Jakie są temperatury i klimat panujące na Bałkanach i w jakim terminie warto zaplanować wyjazd do Albanii, aby pogoda dopisała i nie popsuła wyjazdu ani wakacyjnych planów? Czy lepiej spędzić wakacje na albańskim wybrzeżu z gwarancją idealnych warunków i nadzieją na miejsce na plaży, czy może wybrać spokojniejszy okres, ale z ryzykiem mniej słonecznej pogody poza sezonem? Jakich temperatur można spodziewać się latem, a jaka jest pogoda w innych miesiącach? To tylko kilka z długiej listy najczęściej zadawanych pytań i wątpliwości przed podróżą do Albanii, a przecież to właśnie doskonałe warunki pogodowe są jednym z kryteriów, które pozwoliły Albanii stać się jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Jak prezentuje się prognoza pogody dla Albanii w poszczególnych porach roku i miesiącach i czy można zaufać długoterminowym prognozom?
Spis treści artykułu
Kiedy jechać do Albanii? Pogoda, średnie temperatury i klimat na Bałkanach
Albanię można odwiedzić o każdej porze roku, wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób chcemy spędzić urlop. Inna pogoda sprzyja zwiedzaniu miast i zabytków, a inna będzie zachęcała do wypoczynku na plaży czy uprawiania sportów wodnych, a jeszcze inna sprawdzi się podczas długich wędrówek. Idealną porą na plażowanie są miesiące letnie, od czerwca do sierpnia jest najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia, z kolei poza sezonem do wyjazdu zachęcają niższe ceny i mniej zatłoczone plaże, natomiast zimą kuszą malownicze szlaki i piękne, górskie krajobrazy. Pogoda w Albanii będzie się różniła nie tylko w zależności od pory roku, ale też od regionu – na północy kraju zawsze będzie nieco chłodniej niż na południu, a na wybrzeżu bardziej wietrznie niż w dużych miastach.
Pogoda Albanii jest efektem jej położenia i panującego tu klimatu. Typowo śródziemnomorski, ciepły i wilgotny klimat sprawia, że przez większość roku w Albanii jest słonecznie, a temperatury, nawet te mniej wakacyjne, są inaczej odczuwalne niż w klimacie umiarkowanym. Duża liczba godzin słonecznych i przyjemne temperatury tworzą wręcz idealne warunki do uzupełniania zapasów cennej witaminy D3 i ułatwiają zdobywanie zdrowej, złocistej opalenizny.
Najniższe temperatury powietrza są zimą, a najcieplej jest latem – podobnie jak w Polsce. Lato jest tu ciepłe, czasami wręcz upalne, a zima łagodna i słoneczna. Wiosną i jesienią, mimo mniejszej ilości słońca i sporadycznych opadów, pogoda wciąż zachęca do odwiedzin. Latem temperatura wynosi od 25 do ponad 30°C, a zimą rzadko spada poniżej 10°C. Opady występują w Albanii o każdej porze roku, ale są jedynie sporadyczne, wszystkie miesiące mają powyżej 20 słonecznych dni. Przez większość roku jest też dość wysoka wilgotność powietrza (od 60 do 80%) – wszystko za sprawą morskiej bryzy.
Pogoda długoterminowa Albanii pozwala poznać warunki na 15, 30, a nawet 45 dni do przodu, ale nie można jej ufać w 100%. Prognoza długoterminowa nie zawsze się sprawdza i często bywa mało precyzyjna, a pogoda potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Aby uniknąć spędzania urlopu w hotelu, bezpośrednio przed planowanym wyjazdem i spakowaniem walizki warto zaprzyjaźnić się z mapami pogody i sprawdzić aktualną pogodę w danym miejscu.
Wakacje w Albanii (czerwiec, lipiec, sierpień)
Porą idealną na wakacje na albańskim wybrzeżu jest lato, pogoda wtedy zachęca do plażowania, morskich kąpieli i aktywności na świeżym powietrzu. Średnia temperatura powietrza latem wynosi około 25°C, a w szczycie sezonu wakacyjnego słupki na termometrach często sięgają powyżej 30 °C. Morze jest wtedy najcieplejsze, temperatura wody po nagrzaniu przez promienie letniego słońca wynosi zawsze powyżej 20°C, a w najgorętszym okresie – na przełomie lipca i sierpnia, osiąga nawet 26°C. Lato w Albanii to też przewaga słonecznych dni w miesiącu, niebo przez większość czasu jest bezchmurne, a słońce świeci w ciągu dnia przez 14 godzin.
