Poznaj historię Wiecznego Miasta – Muzea w Rzymie

muzeum rzym

Rzym bywa nazywany Wiecznym Miastem. To dlatego, że jego doskonale udokumentowana historia sięga czasów przed naszą erą. Spacerując po mieście, mamy na wyciągnięcie ręki zabytki renesansowe, średniowieczne czy nawet antyczne. Wędrówkę ulicami warto uzupełnić o muzea w Rzymie. Jest dosyć oczywiste, że metropolia ma w tym zakresie wiele do zaoferowania.

1. Muzea Kapitolińskie

Muzea w Rzymie właściwie na stałe przeszły do naszej kultury. Eksponaty z Kapitolińskiego zobaczymy na pocztówkach czy zdjęciach w internecie. Znamy je doskonale, ale większość z nas nawet nie wie, że są przechowywane właśnie tutaj.

W Muzeum Kapitolińskim możemy podziwiać między innymi:

  • Wilczycę karmiącą Romulusa i Remusa
  • Amora i Psyche
  • Fauna
  • Pomnik konny Marka Aureliusza

2. Muzeum Watykańskie

Rzym to prawdopodobnie jedyne miasto na świecie, w którym możemy udać się za granicę, nie opuszczając jego granic. W obrębie metropolii znajduje się bowiem Watykan. Zdecydowanie warto zwiedzić muzea papieskiej części Wiecznego Miasta. Co ciekawe, wiele z nich wcale nie zbiera eksponatów dotyczących tematyki wiary. Wśród najważniejszych obiektów W Watykanie można wymienić:

  • Pinakoteka – już samo muzeum można nazwać zabytkiem. Powstało bowiem w osiemnastym wieku. Gromadzi natomiast eksponaty od renesansu do wieku dziewiętnastego. Bardzo ciekawe uzupełnienie kolekcji tego muzeum stanowi też kolekcja bizantyjskich ikon.
  • Muzeum Pio-Clementino. Tutaj znajdują się między innymi rzeźby będące nie mniejszymi symbolami kultury niż te zbierane przez Muzeum Kapitolińskie. W Pio-Clementino zobaczymy między innymi Grupę Laokoona i Apollo Belwederskiego.
  • Muzeum Misyjno-Etnologiczne. Obiekt ze zbiorami dobranymi bardzo precyzyjnie pod kątem tematyki. Znajdują się w nim wyłącznie eksponaty powiązane z historią religii na świecie. Wymienić tutaj można przedmioty przywiezione między innymi z Tybetu, Polinezji, Australii, Madagaskaru i Persji.

3.Galleria Nazionale d’Arte Moderna

rzymskie muzea

Tak to jest muzeum sztuki nowoczesnej. A przynajmniej takiej, która kiedyś była uznawana za kompletną awangardę. Nie znajdziemy tutaj interaktywnych instalacji ani performence’u z układania paprotek. Za to na zbiory muzeum składają się dzieła mistrzów dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Możemy podziwiać Van Gogha, Duchampa, Cezanne’a i Pollocka.

4. Muzeum Leonardo Da Vinci Experience

Leonardo da Vinci stanowi jeden z symboli włoskiego renesansu. Kwalifikował się jako człowiek wszechstronnie uzdolniony. Był między innymi malarzem, rzeźbiarzem, architektem i filozofem. Jednym z jego bardziej fascynujących elementów jego kariery jest projektowanie maszyn. Żadnej z nich nie zbudował za swojego życia – rzekomo z obawy przed posądzeniem o czary.

Wiele z tych mechanizmów powstało według planów mistrza po jego śmierci. I właśnie tego typu maszyny możemy podziwiać w Leonardo Da Vinci Experience.

5. Forum Romanum

Niektóre muzea w Rzymie pozwalają nam się przenieść do czasów o wiele wcześniejszych niż średniowiecze i renesans. Tutaj bardzo ważnym przykładem jest Forum Romanum. To zbiór budowli na świeżym powietrzu. Przechadzając się po terenie, będziemy mogli podziwiać efekty pracy archeologów, którzy odsłonili zabytki starożytnego miasta.

Świetne miejsce, aby wpaść w zadumę na temat ludzkiej historii.

6. Muzeum Figur Woskowych

Najsłynniejsze muzeum figur wojskowych prawdopodobnie znajduje się w Londynie. Tego typu placówki powstają jednak również w innych miastach. Swoją własną wariacją na temat Madam Tusseau może pochwalić się Rzym.

Oczywiście zobaczymy tutaj nie tylko podobizny światowych gwiazd, ale też tych nierozerwalnie związanych z Włochami. Pomiędzy innymi sławnymi ludźmi stoją Leonardo da Vinci oraz aktor i reżyser Roberto Benigni.

7. Muzeum Maxxi

rzymskie muzeum

Prawdziwe rzymskie muzeum sztuki współczesnej. I to bardzo współczesnej. Skupia się bowiem na gromadzeniu zbiorów, które powstały w dwudziestym pierwszym wieku.

Już sam budynek tej placówki jest ciekawy. To modernistyczna i jednocześnie prosta bryła ze szklanym dachem. Trzeba przyznać, że ciekawie kontrastuje z resztą Rzymu, w którym przeważa stara architektura.

8. Muzeum Narodowe w Rzymie

Muzea w Rzymie są niemal tak popularne, jak w innych miastach budki z kebabami. Jednak włodarze metropolii musieli dokonać trudnej decyzji i jedno z nich określić mianem Narodowego. Padło na cały kompleks, w obręb którego wchodzą Termy Dioklecjana, Palazzo Massimo i Crypta Balbi.

W Museo Nazionale Romano na uwagę zdecydowanie zasługują Termy Dioklecjana. Są to łaźnie publiczne oddane do użytku na początku czwartego wieku naszej ery. Tutaj możemy więc podziwiać, jak spędzali czas mieszkańcy miasta u schyłku starożytności.

9.Galeria Borghese

Niegdyś prywatne zbiory rodu Borghese. Już sam wygląd i położenie muzeum robi wrażenie. Eksponaty znajdują się bowiem na ternie pałacu otoczonego imponującym parkiem.

Wnętrza budynku są tak piękne, że wręcz onieśmielają. A co ważniejsze na ścianach możemy podziwiać dzieła powszechnie znanych mistrzów. Zobaczymy tutaj między innymi Rubensa, Rafaela, Caravaggia, Perugina i Tycjana.

Add Comment