Z czego znana jest Albania? Zabytki, atrakcje i ciekawostki

Albania, która staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnym, ma do zaoferowania znacznie więcej niż wybrzeże pełne plaż. Na liście jej atrakcji znajdują się liczne zabytki, wspaniałe krajobrazy oraz bogate dziedzictwo kulturowe. Co warto wiedzieć o Albanii, gdzie szukać atrakcji wartych odwiedzenia i jakie tajemnice skrywa ten wspaniały kraj?

30 ciekawostek o Albanii

albania bunkry

Jeszcze do niedawna Albania była mało znana, jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularna i doceniana przez turystów. Kraj przyciąga swoją gościnnością i ciekawą historią oraz kusi krajobrazami i nadmorskimi kurortami, jednak wciąż jest dość tajemniczy. Co warto o nim wiedzieć?

  • Nazwa Albanii ma grecko-rzymskie korzenie i nawiązuje do koloru białego (słowo „alb” oznaczało „biały” w języku starożytnych plemion, które wieki temu zamieszkiwały Bałkany).
  • Albańczycy określają swój kraj mianem „Shqipëria”, co w języku albańskim oznacza „Krainę Orłów”, a samych siebie nazywają „synami orłów” 
  • Symbol orła widoczny na fladze Albanii jest związany z legendą o młodzieńcu, który uratował młodego orła przed wężem, a w nagrodę otrzymał doskonały wzrok i siłę orlich skrzydeł.
  • Mimo historii sięgającej czasów starożytnych Albania stała się niezależna dopiero na początku XX wieku – w 1912 roku Albańczycy wywalczyli sobie niepodległość od Imperium Osmańskiego.
  • Albania często określana jest mianem krainy bunkrów, które budowano na potęgę za czasów rządów Envera Hoxhy, zgodnie z rozkazem komunistycznego przywódcy. Szacuje się, że na terenie całego kraju jest ich łącznie 750 tysięcy. 
  • Walutą Albanii jest lek albański, który zawdzięcza swoją nazwę imieniu księcia Lekë Dukagjini zasłużonego w walkach z Imperium Osmańskim.
  • W całej Albanii mieszka na stałe niespełna 3 miliony ludzi, a prawie drugie tyle jest na emigracji.
  • Powierzchnia kraju to 28 748 kilometrów kwadratowych, z czego prawie 3/4 zajmują góry i wyżyny.
  • Do terytorium Albanii należy kilka wysp, lecz powierzchnia żadnej z nich nie przekracza 1 kilometra kwadratowego.
  • Może trudno w to uwierzyć, ale Albania znajduje się w gronie państw z największymi w Europie zasobami ropy naftowej.
  • Albania może się poszczycić jedną z najdłuższych historii uprawy winorośli w Europie, a produkowane tu wino jest liczone w dziesiątkach tysięcy ton.
  • Tirana jest stolicą Albanii dopiero od 1920 roku, wcześniej była nią miejscowość Krujë – bajkowe miasteczko jest dziś najsłynniejszą miejscowością turystyczną w centralnej Albanii.
  • W 1967 roku Albania stała się pierwszym na świecie państwem ateistycznym – na polecenie albańskiego przywódcy Envera Hodży powstał dekret zakazujący w kraju jakiejkolwiek działalności religijnej. W efekcie zamknięte zostały wszelkie meczety i kościoły, a zakaz komunistycznego dyktatora był na tyle poważny, że za próbę ochrzczenia dziecka groziła kara więzienia.
  • Albania leży w centrum Europy, jednak większość Albańczyków to Muzułmanie – Islam wyznaje około 60% mieszkańców kraju.
  • Poza Islamem Albańczycy wyznają jeszcze kilka innych religii, w efekcie Albania może się pochwalić największą liczbą dni wolnych od pracy spośród krajów europejskich.
  • Kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale należy do innej ważnej organizacji – od 2009 roku Albania jest w NATO.
  • Albańczycy porozumiewają się językiem albańskim, który jest jednym z trudniejszych. Mowa ciała też nie jest łatwa, gdyż niektóre gesty mają zupełnie odwrotne znaczenie – przykładowo, kręcenie głową na boki oznacza tutaj przytakiwanie, z kolei gestem odpowiadającym zaprzeczeniu jest uniesienie głowy.
  • Urzędowym językiem Albanii jest język albański, ale w różnych częściach kraju używane są też lokalne dialekty.
  • Albańskie korzenie ma kilka popularnych osób, jedną z nich jest Agnes Gonxha Bojaxhiu, znana na całym świecie jako Matka Teresa. Laureatka Nagrody Nobla urodziła się w Skopje należącym wówczas terytorialnie do Imperium Osmańskiego, a wychowywała w miejscowości Szkodra – mieście, które jest dziś uznawane za centrum albańskiego katolicyzmu.
  • Albania jest największym eksporterem konopi indyjskich, a ich największe uprawy znajdują się we wsi Łazarat nazywanej ziołową stolicą kraju.
  • Jezioro Szkoderskie, które leży na granicy Albanii i Czarnogóry, w północnej części kraju, jest najgłębszym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim.
  • Na terenie Albanii znajduje się też najstarsze jezioro w Europie, czyli Jezioro Ochrydzkie, które znajduje się na granicy Albanii i Macedonii. 
  • Obszar Albanii jest domem dla 91 gatunków zwierząt uznawanych za zagrożone na całym świecie, są wśród nich między innymi kormorany i pelikany dalmatyńskie.
  • Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się 4 albańskie obiekty historyczne.
  • Na albańskich drogach panuje chaos, a Albańczycy często nie przestrzegają przepisów, więc warto zachować ostrożność podczas podróży.
  • Na albańskich domach często można dostrzec niecodzienne dekoracje – lalki, maskotki lub pęczki czosnku. Dla mieszkańców są to talizmany chroniące domostwa przed złem.
  • Albania jest jedynym krajem na Bałkanach i w Europie, w którym mimo funkcjonowania kolei nie oferuje połączeń międzynarodowych.
  • W niektórych częściach kraju można trafić na słoną wodę pod prysznicem, a nawet w kranie. Co więcej, stan kanalizacji często pozostawia wiele do życzenia, dlatego woda w Albanii nie zawsze nadaje się do picia i lepiej spożywać tę butelkowaną.
  • Najwyższym punktem Albanii jest szczyt góry Korab, która wznosi się na granicy Albanii, Macedonii i Kosowa na wysokość 2764 m n.p.m.
  • Linia brzegowa Albanii ma długość prawie 400 kilometrów, ale najpopularniejsze kurorty znajdują się na jej południowym krańcu.

