Jezioro garda – trasy rowerowe

jezioro garda trasy rowerowe

Czy można połączyć relaks na plaży z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury bez zmiany lokalizacji? Oczywiście, że tak. Jednym z miejsc, gdzie panują idealne ku temu warunki, są okolice włoskiego Jeziora Garda z licznymi ścieżkami spacerowymi i trasami rowerowymi. Tutejsze szlaki rowerowe są doceniani i licznie odwiedzane przez turystów całej Europy. Gdzie szukać tych najlepszych?

Jezioro Garda – rowerem wokół największego włoskiego jeziora

Lago di Garda to najczystsze i największe jezioro na terenie Włoch, a otaczające je obszary są najbardziej atrakcyjnymi terenami rekreacyjnymi w regionie. Jest położone na styku trzech regionów: Trydentu, Lombardii oraz Wenecji Euganejskiej i ze wszystkich stron otoczone górskimi szczytami Panuje tu łagodny klimat śródziemnomorski, a malownicze miejscowości leżące w regionie Jeziora Garda jeziora są świetną alternatywą dla nadmorskich kurortów. Zbiornik zajmuje powierzchnię ponad 370 kilometrów kwadratowych i ma linię brzegową o długości 158 kilometrów.

Powiązane artykuły związane z jeziorem Garda:

Alternatywą dla leniwego wypoczynku na plaży przy brzegu jeziora może być zwiedzanie okolicy na rowerze. Jezioro Garda poza pięknym wybrzeżem posiada dziesiątki szlaków rowerowych, a tutejsze trasy są uznawane za najpiękniejsze w Europie. Potwierdzeniem ich wysokiego poziomu jest regularnie odbywający się tu Bike Festival, czyli jeden z największych festiwali rowerowych na całym świecie.

Większość popularnych opcji tras rowerowych udostępnia lokalna agencja turystyczna – Garda Trentino. Oficjalnych szlaków jest tu ponad 50 i łącznie mają około 1300 kilometrów. Wśród dostępnych tras rowerowych są takie, które można pokonać w kilka godzin oraz te całodniowe. Są doskonale oznaczone oraz bardzo zróżnicowane, nie tylko pod względem długości czy nawierzchni, ale i stopnia trudności. Dzięki temu na wycieczkę rowerem mogą się tu wybrać zarówno początkujący rowerzyści, jak i ci bardziej doświadczeni. Tutejsze ścieżki rowerowe to nie tylko możliwość aktywnego wypoczynku, ale też wspaniałe widoki na Jezioro Garda i otaczające je góry.

Jezioro Garda: trasy rowerowe polecane dla początkujących

trasy rowerowe garda
 • Malownicza trasa rowerowa wzdłuż rzeki Sarca

Malowniczy, ale niewymagający szlak rowerowy to trasa wzdłuż rzeki Sarca, czyli jedynego dopływu Jeziora Garda. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, na trasie poradzą sobie nawet najmłodsi – na całym odcinku droga posiada nawierzchnię bitumiczną i prowadzi po prostym terenie. Trasa ma swój początek w miasteczku Riva del Garda, jest bardzo widokowa i stosunkowo łatwa. Biegnie wzdłuż brzegów rzeki, wijąc się pomiędzy licznymi w tym rejonie winnicami oraz wiejską zabudową. Cały szlak ma długość ponad 30 kilometrów, więc jest to atrakcja na cały dzień.

 • Krótki szlak wokół Monte Brione

Kolejną z prostych i przyjemnych tras jest szlak widokowy biegnący od Riva del Garda do Torbole i dalej wokół wzniesienia Monte Brione. Cały szlak ma około 12,5 kilometra długości i prowadzi po płaskim terenie w pobliżu głównych miast. Pokonanie takiego dystansu na rowerze zajmuje około 1 godziny.

 • Giro della Busa – wycieczka pełna niespodzianek

Jedna z najprostszych tras rowerowych w okolicy jeziora Garda jest droga łącząca miejscowości Riva del Garda, Arco i Torbole. Ten spokojny, malowniczy szlak biegnie po płaskich terenach obszaru Busa (w lokalnym dialekcie „dziura”), które są otoczone szczytami gór i prowadzi przez małe wioski rozsiane po okolicy. Pętla ma długość około 20 kilometrów, a na trasie można trafić na sporo ciekawych atrakcji, między innymi wodospad Varone czy ruiny starożytnych fortyfikacji w pobliżu miejscowości Nago-Torbole.

