Riva del Garda Włochy – przewodnik turystyczny i miejsca warte odwiedzenia

riva del garda

Riva del Garda jest położona na północnym krańcu jeziora Garda w północnych Włoszech. Miasto jest jednym z najważniejszych punktów wizyty nad jeziorem, z twierdzą dominującą nad brzegiem jeziora i ciekawą starówką z wąskimi brukowanymi uliczkami i zacienionymi placami.

Ze względu na jakość klimatu i pierwszorzędne sanatoria Riva del Garda była odwiedzana przez wiele osobistości świata literatury, w tym Goethego, Nietzschego, Manna, Kafkę i innych.

Zwiedzanie Riva del Garda

Historyczna część Riva del Garda ze starym miastem i portem jest dość zwarta i łatwa do zwiedzania, a także bardzo malownicza. Miasto z tyłu jest dość rozległe z licznymi blokami mieszkalnymi, ale są one również całkiem przyjemne i z pewnością nie odwracają uwagi od miasta.

Zwiedzanie Riva del Garda można rozpocząć od „Rocca”, twierdzy położonej na nabrzeżu i otoczonej fosą, po której obecnie pływają małe łodzie. Twierdza została założona w XIV wieku przez Scaligeri z Werony, następnie przebudowana przez Wenecjan w XV wieku, a później przez panów z Trydentu.

Struktura fortu, z planem czworokąta, kanciastymi wieżami i dziedzińcami, jest podobna do innego Rocca założonego przez rodzinę Scaligeri w XIII wieku w Sirmione. Do twierdzy prowadzi oryginalny most zwodzony, a obecnie mieszczą się w niej imponujące zbiory Biblioteki Obywatelskiej i Muzeum Obywatelskiego.

Z tego miejsca można wybrać się na spacer po dzielnicy portowej Riva del Garda, pięknym miejscu na promenadę, a także napić się kawy i zjeść lody. Oprócz pastelowych domów z widokiem na jezioro Garda można tu zobaczyć ruiny fortyfikacji wzniesionych w średniowieczu w celu obrony portu.

Interesująca jest także wizyta w Wieży Apponale, XIII-wiecznej wieży zegarowej w centrum portu. Główną atrakcją jest widok ze szczytu wieży, do której prowadzi tylko 160 schodów.

Przed portem znajduje się przystań, z której odpływają statki do innych kurortów wokół jeziora Garda.

Koniecznie trzeba zobaczyć dwa pałace w Riva del Garda inspirowane architekturą wenecką: Palazzo Pretorio i Palazzo Vecchio. Kontynuując zwiedzanie, dotrzesz do Piazza San Rocco, na którym znajduje się wiele zabytków i pałaców w stylu średniowiecznym i współczesnym, powstałych w wyniku przebudowy centrum miasta w ubiegłym wieku.

Warto zwiedzić Città Vecchia (Stare Miasto), historyczne centrum Riva del Garda, gdzie można zobaczyć kilka interesujących pałaców w stylu barokowym. Wejdź na starówkę przez „Porta-Torre San Marco” lub „Porta-Torre San Michele”. W tej części Riva del Garda znajduje się barokowy kościół Santa Maria Assunta z typowym barokowym wnętrzem.

Inne budynki w stylu renesansowym i barokowym można zobaczyć wzdłuż „Viale Roma”, w tym najbardziej imponujący kościół w Riva del Garda, kościół Najświętszej Marii Panny, na północnym skraju starego miasta. Niewiele więcej niż jedno pomieszczenie z kopułą, wnętrze jest zalane światłem i ozdobione marmurowymi kolumnami i malowidłami na każdej powierzchni.

Zwiedzanie miasta można kontynuować spacerem po „Lungomare Brescia”, obszarze na skraju jeziora, który powstał w wyniku przebudowy niektórych starożytnych budowli pochodzących z XIX wieku i z czasów pierwszej wojny światowej. Ten spacer nad jeziorem obejmuje także plażę i park. Plaża jest żwirowa i bardzo ładna, więc bywa dość ruchliwa.

Kościół Santa Barbera i Bastion

Najpopularniejsza wycieczka w mieście jest jednocześnie najtrudniejsza. Kościół został zbudowany w latach trzydziestych XX wieku przez robotników, którzy instalowali rury do elektrowni i chcieli mieć miejsce do modlitwy.

Dotarcie do kościoła zajmuje około trzech godzin marszu, a jak można się przekonać, patrząc na niego, jest tu sporo chodzenia pod górę! Potrzebne będą solidne buty i dużo wody, ale widoki, jakie się tam roztaczają, są niesamowite!

Jeśli to wyzwanie jest zbyt trudne, można wybrać się na inny spacer, prowadzący do starożytnej twierdzy zwanej Bastionem, który jest o wiele łatwiejszy, ale również oferuje wspaniałe widoki.

