Gdzie leży Albania i jak do niej dotrzeć?

mapa albanii

Albania, a właściwie Republika Albanii, jest niewielkim, nadmorskim krajem zaliczanym do grona krajów Bałkańskich. Długie wybrzeże z piaszczystymi plażami, śródziemnomorski klimat z temperaturami sięgającymi 30 stopni Celsjusza, piękne krajobrazy oraz ciekawa kultura i gościnni Albańczycy sprawiają, że jest chętnie wybierana jako kierunek wakacyjnych podróży. Gdzie leży Albania i w jaki sposób można się do niej dostać?

Albania – położenie i dojazd z Polski

Albania leży w południowo-wschodniej Europie, w samym sercu wybrzeża Półwyspu Bałkańskiego. Spoglądając na Albanię na mapie, można dostrzec, że całą jej zachodnią granicę stanowią morza – Adriatyckie i Jońskie, ale oprócz nich kraj ma jeszcze czterech sąsiadów. Na północy graniczy z Czarnogórą, na północnym wschodzie z Serbią (Kosowo), na wschodzie z Macedonią, a na południowym wschodzie z Grecją.

Albania to niewielki, śródziemnomorski kraj z linią brzegową o długość około 400 kilometrów, która biegnie wzdłuż dwóch wspomnianych akwenów – Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego. Najpopularniejszym turystycznie regionem kraju jest Riwiera Albańska, czyli słoneczne wybrzeże Albanii leżące nad Morzem Jońskim, na południu kraju. Znajdują się tu dwa najliczniej odwiedzane nadmorskie kurorty Albanii – Saranda i Ksamil. W Albanii są się jeszcze trzy akweny, które przyciągają turystów. Tuż przy granicy z Macedonią znajduje się Jezioro Ochrydzkie wypełnione słodką, krystalicznie czystą wodą, na granicy Albanii i Czarnogóry leży Jezioro Szkoderskie – największe jezioro Półwyspu Bałkańskiego, a na zbiegu granic Albanii, Grecji i Macedonii Północnej rozciąga się malownicze Jezioro Prespa.

Do Albanii można się dostać zarówno samolotem, jak i drogą lądową. Odległość dzieląca Polskę i Albanię to nieco ponad 1800 kilometrów, więc można tutaj dojechać własnym środkiem transportu. Podróż samochodem zajmuje około 19-20 godzin w zależności od planu podróży. Najprostsza i najkrótsza trasa z Polski do Albanii biegnie przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię i Grecję. Najwygodniejszym sposobem na dotarcie do Albanii jest jednak samolot, bezpośredni lot trwa mniej więcej 2 godziny. W kraju znajdują się dwa porty lotnicze obsługujące loty międzynarodowe, jeden jest zlokalizowany w stolicy kraju – Tiranie, i jest głównym lotniskiem krajowym, a drugie mieści się w Kukës, w północno-wschodniej Albanii, u podnóża gór Korab.

Albania jest krajem europejskim, dołączyła do NATO w kwietniu 2009 roku, w tym samym czasie wystąpiła o członkostwo w Unii Europejskiej. Kraj wciąż nie jest członkiem UE, nie należy też do strefy Schengen, jednak obywatele Polski mogę przekroczyć jego granicę bez wizy, jedynie z dowodem osobistym lub paszportem – oba dokumenty umożliwiają przebywanie na terytorium Albanii do 90 dni. Od obywateli RP nie pobiera się też żadnych opłat granicznych. Kierowcy decydujący się na wyjazd własnym samochodem są zobowiązani do posiadania Zielonej Karty, a w przypadku auta w leasingu bądź pożyczonego także odpowiedniego upoważnienia do używania samochodu. Wybierając podróż autem do Albanii, należy zachować ostrożność na drodze, warto też pamiętać o dość luźnym podejściu mieszkańców do przepisów ruchu drogowego.

Historia, demografia i podział administracyjny Republiki Albanii

Historia kraju sięga czasów starożytnych, jednak na terenach dzisiejszej Albanii przez wieki toczyły się bitwy, a pierwsze państwo albańskie powstało dopiero w XII wieku. Ostatnim okupantem Albanii było Imperium Osmańskie, od którego kraj uwolnił się w 1912 roku, ale dopiero po II Wojnie Światowej Albania uzyskała niepodległość i stała się w pełni niezależnym państwem. Zanim Albania została republiką, przez wiele lat w kraju rządził komunizm, który pozostawił po sobie ponurą historię i sporo pamiątek.

Obecne terytorium Albanii dzieli się na obwody i gminy, a kraj zamieszkuje niespełna 2 miliony mieszkańców. Są wśród nich nie tylko Albańczycy, ale też Macedończycy, Grecy, Włosi oraz Gorani i Arumuni. Przez pewien czas Albania była jedynym w Europie państwem ateistycznym, dziś religią przeważającą wśród obywateli kraju jest Islam. Oficjalnym językiem urzędowym jest oczywiście język albański, jednak występują też dialekty – północny i południowy. Obowiązująca waluta w Albanii to lek albański (LEK), równowartość jednej złotówki to ok. 25 leków.

Historia i różnorodność kraju widoczne są także w kuchni albańskiej, której smaki są połączeniem wpływów słowiańskich, orientalnych i tureckich. Tradycyjna kuchnia Albanii składa się głównie z owoców morza i ryb, regionalnych serów oraz jagnięciny i baraniny. Region, w jakim znajduje się Albania, jest też znany z wyśmienitych trunków – win, koniaków i oczywiście aromatycznej Rakiji.

Turystyka – albańskie zabytki, krajobrazy i atrakcje turystyczne

Albania stała się popularnym kierunkiem turystycznym nie tylko ze względu na dostęp do Morza Adriatyckiego i Jońskiego, ale też przez ciekawą historię i masę związanych z nią zabytków oraz malownicze krajobrazy. Do najpiękniejszych regionów Albanii należą góry Północnoalbańskie, rozciągające się wzdłuż granicy z Czarnogórą oraz Kosowem i nazywane Górami Przeklętymi. Choć jest to kraj górzysty, to pośród górskich szczytów można znaleźć również atrakcyjne niziny oraz piękne, górskie doliny. Walory przyrodnicze kraju można podziwiać także w parkach narodowych, których w Albanii jest aż 14. Albania oferuje odwiedzającym również kilka zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (na terenie kraju znajdują się 4 miejsca z listy UNESCO).

Albania to kraj o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu z przewagą terenów górzystych i wyżynnych. Długie, piaszczyste wybrzeże zajmuje jedynie niewielką część jej terytorium, ponad 75 % obszaru to zielone wyżyny i obszary górskie. Najwyższy szczyt Albanii to wzgórze Korab wznoszące się tuż przy granicy z Macedonią na wysokość 2764 m n.p.m. Część albańskich plaż również znajduje się na skalistym wybrzeżu, szczególnie te leżące nad Adriatykiem. 

Do najciekawszych albańskich miast można zaliczyć stolicę Albanii – Tiranę, położoną w środkowej części kraju. Zabytkowy Meczet Ethem, pomnik bohatera narodowego Albanii Skanderbega czy tajemnicza piramida wzniesiona ku czci albańskiego dyktatora Envera Hodży to nieliczne z atrakcji, które warto odwiedzić. Jedną z atrakcji kraju, obok zabytków i ruin, są tutejsze bunkry, porozrzucane po całej Albanii – łącznie jest ich w kraju kilkaset tysięcy i są pamiątką z czasów I wojny światowej, gdy Albania była okupowana przez wojska serbskie, greckie oraz włoskie i francuskie.

Add Comment