Toskania – winnice

toskania winniceWybierając się na wakacje do Toskanii, możemy mieć pewność, że nie będziemy się nudzić. To miejsce pełne słońca, zabytkowych miejsc do zwiedzania i lokalnych produktów. Panujący w tej części Włoch łagodny klimat daje możliwość produkcji wyjątkowych przysmaków, oliwy z oliwek oraz wina. Toskania słynie z tego trunku i jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, by połączyć podróżowanie z degustacją win. Jakie winnice w Toskanii warto odwiedzić i dlaczego są wyjątkowe?

O winie Chianti Classico

Wino Chianti Classico uchodzi za jedno z najbardziej znanych i lubianych na świecie. Ten rodzaj produkowany jest w toskańskich prowincjach:

  • Siena
  • Piza
  • Arezzo
  • Florencja

Jednak określenie „classico” zarezerwowane jest tylko dla miejsc, które znajdują się niedaleko Sieny oraz Florencji. Wszystko za sprawą Ligii Chainti, czyli XIII-wiecznego przymierza politycznego, zawartego przeciwko Siennie przez Florencję, Castellinę, Radda in Chianti oraz Gaiole. Działała w średniowieczu i to właśnie od niej wywodzi się symbol tego wina — czarny kogucik na złotym tle.

winnice w toskanii

Wino jest czerwone, wytrawne i charakteryzuje się cierpkim, lekko kwaskowym smakiem. Najbardziej liczy się to, jak zostało stworzone. Chianti Classico produkuje się ze specjalnego szczepu winorośli sangiovese, ale to nie wystarczy, by wino można było nazwać mianem „Classico”. Szczep sangiovese musi stanowić od 80% do 100% całego wina. Jeśli nie wynosi on 100%, wówczas pozostałe szczepy dopuszczalne w produkcji to canaiolo, merlot, cabaernet sauvignon, coloriono lub ciliegiolo pugnitello.

Z kolei Chianti Classico DOCG oznacza, że mamy do czynienia z najlepszym winem z tego rodzaju. Skrót DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) oznacza najwyższą denominację. Wyżej wspomniany czarny kogucik oznacza konsurcjum opiekujące się winem Chainti Classico. Nawet jeśli wino nie ma dopisku DOCG, ale ma charakterystycznego koguta na butelce, oznacza, że mamy do czynienia właśnie z Chianti Classico DOCG.

Z kolei Chianti DOCG, bez oznaczenia „Classico” to wino z uboższym aromatem, ponieważ dopuszczalne jest, że szczep winogron sangiovese wynosi w tym winie 70-75%. Domieszki z kolei są takie same jak w przypadku jego bardziej bogatej wersji.

Degustacja wina Chianti Classico

winnice toskaniaW samym sercu regionu Chianti leży winnica rodziny Mazzarini. To działająca od 1988 roku cantina z klasyczną ofertą degustacyjną. Należy do jednej z najpopularniejszych winiarni w Toskanii. Można tam spróbować takich win jak:

  • Vermentino Spumante extra dry
  • Vermentino fermo IGT
  • Morrellino di Scansano DOCG
  • Chianti Classico DOCG
  • Chianti Classico Riserva DOCG
  • Super Toscano IGT

To nie wszystko, ponieważ rodzina Mazzarini wychodzi również z ofertą zawierającą inne lokalne produkty. Można skosztować między innymi toskańskiej oliwy z oliwek pierwszego tłoczenia, wędlin i serów, oliwy z trufli, octu balsamicznego, ciasteczek Cantucicini ze słodkim winem deserowym Vinsanto oraz słynnej, lokalnej grappy.

Wizyta obejmuje również zwiedzanie winiarni, podczas której można poznać zasady produkcji wina i jego historię podczas wycieczki z przewodnikiem. Istnieje też możliwość zarezerwowania wizyty, która obejmuje obiad na bazie najbardziej cenionych produktów w Toskanii. Menu umożliwia wybór konkretnego dania, a także dodatków i przystawek. W tym miejscu obowiązuje wcześniejsza rezerwacja ze względu na duże zainteresowanie.

Nie sposób nie wspomnieć też o innych, znanych miejscach z długą historią. Agriturismo Borgo Castelvecchi mieści się w zamku i posiada swoją ponad 1000 letnią tradycję produkcji win. Winiarnia leży wśród wzgórz na pięknym terenie. Poza oczywistym zwiedzaniem winiarni i kosztowaniem najlepszych win regionu, możemy zarezerwować nocleg w tym zamku i cieszyć się tamtejszymi winami przez kilka dni.

Miejsce przewiduje również inne atrakcje. Między innymi jest to piknik pośród winnicy lub na tarasie widokowym umożliwiającym podziwianie piękno Toskanii.

Na degustację win zaprasza również rodzina Ricasoli, która uchodzi za jedną z pierwszych, które zajmują się produkcją wina Chianti Classico. Zamieszkują zamek Castello di Brolio od 1141 roku. Wizyta obejmuje oczywiście zwiedzanie winnicy z przewodnikiem, która przybliża gościom fazy produkcji win.

toskania winnice

W ramach wizyty możemy też przejść się gajami oliwnymi i usłyszeć o procesie produkcji oliwy z oliwek. Po wycieczce właściciele zapraszają na degustację oliwy i wina własnej produkcji. Degustacja win to nie wszystko. Możliwa jest też kolacja, której menu obejmuje dania kuchni toskańskiej oraz oczywiście produkowane tam wina. Należy pamiętać, że są to elementy degustacji dodatkowo płatne.

Na mapie winnic Toskanii oczywiście znajduje się więcej miejsc. Będąc we Włoszech, możemy spotkać wiele punktów idealnych na wycieczki obejmujących degustację win, które zdecydowanie są warte spróbowania.

Podsumowanie

Toskania we Włoszech jest zdecydowanie jednym na najlepszych regionów na świecie, jeśli marzy nam się zwiedzanie i wycieczka po winiarniach. Niektóre z nich to nie tylko degustacja wina, ale również zakwaterowanie wraz z mnóstwem sposobów na czas wolny. Wiele miejsc ma także swoje menu, w którym zazwyczaj króluje lokalna oliwa z oliwek i smaki Toskanii. Choć Włochy to również niezwykłe duże miasta, to zdecydowanie warto sprawdzić także, co skrywają toskańskie piwnice.

Add Comment