Zwiedzamy Panteon w Rzymie

Rzymski panteon

Zwiedzanie różnych miejsc na świecie jest pasją wielu osób. Każdy z nas ma listę miejsc, które chciałby odwiedzić. Jednym z takich miejsc znajdujących się na liście wielu osób z całą pewnością jest Rzym. Będąc w Rzymie, trudno jest wyobrazić sobie taką wycieczkę bez zwiedzenia Panteonu. Świątynia ta powstała w starożytności i jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z tamtego czasu. Panteon zachwyca niezwykle trwałą konstrukcją oraz bardzo innowacyjną kopułą, która ma imponujący jak na ówczesne czasy rozmiar. Warto zauważyć, że po upływie 2000 lat jest ona nadal największą półkolistym kopułą zbudowaną z betonu.

Panteon wybudowany został 2000 lat temu. Budowa rozpoczęła się na polecenie cesarza Hadriana. Panteon poświęcony był dla wszystkich bogów. Od VII wieku jest kościołem katolickim. Warto zauważyć, że budowla ta jest tak imponująca, że budzi zachwyt zarówno turystów i jak i również architektów i inżynierów w dzisiejszych czasach. Jeżeli interesuje was więcej informacji na temat tego niesamowitego budynku, to zapraszam do lektury.

Historia Panteonu

Panteon Rzym

Budowa tego imponującego budynku została zlecona w 125 roku naszej ery przez cesarza Hadriana. Nie udało znaleźć się informacji o tym kto zaprojektował świątynię. Na początku świątynia była zaprojektowana jako prostokąt z kolumnami i tympanonem. Świątynia ta spłonęła w pożarze około 80 roku i została odbudowana.

Panteon w 609 roku został podarowany papieżowi. Wówczas Bonifacy VI przekształcił panteon w kościół. Od tego czasu nosi on nazwę świętej Marii Panny od męczenników. Jest to o tyle istotne, że uchroniło go to przed rozbiórką, która dotknęła wiele starożytnych świątyń w okresie transformacji. Pomimo utraty wielu dekoracji budynek nadal jest imponujący.

Kopuła Panteonu

Kopuła panteonu mogła poszczycić się najwyższą wysokością przez bardzo długi czas. Dopiero wzniesienie w czasach renesansu katedry we Florencji przerwało jej dominacje. Warto zauważyć, że kopuła była dwukrotnie większa niż wszystkie budowane w tamtych czasach. Było to bardzo duże wyzwanie dla inżynierów i architektów. Szczególnie z tego powodu, że każda kopuła jest słabsza konstrukcyjnie niż inny rodzaj budynków.

Jednak rzymscy inżynierzy stanęli na wysokości zadania i wykorzystali różnego rodzaju sztuczki, które wzmocniły podstawę kopuły i jednocześnie od ciążyły górę. Dzięki temu udało się zbudować tak imponującą budowlę. To właśnie podczas budowy panteonu po raz pierwszy zastosowano metodę znaną jako gradacja. Podstawa kopuły ma ponad 6 m grubości. Składa się ona z ciężkich kamieni, które zostały wymieszane z betonem. Na sklepieniu kopuły zobaczyć możemy specjalną dziurę, która nazywa się oculus. Oculus miał również inną bardzo ważną rolę. Oprócz doświetlenia świątyni był zlokalizowany w najsłabszym miejscu konstrukcji. Dzięki temu znacznie ograniczył masę kopuły. To tylko jedna ze sztuczek, jakie zastosowali inżynierowie ze starożytnego Rzymu.

Architektura Panteonu

Przed wejściem do świątyni możemy zobaczyć portyk, który wspierany jest trzema rzędami kolumn. Nazywany jest to porządkiem korynckim. Ogólnie jest tam 16 kolumn, mają one wysokość 14 m. Nad portykiem umieszczono tympanon z inskrypcją. To jak ogromna jest to konstrukcja, bardzo łatwo zauważyć będąc wewnątrz zabytku. Wysokość to ponad 43 metry. Dokładnie taka sama jest średnica kopuły. Do świątyni wchodzimy przez 7-metrowe drzwi ważące aż 20 ton. Drzwi te oglądane są z brązu. Wewnątrz możemy zauważyć bardzo wiele półkolistych wnęk, które są grobowcami. W panteonie jest pochowanych bardzo wielu cesarzy.

Zwiedzanie Panteonu

Panteon w Rzymie

Planując wizytę w panteonie powinniśmy zwrócić uwagę na godziny otwarcia. Od poniedziałku do soboty świątynia dostępna jest od godziny 8:30 do 19:30. Jeżeli chcemy odwiedzić świątynie w niedzielę to dostępna jest ona od 9:00 do 18:00. Miejsce takie jak wiele innych atrakcji w Rzymie jest bardzo oblegane przez turystów. Dlatego jeżeli chcemy uniknąć tłumów najlepiej jest odwiedzić świątynię ciągu tygodnia wcześnie rano. Wówczas jest najmniej ludzi. Z drugiej jednak strony odwiedzając świątynie pomiędzy godziną 11:00 a 13:00 mamy szansę zobaczyć ciekawe zjawisko kiedy to słońce wpada przez otwór kopuły do środka. Kopuła również bardzo ciekawie prezentuje się podczas opadu deszczu lub śniegu tworząc niepowtarzalne wzory i wizualne efekty. Pomimo tego, że panteon w pełni rolę świątyni to można zwiedzać go również podczas mszy. Odbywają się one w sobotę o godzinie 17:00 oraz w niedzielę o godzinie 10:30.

Panteon możemy zwiedzać za darmo. Jeżeli jednak chcemy poznać historię i dowiedzieć się wielu ciekawostek warto jest rozważyć zakup wycieczki z przewodnikiem. Dzięki temu z całą pewnością dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Na indywidualne zwiedzanie powinniśmy przeznaczyć od 30 do 60 minut. Jednak zdecydujemy się na wycieczkę z przewodnikiem to może to być nawet 3 godziny. Warto zauważyć, że w świątyni możemy robić zdjęcia z fleszem.

Będąc w Rzymie z całą pewnością powinniście odwiedzić to magiczne miejsce. Można tutaj bez problemu poczuć ducha starożytnego Rzymu. Polecamy także zwiedzanie rzymskiego Koloseum.

Add Comment