Czy w Albanii jest zima?

albania zimą

Zima nie jest zbyt popularną porą na planowanie wakacyjnych wyjazdów, jednak to właśnie wtedy najbardziej tęsknimy za słońcem, potrzebujemy dawki witaminy D i marzymy o ucieczce przed zimową aurą. Jednym z kierunków idealnych na wakacje zimą są Bałkany i leżąca w samym ich sercu Albania. Pogoda, temperatura i klimat potrafią zaskoczyć, jednak w przypadku Albanii pozytywnie. W okresie kalendarzowej zimy pogoda w Albanii wciąż jest znacznie przyjemniejsza niż w Polsce. W kraju panuje klimat śródziemnomorski, dzięki któremu temperatury powietrza nigdy nie spadają poniżej 10 stopni, ilość słonecznych dni przez cały rok przewyższa liczbę dni deszczowych i nawet w środku zimy można liczyć na wiele godzin słonecznych w ciągu dnia. Kiedy warto zaplanować zimowe wakacje w Albanii, jaka jest średnia temperatura w zimowych miesiącach i czy kiedykolwiek w Albanii pada śnieg?

Zimowe wakacje w Albanii – pogoda i temperatury poza sezonem

Wczasy na Bałkanach z powodzeniem można zaplanować w dowolnej porze roku, także zimą, wcześniej warto sprawdzić, jaka będzie pogoda w danym miejscu i terminie. Jaka pogoda jest zimą w Albanii? Albańska zima różni się nieco od polskiej, a największą różnicą jest brak mrozów i opadów śniegu. Albania leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, dzięki temu omijają ją mrozy. Zimą temperatura w Albanii rzadko spada poniżej 0 i zarówno w nadmorskiej części kraju, jak i w rejonach górskich panuje przyjemna, słoneczna pogoda.

Śródziemnomorski klimat Albanii sprawia, że pogoda i temperatury zimą są całkiem przyjemne. Najniższe temperatury są w grudniu, temperatura utrzymuje się wówczas na poziomie, ale mimo słonecznej pogody czasami pada deszcz. Pogoda w styczniu w Albanii może być bardziej kapryśna, temperatury sięgają i jest około 10 deszczowych dni w ciągu miesiąca, z koeli w lutym termometry wskazują nawet 15 stopni Celsjusza. Zimą może być pochmurno, nieco ponuro i deszczowo, a liczba godzin słonecznych jest nieco mniejsza niż w czerwcu, lipcu i sierpniu, ale mimo kilku dni deszczowych, wciąż przeważają te słoneczne, a aura sprzyja pieszym wycieczkom. 

Czy warto jechać do Albanii zimą?

wakacje w albanii zimą

Czy warto pojechać do Albanii zimą? Oczywiście! Jeśli nie zależy nam na upałach, to Albania będzie idealnym miejscem do ucieczki przed mrozem, śniegiem i deszczem. Wbrew pozorom zimowy urlop w Albanii może być równie atrakcyjny co letni. Panują wtedy idealne warunki pogodowe dla każdego, kto lubi ciepło, ale nie lubi palącego słońca.

Planując wczasy w Albanii zimą, wypoczynek w nadmorskim kurorcie warto zastąpić wizytą w innych, równie atrakcyjnych częściach kraju. Zimowe miesiące nie gwarantują upałów, a wysokie temperatury zastępuje łagodna, wiosenna aura, która być może nie zachęca do morskich kąpieli i plażowania, ale jest idealna do zwiedzania albańskich miast i zabytków oraz pokonywania kilometrów malowniczych szlaków na południu, północy i w centrum kraju. Są też dodatkowe zalety zimowych wczasów w Abanii – nieco gorsza pogoda oznacza mniejsze tłumy w kurortach i atrakcyjne ceny wielu atrakcji. Kiedy najlepiej zaplanować wakacje w Albanii i jakiej pogody można się spodziewać w listopadzie, grudniu, styczniu czy lutym? Najlepszym czasem na zimowy wypoczynek jest przełom listopada i grudnia, właśnie wtedy jest największa szansa na dobrą pogodę, ale temperatury i pogoda w Albanii potrafią się zmieniać, zwłaszcza w okresie zimowym, dlatego informacji o pogodzie najlepiej szukać tuż przed planowanym wyjazdem.

Jak wygląda zima w Albanii? Pogoda na listopad, grudzień, styczeń i luty

Okres zimowy jest w Albanii najzimniejszy, jednak nadal nie przypomina polskiej zimy. Teoretycznie zima w Albanii zaczyna się już pod koniec listopada i trwa do początku marca, ale za sprawą wilgotnego o ciepłego klimatu zimowe miesiące są łagodne i dość ciepłe, choć nie tak pogodne jak lato czy jesień. Mimo przelotnych opadów i braku upałów, w najbardziej słoneczne dni słońce świeci nawet przez 13 godzin w ciągu dnia. Śnieg w Albanii występuje jedynie w górach i to głównie w wyższych partiach. Za dnia temperatury zawsze są dodatnie, wyjątkiem mogą być noce, wówczas na termometrach mogą pojawiać się wartości minimalnie poniżej 0. Morze jest wciąż nagrzane po upalnym lecie i słonecznej jesieni – temperatura wody w Albanii wynosi zimą nawet 20 stopni Celsjusza.

Jaka jest pogoda w Albanii w grudniu, a jaka w pozostałe zimowe miesiące? Najchłodniej jest w grudniu, najwyższe temperatury są w listopadzie i w lutym, natomiast najwięcej deszczowych dni jest w styczniu. W listopadzie w Albanii termometry pokazują od 16 do 20°C, co sprawia, że jest to najlepszy miesiąc na wypoczynek i korzystanie ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje Albania zimą. W grudniu temperatura powietrza wynosi od 12 do 18°C, jednak znacznie częściej występują deszcze i jest nieco mniej słońca w ciągu dnia. W styczniu średnia miesięczna temperatura wynosi około 15°C, ale jest nawet 10 deszczowych dni w ciągu miesiąca. Pogoda w lutym w Albanii coraz bardziej przypomina wiosnę, średnia temperatura utrzymuje się zazwyczaj na poziomie 19°C, jest też coraz więcej słońca i coraz mniej pochmurnych dni.

Add Comment