 • Rowerem do punktu widokowego Punta Larici

Trasa rowerowa z najpiękniejszym widokiem jest dość wymagająca, ale jej pokonanie gwarantuje oszałamiające widoki. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Pregasina i wije niczym serpentyna przez około 10 km drogami asfaltowymi oraz szutrowymi. Podjazd nie należy do najłatwiejszych, ale metą trasy jest położony w górach, najwyższy i najpiękniejszy punkt widokowy w okolicy, czyli Punta Larici. To naturalny taras stworzony na skalnej półce, położony na wysokości ponad 900 metrów n.p.m. Po kilku godzinach jazdy i pokonaniu niełatwej górskiej trasy można podziwiać piękne widoki na całą taflę Jeziora Garda i panoramę okolicy oraz góry w tle.

 • Wycieczka rowerowa z widokiem na wybrzeże Jeziora Garda

Jedną z opcji prostych tras dla rowerzystów jest droga wzdłuż południowo-wschodniego brzegu jeziora, od miasteczka Peschiera del Garda do miejscowości Garda i dalej na południe do półwyspu Punta San Vigilio z punktem widokowym, z Lazise i Bardolino na trasie. W jedną stronę trasa liczy sobie prawie 20 kilometrów, więc czas przejazdu całości w dwie strony to kilka godzin. Podczas jazdy z jednej strony widać urokliwe, włoskie miasteczka, z drugiej widoczne jest jezioro w całej swojej okazałości wraz z przeciwległym brzegiem.

Rodzinne trasy rowerowe wokół Jeziora Garda

jezioro garda rowerem

Wokół jeziora nie brakuje też typowo rodzinnych tras rowerowych, do tej kategorii zaliczane są krótkie szlaki z oznaczeniami od F1 do F6.

 • F1 – najdłuższa, bo prawie 16-kilometrowa, ale całkowicie płaska trasa prowadząca z Riva del Garda do Arco i z powrotem. Idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi – w obu miejscowościach działa kilka przyjemnych lodziarni.
 • F2 – prosty szlak z utwardzonymi drogami bez trudnych podjazdów biegnący dookoła wzniesienia Monte Brione. Po drodze mija się przystań Porto San Nicolò, gdzie znajduje się kilka lodziarni, które z pewnością ucieszą nie tylko najmłodszych uczestników wycieczki.
 • F3 – blisko 8-kilometrowa trasa prowadząca przez miejscowości Bolognano, Massone i San Martino z popularnym wśród wielbicieli wspinaczki urwiskiem. W trakcie wycieczki można zatrzymać się w miasteczku Moletta i odpocząć na niewielkiej plaży przy brzegu rzeki Sarca.
 • F4 – niecałe 10 kilometrów utwardzonej drogi prowadzącej przez wioski Massone, Bolognano, Vignole i Pratosaiano oraz okoliczne sady jabłkowe i winnice.
 • F5 – pętla o długości około 9,5 kilometra wokół niewielkiej, zabytkowej osady Dro pełnej sadów owocowych i zabytkowych domostw. Na trasie znajduje się zabytkowy, rzymski most oraz ukryta obok niego plaża, na której można zatrzymać się na krótki odpoczynek w trakcie wycieczki.
 • F6 – przyjemny szlak o długości około 8,5 kilometra, który wiedzie przez lasy wokół miejscowości Dro oraz małego jeziora Bagatol popularnego wśród amatorów wędkarstwa. Wielbiciele dłuższych dystansów mogą wydłużyć trasę, udając się w kierunku miejscowości Pietramurata.

Jezioro Garda: najlepsze trasy rowerowe dla zaawansowanych

garda trasy rowerowe
 • Krótka wycieczka na Monte Brione

Jedną z najpopularniejszych szlaków rowerowych nad Jeziorem Garda jest droga prowadząca na szczyt Monte Brione – charakterystyczną, strzelistą skałę wznoszącą się w centrum doliny i oddzielającą Jezioro Garda od miejscowości Nago oraz Torbole. Trasa została oznaczona numerem 770 i ma zaledwie 7 kilometrów długości, ale jest dość wymagająca – pełna stromych podjazdów, zakrętów i kamiennych ścieżek. Początkiem szlaku jest ponownie Riva del Garda, a podjazd prowadzi do parku Parco dell’Alto Garda Bresciano i ważnego miejsca historycznego, czyli punktu strategicznego dawnej granicy austro-węgierskiej. Droga biegnie w większości pośród urokliwych gajów oliwnych. Po drodze można zatrzymać się przy punkcie widokowym w pobliżu opuszczonego fortu, z którego doskonale widać całe jezioro oraz miasto położone u podnóży gór.

