Ile kosztuje przejazd z Polski do Albanii?

Do Albanii można dotrzeć na dwa sposoby – samolotem i drogą lądową, wybierając przejazd autobusem lub samochodem. Każda z możliwości ma swoje plusy oraz minusy i każda wiąże się z innym wydatkami. Przed zaplanowaniem wyjazdu, warto sprawdzić, jaki jest koszt każdej z tych opcji. Jakie są koszty lotów do Albanii, a ile trzeba wydać na podróż samochodem?

koszt przejazdu z polski do albanii

Jak dojechać do Albanii?

Choć Albania leży na drugim końcu Europy, to warto ją odwiedzić. Kraj nie należy do strefy Schengen, ale turyści z Polski do wjazdu tutaj nie potrzebują paszportu a jedynie dowód osobisty. Najkrótszą oraz najdroższą opcją dotarcia do Albanii jest lot samolotem, z kolei najwygodniejszą i najtańszą, ale znacznie dłuższą – podróż drogą lądową, idealna na urlop połączony ze zwiedzaniem. Drogi są kręte, ale malownicze, więc pomijając zmęczenie związane z pokonywanym dystansem i czasem podróży, dojazd do Albanii może być przyjemnością.

Oprócz miejsca na bagaż i pamiątki z wakacji zaletą podróży samochodem jest wygoda i możliwość zboczenia z trasy oraz całkowita niezależność. Minusem jest długa trasa do pokonania i konieczność przystanków, chociażby na posiłek, zatankowanie samochodu czy rozprostowanie nóg. Największą zaletą lotów jest krótki czas podróży, minusy to ograniczenia związane z bagażem i terminem, a także konieczność odprawy, dojazdu z i na lotnisko oraz wynajęcia auta do podróży po kraju.

Najpopularniejsza trasa z Polski do Albanii, a konkretnie na albańskie wybrzeże, prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię oraz Grecję i kończy się w Sarandzie. Odległość od południowej granicy Polski do Sarandy na albańskim wybrzeżu to około 1800 kilometrów i w większości trasa biegnie autostradami oraz drogami szybkiego ruchu. Trasę można nieco skrócić wybierając przejazd autostradą A1 łączącą Kosowo z Albanią i biegnącą wzdłuż granicy z Macedonią. Alternatywą jest odrobinę krótsza i bardziej malownicza trasa wiodąca przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę (około 1750 km)- ponad połowa trasy prowadzi nadmorską Magistralą Jadranską (chorwacka droga krajowa D8) wzdłuż Adriatyku. Istnieje jeszcze jeden wariant, najkrótszy pod względem odległości (około 1600 km), to podróż przez Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Czarnogórę.

Sprawdź także artykuł Albania jedzenie regionalne.

Jaki jest koszt podróży samochodem do Albanii?

Wybierając autokar, można dotrzeć na Bałkany za około 800 zł w obie strony, ale podróżując własnym samochodem, trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Dojazd samochodem z Polski do Albanii to nie tylko cena paliwa, ale też ubezpieczenie na czas podróży i opłaty związane z przejazdem autostradami oraz ewentualnymi postojami. Odległość między Polską a Albanią jest dość duża, więc warto wliczyć w koszt podróży również nocleg. Mimo tak dużej odległości dzielącej Polskę i Bałkany, europejska sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu pozwala dotrzeć do Albanii w zaledwie kilkanaście godzin.

