostatnich należy mieć świadomość, że łowienie ryb przez osoby nieposiadające karty wędkarskiej to kłusownictwo, za które spada na taką osobę odpowiedzialność karna.
Co zabrać ze sobą w góry, żeby nie ogarnął nas głód?
Prawdopodobnie najważniejsza kwestia, bez której żaden wyjazd nie może się odbyć. Co zabrać ze sobą w góry latem do jedzenia? Zasada jest prosta: jedzenie powinno być jak najbardziej kaloryczne i zajmować jak najmniej miejsca. Nie może się także łatwo zepsuć. Coraz większą popularnością cieszą się z tego względu gotowe posiłki liofilizowane. Są ultralekkie i mieszczą się w małych torebkach. Do ich przygotowania wystarczy zalanie zawartości wrzątkiem. W przeszłości smak takich potraw pozostawiał wiele do życzenia. Obecnie są to produkty nie tylko kaloryczne, ale i smaczne.
Dobrym pomysłem są mniejsze przekąski jak orzeszki i batony energetyczne. Takie przekąski dodadzą energii między głównymi posiłkami. Aby pić, oprócz herbaty, dobrze jest mieć zapas wody, a także niezwykle ważny, a często pomijany – napój izotoniczny, który pomoże utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.
Nie warto z kolei zabierać ze sobą czekolady, która kiedyś była swoistą podstawą kuchni podróżniczej. Jest to jednak bardzo niepraktyczna przekąska, jeśli wybieramy się latem w góry. W upalne dni łatwo rozpuszcza się w plecaku. W najlepszym razie skończy się na ubrudzonych rękach podczas posiłku i walką z lepkimi dłońmi, dopóki nie znajdzie się odpowiedniego miejsca do ich umycia. Kolejną rzeczą, której nie należy brać, są napoje energetyczne z kofeiną. Powodują one krótkotrwałe pobudzenie organizmu, a w efekcie powodują jeszcze większe zmęczenie i odwodnienie.
Oczywiście, po spożyciu wszelkich zapakowanych produktów należy umieścić je w przygotowanym do tego worku na śmieci, który należy zanieść do punktów na śmieci znajdujących się na specjalnie do tego wyznaczonym terenie. Śmiecenie na terenie parków narodowych, a także na samym łonie przyrody oprócz kar pieniężnych jest po prostu niekulturalnym zachowaniem.
Wyjazd w góry latem – odpowiedni ekwipunek to podstawa
Jeśli na wycieczkę w góry jadą także dzieci, warto do małego plecaka dostosowanego do ich wagi i rozmiarów dobrać butelkę na wodę i przekąski. Najpotrzebniejsze rzeczy powinny znajdować się w plecakach rodziców. Korzystając z przerw na przekąski, można podziwiać krajobrazy lub zagrać we wspólne gry.
Odpowiednie przygotowanie ekwipunku do wyjazdu w góry latem pozwoli na jak najlepsze skorzystanie z takiej formy wypoczynku, zapewniając jedyne w swoim rodzaju doświadczenia na łonie natury. Powyższa lista może być modyfikowana zgodnie z gustami każdego podróżnika. W każdym razie przygotowuje ona do ciekawego i co najważniejsze, bezpiecznego doświadczania górskich uroków. Oprócz niej przed wybraniem się w góry należy bacznie obserwować prognozy pogody, aby jak najlepiej opracować górskie wycieczki w trudniejszym terenie.