Co warto zobaczyć w Albanii? Zabytki i atrakcje turystyczne i najciekawsze miejsca w Albanii

Albania jest niewielkim, ale atrakcyjnie położonym krajem. Ma długie wybrzeże pełne plaż i mnóstwo górzystych terenów oferujących wspaniałe widoki. Ten nadmorski, górzysty kraj słynie z malowniczych krajobrazów, zabytkowych miast przypominających o długiej i burzliwej historii oraz niezwykłej gościnności mieszkańców. Które miejsca warto odwiedzić na północy Albanii i jakie atrakcje kryją się na południu kraju?

Albania to kraj górzysty i to właśnie górskie tereny oferują najpiękniejsze widoki. Można ich szukać między innymi w Przeklętych Górach północnej Albanii, nazywanych też Alpami Północnoalbańskimi. Alpy albańskie skrywają w sobie kilometry szlaków, mnóstwo wspaniałych punktów widokowych liczne jaskinie, górskie jeziora, a nawet gorące źródła. Wielbiciele pięknych widoków i wypoczynku na łonie natury powinni dopisać do listy zwiedzania albańskie parki narodowe, których w kraju jest aż 14 i każdy oferuje inne atrakcje.

Jednym z najważniejszych albańskich zabytków jest starożytna osada i stanowisko archeologiczne Butrint zlokalizowane na południu kraju i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się też dwa malownicze, górskie miasteczka położone na północy kraju: Berat, nazywane miastem tysiąca okien oraz Gjirokastra określana mianem miasta-muzeum. Do grona atrakcji turystycznych Albanii zalicza się też Tirana, która jest największym miastem i stolicą kraju, a także malownicze Jezioro Ochrydzkie, które także zostało wpisane na listę UNESCO.

butrint

Riwiera Albańska – słoneczne wybrzeże Adriatyku i Morza Jońskiego

Na zachodzie granicą kraju jest wybrzeże Adriatyku oraz Morza Jońskiego i to właśnie tutaj znajduje się najpopularniejszy albański kurort, czyli Riwiera Albańska. Piaszczyste plaże rozciągają się w południowo-zachodniej części Albanii, można je znaleźć między innymi w miasteczkach Ksamil, Saranda, Durres, Spille, Himare czy Dhermi, ale też w wielu mniejszych miejscowościach.

Rzut beretem od Riwiery Albańskiej leży należąca do Grecji wyspa Korfu, odległość dzieląca albańskie wybrzeże od wyspy to zaledwie 35 kilometrów – wodolot pokonuje ją w 30 minut, prom w godzinę. Odległość od Włoch jest również niewielka – cieśnina oddzielająca Włochy od wybrzeża Albanii ma jedynie 70 kilometrów.

Smaki Bałkanów: z czego słynie albańska kuchnia?

Kuchnia w Albanii, jak na śródziemnomorski kraj przystało, jest aromatyczna i pełna kolorów. Tradycyjna albańska kuchnia jest miksem smaków orientalnych, śródziemnomorskich i bałkańskich, królują w niej grillowane mięsa, mięsno-warzywne gulasze, owoce morza i lokalne sery w różnych odmianach. Lokali serwujących autentyczne albańskie specjały najlepiej szukać w mniejszych miejscowościach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej z czego słynie kuchnia albańska, sprawdź artykuł co warto zjeść w Albanii.

Oczywiście, jak przystało na państwo bałkańskie, w Albanii nie brakuje smacznych trunków. Będąc tu, można skosztować między innymi popularnej na Bałkanach rakiji i regionalnych, czerwonych win. Wśród alkoholi na uwagę zasługuje też lokalna brandy o nazwie Skënderbeu – aromatyczny trunek z o przyjemnym cytrusowo-śliwkowym aromacie, nazwany na cześć największego bohatera narodowego Albanii. Alkohol jest wytwarzany z soczystych winogron i określany mianem „albańskiego koniaku”. 

W Albanii można spotkać też wiele smacznych owoców, które w Polsce nie są zbyt znane, oprócz cytrusów są to między innymi dereń jadalny, jujuba czy mucmolla. Popularnym owocem jest też kaki oraz granat, ten ostatni uznawany jest w Albanii za symbol płodności i dobrobytu.

Add Comment