 • Via del Ponale – skalna droga do Pregasiny

Kolejną propozycją dla doświadczonych rowerzystów jest droga prowadząca do miasteczka Pregasina, uznawana za jedną z najtrudniejszych tras. Szlak rozpoczyna i kończy się w miejscowości Riva del Garda, prowadząc wokół jeziora malowniczą drogą wykutą w skale i częściowo zawieszoną nad Jeziorem Garda. Trasę rowerową przecina szlak pieszy, po drodze jest też wspaniały punkt widokowy Belveder z widokiem na jezioro i jego zachodnie wybrzeże. Cały szlak ma prawie 30 kilometrów, więc na samą jazdę na rowerze należy przeznaczyć co najmniej kilka godzin.

 • Przejażdżka z Lago di Garda do Lago di Ledro

Trudnym, ale pełnym panoramicznych widoków szlakiem jest droga łącząca jezioro Garda z pobliskim jeziorem Ledro. Jest to trasa o długości prawie 22 kilometrów, która zaczyna się w miasteczku Riva del Garda i w obu kierunkach biegnie wzdłuż drogi Strada del Ponale. Po drodze moja się piękne okolice przełęczy Tremalzo. Aby pokonać tak wymagającą trasę rowerem, trzeba poświęcić przynajmniej kilka godzin.

 • Eksplorowanie górskich terenów na szlaku Mandrea – Bocca di Tovo – Tenno

Górska trasa rowerowa oznaczona numerem 743 jest wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca pod względem krajobrazowym. Na pokonanie tej trasy rowerowej trzeba przeznaczyć kilka godzin. Szlak ma długość niecałych 30 kilometrów i jest nieco oddalony od brzegu jeziora. Dzieli się na odcinki kamieniste, drogi szutrowe i w kilku miejscach prowadzi przez las. Droga wiedzie dookoła miejscowości Arco, w której znajduje się interesujące muzeum kawy oraz wspaniały ogród botaniczny Arboreto di Arco.

 • Rowerowa pętla wzdłuż doliny Valle dell’Adige

Jedną z najdłuższych tras z widokiem na Jezioro Garda jest szlak łączący północno-wschodnie wybrzeże jeziora Garda i dolinę Valle dell’Adige nazywana tutaj „pętlą Affi”. Droga ma długość ponad 105 kilometrów, ale nie jest zbyt wymagająca. Początkowo szlak obejmuje krótkie tunele poprzeplatane z malowniczymi lokalizacjami nad brzegiem jeziora, dalej wyłaniają się zielone krajobrazy doliny z winnicami oraz majestatycznym zamkiem Avio. Dystans można bez problemu pokonać w jedno popołudnie i powinni poradzić sobie z nim nawet mniej zaawansowani rowerzyści.

Trasy rowerowe dedykowane dla rowerów elektrycznych

jezioro garda rowerem elektrycznym

Jako że coraz bardziej popularne stają się rowery elektryczne, w okolicy nie zabrakło szlaków dedykowanych właśnie takim pojazdom (oczywiście klasyczne rowery także mogą z nich korzystać). Trasy przeznaczone do jazdy na rowerach elektrycznych można poznać po oznaczeniu „E-MTB” i jest ich wokół jeziora co najmniej kilka.