Krótka historia Riva del Garda

W czasach rzymskich miasto było ośrodkiem o dużym znaczeniu ze względu na swoje położenie nad brzegiem jeziora Garda i bliskość rzeki Sarca.

W wiekach średnich Riva del Garda była lennem biskupa Trydentu, ale o kontrolę nad miastem często rywalizowali inni Włosi, tacy jak Wenecjanie, Scaligeri z Werony i Visconti z Mediolanu, a także obce mocarstwa, w tym Tyrolczycy, Austriacy, Niemcy i Francuzi. Pomimo tych licznych wyzwań miasto zawsze zachowywało pewną autonomię.

Po rozpoczęciu XX wieku jako część austriackiego imperium Habsburgów, Riva del Garda stała się częścią Włoch po pierwszej wojnie światowej, a podczas drugiej wojny światowej częścią Niemiec. Obecnie Riva del Garda jest częścią Włoch, ale austriacko-niemieckie dziedzictwo jest widoczne w architekturze miasta.

Inne atrakcje w Riva del Garda i okolicach

Krótki spacer z Riva del Garda zaprowadzi Cię do wodospadu Varone, wysokiego na około 100 metrów i wartego zobaczenia. Do innych lokalnych atrakcji należy jezioro Tenno i jezioro di Ledro, oba położone w malowniczym miejscu i otoczone górami.

Być może nie zgadniesz, biorąc pod uwagę położenie Riva del Garda, ale w pobliskim Torbole znajduje się bardzo popularny ośrodek windsurfingowy, w którym wieje niezawodny wiatr z gór.

Do innych kurortów położonych nad brzegiem jeziora Garda można się również dostać promami, które regularnie kursują po jeziorze, choć dotarcie do kurortów położonych na południowym krańcu jeziora, takich jak Sirmione, wymaga długiej podróży statkiem, więc Riva del Garda jest najlepszym miejscem na pobyt, gdy odwiedza się północną część jeziora, ale nie południową.

Kierując się stąd na północ, z dala od jeziora, można dotrzeć do Arco i Canale, malowniczych wiosek i dobrego miejsca na rozpoczęcie bardziej ryzykownych wycieczek w dolomity. Dalej na północ znajdują się góry i zimowe ośrodki narciarskie, takie jak Madonna di Campiglio.

Dobre miejsce na pobyt?

W przeciwieństwie do niektórych małych, malowniczych kurortów turystycznych nad jeziorem, Riva del Garda jest zdecydowanie prawdziwym miastem. Jest to korzystne, jeśli chcesz poszukać lokalnych sklepów i atmosfery, ale mniej osobliwe dla wczasowiczów. Okoliczne góry sprawiają, że jest to praktyczna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, a do Jeziora Garda regularnie zawijają promy. Ponieważ jest to sam kraniec długiego jeziora, podróże do południowych kurortów jeziora są czasochłonne i kosztowne: jeśli chcesz odwiedzić jak najwięcej miejscowości nad jeziorem, lepiej zatrzymać się bliżej jego centrum. Mimo że góry są łatwo dostępne, sama Riva jest w dużej mierze zbudowana na płaskim terenie; wraz z uspokajającą atmosferą sprawia to, że jest popularna wśród starszych turystów, którzy spacerują w parku nad jeziorem. Młodsi turyści znajdą tu bary i tętniącą życiem nocną atmosferę, jakiej można się spodziewać w miasteczku wakacyjnym tej wielkości.

Transport w Riva del Garda

Do Riva del Garda regularnie kursują promy, a inne północne kurorty – Torbole, Limone i Malcesine – znajdują się w odległości krótkiego rejsu statkiem. Można kupić bilety całodniowe na całe jezioro lub tylko na jego północny kraniec. Jeśli wybierasz się na południowy kraniec jeziora, przygotuj się na dodatkową opłatę za szybkie wodoloty lub na relaks podczas bardzo długiej podróży statkiem.

Riva del Garda nie jest tak dobrze połączona z włoską siecią transportową jak miasta położone na południu jeziora, ale można do niej dotrzeć środkami transportu publicznego. Stacje kolejowe znajdują się w Desenzano i Peschiera, a z każdego z tych miast można dojechać do Rivy autobusem lub promem. Bezpośrednie autobusy do Rivy kursują także z pobliskich miast Werona i Brescia, z których oba mają lotniska obsługujące tanie loty z Wielkiej Brytanii: Lotnisko Brescia. Na wschodzie znajduje się stacja kolejowa w Rovereto, która ma połączenie kolejowe z Weroną.

Latem kursuje codzienny autobus do Wenecji, obsługiwany przez firmę APTV z Werony. Czas podróży wynosi od trzech do czterech godzin, a Wenecja naprawdę zasługuje na więcej niż krótką wycieczkę, ale jeśli chcesz zobaczyć miasto na lagunie, jest to dobra okazja. Werona, do której można dotrzeć dzięki regularnym połączeniom autobusowym, jest wygodniejszym celem jednodniowej wycieczki.

Add Comment