Włoskie miasta i ich skarby: Akwileja

Akwileja
via Wikimedia Commons

Piękna Akwileja to kuszący cel wycieczki dla tych turystów, dla których Włochy to przede wszystkim pamiątki związane z Imperium Romanów. Biura podróży przypominają o wspaniałej historii tego miasta oraz o roli, jaką odgrywała Akwileja dzięki położeniu na słynnym Bursztynowym Szlaku. Dziś to miasto przyciąga turystów z całego świata, a wycieczki po jego terenie mogą każdemu sprawić wiele radości. Są one wyjątkową gratką dla tych, którzy kochają cenne zabytki oraz sztukę z okresu wczesnego chrześcijaństwa.

 

Wakacje we Włoszech? Zobacz nasz inny artykuł związany z Rzymem: zwiedzanie koloseum

via Wikimedia Commons

Akwileja to wspaniałe mozaiki oraz romańska architektura, której pięknu nie można się oprzeć. W tym mieście Włochy mogą się pochwalić wspaniałą bazyliką, która jest wyjątkowo ciekawym przykładem sztuki romańskiej. To bazylika Wniebowzięcia NMP, którą zbudowano w XI wieku na ruinach znacznie starszych świątyń. W efekcie w kościelnym wnętrzu czekają na zwiedzających tak cenne skarby, jak podłogowa mozaika z IV wieku, która jest nie tylko jedną z najstarszych, ale i największych atrakcji tego typu we Włoszech.

To ona sprawia, że Włochy i miasto Akwileja są od lat promowane przez biura podróży tak aktywie. Warto też zajrzeć pod prezbiterium. Czeka tam wyjątkowy skarb, znany na całym świecie jako Krypta Fresków. To wyjątkowy skarb z IX wieku, który w XIII stuleciu został ozdobiony piękną dekoracją malarską. Do dziś jest ona ważną atrakcją w bazylice i czynnikiem, który przyciąga do jej wnętrza liczne wycieczki z całego świata.

W czasie wycieczki po tym wyjątkowym mieście warto też zwrócić uwagę na Muzeum Archeologiczne. To kolejna atrakcja, dzięki której miłośnicy historii mogą się poczuć w tym mieście doskonale. Można tu ujrzeć ciekawą kolekcję dawnej rzeźby oraz antyczne nagrobki.
Akwileja to miasto wyjątkowo kuszące. Wycieczki zaglądają tu coraz chętniej, a biura podróży zainteresowały się tym miastem m. in. po tym, jak zostało ono wpisane na słynną listę UNESCO. Włochy mogą tu oczarować każdego swymi zabytkami, a wspaniałe mozaiki stały się dumą oraz symbolem tego wyjątkowego miasta.

Add Comment