 • E-MTB1 Torbole (6 km) – krótka trasa z drogą asfaltową i ładnymi widokami, idealna dla początkujących oraz do przetestowania roweru elektrycznego.
 • E-MTB2 Olivaia di Arco (ok. 20 km) – trasa rozpoczynająća się w Riva del Garda i kończąca w wiosce Varignano. Szlak częściowo biegnie wzdłuż brzegów jeziora, prowadzi głównie po drogach asfaltowych i zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na rozległe jezioro wraz z panoramą całej okolicy. Na końcu trasy czeka krótki podjazd na wzniesienia Padaro oraz San Giovanni al Monte.
 • E-MTB3 Marocche di Dro (27 km) – malowniczy szlak w otoczeniu dziewiczej przyrody rezerwatu przyrody Marocche di Dro. Trasa zaczyna się w Arco i prowadzi po drogach gruntowych, obejmując liczne wzniesienia oraz zjazdy i gwarantuje piękne krajobrazy. Po drodze można w ramach idpiczynku zatrzymać się na plaży w pobliżu mostu Ponte Romano łączącego brzegi rzeki Sarca.
 • E-MTB4 San Giovvanni al Monte (39,6 km) – druga opcja podjazdu na szczyt San Giovvanni al Monte, jest to dłuższy wariant trasy rozpoczynającej się w Riva del Garda, tym razem prowadzącej przez miejscowości Varignano oraz Arco. Droga na sporym odcinku biegnie przez las, a podczas przystanku w Croce di Bondiga gwarantuje niepowtarzalne widoki na Jezioro Garda.
 • E-MTB5 Monte Velo (47,5 km) – spokojny, przyjemny szlak pośród drzew oliwnych i kasztanowców prowadzący na szczyt Monte Velo. Droga jest kręta, częściowo asfaltowa i częściowo polna, a na trasie znajduje się kilka punktów widokowych.
 • E-MTB6 Ponale (11,5 km) – prosta i niewymagająca trasa biegnąca wzdłuż najsłynniejszego szlaku w rejonie, czyli Strada del Ponale, któty łączy Riva del Garda z Pregasiną i doliną Valle di Ledro – terenów Rezerwatu Biosfery UNESCO.

Garda by Bike – trasa widokowa wzdłuż brzegu jeziora Garda

jezioro garda trasy rowerowe

Największą atrakcją dla amatorów wycieczek rowerowych jest trasa Garda by Bike stworzona przez Włoskie Ministerstwo Infrastruktury i Logistyki, która ma to, czego nie sposób odnaleźć na innych trasach w okolicy. Spektakularna ścieżka została utworzona na pomostach zawieszonych przy skałach wznoszących się nad Jeziorem Garda i biegnie równolegle do brzegów jeziora oraz dróg, które je okrążają. Szlak zaczyna się w miejscowości Limone sul Garda i jak na razie ma zaledwie kilka kilometrów długości oraz umiarkowany stopień trudności. Docelowo ma być to ponad 140 kilometrów, ale zakończenie prac jest planowane dopiero na 2026 rok.

Alternatywą dla wciąż nieukończonej trasy może być droga biegnąca po całym obwodzie jeziora Garda. Szlak o zbliżonej długości (142 kilometry) to pagórkowate tereny i tunele wydrążone w górach. Trasa nie jest trudna, ale biegnie przez lokalne drogi, więc wymaga zachowania szczególnej ostrożności podczas wycieczki. Pokonanie całości to atrakcja na cały dzień, więc warto na czas podróży zaplanować noclegi w okolicznych miejscowościach.

Jezioro Garda: gdzie wypożyczyć rower?

jezioro garda wypożyczenie rowerów

Wycieczki rowerowe podczas pobytu nad Jeziorem Garda to aktywność dla każdego, nawet dla tych, którzy na wakacje wybiorą się bez własnego jednośladu. Region w dużej mierze utrzymuje się dzięki turystyce rowerowej, dlatego w wielu okolicznych miejscowościach, szczególnie w pobliżu północnego brzegu, znajdują się dobrze zaopatrzone wypożyczalnie rowerów. W ofercie tych największych jest zarówno sprzęt amatorski, jak i ten bardziej profesjonalny. Prawie każda wypożyczalnia rowerów ma w swojej ofercie coraz bardziej popularne rowery elektryczne (e-MTB), które są bardzo modne w tym regionie.

Poniżej lista kilku popularnych i dobrze wyposażonych wypożyczalni rowerów w okolicy:

 • The Lab (Viale Rovereto 11b, Riva del Garda),
 • Happy Bike (Viale Rovereto 72, Riva del Garda),
 • Bella Bici (Via Don C. Gnocchi 41B, Garda),
 • Gardabikeland (Via bella italia Campeggio Bella Italia, Peschiera del Garda),
 • 3S Bike Mountainbikecenter (Via Giacomo Matteotti 122, Nago-Torbole),
 • Mandelli Bike Shop (Via Giacomo Matteotti 83, Nago-Torbole).

Aby wypożyczyć rower trzeba się liczyć z wydatkiem od kilkunastu do nawet kilkuset euro, w zależności od rodzaju sprzętu i czasu korzystania z niego. Alternatywą dla typowych wypożyczalni może być wypożyczenie roweru bezpośrednio w hotelu, niektóre obiekty oferują taką usługę dla swoich gości.

Add Comment