Przejeżdżając przez wszystkie wspomniane państwa trzeba zapłacić za autostrady. W przypadku Czech, Słowacji i Węgier należy wykupić winiety – jednorazowe opłaty za korzystanie z płatnych autostrad. Winiety można kupić za pośrednictwem Polskiego Związku Motorowego przed planowaną podróżą, opłaty można uiścić też w wyznaczonych miejscach na trasie. Zazwyczaj znajdują się one w sąsiedztwie stacji benzynowych i kantorów w pobliżu przejść granicznych i w większości punktów sprzedaży można zapłacić zarówno gotówką, jak i kartą. Koszt winiety jest uzależniony od długości jej ważności i może wynosić od kilkunastu do kilkuset złotych. W Serbii, Chorwacji, Macedonii i Grecji płaci się bezpośrednio przed wjazdem na autostradę, kartą lub gotówką przy bramce – koszt przejazdu w jedną stronę to nie więcej niż 50 złotych. Mimo że stan dróg w Albanii pozostawia wiele do życzenia, to po przekroczeniu granicy konieczne jest uiszczenie symbolicznej opłaty za możliwość z ich korzystania – koszt to 1 euro za każdą dobę planowanego pobytu.

przejazd samochodem z polski do albanii

Samochodem do Albanii: informacje praktyczne

Co warto wiedzieć, wybierając się do Albanii samochodem? Podróż na północ Albanii, np. w okolice Szkodry, trwa około 15 godzin, na wybrzeże, do Tirany czy na południe Albanii zdecydowanie dłużej. Ciężko pokonać taką odległość na jednym baku, dlatego niezbędne są przystanki na zatankowanie auta – warto je zaplanować w miejscach, gdzie paliwo jest tańsze. W razie konieczności przerwy i noclegu w trakcie podróży najbardziej ekonomiczną opcją jest postój w Serbii.

Przejazd przez granicę z reguły przebiega sprawnie, choć w sezonie wakacyjnym, szczególnie w lipcu, na przejściach granicznych zdarzają się kolejki. Do przekroczenia granicy Albanii potrzebny jest dowód osobisty lub paszport, kierowcy powinni zabrać ze sobą również dowód rejestracyjny pojazdu oraz międzynarodowe OC w formie zielonej karty (większość polskich ubezpieczycieli wydaje takie zaświadczenie bezpłatnie, zapominalskich czeka na granicy dodatkowy wydatek rzędu kilkudziesięciu euro). W Albanii akceptowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku wynajętego czy pożyczonego samochodu niezbędne będzie także odpowiednie upoważnienie od właściciela pojazdu – wydane przez PZM lub notariusza w języku angielskim. Pozwolenie może być wymagana zarówno przez policję, jak i straż graniczną. Na miejscu należy zachować ostrożność na drodze – Albaczycy nie należą do mistrzów kierownicy i notorycznie łamią przepisy.

Ile kosztują loty do Albanii?

Samolotem można dostać się do Albanii z największych polskich miast, najwięcej bezpośrednich lotów jest z Wrocławia, Krakowa, Gdańska i Warszawy. Na dotarcie do celu trzeba przeznaczyć co najmniej 3 godziny (czas odprawy i lotu) z czego sam lot trwa nieco ponad 2 godziny. Bilety lotnicze z Polski do Albanii kosztują od kilkuset złotych wzwyż, ale cena będzie się różnić w zależności rodzaju linii lotniczych i miejsca docelowego lotu. Przy wakacjach all inclusive z biura podróży najczęściej są to loty czarterowe – bezpośrednie i najtańsze. Podróżując prywatnie mamy do wyboru kilka opcji (Lufthansa, LOT, Austrian Airlines), w tym tanie linie lotnicze.

Na łączny koszt podróży do Albanii będzie miał wpływ również termin lotu – poza sezonem można znaleźć bilety w bardzo atrakcyjnej cenie i dolecieć na Bałkany za kilkadziesiąt złotych, w szczycie sezonu wakacyjnego cena za bilet może być kilkukrotnie wyższa. Można też wybrać lot z przesiadką, czasami można w ten sposób zaoszczędzić na biletach. Jedną z opcji jest lot na grecką wyspę Korfu, skąd regularnie kursują promy i wodoloty. Odległość między Korfu a Sarandą to zaledwie 35 kilometrów, a rejs trwa od 30 do 70 minut.

Add Comment