Czerwiec jest ciepły, ale jeszcze nie upalny, przyjeżdżając do Albanii w sierpniu można liczyć na przyjemną, wakacyjną aurę, ale to w lipcu w Albanii są najwyższe temperatury i prawdziwe upały. Fale upałów potrafią utrzymywać się nawet przez 1,5 miesiąca. Przez całe lato w Albanii występuje jedynie kilka deszczowych dni i nie trzeba się zastanawiać, co spakować do walizki – pogoda jest dość przewidywalna i nawet długoterminowe prognozy pogody są wiarygodne. Co prawda latem rzadko pada deszcz, ale potrafi być wietrznie – szczególnie na wybrzeżu, i choć pogoda długoterminowa nie zawsze to uwzględnia, to mogą pojawić się burze.
Klimat, pogoda i temperatury wiosną (marzec, kwiecień maj)
Planując urlop w Albanii w maju, można być pewnym przyjemnej aury i pogody, która przypomina wczesne, polskie lato. Nie bez powodu każdego roku w połowie marca Albańczycy obchodzą święto nazywane „Dita e Verës”, czyli „Dzień Lata”. Wiosna w Albanii to minimalne zachmurzenie, sporadyczne opady i przyjemne temperatury, sięgające nawet 18-20°C – idealna pogoda na zwiedzanie, piesze wycieczki i spacery nad brzegiem morza.
Wakacje w maju, a nawet w kwietniu to nie tylko świetny sposób na uniknięcie tłumów, ale też idealny okres na urlop łączący zwiedzanie z wypoczynkiem na plaży. Późną wiosną temperatura wody w Albanii wynosi już nawet 20°C, a dni są coraz dłuższe i cieplejsze – termometry wskazują nawet 25°C. Co prawda mogą pojawić się przelotne deszcze, jednak w skali miesiąca jest to jedynie kilka dni. Opady występują głównie w rejonach górzystych, ale tutaj kapryśna pogoda nie powinna nikogo dziwić.
Albania – pogoda poza sezonem (wrzesień, październik, listopad)
Jesień to doskonały wybór na odwiedziny Albanii, zwłaszcza jeśli zależy nam na zobaczeniu tego, co oferuje poza słonecznym wybrzeżem. Wakacje we wrześniu czy październiku to nie tylko niższe ceny i mniejsze tłumy, ale też przyjemna pogoda idealna do zwiedzania i podróżowania po kraju. To najbardziej pochmurny okres w roku, ale wciąż ciepły i nawet jeśli pogoda nie sprzyja spędzaniu czasu na leżaku, to wciąż można się kąpać w morzu nagrzanym w czasie gorących, letnich miesięcy – temperatura wody jest tylko odrobinę niższa niż latem.
Niestety jesień w Albanii to pogodowy rollercoaster i choć nie jest aż tak ponuro jak w Polsce, to pogoda lubi płatać figle. Średnia miesięczna temperatura we wrześniu wynosi około 22-23°C, w październiku jest to prawie 20°C, a w listopadzie w Albanii termometry pokazują nadal około 17-18°C.
Zimowy urlop w Albanii (grudzień, styczeń, luty)
Zimą temperatura w Albanii jest najmniej przyjemna, ale wciąż nie tak mroźna jak w środkowej Europie. Nawet w środku zimy temperatury utrzymują się na znacznie poziomie, niż w strefie klimatu umiarkowanego, w której leży Polska. Najzimniej jest w grudniu, nieco cieplej w styczniu i lutym, śnieg w Albanii to rzadkość, ale jest za to sporo dni deszczowych.
W grudniu i w styczniu w Albanii na termometrach jest około 10-11°C i choć nie pada śnieg, to może się zdarzyć nawet 11 dni deszczowych w ciągu miesiąca. W lutym w Albanii pogoda czasami przypomina już polską wiosnę i potrafi zaskoczyć sporą ilością słońca oraz przyjemnymi temperaturami na poziomie nawet 12-13°C. Zimowe miesiące nie sprzyjają co prawda plażowaniu, a tym bardziej morskim kąpielom, ale zachęcają do wizyty w albańskich górach i eksplorowania tutejszych szlaków.