Zwiedzanie akweduktów w Rzymie, co warto wiedzieć?

rzymskie akwedukty

Park Akweduktów jest jedną z mniej znanych atrakcji Rzymu, jednak ze względu jaką rolę odegrały akwedukty w historii Wiecznego Miasta, z całą pewnością warto je zwiedzić. Parco Delli Acquedotti, czyli Park Akweduktów położony jest w pobliżu drogi Via Appia. 

Jakie akwedukty wchodzą w skład Parku Akweduktów?

Należy wymienić następujące akwedukty: 

  • Akwedukt Klaudiusza ( Aqua Claudia), który mieści się w południowej części parku, zaczął być budowany za czasów cesarza Kaliguli, czyli ok. 38r.n.e., natomiast skończono budowę za czasów imperatora Klaudiusza, stąd też nazwa;
  • Akwedukt Felice, nie jest już tak bardzo imponujący jak akwedukt Klaudiusza, jest ponadto o wiele młodszy, gdyż powstał w XVI w.n.e.;
  • Akwedukt Marcia, powstał przed naszą erą, w II w.p.n.e., jednak w I w.n.e., został całkowicie przebudowany, warto wiedzieć, że kiedy budowano akwedukt Felice, do jego konstrukcji użyto wielu elementów zaczerpniętych z akweduktu Marcia, tak więc dziś pozostały po nim niestety szczątki;

Akwedukt Felice jest o tyle ważny, że powstał już po upadku starożytnego Rzymu, Końcowy fragment akweduktu Felice położony jest w pobliżu dworca Termini, o tyle łatwo można go odnaleźć gdyż punktem charakterystycznym jest w jego przypadku fontanna dell’Aqua Felice, mieszcząca się nad nim, z charakterystyczną rzeźbą Mojżesza. Park jest również interesujący ze względu na Via Latina, czyli drogę, trasę która mieści się naprzeciw akweduktu Klaudiusza. Via Latina była istotną drogą w czasach starożytnych, gdyż kierowała w stronę Kampanii. 

starożytne akwedukty

Co do samych akweduktów, warto pamiętać, że choć było ich siedem to jednak obecnie możemy wymienić dwa największe, które można zwiedzić, dodatkowo można odnaleźć szczątki trzeciego, czyli akweduktu Marcio. Oczywiście, przebywając w Parku Akweduktów można napotkać też na inne ślady starożytności, jednak nie są one już tak bardzo imponujące, choć warto mieć świadomość obecności tych śladów. Park Akweduktów przypomina zwykły park miejski, nie powinna nikogo dziwić obecność osób uprawiających rekreację, biegnących przez park. 

Villa delle Vignace to rzymska willa, która pochodzi z II w.n.e. W starożytności, była to jedna z największych, podmiejskich rezydencji. Po dziś dzień pozostały już tylko fragmenty okrągłego pomieszczenia, więc przed przybyciem tutaj, warto zapoznać się z opisami historyków by uzmysłowić sobie jak to mogło kiedyś wyglądać. 

Acqua Mariana jest sztucznym kanałem, który przepływa przez park. Kanał ten powstał w XII w.n.e. za pontyfikatu Kaliksta II. Acqua Mariana można dostrzec przemierzając trasę Viale Appio Claudio.

W środkowej części Parku Akweduktów, warto poświęcić też trochę czasu, by odwiedzić zagrodę Casale di Roma Vecchia. Zagroda ta jest kompilacją elementów architektonicznych pochodzących ze średniowiecza oraz dodatkowo jest wieża, która pochodzi ze średniowiecza, więc wielu turystów podchodzi do tego zabytku z wielkim zainteresowaniem.  

W jaki sposób dotrzeć do Parku Akweduktów? 

Park ten warto zwiedzić, zwłaszcza, że bez trudu można go pokonać pieszo, nawet osoby starsze nie powinny mieć kłopotu z wędrówką tutaj. Turyści zwracają uwagę, że choć akwedukty są w świetny sposób zaznaczone to jednak inne zabytki nie są dostrzegalne, zaznaczone, więc przybywając tutaj najlepiej udać się z przewodnikiem bądź też zrobić sobie rozpiskę wszystkich najważniejszych miejsc, z pewnością przyda się znajomość j. włoskiego, choć wielu Rzymian porozumiewa się w j.angielskim. Turyści podróżujący z obszaru Rzymu do Parku Akweduktów, zwykle przybywają metrem linii czerwonej. Turysta wysiąść może na jednej z trzech stacji, będą to: Lucio Sestio, Giuliio Agricola, Subaugusta. Chcąc zwiedzić akwedukt Klaudiusza, najlepiej wysiąść przy stacji Subaugusta, z tej prostej przyczyny, że znajduje się ona najbliżej tego miejsca. Podróżnik od stacji metra Subaugusta do wejścia do parku ma drogę, którą można pokonać w 10 minut. Turysta, który ma ambicję, by pokonać cały park, powinien wysiąść przy stacji Lucio Sestio. W takim przypadku, najlepiej wysiąść przy stacji Lucio Sestio, zaś powrócić do Wiecznego Miasta spod stacji Subaugusta. 

Co warto wiedzieć udając się do Parku Akweduktów? 

Udając się do Parku Akweduktów, warto zapoznać się dość dobrze z rozpiską komunikacji miejskiej, by w ten sposób rozplanować podróż, by nie mieć później problemu z powrotem a przy okazji, by zobaczyć maksymalnie jak najwięcej ciekawych miejsc. Warto wiedzieć, że wejść do parku jest wiele, szereg ich mieści się wzdłuż via Lemonia. Podróżując, bardzo przydatna okaże się mapa Google. Turysta, który decyduje się na zwiedzenie akweduktów powinien poświecić ok. godziny, samo zwiedzanie trwa trzy kwadranse, natomiast wędrówka piesza spod stacji metra zajmie dodatkowy kwadrans. Jeśli podróż do Rzymu, jest jednym z Twoich największych marzeń, które masz, warto wyjechać z Wiecznego Miasta z jak największym bagażem doświadczeń, obejrzanych miejsc, tak by niczego później nie żałować. Obok Segowii, leżącej w Hiszpanii to właśnie leżący nieopodal Rzymu, Park Akweduktów jest miejscem które każdy fan tego rodzaju miejsc powinien obligatoryjnie obejrzeć. 

Add Comment